هزینه یابی عملیات - کالج نوین

هزینه یابی عملیات

هزینه یابی عملیات یک سیستم هزینه یابی است که زمانی اتخاذ می شود که شرکت انواع مختلفی از یک محصول نهایی را با استفاده از مواد اولیه متفاوت اما با فرآیند تبدیل یکسان تولید می کند. به عبارت دیگر فرآیندی که محصول از آن عبور می کند یکسان است. اما مواد مورد استفاده برای تولید آنها متفاوت است. با توجه به این ویژگی، آن را هزینه یابی محصول ترکیبی می نامیم. این به این دلیل است که دو روش هزینه‌یابی – هزینه‌یابی شغل و هزینه‌یابی فرآیند را ترکیب می‌کند.

و بنابراین، انباشت مواد از طریق سفارش کار یا دسته ای انجام می شود. با این حال، هزینه های تبدیل مانند نیروی کار و سربار از طریق هزینه یابی فرآیند انباشته می شوند.

هزینه یابی عملیات
هزینه یابی عملیات – کالج نوین

دو سناریو که در آن هزینه یابی عملیات را اتخاذ می کنیم عبارتند از:

زمانی که در مرحله اولیه ساخت محصول مستلزم استفاده از مواد اولیه مختلف باشد. پس از آن، تکمیل محصول با استفاده از یک فرآیند مشترک، که برای گروهی از محصولات مشابه است، انجام می شود.
زمانی که محصول در مرحله اولیه فرآیند یکسانی را طی می کند که شرکت برای گروهی از محصولات استفاده می کند. پس از آن، تکمیل آن نیاز به یک فرآیند خاص محصول دارد.
از این رو، در هر دو سناریو، اجرای هر دو هزینه یابی کار و فرآیند برای تولید محصول صورت می گیرد. این مقاله را مطالعه کنید: اسناد کاری حسابرسی

نکات قابل توجه
این شامل تعیین هزینه های عملیات واحد توسط هر عملیات است.
هزینه ها در هزینه یابی عملیات تکراری هستند.
زمانی مفید است که واحدهای محصول یکسان باشند و شرکت بیش از یک نوع محصول تولید کند.
عملیات چیست؟
عملیات چیزی نیست جز یک تقسیم فرعی از یک فرآیند تولید به بخش های زیادی. بنابراین، یک فرآیند یک فعالیت بزرگتر است که شامل بسیاری از عملیات است. هر عملیات دارای تمام ویژگی های فرآیند است. بنابراین برای دقت بیشتر در قیمت تمام شده محصول و کنترل دقیق، تعیین هزینه ها بر اساس عملیات است. از این رو، هزینه فرآیند چیزی جز مجموع هزینه عملیات تشکیل دهنده نیست.

این مقاله را مطالعه کنید  سبک های مدیریت

محاسبه هزینه هر واحد
برای محاسبه هزینه هر واحد در هر مرحله از تولید، هزینه کل هر تولید را بر خروجی عادی آن عملیات تقسیم می کنیم. به این ترتیب میانگین هزینه ها نسبت به واحدهای تولید شده در یک دوره معین صورت می گیرد.

استفاده از هزینه های عملیاتی
صنایعی که شامل تولیدات تکراری هستند، اغلب از این روش هزینه یابی استفاده می کنند. به عنوان مثال، جواهرات، پوشاک آماده و شرکت های کفش سازی از نمونه های رایج این گونه صنایع هستند. در این صنایع تولیدات وسیعی از فرآیندها و مواد رایج صورت می گیرد.
صنایعی که فرآیند تولید شامل چندین عملیات است. به عنوان مثال اسباب بازی سازی، ماشین سازی، چوب سازی، ماشین آلات، دباغی های چرم و غیره.
مثال
فرض کنید یک شرکت دو محصول تولید می کند – محصول A و محصول B. در حالی که محصول A یک محصول معمولی است، محصول B یک محصول برتر است. این دو محصول تحت یک فرآیند تبدیل مشابه قرار می گیرند. اما کیفیت و کمیت مواد اولیه مصرفی در تولید متفاوت است.

بنابراین، بر اساس کار یا دسته هزینه مواد خام انباشته می شود. اما از آنجایی که هر دو محصول فعالیت‌های تبدیل مشابهی را انجام می‌دهند، هزینه تبدیل نباید با محصول شناسایی شود. بنابراین، هزینه تبدیل بر اساس فرآیندها انباشته می شود.

چه زمانی هزینه عملیات مناسب است؟
هزینه یابی عملیات برای صنایعی مناسب است که محصولات مشابه هستند اما تا حدی با یکدیگر متفاوت هستند. تفاوت در محصول می تواند باشد:

در اتمام آنها
در عملکرد آنها
ما این روش هزینه یابی را زمانی ترجیح می دهیم که محصول از چندین عملیات متوالی قبل از آماده شدن محصول نهایی عبور کند. باید توجه داشت که وقوع اسراف در هر عملیات کاملاً متداول است.

این مقاله را مطالعه کنید  اسناد کاری حسابرسی

سخنی پایانی
بنابراین، این روش هزینه یابی است که هزینه واحد محصول را با هر عملیات مشخص می کند و بخشی از فرآیند تولید را تشکیل می دهد. این نوع هزینه یابی با هزینه یابی فرآیند متفاوت است به گونه ای که هر عملیات به عنوان یک مرکز هزینه جداگانه در نظر گرفته می شود.

از این رو، تمام مواد مستقیم، نیروی کار و هزینه ها برای هر عملیات از طریق اندازه گیری مستقیم انباشته می شوند. در حالی که سربار به طور مساوی بین عملیات های مختلف تقسیم می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج − 2 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟