بازار جاویژه - کالج نوین

بازار جاویژه

بازار جاویژه را می توان به عنوان آن بخش یا زیرمجموعه خاصی از یک بازار بزرگتر تعریف کرد که به گروه خاصی از افراد دارای علاقه و تقاضای مشترک پاسخ می دهد. بازار مجموعه ای متمایز از نیازها، ترجیحات یا هویت خود را دارد که آن را با بازار سنتی بی ارتباط می کند.

اساساً یک بازار خاص از آن بخش از مصرف کنندگان در بازار بزرگتر تشکیل شده است که دارای یک جمعیت شناختی، رفتار خرید و سبک زندگی مشترک هستند. برای این کار، شرکت بخش خاصی از بازار را انتخاب می کند که اغلب بهترین فرصت برای ارائه کالا و خدمات به مخاطبان هدف و ایجاد موقعیت رقابتی در بازار برای دفاع در برابر تازه واردان است.

بازاریابی طاقچه شامل تقسیم بازار سنتی به گروه‌های کوچک‌تر با نیازهای همگن برای یک محصول و انتخاب یکی از این گروه‌ها که متفاوت از تجارت اصلی است.

توسعه یک بازار خاص به عنوان فرصتی برای فروش محصولات و خدمات مناسب به گروه خاصی عمل می کند که توسط سایر شرکت ها نادیده گرفته می شود و سپس استراتژی هایی برای تامین مخاطبان متعلق به آن گروه یا جایگاه ابداع می کند.

با شناخت نیازها و ترجیحات مشتریان معدود و سپس تلاش برای تبدیل آن به بازار بزرگتر شروع می شود. این مقاله را مطالعه کنید: مدیریت فروشگاه

نمونه هایی از بازار طاقچه
در بازار بزرگ‌تر لپ‌تاپ، جایگاه‌های زیادی وجود دارد. لپ‌تاپ‌های گیمینگ به‌عنوان یک بازار خاص در نظر گرفته می‌شوند، زیرا لپ‌تاپ‌ها را به گیمرهای حرفه‌ای، انیماتورها و هنرمندان چند رسانه‌ای، برنامه‌نویسان، متخصصان صدا و بسیاری موارد دیگر ارائه می‌دهند.

این مقاله را مطالعه کنید  کسری پولی
بازار جاویژه
بازار جاویژه – کالج نوین

در بازار بزرگ‌تر صابون، بازار ویژه‌ای برای صابون‌های دست‌ساز وجود دارد که فقط مشتریانی را هدف قرار می‌دهد که صابون‌های بدون مواد شیمیایی را می‌خواهند که برای پوست سخت‌تر هستند.
در یک بازار بزرگتر روغن پخت و پز، بازار ویژه ای برای روغن فشرده سرد وجود دارد که بر خریدارانی تمرکز دارد که اولویت بیشتری به کیفیت یا سلامتی می دهند.
ویژگی های بازار طاقچه
یک بازار طاقچه با موارد زیر مشخص می شود:

بازار جاویژه مجموعه ای منحصر به فرد از نیازها: بازار طاقچه توسط نیازهای تخصصی در میان مخاطبان ارائه می شود که توسط تعداد کمی از رقبا ارائه می شود.
اندازه کافی: اندازه بازار باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا سود کسب کند.
توانایی خرید کافی: در هنگام انتخاب یک جایگاه خاص، شرکت باید بر توانایی خرید مشتریان هدف تاکید کند.
بدون رقیب واقعی: بازارهایی که توسط سایر شرکت ها یا رقبا به رسمیت شناخته نمی شوند، علاقه ناچیزی به آن دارند.
منابع، شایستگی ها و مهارت ها: شرکت دارای منابع، شایستگی ها و مهارت های مورد نیاز برای بهره برداری از جایگاه است.
نیاز به رفتار ویژه: جایگاه ها توسط گروهی از مشتریان مشخص می شوند که نیازهای آنها اغلب توسط بازیگران موجود در بازار نادیده گرفته می شود.
چشم انداز رشد: شرکتی که به دنبال ورود به یک بازار خاص است، باید بر چشم انداز رشد، یعنی فرصت های رشد و گسترش تمرکز کند.
حسن نیت مشتریان: به منظور برتری در بازار، اول از همه، شرکت باید به وضوح و به طور کامل بفهمد که مشتریان به چه چیزی نیاز دارند. علاوه بر این، مشتریان خاص به قدری وفادار هستند که می توانند قیمت بالاتری برای دریافت محصول بپردازند.
شرکت از طریق تخصص به اقتصاد دست می یابد: مزیت اصلی دنبال کردن یک استراتژی خاص این است که شرکت به دنبال تسلط در بازار و دستیابی به اقتصاد از طریق تخصص است.
بازار جاویژه موانع ورود رقبا را فراهم می کند: بازار طاقچه باید به گونه ای باشد که موانعی را برای ورود رقبا ایجاد کند، زیرا به احتمال زیاد رقبا را به راحتی جذب نمی کند.
حاشیه سود بیشتر: یک بازاریاب خاص گروه مشتریان و نیازهای آنها را به خوبی می شناسد که به بهترین شکل به آنها خدمات ارائه می دهد. این منجر به حاشیه های بیشتر به دلیل قیمت برتر برای ارزش افزوده، و وفاداری قوی به برند می شود. علاوه بر این، مشتریان آماده هستند تا برای محصولی که دقیقاً نیازهای آنها را برآورده می کند، قیمت بالاتری بپردازند.
بازار طاقچه یک بازار بسیار متمرکز است، با گروه خاصی از مخاطبان و تمرکز بر یک محصول خاص. به همین دلیل است که استراتژی‌های بازاریابی، مشخصات و ویژگی‌های محصول را هدف قرار می‌دهند که می‌تواند نیازهای متمایز بازار را برآورده کند. با انجام این کار، هدف شرکت در بقای رقابت و تبدیل شدن به یک رهبر بازار است.

این مقاله را مطالعه کنید  مدیریت استعداد

این محصول محصول ارائه شده توسط شرکت را با سایر محصولات موجود در بازار متمایز می کند و مشتریانی را که خواستار یک محصول منحصر به فرد یا درجه یک هستند، ارائه می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟