برنامه ریزی رسانه ای

برنامه ریزی رسانه ای

برنامه ریزی رسانه ای را می‌توان به‌عنوان فرآیند سیستماتیک تصمیم‌گیری برای یک اقدام، با توجه به زمان، رسانه و فضای تبلیغاتی که برای دستیابی به اهداف بازاریابی انتخاب می‌شود، تعریف کرد. در این، بازاریاب مشخص می کند که یک تبلیغ چه زمانی، کدام، کجا و چند بار پخش می شود تا تعامل مشتری و بازگشت سرمایه را افزایش دهد.

برنامه ریزی رسانه شامل استراتژی، خرید و قرار دادن تبلیغات با تصمیم گیری در مورد مجموعه مناسب رسانه برای دستیابی به اهداف بازاریابی است. به سوالاتی مانند:

از طریق رسانه های مختلف به چند نفر می رسد؟
بهترین رسانه برای قرار دادن تبلیغات کدام است؟
تعداد دفعات نمایش تبلیغات چقدر خواهد بود؟
چه رسانه هایی از طریق کانال های مختلف پخش می شود؟
تبلیغات کجا نمایش داده می شود؟
زمان مناسب برای درج تبلیغات چه زمانی است؟
چقدر باید برای رسانه های مختلف هزینه کرد؟
یک طرح رسانه ای ایده آل، طرحی است که از یک طرح یکپارچه برای دسترسی به گروه های مختلف مشتریان، از طریق کانال های مختلف و همچنین در محدوده بودجه بازاریاب استفاده می کند. بنابراین، یک برنامه ریز رسانه ای باید همه این عوامل را در نظر بگیرد تا یک برنامه رسانه ای موثر ایجاد کند.

برنامه ریزی رسانه ای
برنامه ریزی رسانه ای – کالج نوین

مدیا پلن چیست؟
طرح رسانه ای ترکیبی از فعالیت های مختلفی است که برای شناسایی و انتخاب معیارهای مناسب برای انتقال پیام تبلیغاتی به گروه مشتری هدف انجام می شود که به درستی با بودجه مشتری و سایر الزامات مطابقت دارد.

مدیا پلنر کیست؟
مدیا پلنر شخصی است که توسط شرکت های تبلیغاتی استخدام می شود تا راه های رسانه های مختلف را ارزیابی کند و کمپین های تبلیغاتی را توسعه دهد تا محصول، خدمات یا نام تجاری مشتری را تبلیغ کند.

این مقاله را مطالعه کنید  پیاده سازی استراتژی

برنامه ریز رسانه ماهیت پیشنهاد شرکت، نوع مخاطبان مورد نظر و بودجه کلی کمپین تبلیغاتی را مشخص می کند. بر اساس این اطلاعات، وسایل نقلیه رسانه ای مختلف در تلاش برای دریافت حداکثر پاسخ مشتری انتخاب می شوند.

Media Vehicle چیست؟
وسیله نقلیه رسانه ای حامل نهایی پیام در اشکال مختلف رسانه است. در رادیو – رادیو میرچی و ویوید بهارتی، در تلویزیون – استارپلاس و تلویزیون سونی، در روزنامه – هندوستان تایمز، اکونومیک تایمز و هندو، می‌توانند ابزار رسانه‌ای باشند.

Media Mix چیست؟
Media Mix به ترکیب رسانه های مختلف مورد استفاده در تبلیغات اشاره دارد.

Reach چیست؟
Reach تعداد دقیق افرادی را که در معرض تبلیغات قرار می گیرند، مشخص می کند، یعنی افرادی که حداقل یک بار در یک دوره معین تبلیغ را دیده اند.

فرکانس چیست؟
فرکانس تعداد دفعاتی که تبلیغ در یک وسیله نقلیه رسانه ای اجرا می شود را تعیین می کند.

فرآیند برنامه ریزی رسانه ای
مراحل درگیر در فرآیند برنامه ریزی رسانه به صورت زیر مورد بحث قرار می گیرد: رسانه-طراحی-فرایند

تجزیه و تحلیل بازار: تجزیه و تحلیل بازار در درجه اول برای شناخت مخاطبان هدف با توجه به سن، نوع، جنسیت، تحصیلات درآمد، شغل و غیره انجام می شود. تجزیه و تحلیل در پیش بینی هزینه و نهایی کردن رسانه مناسب برای تبلیغات مفید خواهد بود.
تنظیم اهداف رسانه ای: قبل از تنظیم اهداف رسانه ای، بازاریاب باید هدف را در مورد فراوانی، گردش پیام، دسترسی مشتری، بودجه و نفوذ تعریف کند.
توسعه استراتژی رسانه: در مرحله برنامه ریزی است، برنامه ریز رسانه باید با توجه به بهترین ترکیب رسانه ای که می تواند برای دستیابی به مخاطب مورد نظر، اعم از اینترنت، تلویزیون، رادیو، روزنامه، مجلات، بیلبوردها، استفاده شود، تصمیم بگیرد. به همین ترتیب و غیره. تصمیم باید با در نظر گرفتن دسترسی، فرکانس، تعامل مشتری و هزینه انجام شود.
اجرای مدیا پلن: زمانی که مدیا پلن آماده شد، فرآیند خرید رسانه انجام می شود که در آن اسلات خاص در وسیله نقلیه رسانه ای انتخاب شده خریداری می شود.
ارزیابی و پیگیری: پس از اجرای طرح، گام بعدی مشاهده پاسخ کلی از سوی مخاطبان هدف است. نیاز به پیگیری و ارزیابی نتیجه دارد. برنامه ریز رسانه باید ببیند که آیا طرح رسانه مطابق با آن عمل می کند و نتایج مطلوب را نشان می دهد یا خیر.
انتخاب بهترین ترکیب رسانه ای نه تنها برای دستیابی به گروه مشتری هدف مورد نظر مهم است، بلکه در حصول اطمینان از استفاده بهینه از هزینه های تبلیغاتی نیز مفید است.

این مقاله را مطالعه کنید  راهنمای نهایی برنامه ریزی استراتژیک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 8 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟