انتقال وجه الکترونیکی ملی (NEFT)

انتقال وجه الکترونیکی ملی (NEFT)

گسترش NEFT به ملی انتقال الکترونیکی وجه تسهیلاتی است که بانک ها به مشتریان خود ارائه می دهند. بانک مرکزی هند این سیستم پرداخت آنلاین را در نوامبر 2005 راه اندازی کرده است. با استفاده از این تسهیلات، افراد می توانند وجوه خود را به صورت آنلاین از یک حساب بانکی دارای NEFT به حساب دیگر منتقل کنند. این امکان انتقال تقریباً بلادرنگ وجوه به حساب ذینفع را فراهم می کند. همچنین، تسویه مطمئن وجوه را فراهم می کند.

انتقال وجه الکترونیکی ملی (NEFT) - کالج نوین
انتقال وجه الکترونیکی ملی (NEFT) – کالج نوین

نکات برجسته سیستم NEFT

این یک سیستم پرداخت دیجیتال مستقیم یک به یک است
این می تواند بین آن دسته از شعب بانکی که دارای NEFT هستند انجام شود.
وجوه را در زمان واقعی انتقال نمی دهد. یعنی انتقال به صورت دسته های نیم ساعته انجام می شود.
بدون محدودیت در حداکثر مقدار تراکنش های NEFT.
کارمزد اعمال شده در تراکنش های NEFT بر اساس مبلغ متفاوت است.
این دارای پوشش PAN-India از طریق شبکه شعبه های دارای NEFT است.
ارسال کننده پیام انتقال به حساب ذینفع را از طریق پیامک یا ایمیل دریافت می کند.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

چه کسی می تواند از NEFT برای انتقال وجه استفاده کند؟
همه انواع دارندگان حساب، صرف نظر از اینکه افراد حقیقی هستند یا شرکت‌های بزرگ، می‌توانند وجوهی را که دارای حساب در یک بانک دارای NEFT هستند، انتقال دهند، می‌توانند وجوه را به صورت الکترونیکی به فرد یا شرکت دیگری که دارای حساب در هر بانک دارای NEFT است، انتقال دهند.

این مقاله را مطالعه کنید  صورت مالی

آیا هر کسی بدون حساب بانکی می تواند وجه را از طریق NEFT انتقال دهد؟
اگر شخصی در بانک حسابی نداشته باشد، می‌تواند از طریق NEFT به هر شخصی که حساب بانکی در یک بانک دارای NEFT دارد، وجوه انتقال دهد.

حواله کننده می تواند با مراجعه به شعبه بانک عضو NEFT این کار را انجام دهد. در شعبه باید فرم NEFT را پر کرده و به همراه وجه نقدی که مایل است به باجه مربوطه واریز کند.

فرم حاوی چندین جزئیات است که او باید مانند خود پر کند:

نام
نشانی
شماره تماس
شناسه پست الکترونیک
همچنین شماره حساب، نام و کد IFSC بانک گیرنده را یادداشت کند.

حواله های این نوع به حداکثر 50000 روپیه در هر تراکنش محدود می شود.

NEFT چگونه کار می کند؟

فرد یا شرکتی که مایل به ارسال پول از طریق انتقال وجه الکترونیکی ملی است، می تواند از تسهیلاتی مانند اینترنت یا موبایل بانک استفاده کند. مشتری می تواند درخواست انتقال را آغاز کند. علاوه بر این، حواله کننده وجوه نیاز به ارائه برخی اطلاعات مرتبط در مورد ذینفع و حساب بانکی دارد. این جزئیات برای اضافه کردن ذینفع ضروری است.

پس از اضافه شدن ذینفع، می توان به سادگی مبلغ انتقال را وارد کرد و نکاتی را اضافه کرد. پس از آن، حواله کننده وجوه برای ادامه تراکنش، یک OTP در شماره همراه ثبت شده دریافت می کند. از آنجایی که حواله کننده به طور دقیق آن OTP را وارد می کند، وجوه با موفقیت منتقل می شود. به این ترتیب حساب حواله‌کننده بدهکار و حساب گیرنده بستانکار می‌شود.

این مقاله را مطالعه کنید  سیستم ساعت استاندارد

این مقاله را مطالعه کنید: جابجایی کارمند

آیا محدودیت انتقال وجود دارد؟

شما می توانید هر مبلغی را از طریق NEFT اعم از 1 روپیه یا 1 لک به صورت آنلاین انتقال دهید. RBI هیچ سقف بالایی را برای حداکثر مبلغی که یک فرد یا شرکت می تواند انتقال دهد تجویز نکرده است. اما، برخی از بانک ها هستند که سقف بالایی خود را برای هر روز به ازای هر شناسه مشتری تعریف کرده اند. اگرچه، از طریق حالت آفلاین، یک حواله‌کننده فقط می‌تواند تا سقف 50000 روپیه انتقال دهد.

آیا امکان انتقال پول به هر حساب بانکی در خارج از کشور وجود دارد؟
خیر، شخص می تواند از طریق NEFT به هر حسابی که در هر شعبه بانک دارای NEFT فعال در هند فعال است، پول منتقل کند.

هزینه های بانک ها برای تراکنش های NEFT چیست؟
بانک مرکزی یعنی RBI هیچ کارمزدی برای بانک‌های دارای NEFT اعمال نمی‌کند. ضمناً هیچگونه کارمزدی برای تراکنش های ورودی در شعب بانک مقصد برای واریز به حساب گیرنده اعمال نمی شود.

از ژانویه 2020، به بانک‌ها توصیه شده است که هیچ هزینه‌ای برای پس‌انداز دارندگان حساب بانکی برای انتقال وجه از طریق NEFT که به صورت آنلاین آغاز شده است، اعمال نکنند.

فرآیند NEFT

برای انتقال وجه از طریق NEFT ابتدا باید به حساب بانکداری اینترنتی خود وارد شوید.
در صفحه اصلی، باید بر روی انتقال سرمایه کلیک کنید.
پس از آن باید بر روی گزینه NEFT کلیک کنید
سپس، اگر ذینفع قبلاً اضافه شده است، باید ذینفعی را انتخاب کنید که می خواهید وجوه را به او منتقل کنید. اما اگر ذینفع اضافه نشد، ابتدا باید با کلیک بر روی گزینه add a beneficiary، ذینفع را اضافه کنید. برای انجام این کار، به جزئیاتی مانند شماره حساب بانکی و کد IFSC نیاز دارید. هنگامی که جزئیات به درستی اضافه شدند، می توانید آنها را تأیید و تأیید کنید.
پس از افزودن ذینفع، پس از مدت زمان مقرر، می توانید وجوه را انتقال دهید. برای آن باید مقدار را وارد کنید و تذکر دهید. سپس باید بر روی تایید کلیک کنید و پس از آن، حواله کننده یک OTP در شماره همراه ثبت شده دریافت می کند تا تراکنش را ادامه دهد.
پس از وارد شدن OTP، روی تایید کلیک کنید. و به این ترتیب انتقال صورت خواهد گرفت.

این مقاله را مطالعه کنید  سبک های مدیریت

سخنی از Business Jargons

انتقال وجه الکترونیکی ملی یکی از روش های پرکاربرد انتقال پول است. این به این دلیل است که نه تنها ایمن و مطمئن است، بلکه کارآمد و مقرون به صرفه است. هیچ هزینه ای توسط RBI برای بانک های عضو خود که چنین تسهیلاتی را به مشتریان خود ارائه می دهند دریافت نمی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − 1 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟