بازاریابی - کالج نوین

بازاریابی

بازاریابی به فرآیندی سیستماتیک برای ایجاد، برقراری ارتباط، ارائه و مبادله پیشنهاد، ارزش گذاری برای مشتریان و همچنین ایجاد و مدیریت روابط قوی با مشتریان و تامین کنندگان اشاره دارد که برای سازمان و ذینفعان نیز سودآور است.

بازاریابی - کالج نوین
بازاریابی – کالج نوین

آمیخته بازاریابی

ابزار متعارف درک اجزای اصلی بازاریابی از طریق 4P است که به آن ترکیب بازاریابی نیز گفته می شود. این بدان معنی است که برنامه بازاریابی کلی ترکیبی از این عناصر است:

محصول: شناسایی نیازهای مشتریان و جمع آوری اطلاعات برای آنها برای تصمیم گیری در مورد محصولی که باید توسعه یابد که مطابق با نیازها و انتظارات مصرف کنندگان باشد. (ایجاد پیشنهاد)
قیمت: تعیین قیمتی که محصول در مقادیر مختلف برای فروش عرضه می شود. (تبادل)
مکان: انتخاب کانال بهینه توزیع برای دستیابی به حداکثر مشتریان. (تحویل)
تبلیغات: تصمیم گیری بهترین استراتژی تبلیغاتی و اجرای آن برای جلب توجه مشتریان و همچنین ترغیب آنها به خرید محصول یا خدمات. (ارتباطات) بازاریابی
بازاریابی عبارت است از جلب توجه مخاطبان هدف به سمت محصولات و خدمات از طریق استراتژی‌های مختلف تبلیغاتی، به‌منظور تبدیل مخاطب به مصرف‌کننده. به عبارت دقیق تر، بازاریابی فعالیتی است برای جلب توجه مخاطبان، به گونه ای که آنها محصولات شرکت را نسبت به سایر محصولات موجود انتخاب می کنند.

بازاریابی فقط یک تبلیغ نیست، بلکه بسیار بیشتر از این است. این تحقیق بازار است، توسعه محصول است، بیانیه مطبوعاتی است، تأیید افراد مشهور است، تبلیغ رسانه های اجتماعی است، این شعار قابل توجه است، عرضه محصول است، فروش واقعی است، انتخاب کانال توزیع، بسته بندی فراموش نشدنی، تحویل محدود به زمان، رضایت مشتری، پیام تولد/سالگرد به مشتریان و غیره است.

این مقاله را مطالعه کنید  بهره وری

علاوه بر این، بازاریابان نه تنها کالاها و خدمات را به بازار عرضه می کنند، بلکه رویدادها، تجربیات، افراد، ویژگی ها، اطلاعات، ایده ها، تجربیات و سازمان ها نیز به بازار عرضه می شوند.

بازار چیست؟

بازار مکانی است که در آن خریداران، فروشندگان، نمایندگان، فروشندگان و واسطه ها گرد هم می آیند تا معامله ای را انجام دهند که شامل مبادله کالاها و خدمات با قیمت است.

بازاریاب کیست؟

بازاریاب به شخص یا سازمانی اطلاق می شود که به دنبال پاسخی در قالب توجه، علاقه، خرید، رای و غیره از طرف مقابل است که به عنوان مشتری (مخاطب) نامیده می شود.

توابع بازاریابی

هدف بازاریابی برآوردن سودمندی نیازهای مشتریان است. چندین عملکرد مهم را انجام می دهد که عبارتند از: عملکرد بازاریابی

تحقیقات بازار: تحقیقات بازار برای جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با نیازها و انتظارات مشتری در مورد محصول و خدمات انجام می‌شود تا بتوان بر اساس آن تصمیم‌گیری کرد. در تجزیه و تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای شرکت مفید است.
برنامه ریزی بازاریابی: یک برنامه بازاریابی مناسب اولین گام برای موفقیت پیشنهاد شرکت است. در این مورد، شرکت اهداف بازاریابی را تعریف می کند و استراتژی هایی را برای دستیابی به آنها به طور مؤثر تعیین می کند.
توسعه محصول: طراحی و توسعه محصول، خلق واقعی محصول است. یک محصول خوب به بازار کمک می کند تا مشتریان بیشتری را جذب کند و همچنین مزیت رقابتی را به شرکت می بخشد.
استانداردسازی و درجه بندی: استانداردسازی به معنای ایجاد محصولاتی با استانداردهای تعیین شده و مشخصات از پیش تعیین شده است که یکنواختی و ثبات در محصولات، قیمت و بسته بندی شرکت را تضمین می کند. از سوی دیگر، درجه بندی شامل طبقه بندی محصول به یک گروه خاص، بر اساس ویژگی های آن، مانند اندازه، کیفیت، مخاطبان هدف و غیره است.
بسته بندی و برچسب گذاری: بسته بندی تماماً در مورد طراحی بسته بندی محصول برای جذب مشتری و همچنین محافظت و بسته بندی محصول است. برعکس، لیبلینگ طراحی برچسبی است که روی بسته، ظرف و خود محصول قرار می گیرد. حاوی اطلاعاتی در مورد محصول است.
برندسازی: فرآیند اعطای یک نام تجاری به یک محصول، که به مخاطبان هدف کمک می کند تا سازنده را شناسایی کنند. به ایجاد تمایز محصول کمک می کند.
ترفیع: ترفیع به ارتقای محصول اشاره دارد، یعنی ایجاد آگاهی یا اطلاع رسانی به مشتریان در مورد محصول یا خدمات. تبلیغات، فروش شخصی، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم و پیشبرد فروش چهار روش تبلیغاتی هستند که به آنها ترکیب تبلیغاتی گفته می شود.
قیمت گذاری: قیمت گذاری به معنای تعیین قیمتی است که در آن مقادیر مختلف محصول در بازار به فروش می رسد، مبلغی است که مشتریان باید برای دریافت محصول شرکت هزینه کنند.
توزیع: توزیع محصولات و خدمات به مصرف کنندگان نیز یکی از وظایف بازاریابی است. مدیر بازاریابی باید تصمیم مهمی در مورد انتخاب کانال توزیع و همچنین با توجه به جابجایی فیزیکی محصولات مانند مدیریت موجودی، انبارداری، ذخیره سازی، حمل و نقل و غیره.
فروش: فروش به معنای فروش واقعی کالا و خدمات به مصرف کننده در یک دوره زمانی معین است. این شامل تغییر مالکیت از فروشنده به خریدار است.
خدمات پس از فروش: عملکرد بازاریابی به فروش ختم نمی شود، در واقع خدمات پس از فروش نیز نقش مهمی در افزایش پایگاه مشتری دارد. به خدمات ارائه شده به مشتریان پس از فروش محصول اشاره دارد.
به طور خلاصه، می توان گفت که بازاریابی هر کاری است که شرکت برای به دست آوردن و حفظ مشتریان در دراز مدت انجام می دهد. این فرآیند تصمیم گیری است که شرکت چه چیزی را ارائه دهد، به چه کسی ارائه دهد، چه زمانی ارائه دهد، چگونه ارائه دهد و با چه قیمتی عرضه شود.

این مقاله را مطالعه کنید  کسب و کار خانوادگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟