مدیریت بر اساس اهداف

مدیریت بر اساس اهداف

مدیریت بر اساس اهداف ، تعریف: یا به عبارت دیگر مدیریت بر اساس نتایج (MBR) فلسفه مدیریتی است که برای اولین بار توسط پیتر اف. دراکر در سال 1954 در کتاب خود “عمل مدیریت” مطرح شد.

یک سیستم برنامه ریزی و کنترل است که در آن، مافوق و زیردستان به منظور تعیین اهداف تجاری و ایجاد اهدافی که باید توسط زیردستان به دست آیند، و همچنین تعیین حوزه مسئولیت کلیدی هر فرد با توجه به نتایج مورد انتظار، با یکدیگر همکاری می کنند. علاوه بر این، این اقدامات به عنوان معیاری برای اجرای واحد و همچنین ارزیابی سهم هر فرد در نظر گرفته می شود.

مدیریت بر اساس اهداف
مدیریت بر اساس اهداف – کالج نوین

فرض مدیریت بر اساس اهداف

MBO بر این فرض تکیه می کند که افراد وقتی از آنچه از آنها انتظار می رود مطلع باشند و زمانی که بتوانند اهداف شخصی خود را با اهداف سازمان مرتبط کنند، تمایل به عملکرد بهتر دارند. علاوه بر این، همچنین پیشنهاد می کند که افراد علاقه مند به ایجاد اهداف و مقایسه عملکرد با هدف تعیین شده باشند.

مدیریت بر اساس اهداف
مدیریت بر اساس اهداف – کالج نوین

فرآیند مدیریت بر اساس اهداف

تعیین هدف: ابتدا و مهمتر از همه، اهداف بلندمدت سازمان از قبیل هدف، چشم انداز، مأموریت و اهداف آن تعریف می شود. هنگامی که اینها فرموله شدند، مدیریت سپس اهداف خاصی را برای دستیابی به چارچوب زمانی معین تصمیم می گیرد.
برنامه اقدام: برنامه اقدام به روشی اطلاق می شود که از طریق آن اهداف به دست می آیند. در مورد چگونگی دستیابی به اهداف، مانند آنچه که باید انجام شود، چه مراحلی باید دنبال شود و غیره، جهت می دهد.
ارزیابی عملکرد: آخرین اما نه کم اهمیت ترین، در این مرحله، مقایسه ای بین استانداردهای واقعی و از پیش تعیین شده انجام می شود. این اهداف به عنوان مبنایی برای بررسی پیشرفت عمل می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  بانکداری الکترونیکی

MBO به سمت بالا بردن سطح عملکرد سازمان از طریق شناسایی دقیق اهداف قابل اندازه گیری و نتایج نهایی که مورد توافق مدیریت و همچنین کارکنان سازمان است، هدایت می شود. پس از آن، کارکنان در تدوین برنامه اقدام و استراتژی برای دستیابی به اهداف مشارکت می کنند.

مدیریت بر اساس اهداف
مدیریت بر اساس اهداف – کالج نوین

مزایای مدیریت بر اساس اهداف

کارمندان را برای درک بهتر وظایف و وظایف خود تسهیل می کند.
در طراحی منطقه نتایج کلیدی (KRA) برای هر کارمند، با توجه به علاقه، تخصص، تجربه و شایستگی آنها مفید است.
همپوشانی و سردرگمی در کارها و وظایف را از بین می برد.
هر کارمندی با انجام موفقیت آمیز وظایف و وظایف محوله از طرف مافوق به آنها در دستیابی به اهداف کمک می کند.
یک محیط ارتباطی باز در سازمان ایجاد می کند.

به طور خلاصه، مدیریت بر اساس اهداف چیزی نیست جز فرآیندی که در آن اهداف، برنامه ها و سیستم کنترل سازمان توسط مدیریت و کارکنان به طور مشترک تعریف می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 7 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟