سبک های مدیریت

سبک های مدیریت

سبک های مدیریت ، سبک مدیریت شما به اهداف خاص شما، سازمان شما و افراد درگیر بستگی دارد. هر سبکی مزایا و معایب خاص خود را دارد—شما سبکی را پیدا نخواهید کرد که برای همه مناسب باشد. در عوض، باید ویژگی های شخصیت، خلق و خوی خود، انواع کارمندان و کسب و کارتان را شناسایی کنید تا رویکرد مناسبی را انتخاب کنید.

در این مقاله، هفت نوع سبک مدیریت برای رهبری مؤثر و مزایا و معایب آن‌ها را توضیح می‌دهیم، به‌علاوه چند راه برای بهبود سبک مدیریت شخصی شما فهرست می‌کنیم.

سبک های مدیریت
سبک های مدیریت – کالج نوین

سبک مدیریت چیست؟

سبک مدیریت روش هایی را که شخص برای مدیریت یک فرد، جلسه، پروژه، گروهی از افراد یا سازمان استفاده می کند، توصیف می کند. سبک مدیریتی شما ممکن است نحوه سازماندهی کار، تصمیم گیری، برنامه ریزی و استفاده از اختیارات را به دیگران اطلاع دهد. بسته به سناریوهای مختلف ممکن است از انواع سبک های مدیریتی در زندگی حرفه ای خود استفاده کنید.

مدیران کارآمد از سبک های مختلف مدیریتی برای حمایت از نیازها و اهداف خود در هر زمان استفاده می کنند. هنگام تصمیم گیری برای استفاده از سبک مدیریت، ممکن است برخی از عوامل زیر را در نظر بگیرند:

. حجم کار برای تکمیل و سرعت انجام آن
. صنعت و فرهنگ شرکت آنها
. شخصیت و ویژگی های مدیریتی آنها
. اهداف تیم و شرکت آنها
. نگرش ها و شخصیت افرادی که آنها را مدیریت می کنند

انواع سبک های مدیریت

در حالی که ممکن است از ترکیبی از سبک های مدیریتی استفاده کنید، چند مورد رایج برای سازماندهی و رهبری یک تیم وجود دارد:

1. مقتدر

یک مدیر مقتدر از رویکردی از بالا به پایین برای رهبری پیروی می کند. در این سبک، مدیران تقریباً به تنهایی تصمیم می گیرند. آنها خط مشی های مشخص و مشخصی را تعیین می کنند که همه باید از آنها پیروی کنند و معمولاً از کارمندان بازخورد نمی خواهند.

مزایا: این سبک در مواقعی که کارایی مهم است و در شرایط بحرانی که لازم است سریع تصمیمات موثر اتخاذ شود مفید است.
معایب: ایده های جدید و نوآورانه به ندرت در یک سبک مدیریت مقتدر ظاهر می شوند و زمانی که در شرایط نامناسب به کار روند می توانند منجر به گردش مالی بیشتر شوند.
مثال: بسیاری از رستوران ها از سبک مدیریت مقتدرانه استفاده می کنند. ناهارخوری ها منتظر خدمات منظم و غذای با کیفیت هستند. از آنجایی که اکثر رستوران ها با حاشیه های کم کار می کنند و حتی از اشتباهات کوچک رنج می برند، مدیریت مقتدر به خوبی عمل می کند تا همه را بر روی نتایج و کارایی متمرکز کند.

این مقاله را مطالعه کنید  تجزیه و تحلیل شغل

2. مشورتی

مدیران مشاور به طور مداوم از کارکنان بازخورد می خواهند و نگرانی های کارکنان را جدی می گیرند. آنها اغلب یک خط مشی درهای باز دارند که کارکنان را تشویق می کند تا آنچه را که در سازمان کار می کند و یا کار نمی کند به اشتراک بگذارند. در حالی که مدیران با کارمندان مشورت خواهند کرد، اما در نهایت قدرت تصمیم گیری را حفظ می کنند.

مزایا: این نوع سبک مدیریت اغلب منجر به مشارکت بیشتر کارکنان، حل مشکلات قوی تر به عنوان تیم و جابجایی کمتر می شود.
معایب: سبک مدیریت مشورتی همیشه به اندازه سبک خودکامه کارآمد نیست، زیرا افراد بیشتری در تصمیم گیری دخالت دارند.

مثال: رهبر تیم یک پروژه هر هفته جلسات انفرادی با سایر اعضای تیم برگزار می کند. از آنها خواسته می شود پیشرفت در مسئولیت های خود، آنچه فکر می کنند خوب پیش می رود و آنچه که فکر می کنند نیاز به بهبود دارد را به اشتراک بگذارند. رهبر تیم از این بازخورد برای تنظیم برنامه، تخصیص منابع و اولویت بندی اهداف برای هفته بعد استفاده می کند.

سبک های مدیریت
سبک های مدیریت – کالج نوین

3. دموکراتیک یا مشارکتی

فرآیند تصمیم گیری یک مدیر دموکراتیک یا مشارکتی به شدت تحت تأثیر کارمندان است. این سبک شامل ارتباط مؤثر و باز بودن در تمام سطوح سازمان است و کارکنان و مدیران برای رسیدن به اهداف چشم انداز خود با یکدیگر همکاری می کنند. سبک مدیریت دموکراتیک به ویژه زمانی مؤثر است که تصمیمات بلندمدتی اتخاذ شود که کل شرکت را تحت تأثیر قرار دهد.

مزایا: این سبک معمولاً باعث می شود که کارکنان احساس ارزشمندی و قدرت برای مشارکت در راه های معنادار کنند. همچنین آنها را تشویق می کند تا از پتانسیل کامل خود در محل کار استفاده کنند.
معایب: مانند سبک مدیریت مشورتی، آنقدرها هم کارآمد نیست. تصمیم‌گیری اغلب مستلزم بحث و مشورت با چندین طرف است که می‌تواند زمان بر باشد.
مثال: مدیران فروشگاه اغلب از سبک مدیریت دموکراتیک یا مشارکتی استفاده می کنند. آن‌ها اعضای تیمی را استخدام می‌کنند که می‌توانند با هم برای تکمیل طرح‌بندی فروشگاه، کمپین‌های بازاریابی و خدمات مشتری همکاری کنند. این مدیران به عنوان یک تعدیل کننده عمل می کنند تا به تیم خود کمک کنند تا با ایده های خود به جلو حرکت کند و برای پاسخ به سؤالات در دسترس هستند.

4. Laissez-faire

در سبک مدیریت لایسزفر، مدیران بیشتر شبیه مربیان هستند تا رهبر. آنها زمانی در دسترس هستند که کارمندان به راهنمایی نیاز داشته باشند، اما اغلب به کارمندان اجازه می‌دهند خودشان در مورد چگونگی پیشبرد پروژه‌ها تصمیم بگیرند. مدیریت Laissez-faire شباهت های زیادی با سبک دیگری به نام “مدیریت با راه رفتن” دارد. در این سبک مدیریت، مدیران بر آنچه که با کارکنان اتفاق می‌افتد نظارت می‌کنند، اما خیلی درگیر وظایف یا پروژه‌های روزمره نمی‌شوند.

این مقاله را مطالعه کنید  تجزیه و تحلیل سربه سر

مزایا: سبک لسه‌فر می‌تواند مؤثر باشد، زیرا به کارکنان خودانگیخته استقلال و فضایی را می‌دهد که برای بهره‌وری نیاز دارند. این می تواند به ویژه در یک محیط خلاق مفید باشد.
معایب: از آنجایی که این سبک مدیریتی غیرمستقیم است، می تواند باعث شود برخی از کارکنان احساس غفلت یا نیاز به راهنمایی و هدایت کنند.
مثال: با توجه به ماهیت غیرقابل پیش بینی صنعت مد، اجازه دادن به خریداران مد برای انتخاب محصولات خود اغلب بهترین کار را دارد. تا زمانی که خریداران فردی آگاه و پرشور باشند، معمولاً بیشتر با روند مد هماهنگ هستند تا مدیریت.

5. قانع کننده

مدیران متقاعد کننده کنترل تصمیم گیری را در دست دارند اما به کارمندان کمک می کنند تا بفهمند چرا تصمیمات اتخاذ شده توسط مدیریت برای شرکت بهترین است. آنها در پشت سیاست‌های تصمیم‌گیری که می‌تواند محیطی فراگیر و قابل اعتماد را ایجاد کند، منطق صادقانه‌ای دارند. هنگامی که یک سازمان موفق است، کارکنان عموماً تصمیمات از بالا به پایین را می پذیرند و برای اجرای آنها سخت تلاش می کنند.

مزایا: این سبک با عقل و منطق به کارکنان دستور می دهد و به آنها انگیزه می دهد که برخی افراد آن را به مدیریت مقتدر ترجیح می دهند. این می تواند به ویژه در هنگام هدایت تیمی با تجربه کمتر مفید باشد.
معایب: در حالی که مدیریت متقاعد کننده به اندازه مدیریت مقتدر مسلط نیست، اما هنوز یک فرآیند ارتباطی یک طرفه است و کارکنان لزوماً راهی برای ارائه بازخورد ندارند.
مثال: در نظر بگیرید چه اتفاقی می‌افتد وقتی یک متخصص خارجی، مانند یک مشاور مستقل، برای تجزیه و تحلیل عملیات شرکت وارد می‌شود. کارمندان ممکن است نسبت به آنچه مشاور می‌گوید تردید داشته باشند و ممکن است تمایلی به اجرای تغییرات پیشنهادی نداشته باشند. مدیران متقاعد کننده می توانند کارکنان را متقاعد کنند که انتقادات و توصیه های متخصص معتبر است.

6. تحول آفرین

سبک مدیریت تحول آفرین بر ایجاد محیطی متمرکز است که از نوآوری پشتیبانی می کند. رهبران با این سبک اغلب کارکنان خود را برای تعیین و رسیدن به اهداف تحت فشار قرار می دهند، حتی اگر این کار آنها را کمی ناراحت کند. این مدیران با گزارش‌های مستقیم همکاری می‌کنند و الهام‌بخش می‌شوند تا به پتانسیل کامل خود برسند و رشد حرفه‌ای را هدف قرار دهند.

مزایا: سازگاری، حل مسئله و نوآوری معمولاً با این سبک مدیریت افزایش می یابد. این می تواند به ویژه برای شرکت هایی در صنایع رقابتی که به سرعت تغییر می کنند مفید باشد.
معایب: این سبک مدیریت مستلزم نوع مناسبی از کارکنان است. اگر آنها آماده سازگاری نباشند یا تغییرات زیادی خیلی سریع اتفاق بیفتد، ممکن است تمایلی به پیروی از ایده های بالا به پایین نداشته باشند.
مثال: شما اغلب می توانید مدیران تحول آفرین را در صنعت فناوری بیابید. این مدیران دائماً در حال تطبیق با بازار هستند و کارکنان خود را برای ایجاد محصولات خارق العاده به چالش می کشند و الهام می گیرند.

این مقاله را مطالعه کنید  سهام درست

7. مشارکتی

رهبران مشارکتی از نزدیک با اعضای تیم خود کار می کنند و معتقدند زمانی که افراد از نظر شخصی و حرفه ای احساس رضایت می کنند، موثرتر هستند و به احتمال زیاد به طور منظم کار عالی را تولید می کنند. به دلیل تأکید آنها بر رضایت کارکنان و کار گروهی، آنها تمایل به دستیابی به سطوح بالاتری از احترام دارند.

رهبر مشارکتی یک سبک رهبری عالی برای سازمان‌هایی با هر صنعت و اندازه است، اما به ویژه در سازمان‌های غیرانتفاعی رایج است. این نوع از رهبران در ایجاد روحیه کارکنان و کمک به افراد برای مشارکت مجدد در کارشان مهارت استثنایی دارند.

مزایا: رهبران مشارکتی ظرفیت افزایش وفاداری و بهره وری کارکنان، بهبود توسعه و تصمیم گیری کارکنان، پرورش اعتماد و ایجاد رهبران آینده را دارند. آنها همچنین معمولاً در مورد چالش‌های انجام کار در تیم خود بیشتر آگاه هستند.
معایب: رهبران مشارکتی ممکن است در تلاش برای تقویت همکاری با اعضای تیم خود و بین آنها فرسوده شوند. همچنین ممکن است برای آنها ایجاد زمان و مکان برای برنامه ریزی استراتژیک سطح بالا دشوار باشد.
مثال: یک مدیر محصول غیرانتفاعی میزبان جلسات قهوه انفرادی ماهانه با هر کسی است که نگرانی، سؤال یا فکری در مورد بهبود یا استفاده از محصول دارد. این زمان برای او در نظر گرفته شده است تا به نیازهای افرادی که در هر ظرفیتی از محصول استفاده می کنند کمک کند.

سبک های مدیریت
سبک های مدیریت – کالج نوین

چگونه سبک مدیریت رهبری خود را بهبود بخشیم؟

یک سبک مدیریتی که با شخص، پروژه یا موقعیتی که در دست است ناسازگار است، می تواند نتایجی کمتر از ایده آل داشته باشد. رهبرانی که به طور پیش فرض به یک شیوه مدیریت بدون زیر سوال بردن روش های خود عمل می کنند، معمولاً کارایی کمتری دارند، بنابراین به سادگی این سؤال را می پرسند: “چگونه می توانم پیشرفت کنم؟” مکان خوبی برای شروع است

گام بعدی برای بهبود سبک مدیریت شامل ارزیابی نیازهای شخصی و تیمی شما و مقایسه آنها با مهارت ها، تجربه و شخصیت فعلی شما است. آیا ابزاری برای برآورده کردن این خواسته ها دارید؟ اگر نه، راه هایی را برای کاهش شکاف مهارت های خود در نظر بگیرید، نقاط عطف برای رسیدن به هدف خود را شناسایی کنید و پیشرفت خود را به طور منظم پیگیری کنید.

همچنین می توانید از گزارش های مستقیم خود، همتایان یا مدیران ارشد بیشتر بازخورد سازنده بخواهید و همچنین آموزش های مدیریتی بیشتری را پیشنهاد دهید. مدیران موفق معمولاً انعطاف پذیری، ذهن آگاهی و تمایل به تسلط بر چندین سبک مدیریت را حفظ می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + هجده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟