سوالات باز

سوالات باز

سوالات باز:  سؤالات نظرسنجی به صورت آزاد هستند که به پاسخ دهندگان اجازه می دهند در قالب متن باز پاسخ دهند تا بتوانند بر اساس دانش، احساس و درک کامل خود پاسخ دهند. یعنی پاسخ به این سوال محدود به مجموعه ای از گزینه ها نیست.

برخلاف یک سؤال بسته که پاسخ های نظرسنجی را محدود و محدود به گزینه های داده شده می کند، سؤال باز به شما امکان می دهد تا عمیقاً در پاسخ های پاسخ دهنده جستجو کنید و اطلاعات ارزشمندی در مورد موضوع مورد نظر به دست آورید. از پاسخ به این سوالات می توان برای دستیابی به اطلاعات دقیق و تشریحی در مورد یک موضوع استفاده کرد.

سوالات باز بخش جدایی ناپذیر تحقیقات بازار کیفی هستند. این تکنیک تحقیق به شدت به پرسش‌ها و پاسخ‌های باز و ذهنی در مورد موضوع مورد بحث با فضایی برای بررسی بیشتر توسط محقق، بر اساس پاسخ داده شده توسط پاسخ‌دهنده، بستگی دارد.

در یک سناریوی معمولی، از سوالات بسته برای جمع آوری داده های کیفی از پاسخ دهندگان استفاده می شود.

هنگام طراحی نظرسنجی، اغلب باید تصمیم بگیریم که آیا از سؤالات باز و بسته برای به دست آوردن اطلاعات خاص استفاده کنیم یا خیر. با این حال باید توجه داشته باشیم که سؤالات باز و سؤالات بسته هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند و به روش های متفاوتی عمل می کنند.

سوالات باز
سوالات باز – کالج نوین

نمونه هایی از سوالات باز

سوالات باز پاسخ‌دهندگان سؤالات باز را دوست دارند زیرا 100٪ بر آنچه که می‌خواهند به آن پاسخ دهند کنترل دارند و با تعداد محدود گزینه‌ها محدود نمی‌شوند. زیبایی سؤالات باز این است که هرگز نمی توانند پاسخی تک کلمه ای داشته باشند. آنها یا به صورت لیست، جملات یا چیزی طولانی تر مانند گفتار / پاراگراف خواهند بود.

بنابراین، برای درک بیشتر این موضوع، در اینجا چند نمونه از سوالات باز وجود دارد:

سوال باز مصاحبه: در صورت استخدام، چگونه می‌خواهید از مهارت‌های موجود خود برای بهبود رشد سازمانی استفاده کنید؟
سؤال باز مشتری: لطفاً سناریویی را شرح دهید که در آن بازار آنلاین ما به شما کمک می کند تا خریدهای روزانه را انجام دهید.
سوال باز فنی: لطفاً الگوی کد جاوا اسکریپت پشتیبان مورد استفاده برای این صفحه وب را توضیح دهید؟

سوال باز دموگرافیک: سن شما چند است؟ (بدون گزینه های نظرسنجی پرسیده شد)
سوال باز شخصی / روانشناختی: معمولاً چگونه با استرس و اضطراب کنار می آیید؟

در مطالعه‌ای که توسط Pew Research انجام شد، از پاسخ‌دهندگان پرسیده شد: «در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب رئیس‌جمهور چه چیزی برای شما مهم بود؟» از یک گروه این سوال در قالب سوال بسته پرسیده شد در حالی که از گروه دیگر در قالب سوال باز پرسیده شد.

سوالات باز در قالب سؤالات بسته، 58 درصد از پاسخ دهندگان «اقتصاد» را انتخاب کردند. در قالب باز، تنها 35 درصد پاسخی نوشتند که نشان دهنده «اقتصاد» بود.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق علمی چیست

سوالات باز توجه داشته باشید که تنها 8 درصد از پاسخ دهندگان «سایر» را در قالب سؤال بسته انتخاب کردند. با فرمت باز، 43 درصد از پاسخ دهندگان در پاسخی نوشتند که به عنوان «سایر» طبقه بندی می شد.

 

سوالات پایان باز در مقابل سوالات بسته

پرسش‌های باز پاسخ‌دهندگان را برمی‌انگیزد تا نظرات خود را بدون محدود کردن افکارشان در قالب کلمات بیان کنند. آنها به اندازه سؤالات بسته عینی و مسلط نیستند.

سوالات باز با استفاده از سؤالات باز، محقق احساسات واقعی پاسخ دهندگان خود را درک می کند. آنها عنصری دارند که به شما اطلاعاتی در مورد فرآیندهای فکری مختلف در بین مشتریان شما می دهد، پیشنهادات عیب یابی، و همچنین نگاهی به ممانعت از آنها داشته باشید.

سؤالات باز و سؤالات بسته وظایف متفاوتی برای پاسخ دهندگان هستند. در کار باز، پاسخ دهندگان آنچه را که در ذهنشان به راحتی در دسترس است را یادداشت می کنند.

در تکلیف سؤال بسته، ما پاسخ دهندگان را داریم که «توجه خود را بر پاسخ های خاص انتخاب شده توسط محقق» متمرکز می کنند (کانورس و پرسر، 1986).

سوالات باز پرسیدن یک سوال در این دو فرمت متفاوت تقریبا همیشه نتایج متفاوتی را به همراه خواهد داشت. بسیاری از محققین این موضوع را طی چندین دهه نشان داده اند.
تعداد کمی از پاسخ دهندگان می خواهند دسته “سایر” را انتخاب کنند و پاسخ هایی را وارد کنند که متفاوت از پاسخ های لیست شده باشد.
پس این برای ما چه معنایی دارد؟ اگر می توانید، ابتدا تحقیقات کیفی انجام دهید و مطمئن شوید که سؤالات پایانی شما نشان دهنده مواردی است که در ذهن افراد وجود دارد.

سوالات باز ما باید لیست موارد را کامل کنیم زیرا تعداد کمی از پاسخ دهندگان دسته “سایر” را انتخاب می کنند. همچنین ممکن است لازم باشد مواردی را فهرست کنید که به راحتی در دسترس پاسخ دهندگان نیستند، اگر آن موارد برای شما مهم هستند.

انجام مطالعات نمونه تقسیم‌شده را در نظر بگیرید که در آن نیمی از پاسخ‌دهندگان سؤال را در قالب سؤالات باز و نیمی دیگر سؤال را در قالب سؤالات پایانی می‌بینند.

هنگام ارائه نتایج، توضیح دادن تفاوت های اساسی بین سؤالات باز و سؤالات پایانی برای مخاطبان در یک یا دو جمله مفید است.

سوالات باز این به آنها کمک می کند تا درک کنند که اینها لزوماً اندازه گیری های دقیق نیستند، بلکه اندازه گیری هایی هستند که نیاز به تفسیر نسبت به سؤالات دیگر در نظرسنجی و اطلاعات اضافی از تحقیقات کیفی دارند.

از این رو، به همین دلیل است که آنها به یک تحلیلگر مانند شما یا من نیاز دارند!

چرا از سوالات باز استفاده می کنیم؟

هیچ محدودیتی برای پاسخ‌ها وجود ندارد: مشتریان خوشحال یا ناراضی، به بستری برای بیان نظرات خود نیاز دارند.

سوالات باز از آنجایی که گزینه‌های پاسخ برای سؤالات باز ارائه نشده است، پاسخ‌دهنده این اختیار را دارد که جزئیاتی درباره احساسات، نگرش‌ها و دیدگاه‌هایی که معمولاً نمی‌توانند در سؤالات پایانی ارائه کنند، درج کند.

ابزاری برای پاسخ‌دهی خلاقانه به پاسخ‌دهندگان: این سؤال‌ها بیشتر از سؤال‌های بسته برای پاسخ‌دهندگان قدردانی می‌کنند، زیرا از کاربران انتظار نمی‌رود که آنها را فقط به خاطر آن «پر» کنند.
پاسخ دهندگان ممکن است شما را با بینش و خلاقیتی که با پاسخ های خود نشان می دهند مبهوت کنند. پیوند به وبلاگ آنها یا یک یا دو بیت از شعر آنها شما را طلسم می کند.
انتظار غیرمنتظره را داشته باشید: اگر در نظرسنجی فقط سؤالات پایانی وجود داشته باشد، کاربران معمولاً ارتباط خود را قطع می کنند و بدون اینکه زیاد فکر کنند آن را پر می کنند.

این مقاله را مطالعه کنید  مروری بر تحلیل توصیفی

با نوعی آزادی که سؤالات باز ارائه می دهند، کاربران می توانند به روشی که دوست دارند پاسخ دهند، خواه تعداد کلمات یا جزئیات یا لحن پیام.

این پاسخ ها ممکن است نکات بازاریابی برای بهبود برندسازی سازمان یا برخی ایده های خلاقانه باشد که می تواند منجر به سود پولی شود.
برای موقعیت‌های پیچیده پاسخ بگیرید: موقعیت‌های گره‌دار به بازخوردی بیش از یک بله/نه صرف نیاز دارند. سؤالات تک انتخابی یا چندگزینه ای نمی توانند جزئیات یا بررسی دقیق مورد نیاز برای برخی موقعیت های بحرانی و پیچیده را رعایت کنند.

سؤالات باز در شرایطی که از پاسخ دهندگان انتظار می رود بازخورد خود را توضیح دهند یا مشکلاتی را که در مورد محصولات با آن روبرو هستند، توضیح دهند، بهترین کار را دارند.

مشتریان خود را بهتر درک کنید: می توانید از پاسخ دهندگان خود یاد بگیرید. سؤالات باز این آزادی را به این پاسخ دهندگان ارائه می دهد تا در مورد نظرات خود که برای سازمان ها روشنگری خواهد بود ابراز نظر کنند.

منطق پاسخگو، افکار، زبان و انتخاب های مرجع را می توان از این پرسش ها دانست که می تواند چیزهای زیادی را در مورد نحوه عملکرد مغز پاسخ دهنده نشان دهد.

همیشه قبل از طراحی نظرسنجی به این فکر کنید که هدف شما چیست. هدف را دقیق بررسی کنید، مثبت و منفی استفاده از پاسخ باز یا بسته را برای مطالعه تحقیقاتی خود ارزیابی کنید. آن را با ارسال به یک پایگاه داده انتخاب شده، تجزیه و تحلیل نتایج، و برنامه ریزی بهبود برای دور بعدی نظرسنجی ها امتحان کنید.

سوالات باز - کالج نوین
سوالات باز – کالج نوین

چگونه یک سوال باز بپرسیم؟

سوالات باز هر چیزی آسان یا پیچیده نیاز به شایستگی دارد. پرسیدن سوال درست نیز یکی از مواردی است که نیاز به توانایی دارد. توانایی درک و تقسیم بندی مخاطبین هدف، تعیین نوع سؤالاتی که به خوبی با آن مخاطبان کار می کنند و تعیین کارایی سؤالات باز.

در اینجا سه راه برای ایجاد سؤالات باز مؤثر وجود دارد:

قبل از انجام نظرسنجی، فهرستی از سؤالات باز ایجاد کنید: هنگامی که در مورد سؤالات پایان باز و نحوه اجرای آنها وضوح پیدا کردید، فهرستی از سؤالات نظرسنجی را که می خواهید از آنها استفاده کنید، بیابید.

اول، شما می توانید سهم عادلانه ای از سوالات باز را در نظرسنجی خود داشته باشید و این تعداد بسته به پاسخ هایی که دریافت می کنید می تواند نوسان داشته باشد.

نمونه‌هایی از سوالات باز بسیار محبوب هستند و بینش‌های ارزش افزوده بیشتری را به شما می‌دهند.

چرا فکر می کنید تحقیقات بازار رقابتی قبل از راه اندازی یک کسب و کار جدید مهم است؟
فکر می کنید چگونه می توانید بر این موانع در پروژه ما غلبه کنید؟

این مقاله را مطالعه کنید  انجام مقاله مدیریت بازرگانی

در مورد تجربه خود در مورد فرآیند ورود ما به ما بگویید.
اولویت های حرفه ای شما در حال حاضر چیست؟

کدام حوزه کاری به شما انگیزه می دهد؟
قبل از شروع نظرسنجی می توانید لیستی از سوالات مشابه تهیه کنید.

هر سوالی را به یک سوال باز تبدیل کنید:
سوالات باز مشاهده کلید اینجاست. توجه داشته باشید که معمولاً چه نوع سؤالاتی از مشتریان، مشتریان بالقوه و هر شخص دیگری که با آن برخورد می کنید، می پرسید.

بررسی کنید که آیا سوالات شما بسته یا باز هستند. سعی کنید هر کجا که فکر می‌کنید سؤالات پایان‌بسته نتایج بهتر و بینش ارزشمندی برای شما به ارمغان می‌آورد، آن‌ها را به سؤال‌های باز تبدیل کنید.

یک سوال بسته را با یک سوال باز دنبال کنید:
سوالات باز این ترفند معجزه می کند. همیشه نمی‌توان یک سوال بسته را به یک سوال باز تبدیل کرد، اما می‌توانید با دریافت پاسخ به یک سوال باز آن را پیگیری کنید.

به عنوان مثال، اگر یک سوال بسته مانند “آیا فکر می کنید محصول کارآمد بود؟” با گزینه های “بله” و “خیر”، می توانید آن را با یک سوال باز مانند “به نظر شما چگونه می توانیم محصول را بهتر کنیم؟”

وقتی صحبت از نظرسنجی های رضایت مشتری می شود، مزایای سؤالات باز از سؤالات بسته بیشتر است.

چگونه سوالات باز اضافه کنیم؟

1. برو: ورود » نظرسنجی » ویرایش » فضای کاری

2. برای افزودن سوال بر روی دکمه افزودن سوال کلیک کنید.

3. Basic را انتخاب کنید سپس به قسمت Text رفته و Comment Box را انتخاب کنید.

 

4. متن سوال را وارد کنید.

5. نوع داده را انتخاب کنید: متن تک ردیفی، متن چند ردیفی، آدرس ایمیل، یا داده های عددی.

6. مکان جعبه متن (در زیر یا کنار متن سوال) را انتخاب کنید. فعال کردن «بعد از متن سؤال» کادر متنی را در سمت راست سؤال قرار می دهد.

چگونه می توان داده های جمع آوری شده توسط یک سوال باز را مشاهده کرد؟

1. روی Login » Surveys » Analytics » Text Analytics » Text Report کلیک کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که تجزیه و تحلیل برای سؤالات متنی باز در گزارش خلاصه زمان واقعی گنجانده نشده است. برای مشاهده تحلیل سوالات باز می توانید گزارش Word Cloud را مشاهده کنید.

آیا می توانید تعداد کاراکترهای یک سوال متنی را محدود کنید؟
می توانید محدودیت تعداد کاراکترهایی را که پاسخ دهندگان می توانند در کادر متن وارد کنند تعیین کنید.

چگونه سوال را به عنوان اجباری علامت گذاری کنیم؟

برای اجباری کردن سؤال، می‌توانید اعتبارسنجی را روشن کنید و «پاسخ اجباری» را انتخاب کنید. به طور پیش فرض خاموش است. وقتی «پاسخ اجباری» فعال نباشد، پاسخ‌دهندگان می‌توانند بدون انتخاب پاسخ به نظرسنجی ادامه دهند.

اگر پاسخ دهندگان تمام صفحات پرسشنامه را بدون انتخاب پاسخ طی کنند، پاسخ همچنان کامل در نظر گرفته می شود. می توانید گزینه مورد نیاز را برای ایجاد یک سوال مورد نیاز فعال کنید تا پاسخ دهندگان بتوانند تنها پس از پاسخ دادن به سؤالات نظرسنجی را ادامه دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + نوزده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟