الگوهای رفتار سازمانی

الگوهای رفتار سازمانی

الگوهای رفتار سازمانی ، در این مقاله با مدل های رفتار سازمانی آشنا می شوید. از طلوع انقلاب صنعتی، چهار مدل رفتار سازمانی توسط مدیران سازمان های مختلف در زمان های مختلف دنبال شده است.

اینها هستند

مدل خودکامه
مدل نگهداری
مدل حمایتی
مدل دانشگاهی
مدل سیستم

مدل استبدادی به قدرت بستگی دارد. کسانی که فرماندهی می کنند باید این قدرت را داشته باشند که بخواهند – شما این کار را انجام دهید یا در غیر این صورت، به این معنی که کارمندی که از دستورات پیروی نمی کند جریمه می شود.
در یک محیط استبدادی جهت گیری مدیریتی رسمی و رسمی است. این اختیار با حق فرماندهی بر مردم تفویض می شود و اعمال می شود.

الگوهای رفتار سازمانی
الگوهای رفتار سازمانی – کالج نوین

در محیط خودکامه، کارمند اطاعت از رئیس است، نه احترام به مدیر.
نتیجه روانشناختی کارمندان وابستگی به رئیسشان است که قدرت او در استخدام، اخراج و «عرق کردن» تقریباً مطلق است.
رئیس حداقل دستمزد را می پردازد زیرا حداقل عملکرد توسط کارمندان ارائه می شود. آنها مایلند حداقل عملکرد را ارائه دهند – اگرچه گاهی اوقات با اکراه – زیرا باید نیازهای معیشتی خود و خانواده خود را برآورده کنند.
برخی از کارمندان به دلیل انگیزه های موفقیت داخلی، به دلیل اینکه شخصاً رئیس خود را دوست دارند، به این دلیل که رئیس «یک رهبر زاده طبیعی» است یا به دلیل عوامل دیگری، عملکرد بالاتری از خود نشان می دهند. اما اکثر آنها فقط حداقل عملکرد را ارائه می دهند.

مدل حضانت

یک رویکرد نگهداری موفق به منابع اقتصادی بستگی دارد.
این رویکرد به پول برای پرداخت دستمزدها و مزایا بستگی دارد.
از آنجایی که نیازهای فیزیکی کارمند از قبل به طور منطقی برآورده شده است، کارفرما به نیازهای امنیتی به عنوان یک نیروی محرک نگاه می کند. اگر سازمانی ثروتی برای تأمین حقوق بازنشستگی و پرداخت سایر مزایا نداشته باشد، نمی تواند از رویکرد حضانت پیروی کند.
رویکرد نگهبانی منجر به وابستگی کارکنان به سازمان می شود. کارمندان به جای اینکه برای نان هفتگی خود به رئیس خود وابسته باشند، اکنون برای امنیت و رفاه خود به سازمان ها وابسته هستند.
کارکنانی که در یک محیط حبس کار می کنند از نظر روانی با پاداش ها و مزایای اقتصادی خود مشغول می شوند. در نتیجه درمان آنها، آنها به خوبی نگهداری و مبارزه می شوند. با این حال، رضایت لزوماً انگیزه قوی ایجاد نمی کند. ممکن است فقط همکاری منفعلانه ایجاد کند. نتیجه این است که کارمندان عملکرد بسیار مؤثرتری نسبت به رویکرد استبدادی قدیمی ندارند.

این مقاله را مطالعه کنید  سیستم ساعت استاندارد بالا
الگوهای رفتار سازمانی
الگوهای رفتار سازمانی – کالج نوین

مدل حمایتی

مدل حمایتی به جای قدرت یا پول به رهبری بستگی دارد. از طریق رهبری، مدیریت جوی را برای کمک به رشد کارکنان و انجام اموری که در آن توانایی دارند در راستای منافع سازمان فراهم می کند.
رهبر فرض می کند که کارگران ذاتاً در برابر نیازهای سازمانی منفعل و مقاوم نیستند، بلکه به دلیل جو حمایتی ناکافی در محل کار، چنین می شوند. اگر مدیریت به آنها فرصت بدهد، آنها مسئولیت را بر عهده می گیرند، انگیزه ای برای مشارکت ایجاد می کنند و خودشان را بهبود می بخشند. بنابراین، جهت گیری مدیریت، حمایت از عملکرد شغلی کارمند است تا صرفاً حمایت از پرداخت مزایای کارکنان مانند رویکرد حضانت.
از آنجایی که مدیریت از کارکنان در کارشان حمایت می کند، نتیجه روانشناختی آن احساس مشارکت و درگیری وظایف در سازمان است. کارمندان ممکن است در هنگام مراجعه به سازمان خود بگویند “ما به جای” آنها.
کارکنان انگیزه قوی تری نسبت به مدل های قبلی دارند، زیرا نیازهای شناسایی و وضعیت آنها بهتر برآورده می شود. بنابراین آنها انگیزه های کار را بیدار کرده اند.

مدل دانشگاهی
توسعه مفید مدل حمایتی، مدل دانشگاهی است. اصطلاح «کالجیال» به مجموعه‌ای از افراد مربوط می‌شود که با هم همکاری می‌کنند.
مدل دانشگاهی به ایجاد احساس مشارکت مدیریت با کارکنان بستگی دارد. نتیجه این است که کارکنان احساس نیاز و مفید بودن می کنند. آنها احساس می کنند که مدیران نیز در این امر مشارکت دارند، بنابراین پذیرش و احترام به نقش آنها در سازمانشان آسان است. مدیران به‌عنوان مشارکت‌کنندگان مشترک در نظر گرفته می‌شوند تا رئیس.
جهت گیری مدیریتی به سمت کار تیمی است. مدیریت مربی است که تیم بهتری می سازد
پاسخ کارمند به این وضعیت مسئولیت است. به عنوان مثال، کارمندان کار باکیفیتی تولید می‌کنند، نه به این دلیل که مدیریت به آن‌ها می‌گوید که این کار را انجام دهند یا به این دلیل که بازرس آنها را دستگیر می‌کند، بلکه به این دلیل که در درون خود احساس وظیفه می‌کنند که کیفیت بالایی را به دیگران ارائه دهند. آنها همچنین احساس تعهد می کنند که استانداردهای کیفیت را رعایت کنند که اعتباری برای مشاغل و شرکت آنها ایجاد می کند.
نتیجه روانشناختی رویکرد دانشگاهی برای کارمند خود انضباطی است. کارکنان با احساس مسئولیت، خود را برای عملکرد در تیم منضبط می کنند، به همان شیوه ای که اعضای یک تیم فوتبال خود را مطابق با استانداردهای آموزشی و قوانین بازی منضبط می کنند.
در این نوع محیط، کارکنان معمولاً درجاتی از رضایت، مشارکت ارزشمند و خودشکوفایی را احساس می‌کنند، حتی اگر این مقدار در برخی موقعیت‌ها کم باشد. این خودشکوفایی منجر به اشتیاق متوسط ​​در عملکرد خواهد شد.

این مقاله را مطالعه کنید  چگونه یک برنامه بازاریابی بنویسیم؟

مدل سیستم
یک مدل نوظهور از رفتار سازمان، مدل سیستمی است. این نتیجه جستجوی قوی برای معنای بالاتر در محل کار توسط بسیاری از کارمندان امروزی است. آنها بیش از یک چک حقوق و امنیت شغلی از شغل خود می خواهند. از آنجایی که از آن‌ها خواسته می‌شود ساعات زیادی از روز خود را در محل کار بگذرانند، می‌خواهند زمینه کاری اخلاقی، سرشار از صداقت و اعتماد را در آنجا داشته باشند و فرصتی برای تجربه حس اجتماعی رو به رشد در بین همکاران فراهم کنند.
برای دستیابی به این هدف، مدیران باید به طور فزاینده ای احساس مراقبت و شفقت نشان دهند و نسبت به نیازهای نیروی کار متنوع با نیازهای به سرعت در حال تغییر و نیازهای شخصی و خانوادگی پیچیده حساس باشند.
در پاسخ، بسیاری از کارکنان هدف اثربخشی سازمانی را پذیرفته و تعهدات متقابل شرکت و کارمند را در دیدگاه سیستمی سازماندهی مجدد می کنند. آنها احساس مالکیت روانی را برای سازمان و محصول و خدمات آن تجربه می کنند.
آنها از خود انضباطی رویکرد دانشگاهی فراتر می روند تا زمانی که به حالت خودانگیختگی برسند که در آن مسئولیت اهداف و اقدامات خود را بر عهده می گیرند.
در نتیجه، نیازهای کارکنان که برآورده می‌شوند، دامنه وسیعی دارند، اما اغلب شامل بالاترین نیازها هستند (مانند نیازهای اجتماعی، موقعیت، عزت، استقلال و خودشکوفایی). از آنجایی که کارمندان فرصتی را برای برآوردن این نیازها از طریق کار خود و همچنین درک دیدگاه های سازمان فراهم می کند، این مدل جدید می تواند اشتیاق و تعهد کارکنان را به اهداف سازمانی ایجاد کند. آنها الهام گرفته اند. آنها احساس مهم بودن می کنند. آنها به سودمندی و دوام سیستم خود برای منافع عمومی اعتقاد دارند.

این مقاله را مطالعه کنید  حفظ کارکنان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − شانزده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟