مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟

مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟

مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟ ، درک سطوح مختلف مدیریت در یک شرکت ممکن است به شما کمک کند که بدانید در طول جستجوی شغل خود کدام مشاغل را هدف قرار دهید. وقتی نزدیک ترین نقش ها را به سطح تحصیلات و تجربه خود انتخاب می کنید، شانس خود را برای مصاحبه افزایش می دهید.

در این مقاله به نقش ها و مسئولیت های مربوط به مدیران و مدیران ارشد می پردازیم و تفاوت های کلیدی آنها را می آموزیم.

مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟
مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟ – کالج نوین

نقش ها و مسئولیت های یک مدیر چیست؟- مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟

مدیران معمولاً نقش نظارتی بر یک تیم خاص در بخش خود برای دستیابی به اهداف شرکت بر عهده می گیرند. آنها معمولاً یک تا چهار سال تجربه در مدیریت تیم ها دارند و به مدیران ارشد، مدیران، معاونان رئیس جمهور یا صاحبان شرکت گزارش می دهند.

یک مدیر بسته به اندازه شرکت ممکن است دارای طیف گسترده ای از نقش ها و مسئولیت ها باشد. مسئولیت های مشترک به شرح زیر است:

بر گروه کوچکی از کارمندان نظارت کنید

مدیران با نظارت بر تلاش های کارکنان در بخش خود، نقش رهبری را بر عهده می گیرند. این شامل ارتباط روزانه با اعضای کلیدی تیم است که باید برای رعایت ضرب الاجل های شرکت تلاش کنند. نظارت بر چندین متخصص به طور همزمان به این معنی است که مدیران باید مهارت های سازمانی استثنایی و اعتماد به نفس لازم برای تعیین و پیگیری وظایف را داشته باشند.

استخدام و آموزش کارکنان جدید

مدیران تشخیص می دهند که چه زمانی خواسته های یک پروژه از منابع کارکنان فراتر می رود و اغلب درخواست استخدام کارکنان اضافی می کنند. هنگامی که تیم اجرایی درخواست آنها را تأیید کرد، مدیران به بخش منابع انسانی در ایجاد لیست مشاغل، مصاحبه با نامزدهای بالقوه، ارائه پیشنهادات شغلی و آموزش نیروهای جدید کمک می کنند.

از کارکنان موجود حمایت و مربیگری کنید

کارکنان اغلب برای تکمیل پروژه ها به راهنمایی و راهنمایی مدیران نیاز دارند. مدیران با ارائه گام‌ها و منابع اضافی که به کارکنان کمک می‌کند تا با اطمینان به پیش بروند به اعضای تیم خود کمک می‌کنند. آنها ممکن است زمانی که تیم اهداف را طبق برنامه انجام می دهد یا به طور موثر کار می کند، اطمینان خاطر و تحسین را ارائه دهند.

این مقاله را مطالعه کنید  شواهد حسابرسی

نظارت بر عملکرد و انجام ارزیابی ها

بخشی از نقش مدیریت شامل نظارت بر پیشرفت اعضای تیم است. کسانی که عملکرد ضعیفی دارند ممکن است نیاز به تغییر مسیر یا یک جلسه انفرادی ویژه برای تعیین دلایل پشت اقدامات خود داشته باشند. اجراکنندگان برتر ممکن است از طریق تبلیغات و جوایز تمجید بیشتری کسب کنند. مدیران اغلب بررسی‌های سالانه انجام می‌دهند تا میزان تلاش و اشتیاق کارکنان را در نقش خود بسنجند.

اهداف فردی و تیمی را تعیین کنید

مدیرانی که برای تعیین اهداف فردی و تیمی تلاش می کنند معمولاً سطوح موفقیت بیشتری را تجربه می کنند زیرا همه انتظارات خود را می دانند. اهداف فردی به شکل دادن به پیشرفت در سطح شخصی کمک می کند، در حالی که اهداف تیمی یک جهت روشن برای همه نقش های درگیر فراهم می کند.

بررسی هزینه ها و بودجه ها

مدیران بر اساس بودجه شرکت تصمیم گیری می کنند که مشارکت آنها در نظارت بر هزینه های بخش را ضروری می کند. ارجاع به اطلاعات بودجه، برنامه کلی اقدام را در طول سال، از جمله هرگونه تصمیم گیری برای استخدام، تعیین می کند.

همکاری با بخش های مختلف

معمولاً مدیران یک بخش با سایر روسای بخش برای رسیدن به یک هدف شرکت متحد می شوند. به عنوان مثال، در تنظیمات تجارت الکترونیک، هرگونه تغییر در وب‌سایت که شامل فروش، محتوا و سایر به‌روزرسانی‌ها باشد، معمولاً نیازمند همکاری بین بخش‌های بازاریابی، فروش و فناوری اطلاعات است. بخش خدمات مشتری ممکن است نیاز به آگاهی از تغییرات در فروش داشته باشد، بنابراین آنها می دانند که چگونه به سوالات مشتری رسیدگی کنند.

برگزاری جلسات بخش

اگرچه مدیران ممکن است به طور منظم با تیم‌های خود ارتباط برقرار کنند، اما اغلب جلسات هفتگی برگزار می‌کنند تا مطمئن شوند که همه متوجه می‌شوند کدام وظایف اولویت دارند. همانطور که هفته پیش می رود، به روز رسانی های اضافی در استراتژی اصلی ممکن است نیاز به جلسه دیگری برای حفظ پیشرفت داشته باشد. مدیران همچنین جلسات بیشتری را با سهامداران کلیدی و سایر روسای بخش برگزار می‌کنند تا پیشرفت‌های رخ داده در تیم خود را گزارش دهند. آنها اساسا به عنوان رابط بین اعضای تیم خود و مدیریت بالاتر عمل می کنند.

اهداف و ابتکارات آتی را برنامه ریزی کنید

وظایف خاص یک مدیر اغلب از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت است. شرکت های بزرگتر دارای سطوح متعددی از مدیران هستند که مسئول جنبه های مختلف سازمان مانند تولید، پروژه ها، مدیریت، توسعه، بازاریابی، فناوری اطلاعات و سایر زمینه ها هستند. کسب‌وکارهای کوچکتر و فروشگاه‌های خرده‌فروشی ممکن است یک مدیر کل داشته باشند که بر همه کارمندان، از جمله سطوح پایین‌تر مدیریت مانند سرپرستان نظارت می‌کند.

این مقاله را مطالعه کنید  سبک های مدیریت
مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟
مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟ – کالج نوین

نقش ها و مسئولیت های یک مدیر ارشد چیست؟- مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟

مدیرانی که در یک موقعیت ارشد قرار دارند ممکن است بسیاری از مسئولیت‌های یک مدیر را داشته باشند، هرچند در سطح استراتژیک‌تر. آنها اغلب پنج تا 10 سال تجربه مدیریتی دارند و در زمینه خاصی از تجارت مانند بازاریابی یا حسابداری تخصص دارند. آنها به طور معمول:

راهنمایی ناظران

مدیران سطوح ارشد دارای دانش و تخصص هستند تا سرپرستان را در نقش خود راهنمایی کنند. از آنجایی که این موقعیت یک سطح بالاتر از نقش یک مدیر است، سطح مسئولیت در گستره وسیع تری افزایش می یابد. عنوان ارشد معمولاً از پیشینه مدیر پیروی می کند، جایی که آنها بر بخش خود نظارت می کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است عنوان مدیر ارشد بازاریابی، مدیر ارشد حسابداری و عناوین دیگری را داشته باشند که لایه دیگری از مدیریت را به یک بخش اضافه می کند.

درخواست های استخدام و اخراج را تایید کنید

وقتی مدیران نیاز به اضافه کردن اعضای تیم جدید یا رها کردن کارمندان خاص را تشخیص می‌دهند، معمولاً باید از مدیران سطوح ارشد تأییدیه بگیرند. این به این دلیل است که آنها درک بهتری از چالش ها و فرهنگ منحصر به فرد شرکت دارند. آنها اغلب دارای بینش ارزشمندی در مورد مهارت های مورد نظر و اشتیاق مورد نیاز برای کار هستند. هنگام پایان دادن به کار، آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که حقیقت پشت تصمیم را درک می کنند، که ممکن است ارزیابی آن زمان ببرد.

ایجاد اهداف سازمانی

مدیران ارشد اغلب اهداف و مقاصد دقیقی را بر اساس فرآیند برنامه ریزی استراتژیک تعیین می کنند. آنها جهت کلی تیم خود را ایجاد می کنند و این استراتژی را از طریق ارتباطات قوی که شامل برنامه عمل، انتظارات روشن و پاسخگویی است، اجرا می کنند. اهداف آنها در کانون توجه بخش قرار می گیرد، که مدیران سطوح پایین ممکن است به عنوان آنها اعضای تیم خود را در کارهای روزانه رهبری کنند.

تصمیمات حیاتی بگیرید

افزایش مسئولیت در یک نقش در سطح ارشد به معنای افزایش قرار گرفتن در معرض حل مسئله و تصمیم گیری در محل کار است. مدیران ارشد باید بدانند که چگونه مسائل را شناسایی کرده و چالش‌های حساس زمانی را که به وجود می‌آیند حل و فصل کنند. این امر مستلزم خلاقیت و نوآوری برای یافتن راه حل های جدید برای مسائل پیچیده است.

مدیریت بودجه بخش

مدیران ارشد معمولاً هزینه و بودجه بخش هایی را که نظارت می کنند کنترل می کنند. آنها با مدیر کار می کنند تا اطمینان حاصل کنند که وجوه به درستی استفاده می شود و بودجه در مسیر باقی می ماند. علاوه بر این، آنها گزارش های مالی را برای مدیر ارشد مالی (CFO) تهیه می کنند و سوابق مهم از جمله صورتحساب ها، قراردادها و رسیدها را برای نگهداری به بخش حسابداری ارسال می کنند. آنها ممکن است با سایر مدیران ارشد و مدیران اجرایی برای ارزیابی هزینه های فصلی همکاری کنند.

این مقاله را مطالعه کنید  استرس

بهبود عملکرد کارکنان

در حالی که مدیران مسئولیت اصلی نظارت بر عملکرد کارکنان را بر عهده دارند، مدیران ارشد برای به حداکثر رساندن کارایی، بهره‌وری و عملکرد تیم تلاش می‌کنند. به عنوان مثال، از آنجایی که مدیران کارکنان را برای رسیدن به اهداف و ضرب الاجل‌ها پاسخگو نگه می‌دارند، مدیران ارشد با به کارگیری روش‌های کاری کارآمد یک گام جلوتر می‌روند. این ممکن است به شکل ابزارهای بهره وری آنلاین، کارگاه های آموزشی شرکت و چالش های عملکرد باشد.

داشتن مهارت های فنی قوی در کامپیوتر

همانطور که مدیران سطوح ارشد بیشتر با جنبه های مختلف شرکت درگیر می شوند، اغلب علاوه بر ایجاد اسناد word و صفحات گسترده، مسئولیت بیشتری نیز بر عهده می گیرند. بسته به نقش منحصر به فرد خود، ممکن است نیاز به یادگیری نرم افزارهای تخصصی مبتنی بر اصول حسابداری و کدگذاری داشته باشند. آنها همچنین ممکن است از یک سیستم مدیریت پایگاه داده و احتمالاً نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) استفاده کنند.

مدیران ممکن است با نشان دادن مهارت در تمام جنبه های نقش خود به سمت های سطح بالا پیشرفت کنند. سابقه عملکرد، صلاحیت‌های حرفه‌ای، سطح تجربه و حوزه تخصص آن‌ها همه در ارتقای بالقوه نقش دارند.

مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟
مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟ – کالج نوین

تفاوت های اصلی بین مدیر و مدیر ارشد- مدیر در مقابل مدیر ارشد: تفاوت چیست؟

هنگام تعیین تفاوت بین مدیران و مدیران ارشد، چندین ملاحظات وجود دارد:

سالها تجربه: مدیران استخدام اغلب به مدت زمان کار شما در نقش قبلی نگاه می کنند و سطح تجربه شما را با سایر نامزدها مقایسه می کنند، اگرچه این همیشه عامل تعیین کننده هنگام انتخاب نهایی نیست.
سطح تخصص: شرکت ها برای نامزدهایی که تجربه زیادی در زمینه خود دارند ارزش قائل هستند. فهرست دستاوردهای برتر به تعیین سطح تخصص شما کمک می کند، که ممکن است مهمتر از داشتن هفت سال تجربه باشد.
حوزه تخصص: هر مدیری از یک پیشینه منحصر به فرد می آید که بینش ارزشمندی را در مورد صنعت خود ارائه می دهد. شرکت ها اغلب به دنبال نامزدهایی با پیشینه های خاص هستند که به آنها در دستیابی به اهداف تجاری خود کمک می کند.

سایر سطوح مدیریتی

سطوح دیگری از مدیریت در تعیین مدیر وجود دارد. برخی از این نقش ها عبارتند از:

مدیران خط: مسئول نظارت بر تولید یا تحویل کالا و خدمات هستند
مدیران محصول: مسئول توسعه محصولات، از جمله عملکرد و ویژگی های آن است
مدیران پروژه: کسانی که وظیفه مدیریت یک پروژه واحد برای یک شرکت را دارند
مدیریت پایین تر: این شامل سرپرستان، سرکارگران، سرپرستان دفتر و روسای بخش است که بر فعالیت ها و وظایف روزانه اعضای تیم خود نظارت می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 9 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟