شکست بازار - کالج نوین

شکست بازار

شکست بازار ، هنگامی که تخصیص ناکارآمد کالاها و خدمات در بازار آزاد وجود داشته باشد، چنین وضعیتی شکست بازار نامیده می شود. زمانی به وجود می آید که بازار نتواند به طور موثر منابع کمیاب را ایجاد و توزیع کند. در اینجا اصطلاح “کارآمد” به معنای راهی است که از طریق آن می توان به بالاترین رفاه اجتماعی دست یافت.

در بازار آزاد، نیروهای تقاضا و عرضه، قیمت کالاها و خدمات را تعیین می کنند. بنابراین، حتی کوچکترین تغییر در هر یک از دو نیرو ممکن است منجر به تغییر قیمت و تغییر متناظر در نیروی دیگر شود.

در صورت شکست بازار، مقدار کالاها و خدمات مورد تقاضای مصرف کنندگان با مقدار عرضه شده توسط تامین کنندگان مطابقت ندارد، یعنی کم تولید یا تولید بیش از حد کالاها و خدمات وجود دارد که منجر به تخصیص نادرست منابع و نتیجه کمتر از حد مطلوب می شود. .

علل شکست بازار

علل مختلفی که منجر به شکست بازار می شوند در اینجا مورد بحث قرار می گیرند: علل شکست بازار

شکست بازار
شکست بازار – کالج نوین

کالاهای عمومی

کالای عمومی که به عنوان کالای اجتماعی یا کالای مصرفی جمعی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به عنوان کالایی تعریف شود که عموم مردم از آن بهره می‌برند، یعنی مصرف هر فردی منجر به قربانی شدن مصرف فرد دیگر از آن کالا نمی‌شود.

بنابراین، این کالاها کالاهایی هستند که هزینه کل تولید آنها با تعداد مصرف کنندگان افزایش نمی یابد. بنابراین، در تهیه کالاهای عمومی، هزینه منابع اضافی در صورتی که شخص دیگری آن را مصرف کند، صفر خواهد بود.

قدرت بازار

در غیر این صورت قدرت انحصاری نامیده می شود. این توانایی شرکت برای افزایش سودآوری قیمت محصول نسبت به هزینه نهایی آن است. شرکت های دارای قدرت بازار قیمت ساز هستند و از این رو می توانند محصولات را با قیمتی عرضه کنند که سود اقتصادی مثبتی به آنها بدهد.

هنگامی که قدرت بازار بیش از حد وجود داشته باشد، باعث می شود تنها تولید کننده یا تعداد کمی از تولیدکنندگان نسبت به تولید در بازار رقابتی، محصولی کمتر تولید و بفروشند. این می تواند با بالا نگه داشتن قیمت و پایین نگه داشتن تولید، بازارها را ناکارآمد کند.

خارجی ها

به عبارت ساده، خارجی بودن زمانی است که مصرف یا تولید تأثیر غیرمستقیم بر مصرف یا فعالیت تولیدی دیگری داشته باشد و در قیمت‌های بازار مشخص نشده باشد.

برای درک اصطلاح «خارجی ها»، اجازه دهید مثالی بزنیم، فرض کنید اگر مردم تصمیم بگیرند به روغن پخت و پز سرد از روغن تصفیه شده روی آورند، این امر به طور خودکار تقاضا برای روغن پخت و پز سرد را افزایش می دهد که منجر به افزایش قیمت آن و بنابراین از مزایای مصرف کنندگان فعلی روغن پخت سرد پرس می کاهد.

بنابراین، بخشی از مکانیسم قیمت است که به طور کارآمد عمل می کند زیرا قیمت های بازار اطلاعاتی را برای طرفین، یعنی فروشندگان و مصرف کنندگان، فراهم می کند. اگر چه زمانی که اقدامات مصرف کنندگان منجر به هزینه یا منافعی شود که ناشی از قیمت بازار نباشد، به این موارد اثرات خارجی می گویند. اینها به این دلیل نامگذاری شده اند که خارج از بازار هستند.

اطلاعات ناقص

یکی از عناصر مهم بازار رقابتی اطلاعات کامل است. در یک بازار عالی، هم خریداران و هم فروشندگان اطلاعات کاملی در مورد هر چیزی که می تواند بر تصمیمات آنها تأثیر بگذارد، دارند. با این حال، به دلایل ذکر شده همیشه این امکان پذیر نیست:

ماهیت محصولات و خدماتی که بسیار پیچیده هستند.
اغلب اوقات مصرف کنندگان نمی توانند به سرعت اطلاعات مورد نیاز را در رابطه با بهترین قیمت ها و کیفیت محصولات مختلف پیدا کنند.
ناآگاهی یا بی اطلاعی مردم از مسائل مختلف بازار. اطلاعات نادرست یا ناقص نیز منجر به انتخاب اشتباه می شود.
کمبود اطلاعات در مبادلات مختلف بازار وجود دارد که منجر به توزیع ناکارآمد منابع کمیاب و عدم برقراری تعادل قیمت و کمیت از طریق مکانیسم قیمت می شود.

کلمه ای از اصطلاحات تجاری

شکست بازار وضعیتی است که در آن بازار به گونه‌ای عمل نمی‌کند که باعث ارتقای رقابت و کارایی شود. از این رو، منجر به ناکارآمدی نتایج بازار می شود و بنابراین مداخله دولت می تواند با معرفی سیستم قانونی و نظارتی که کارایی را به همراه دارد، رفاه جامعه را بهبود بخشد.

این مقاله را مطالعه کنید  حسابرسی فروش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 5 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟