مدیریت مواد

مدیریت مواد

مدیریت مواد یکی از وظایف اصلی SCM یعنی مدیریت زنجیره تامین است. به تمام فعالیت های مربوط به جریان مواد مربوط می شود. برنامه ریزی، تامین منابع، تهیه، برنامه ریزی، ذخیره سازی، تهیه و کنترل مواد مناسب را شامل می شود. در اینجا ما با اصطلاح “مواد” به هر دو – مواد مستقیم و مواد غیر مستقیم اشاره می کنیم.

نقش مهمی در صنایعی مانند ساخت و ساز، تولید و تولید دارد. زیرا در چنین صنایعی هر نوع کمبود مواد یا تامین مواد بی کیفیت ممکن است منجر به ضرر شود. و این ضرر هم موجب سود و هم رضایت مشتری خواهد شد.

علاوه بر این، مواد باید با کیفیت، کمیت و در مکان مناسب در زمان مناسب باشد. این امر هماهنگی و زمان‌بندی فعالیت تولید را به صورت جامع تضمین می‌کند. هدف آن این است:

مدیریت مواد - کالج نوین
مدیریت مواد – کالج نوین

استفاده حداکثری از منابع شرکت
سطح مطلوبی از خدمات مشتری را ارائه دهید
مواد یکی از نهاده های مورد نیاز برای تولید هستند. سه مورد دیگر عبارتند از مردان (کار)، ماشین آلات (ابزار، ماشین آلات و تجهیزات) و پول (سرمایه). این مقاله را مطالعه کنید: مدیریت چیست؟

مدیریت مواد به دستیابی به برتری رقابتی نسبت به رقبا کمک می کند. این امر با ارائه به موقع محصولات یا خدمات با کیفیت به مشتریان، با هزینه معقول امکان پذیر است.

اهداف مدیریت مواد
اهداف مدیریت مواد به دو دسته تقسیم می شوند: اهداف مدیریت مواد

اهداف اولیه
قیمت های پایین:
بدیهی است که اولین و مهمترین هدف مدیریت مواد، خرید مواد و حمل و نقل آنها با قیمت های پایین است. این امر منجر به کاهش کلی هزینه عملیات می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  استراتژی کسب و کار

گردش موجودی بالا:
اگر موجودی ها نسبت به فروش کم باشد، نمادی است که سرمایه کمتری در موجودی ها مسدود شده است. این منجر به بهبود کارایی می شود. در نتیجه، سرمایه سرمایه گذاری شده توسط شرکت به طور موثر مورد استفاده قرار می گیرد. و بنابراین بازده سرمایه گذاری بالاتر خواهد بود. علاوه بر این، زمانی که گردش مالی بالا باشد، هزینه ذخیره سازی و حمل موجودی کم است.

هزینه پایین تهیه و تملک:
هنگامی که شرکت مواد را به شیوه ای مناسب مدیریت و ذخیره می کند، هزینه واقعی آن کاهش می یابد. به این معنی که هزینه تهیه و در اختیار داشتن مواد زمانی کم است که بخش های دریافت و فروشگاه به طور کارآمد عمل کنند.

تامین مستمر مواد:
در صورت کمبود مواد در طول تولید، هزینه تولید بالا می رود. و این هزینه اجتناب ناپذیر خواهد بود. بنابراین، تداوم در تامین مواد به ویژه برای فرآیندهای بسیار خودکار بسیار مهم است. زیرا در چنین فرآیندهایی هزینه ها ثابت بوده و حتی زمانی که تولید به دلیل کمبود مواد متوقف می شود نیز متحمل می شوند.

سازگاری کیفیت:
زمانی که شرکت در کیفیت مواد مورد استفاده در تولید ثبات داشته باشد. این ممکن است منجر به حفظ مشتریان در دراز مدت شود.

هزینه کم حقوق و دستمزد:
هرچه هزینه حقوق و دستمزد بخش مواد کمتر باشد، سود بیشتری خواهد داشت.

روابط مطلوب با تامین کننده:
رابطه شرکت با تامین کنندگان خود موقعیت آن را در صنعت تعیین می کند. شرکتی که روابط خوبی با تامین کنندگان خود برقرار می کند، کالاها را با قیمت پایین به موقع تحویل می دهد. این امر باعث کاهش هزینه های تولید می شود. در نتیجه این شرکت می تواند مشتریان بیشتری را جذب کند.

این مقاله را مطالعه کنید  سیستم ساعت استاندارد بالا

اهداف ثانویه
روابط متقابل مطلوب:
عمل متقابل فرآیندی است که در آن شرکت آگاهانه از مشتریان خود کالا را در حداکثر مقدار ممکن خریداری می کند. روابط متقابل خوب شامل حفظ تعادل بین مزایا و معایب استفاده از قدرت خرید به عنوان ابزاری برای تولید فروش است.

مواد و محصولات جدید:
بخش مواد این نگرانی در توسعه مواد و محصولات جدید کمک می کند. کارکنان آن به طور منظم با تامین کنندگان سروکار دارند. هنگامی که آنها با هر چیز جالبی آشنا می شوند، می توانند آن را به سایر علاقه مندان منتقل کنند.

تصمیم گیری اقتصادی یا خرید:
زیرا این بخش مواد است که باید به طور منظم با تامین کننده سر و کار داشته باشد. آنها باید تامین کننده را با در نظر گرفتن عوامل مختلف انتخاب کنند. همچنین، آنها باید تصمیم بگیرند یا خرید یا برون سپاری کنند.

استاندارد سازی:
اگر مواردی که باید کنترل شود و تامین کنندگان برای مقابله با آنها کمتر باشد، فرآیند مدیریت مواد کارآمد خواهد بود. برای این منظور، استانداردسازی و ساده‌سازی مشخصات را ترویج می‌کنند. این بخش های طراحی هستند که مسئول استانداردها و مشخصات هستند. با این حال، بخش مواد نیز به آن کمک می کند. بخش مواد می تواند:

بررسی موجودی به موقع
حذف موارد غیر استاندارد و
ترویج ادغام اجزای استاندارد در طراحی محصول برای کاهش هزینه.
بهبود محصول:
این یکی از اهداف مهم بخش طراحی است. اما، در اینجا نیز بخش مواد به آنها کمک می کند. به طور خلاصه، هم از دانش اقتصادی پرسنل مواد و هم از دانش فنی پرسنل طراحی استفاده می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  کسری مالی

این برای افزایش سود از طریق تغییر محصول است. پرسنل مواد می توانند به پرسنل طراحی در دستیابی به اهداف طراحی به شیوه ای اقتصادی تر کمک کنند. این امر با تهیه مواد و اجزای معادل که همان کار را انجام می دهند اما با هزینه کم امکان پذیر است.

هماهنگی بین بخشی:
همانطور که می دانید، بخش مواد این کنسرت باید با تمام بخش های شرکت سروکار داشته باشد. در حالی که بخش مواد می تواند به سایر بخش ها در موفقیت آنها کمک کند، موفقیت بخش مواد به میزان همکاری آن از سایر بخش ها بستگی دارد.

پیش بینی ها
لازم است پیش بینی هایی در مورد قیمت های آتی، هزینه ها و عملیات عمومی کسب و کار انجام شود. به مدیریت کارآمد مواد کمک می کند. در شرکت های بزرگ اقتصاددانان خبره ای حضور دارند. آنها در مورد برنامه ریزی خرید و فروش پیش بینی می کنند. این پرسنل مواد هستند که این پیش بینی های کلی را به پیش بینی های خاص برای مواد خریداری شده تبدیل می کنند.

دستیابی به اهداف مدیریت مواد
حال این سوال مطرح می شود که شرکت ها چگونه می توانند به اهداف خود دست یابند؟ خوب، شرکت می تواند به این اهداف دست یابد:

پایین نگه داشتن قیمت ها
اطمینان از قابلیت اطمینان
تنظیم موجودی
کاهش هزینه های عملیاتی
سخن اخر
مدیریت مواد یک رشته مجزا از مدیریت است که با مدیریت ورودی های مواد سروکار دارد. هدف آن کاهش هزینه و مدیریت کارآمد مواد در مراحل مختلف و همچنین در تمام بخش‌های شرکت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟