مقیاس ترتیبی - کالج نوین

مقیاس ترتیبی

مقیاس ترتیبی یک مقیاس مرتبه‌ای است که در آن اعداد به اشیاء اختصاص داده می‌شوند تا میزان نسبی برخورداری از ویژگی مشخص را تعیین کنند. به تشخیص اینکه آیا شیء دارای یک ویژگی بیشتر یا کمتر در مقایسه با شیء دیگر است کمک می کند، اما در مورد میزان یا کمتر بودن آن مشخصه نمی گوید. این مقاله را مطالعه کنید: تکنیک های مقیاس بندی

مقیاس ترتیبی
مقیاس ترتیبی – کالج نوین

مقیاس ترتیبی موقعیت نسبی جسم را نشان می دهد و نه میزان تفاوت بین اشیاء. بنابراین می توان گفت که آن دارای ویژگی های توصیف و ترتیب است نه فاصله (منشاء). توصیف به معنای برچسب های منحصر به فردی است که برای تعیین مقادیر مقیاس استفاده می شود، در حالی که ترتیب به موقعیت نسبی توصیفگرها اشاره دارد. منظور ما از فاصله (منشا) این است که یک مقیاس دارای یک شروع منحصر به فرد، ثابت یا یک نقطه صفر واقعی است.

رایج ترین نمونه های این مقیاس رتبه بندی کیفیت، وضعیت شغلی، رتبه بندی تیم ها در مسابقات، رتبه بندی برندگان و غیره است. در تحقیقات بازاریابی، از این مقیاس ها برای اندازه گیری نظرات، نگرش ها، ادراکات و ترجیحات نسبی استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر از پاسخ دهندگان خواسته شود که شرکت های مورد تحسین هند را رتبه بندی کنند، آنها شرکت ها را بر اساس ترجیحات خود رتبه بندی می کنند و شرکتی که رتبه اول را کسب می کند اغلب دارای ویژگی های بیشتری در مقایسه با شرکتی است که در رتبه دوم قرار دارد.

در مورد مقیاس ترتیبی، اشیاء معادل دارای رتبه یکسانی هستند. هر سری از اعداد را می توان به اشیا اختصاص داد به شرطی که رابطه مرتب بین اشیاء را حفظ کند. بنابراین، در این مقیاس، این ترتیب است که اهمیت دارد و نه درجه نسبی تفاوت بین اشیاء. این مقیاس می تواند در تحقیق استفاده شود.

این مقاله را مطالعه کنید  محدودیت های برنامه ریزی منابع انسانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟