نظرسنجی - کالج نوین

نظرسنجی

نظرسنجی یک روش تحقیقی است که برای جمع آوری داده ها از یک گروه از پیش تعریف شده از پاسخ دهندگان به منظور کسب اطلاعات و بینش در مورد موضوعات مختلف مورد علاقه استفاده می شود.

آنها می توانند اهداف متعددی داشته باشند و محققان بسته به روش انتخابی و هدف مطالعه می توانند آن را به طرق مختلف انجام دهند. در سال 2020، تحقیق از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، و از این رو برای ما ضروری است که مزایای تحقیقات اجتماعی را برای یک جمعیت هدف با استفاده از ابزار نظرسنجی مناسب درک کنیم.

داده‌ها معمولاً از طریق استفاده از روش‌های استاندارد به دست می‌آیند تا اطمینان حاصل شود که هر پاسخ‌دهنده می‌تواند به سؤالات در یک زمین بازی پاسخ دهد تا از نظرات مغرضانه‌ای که می‌تواند بر نتیجه تحقیق یا مطالعه تأثیر بگذارد، اجتناب کند. این فرآیند شامل درخواست اطلاعات از افراد از طریق پرسشنامه است که می تواند آنلاین یا آفلاین باشد. با این حال، با ورود فن‌آوری‌های جدید، توزیع آنها با استفاده از رسانه‌های دیجیتالی مانند شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، کدهای QR یا URL رایج است.

نظرسنجی
نظرسنجی – کالج نوین

نظرسنجی آنلاین چیست؟

 نظرسنجی آنلاین مجموعه‌ای از سؤالات ساختاری است که پاسخ‌دهنده از طریق اینترنت، عموماً از طریق پر کردن یک فرم تکمیل می‌کند. این یک راه طبیعی تر برای دستیابی به پاسخ دهندگان است زیرا زمان کمتری نسبت به روش سنتی جمع آوری اطلاعات از طریق تعامل یک به یک و هزینه کمتری دارد. داده ها در یک پایگاه داده جمع آوری و ذخیره می شود که بعداً توسط متخصص در این زمینه ارزیابی می شود.

به عنوان انگیزه ای برای پاسخ دهندگان برای شرکت در چنین تحقیقات آنلاین، کسب و کارها پاداش هایی مانند کارت های هدیه، امتیازهای پاداشی که می توانند بعداً برای کالاها یا خدمات استفاده کنند، مایل های هواپیمایی رایگان، تخفیف در پمپ بنزین ها، و غیره ارائه می دهند. وضعیت برنده برای هر دو کسب و کار و پاسخ دهندگان. شرکت ها یا سازمان ها داده های ارزشمندی را از یک محیط کنترل شده برای تحقیقات بازار دریافت می کنند.

مزایای نظرسنجی آنلاین چیست؟

دقت: در یک مطالعه تحقیقاتی آنلاین، حاشیه خطا کم است، زیرا پاسخ دهندگان پاسخ های خود را با دکمه های انتخاب آسان ثبت می کنند. روش های سنتی مستلزم دخالت انسان است و طبق یک مطالعه، مداخله انسان باعث افزایش 10 درصدی حاشیه خطا می شود.
تجزیه و تحلیل آسان و سریع: از آنجایی که همه پاسخ ها به صورت آنلاین ثبت می شوند، تجزیه و تحلیل داده ها در زمان واقعی ساده است. همچنین آماده استنتاج و به اشتراک گذاری نتیجه است.

سهولت مشارکت: در عصر جدید دنیای فناوری محور، اکثر مردم به اینترنت دسترسی دارند. پاسخ دهندگان ترجیح می دهند آن را به ایمیل دریافت کنند. سهولت مشارکت به طور چشمگیری افزایش می یابد زیرا پاسخ دهندگان می توانند زمان و مکان مناسب را با توجه به راحتی خود برای ثبت پاسخ های خود انتخاب کنند.

تمرین عالی برای برندسازی: در طراحی آنلاین، سازمان‌ها یا کسب و کار این فرصت را دارند که پرسشنامه خود را برای همسویی با برند خود ایجاد کنند. استفاده از لوگوها و زبان برند مشابه (رنگ و فونت) به شرکت ها مزیتی می دهد زیرا پاسخ دهندگان می توانند بهتر با برند ارتباط برقرار کنند.
پاسخ دهندگان می توانند در عین حال صادق و منعطف باشند: طبق یک مطالعه، محققان دریافته اند که مشارکت بیشتر پاسخ دهندگان در هنگام استفاده از نظرسنجی های آنلاین به جای پاسخ دادن به سؤالات طولانی، افزایش یافته است.

با طراحی پرسشنامه‌هایی که سؤالات مرتبط را می‌پرسند، پاسخ‌دهندگان با پاسخ‌های خود صادق هستند و می‌توانند سؤالات یا پاسخ‌دهندگان را به گزینه‌ای خنثی‌تر رها کنند و انعطاف‌پذیری آنها برای پاسخ‌دهی افزایش یابد.

الگوهای نظرسنجی: ابزارهای تحقیقاتی آنلاین پیشرو دارای قالب های نظرسنجی آماده طراحی شده توسط متخصص هستند که انتخاب و انجام مطالعه تحقیقاتی را برای محققان آسان تر می کند. این الگوها پرسشنامه های بررسی شده هستند و مختص هر صنعتی هستند و مطالعه را کارآمدتر می کنند.

 

ما بیش از 350 نوع الگوی نظرسنجی داریم:

نظرسنجی رضایت مشتری (CSAT) + امتیاز خالص تبلیغ کننده (NPS): بارها و بارها می شنویم که مشتری پادشاه است، که درست است. مشتری راضی مشتری است که به رشد برند و سازمان شما کمک می کند، از طریق ابزارهای مستقیم و همچنین حامی برند شما. این الگو در مورد حسن نیتی که برند شما ایجاد کرده است و اینکه چقدر قابل ارجاع است صحبت می کند.

الگوی رضایت کارکنان: این الگو برای سازمان هایی که می خواهند سطح رضایت کارکنان خود را اندازه گیری کنند مناسب است. این الگو به شما بینشی در مورد فرهنگ سازمان شما و رضایت شغلی نیروی کار شما در آن فرهنگ می دهد.

الگوهای B2B: الگوهای کسب و کار به کسب و کار روش‌های کارآمدی برای جمع‌آوری بازخورد پیرامون نهادهایی هستند که مستقیماً به کسب و کار شما کمک می‌کنند. اینها ممکن است شامل فروشندگان، مشتریان، تجربیات آنها و غیره باشد.

الگوی ارزیابی ارتباطات شرکت: این مثال برای تجزیه و تحلیل دیدگاه کارکنان در مورد موضوع ارتباطات داخلی شرکت، موضوعاتی که باید در خبرنامه پوشش داده شود، به‌روزرسانی‌ها در تابلوی اعلانات، کارایی مدیریت سازمان در گفتگو و غیره ضروری است.

الگوی ارزیابی محصول سخت‌افزاری: بهبود ویژگی‌های محصول سخت‌افزاری پیشنهاد ساده‌ای نیست زیرا بسیاری از عناصر مانند مواد خام، زنجیره تامین و خطوط تولید تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند. از این رو، در حالی که برای سخت افزار بازخورد می گیریم، ضروری است تا حد امکان عینی باشیم. این به ما کمک می کند تا نوع نوآوری های محصول ضروری را درک کنیم.

نظرسنجی برنامه ریزی استراتژیک: نوآوری برای خطوط محصول یا خدمات هر سازمان ضروری است. از این رو، اجرای پشتیبانی مشتری و ایجاد تغییراتی در محصول یا خدمات در صورت نیاز برای حفظ و رشد یک سازمان ضروری است. این الگو به سازمان ها کمک می کند تا استراتژی کسب و کار خود را مشخص کنند.

بررسی جمعیت شناختی کسب و کار: هدف این الگو پرسیدن سؤالات جمعیت شناختی و مثال هایی است که به کسب اطلاعات در مورد شغل، حوزه اصلی کسب و کار، عملکرد و شرح شغل، درآمد ناخالص سازمان و غیره کمک می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  سوال تحقیق چیست

نظرسنجی ارزیابی دوره: این الگو به مؤسسات آموزشی کمک می‌کند تا بازخورد دوره‌ای را در مورد دوره خود انجام دهند و اگر دانش‌جویان آن را مفید می‌دانند یا نه، اگر به اندازه کافی محرک است و دانش‌جویان این را به عنوان ارزشی برای پول همراه با یادگیری برجسته می‌دانند.

نظرسنجی - کالج نوین
نظرسنجی – کالج نوین

چگونه یک نظرسنجی با طراحی خوب ایجاد کنیم؟

 همانطور که قبلا توضیح داده شد، یک نظرسنجی معمولاً زمانی آغاز می شود که یک شخص، شرکت یا سازمانی با نیاز به اطلاعات مواجه می شود و هیچ داده موجود کافی وجود ندارد. توصیه های زیر را در نظر بگیرید:

تعریف هدف: اگر هدف و نتیجه قبل از استقرار برنامه ریزی نشده باشد، نظرسنجی معنایی نخواهد داشت. روش و طرح نظرسنجی باید در قالب نقاط عطف عملی و همچنین نمونه برنامه ریزی شده برای تحقیق باشد. روش‌های توزیع مناسب برای این نمونه‌ها نیز باید در همان ابتدا ایجاد شود.

تعداد سؤالات: تعداد سؤالات مورد استفاده در مطالعه تحقیقات بازار به هدف نهایی تحقیق بستگی دارد. اجتناب از پرس و جوهای اضافی به هر طریق ممکن ضروری است. طول پرسشنامه باید فقط با معیارهای داده های اصلی که باید جمع آوری شوند دیکته شود.

زبان ساده: یکی از عواملی که می تواند باعث افزایش نرخ ترک تحصیل در نظرسنجی شود این است که درک زبان برای پاسخ دهنده دشوار باشد. بنابراین، استفاده از متن قابل فهم در نظرسنجی ضروری است.

انواع سؤال: انواع مختلفی از سؤالات وجود دارد که می توانند به یک نظرسنجی وارد شوند. ضروری است از انواع سؤالاتی استفاده شود که بیشترین ارزش را برای تحقیق ارائه می دهند و در عین حال درک و پاسخ دادن به پاسخ دهنده آسان ترین آنها هستند. استفاده از سؤالات بسته مانند سؤالات امتیاز خالص پروموتر (NPS) یا سؤالات چند گزینه ای به افزایش نرخ پاسخ نظرسنجی کمک می کند.

مقیاس‌های ثابت: اگر از سؤالات مقیاس رتبه‌بندی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که مقیاس‌ها در طول مطالعه پژوهشی سازگار هستند. استفاده از مقیاس های 5- تا 5+ در یک سؤال و 3- تا 3+ در سؤال دیگر ممکن است پاسخگو را سردرگم کند.

منطق نظرسنجی: منطق یکی از حیاتی ترین جنبه های طراحی نظرسنجی است. اگر منطق ناقص باشد، پاسخ دهندگان قادر نخواهند بود بیشتر یا راه دلخواه را ادامه دهند. منطق باید اعمال و آزمایش شود تا اطمینان حاصل شود که در انتخاب یک گزینه، فقط سؤال منطقی بعدی نشان داده می شود.

ویژگی های یک نظرسنجی

1. نمونه و تعیین نمونه
ابتدا، نمونه‌ای به نام مخاطب مورد نیاز است که باید شامل یک سری داده‌های پاسخ‌دهندگان نظرسنجی با ویژگی‌های جمعیت‌شناختی مورد نیاز باشد، که بتواند به سؤالات نظرسنجی شما پاسخ دهد و بهترین بینش را ارائه دهد. کیفیت بهتر مخاطبان شما، کیفیت پاسخگویی و بینش شما بهتر خواهد بود.

ویژگی های یک نمونه نظرسنجی عبارتند از:

تعیین حجم نمونه: هنگامی که نمونه خود را تعیین کردید، تعداد کل افراد در آن نمونه خاص، حجم نمونه است. انتخاب حجم نمونه به هدف نهایی مطالعه شما بستگی دارد. این باید شامل مجموعه ای از داده های پاسخ دهندگان نظرسنجی با ویژگی های جمعیت شناختی مورد نیاز باشد، که می توانند به سؤالات نظرسنجی شما پاسخ دهند و بهترین بینش را ارائه دهند.
انواع نمونه گیری: دو نوع اساسی از روش های نمونه گیری وجود دارد. آنها نمونه گیری احتمالی و نمونه گیری غیراحتمالی هستند.

دو روش نمونه گیری استاندارد عبارتند از:
نمونه گیری احتمالی: نمونه گیری احتمالی روش نمونه گیری است که پاسخ دهنده بر اساس تئوری احتمال انتخاب می شود. مشخصه اصلی این روش این است که هر فرد در یک جمعیت شانس مساوی برای انتخاب شدن دارد.
نمونه‌گیری غیراحتمالی: نمونه‌گیری غیراحتمالی روش نمونه‌گیری است که در آن محقق نمونه‌ای از پاسخ‌دهندگان را صرفاً بر اساس صلاحدید یا درونی خود انتخاب می‌کند. هیچ روش انتخاب از پیش تعریف شده ای وجود ندارد.

2. سؤالات نظرسنجی: چگونه سؤالات درست بپرسیم؟

سؤالات مفید سنگ بنای موفقیت هر نظرسنجی و متعاقباً هر مطالعه تحقیقاتی هستند.

مشخصات سوالات نظرسنجی به شرح زیر است:

جمع‌آوری داده‌ها: چه ایمیل، پیامک، رهگیری وب یا یک نظرسنجی برنامه تلفن همراه باشد، تنها وجه مشترکی که تعیین می‌کند چگونه می‌توانید پاسخ‌های دقیق و کامل را جمع‌آوری کنید، سؤالات نظرسنجی شما و انواع آن‌ها است.

سطوح اساسی مقیاس های اندازه گیری: چهار مقیاس اندازه گیری برای ایجاد یک سوال چند گزینه ای در یک نظرسنجی بسیار مهم هستند. آنها مقیاس های اندازه گیری اسمی، ترتیبی، فاصله ای و نسبتی هستند که بدون مبانی آنها، هیچ سوال چند گزینه ای ایجاد نمی شود. از این رو، درک این سطوح اندازه گیری برای ایجاد یک چارچوب تحقیقاتی قوی ضروری است.

استفاده از انواع مختلف سؤال: سؤالات چندگزینه ای رایج ترین نوع سؤالات نظرسنجی هستند که برخی از انواع سؤالات رایج عبارتند از: سؤال دوگانه، سؤال مقیاس تفاضلی معنایی، سؤالات ترتیب رتبه و سؤالات مقیاس رتبه بندی. سوالات باز به جمع آوری داده های کیفی عمیق کمک می کند.
اجرای نظرسنجی: برنامه ریزی نوع نظرسنجی برای اطمینان از تعداد بهینه پاسخ های مورد نیاز برای مطالعه ضروری است. این می تواند ترکیبی از مصاحبه و سؤال یا یک پرسشنامه باشد.

مصاحبه ها می تواند مصاحبه تلفنی، مصاحبه حضوری، مصاحبه آنلاین و پرسشنامه ها می تواند شنود شخصی یا نظرسنجی وب باشد.

3. منطق نظرسنجی: از منطق و انشعاب بگذرید
منطق یکی از ویژگی های اساسی یک نظرسنجی است. هدف از استفاده از منطق در یک مطالعه این است که پاسخگو را بر اساس انتخاب فعلی خود به یک سوال سوق دهید.

منطق پرش نظرسنجی و شاخه‌بندی توانایی ایجاد نظرسنجی‌های «هوشمند» را فراهم می‌کند، به این معنی که پاسخ‌دهندگان می‌توانند بر اساس پاسخ‌هایشان به سؤالات غربالگری به سؤالات مرتبط پاسخ دهند.

ویژگی ها عبارتند از:

طراحی: در این مرحله، کاربران منطق خود را طراحی می‌کنند و آن را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که سؤالات نامربوط برای هر پاسخ‌دهنده، به عنوان بخشی از نظرسنجی نشان داده نشود.

کاربرد: منطق نظرسنجی را می توان با استفاده از انشعاب شرطی یا انشعاب بدون شرط اعمال کرد. پارامترهای دیگری مانند داده‌های لوله‌کشی، تصادفی‌سازی سؤالات، سهمیه پیوند و غیره که مبنای منطق را تشکیل می‌دهند.

4. روش های نظرسنجی

روش‌شناسی پیمایش نمونه‌گیری عمیق از واحدهای فردی را از یک جمعیت و اجرای تکنیک‌های جمع‌آوری داده‌ها بر روی آن نمونه مطالعه می‌کند. این شامل ابزارها یا فرآیندهایی است که انواع سؤالات مختلف را به یک نمونه از پیش تعریف شده می پرسند، برای جمع آوری داده ها و افزایش نرخ پاسخ نظرسنجی.

این مقاله را مطالعه کنید  مروری بر تحلیل توصیفی

دو نوع عضو متمایز، افراد حرفه‌ای در این زمینه هستند که بر خطاهای نظرسنجی تجربی تمرکز می‌کنند و سایرین که برای طراحی نظرسنجی‌ها و کاهش آنها کار می‌کنند.

وظایف اصلی یک مدیر در هنگام استقرار نظرسنجی، شناسایی و ایجاد نمونه، اعتبارسنجی سوالات آزمون، انتخاب حالت برای اجرای سؤالات، و تأیید روش های جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل آماری و گزارش داده ها است.

روش های نظرسنجی مبتنی بر طراحی

 مطالعات پژوهشی از انواع زیر است:

مطالعات مقطعی: مطالعه مقطعی یک نوع تحقیق مشاهده‌ای است که داده‌های متغیرهای جمع‌آوری‌شده در یک نقطه زمانی معین را در یک جامعه نمونه تجزیه و تحلیل می‌کند.

جمعیت یا یک زیر مجموعه از پیش تعریف شده این نوع مطالعه با نام‌های تحلیل مقطعی، مطالعه عرضی یا مطالعه شیوع نیز شناخته می‌شود.

داده های جمع آوری شده در یک مطالعه مقطعی از افرادی است که در همه متغیرها به جز متغیر مورد مطالعه مشابه هستند. این متغیر در طول مطالعه مقطعی ثابت می ماند.

مطالعات طولی: مطالعه طولی یک مطالعه مشاهده‌ای است که از اقدامات مداوم یا مکرر برای پیگیری افراد خاص در یک دوره طولانی، اغلب سال‌ها یا دهه‌ها استفاده می‌کند.

تحقیق طولی داده هایی را جمع آوری می کند که به صورت کیفی یا کمی هستند. در یک مطالعه طولی، پاسخ دهندگان برای مشاهده هر گونه تغییر در آنها یا نگرش آنها در یک دوره زمانی، از ماه ها تا دهه ها، تحت نظر هستند.

به عنوان مثال، یک محقق می خواهد دریابد که کدام بیماری پسران جوان (در گروه سنی 10-15 سال) را مبتلا می کند. سپس، محقق افراد را در آن دوره برای جمع‌آوری داده‌های معنادار مشاهده می‌کند.

مطالعات همبستگی: مطالعه همبستگی نوعی طرح پژوهشی غیرآزمایشی است که در آن دو متغیر مجزا مورد مطالعه قرار می گیرد. تجزیه و تحلیل آماری به بررسی رابطه بین آنها بدون دخالت “متغیرهای” خارجی کمک می کند.

این مطالعه با هدف درک تغییر و میزان تغییر در یکی از دو متغیر تحقیق در صورت تغییر متغیر دیگر انجام شده است. به عنوان مثال، اگر یک کامیون بستنی ساز صدای جیغی داشته باشد که با صدای بلند شنیده می شود، مردم شروع به درک اینکه کدام کامیون بستنی در همسایگی است و چقدر از محل آن فرد فاصله دارد.

روش های نظرسنجی بر اساس توزیع

روش های مختلفی برای توزیع نظرسنجی وجود دارد. برخی از متداول ترین روش های مورد استفاده عبارتند از:

ایمیل: ارسال ایمیل ساده ترین راه برای انجام نظرسنجی است. پاسخ دهندگان هدف قرار می گیرند و به دلیل اینکه پاسخ دهندگان از قبل درباره برند شما می دانند، شانس بیشتری برای پاسخ وجود دارد. می توانید از ویژگی مدیریت ایمیل QuestionPro برای ارسال و جمع آوری پاسخ ها استفاده کنید.

خرید پاسخ دهندگان: خرید نمونه به دستیابی به بسیاری از معیارهای پاسخ کمک می کند زیرا افرادی که از آنها خواسته می شود پاسخ دهند برای انجام این کار ثبت نام کرده اند. معیارهای واجد شرایط برای مطالعه پژوهشی برآورده شده است.

تعبیه در وب سایت: تعبیه نظرسنجی در یک سایت تضمین می کند که تعداد پاسخ ها بسیار زیاد است. تعبیه یک نظرسنجی را می توان در زمانی که شخص وارد وب سایت می شود یا در حال خروج از آن است انجام داد.

یک روش غیر مداخله ای برای جمع آوری بازخورد برای دستیابی به تعداد بیشتری از پاسخ ها ضروری است. پاسخ‌های دریافت‌شده نیز به دلیل ارزش یادآوری بالای برند صادقانه هستند و به دلیل اینکه در قالب دیجیتالی هستند، پاسخ‌ها سریع جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌شوند.

ارسال به شبکه اجتماعی: ارسال در شبکه های اجتماعی یکی دیگر از راه های موثر برای دریافت پاسخ است.

این نظرسنجی به عنوان یک لینک در رسانه های اجتماعی منتشر می شود و افرادی که برند را دنبال می کنند می توانند مجموعه ای از مخاطبان یا پاسخ دهندگان باشند. هیچ سقف بالایی برای تعداد پاسخ‌های نظرسنجی مورد نیاز وجود ندارد و ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای دریافت پاسخ است.

کد QR: کدهای QR QuestionPro URL را برای نظرسنجی ذخیره می کنند. می‌توانید این کد را در مجلات، تابلوها، کارت‌های ویزیت یا تقریباً بر روی هر شی یا رسانه چاپ یا منتشر کنید. کاربرانی که دارای یک تلفن دوربین مجهز به برنامه خوان مناسب هستند، می توانند تصویر QR Code را اسکن کنند تا نظرسنجی را در مرورگر تلفن باز کنند.

برنامه QuestionPro: برنامه QuestionPro اجازه می دهد تا نظرسنجی ها را به سرعت پخش کنید، و پاسخ ها را می توان به صورت آنلاین و آفلاین جمع آوری کرد.

API: می‌توانید از یکپارچه‌سازی API پلتفرم QuestionPro برای پاسخ‌دهندگان احتمالی استفاده کنید تا در نظرسنجی شما شرکت کنند.
پیامک: استفاده از نظرسنجی های پیامکی روش سریع دیگری برای جمع آوری بازخورد است.

این روش را می توان در پاسخ های سریع و زمانی که نظرسنجی ساده، سرراست و نه خیلی طولانی است، استفاده کرد. این روش برای افزایش نرخ باز و پاسخ جمع آوری بازخورد استفاده می شود.

توزیع بسته به هدف تحقیق و منابع مورد استفاده برای هر نظرسنجی خاص، امکان استفاده از یک یا ترکیبی از روش های فوق را می دهد. عوامل زیادی در نحوه توزیع نظرسنجی ها نقش دارند مانند هزینه، نوع مطالعه پژوهشی، انعطاف پذیری سوالات، زمان جمع آوری پاسخ ها، تجزیه و تحلیل آماری برای اجرا بر روی داده ها، و تمایل پاسخ دهنده برای شرکت در مطالعه.

می توانید یک نظرسنجی تلفنی یا ایمیلی انجام دهید و سپس پاسخ دهندگان را برای مصاحبه حضوری انتخاب کنید. داده های نظرسنجی نیز گاهی از طریق پرسشنامه هایی که توسط پاسخ دهندگان در گروه ها پر می شود، به دست می آید، برای مثال، یک کلاس مدرسه یا گروهی از خریداران در یک مرکز خرید.

همچنین می‌توانید با استفاده از پرسش‌های باز یا بسته برای دانستن نظرات، نگرش‌ها، جزئیات یک واقعیت، عادت‌ها، تجربیات برای طبقه‌بندی بعدی و تجزیه و تحلیل نتایج به‌دست‌آمده، آن‌ها را بر اساس محتوایشان طبقه‌بندی کنید.

به همین ترتیب می توانید از نمونه سوالات نظرسنجی استفاده کنید. طبقه بندی گزینه های مختلف را بخواهید. می توانید یک نظرسنجی مختصر با مواردی انجام دهید که پاسخ دادن به آنها ممکن است پنج دقیقه یا کمتر طول بکشد، یا می تواند یک نظرسنجی بسیار طولانی باشد که به یک ساعت یا بیشتر از زمان مصاحبه شونده نیاز دارد.

این مقاله را مطالعه کنید  نمونه گیری متوالی چیست

به عنوان مثال، کسانی که نیاز به شناخت عمیق رفتار یا نگرش افراد دارند ترجیح می دهند علاوه بر نظرسنجی، از یک پانل یا یک انجمن آنلاین استفاده کنند.

5. جمع آوری داده های نظرسنجی

روش های مورد استفاده برای جمع آوری داده های نظرسنجی با گذشت زمان تکامل یافته است.

محققان به طور فزاینده ای از نظرسنجی های کاغذی به سمت استفاده از پرسشنامه های سریع و آنلاین برای جمع آوری داده های پیمایشی فاصله گرفته اند و روش جمع آوری داده های پیمایشی دارای مزایا و معایب است و محقق در بیشتر موارد مجبور است از روش های مختلف برای جمع آوری داده های مورد نیاز از نمونه استفاده کند.

نرخ پاسخ نظرسنجی هر یک از این روش ها متفاوت است زیرا عوامل متعددی مانند زمان، علاقه، انگیزه و غیره در فرآیند جمع آوری داده ها نقش دارند.

در بخش فوق، روش‌های جمع‌آوری داده‌های پیمایشی بر اساس طرح، تحقیقات مقطعی و بررسی‌های طولی را بررسی کرده‌ایم. در این روش، چهار روش اصلی جمع‌آوری داده‌های نظرسنجی را بر اساس اجرای واقعی آن‌ها بررسی خواهیم کرد. آن ها هستند:

آنلاین: نظرسنجی های آنلاین اکنون به پرکاربردترین روش جمع آوری داده های نظرسنجی تبدیل شده اند. طیف گسترده ای از انواع سؤالات پیشرفته و ساده وجود دارد که در نظرسنجی های آنلاین موجود است.

جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها اکنون ساختار یافته و مدیریت آن آسان است. پاسخ نظرسنجی آنلاین در مقایسه با سایر گزینه های تحقیقاتی بسیار بالا است.

تلفن: نظرسنجی های تلفنی روشی ارزان تر از نظرسنجی های حضوری و زمان کمتری نیز هستند. تماس با پاسخ دهندگان از طریق رسانه تلفنی به تلاش و نیروی انسانی کمتری نیاز دارد.

با این حال، نرخ پاسخ نظرسنجی می تواند بحث برانگیز باشد زیرا پاسخ دهندگان به ارائه اطلاعات در تماس چندان اعتماد ندارند. در این روش گردآوری داده‌های پیمایشی، محقق نیز دامنه کمتری برای انحراف از جریان پیمایشی دارد.

حضوری: نظرسنجی های چهره به چهره از پرکاربردترین روش های جمع آوری داده های نظرسنجی هستند. نرخ پاسخ به نظرسنجی در این روش جمع آوری داده های نظرسنجی همیشه بالاتر است، زیرا پاسخ دهنده به محقق اعتماد دارد زیرا حضوری است.

طرح پیمایشی در این روش تحقیق از قبل برنامه ریزی شده است، اما برای جمع آوری داده های عمیق، زمینه انحراف وجود دارد.

کاغذی یا چاپی: کم استفاده ترین روش جمع آوری داده های پیمایشی که امروزه بیشتر در تحقیقات میدانی مورد استفاده قرار می گیرد، پیمایش کاغذی است.

محققان و سازمان ها از استفاده از این روش دور می شوند زیرا مدیریت آنها از نظر لجستیکی دشوار و تجزیه و تحلیل آنها دشوار است. اینها را می توان در جاهایی که لپ تاپ ها، رایانه ها و تبلت ها نمی توانند استفاده کنند و از این رو از روش قدیمی جمع آوری داده ها استفاده می کنند.

6. تجزیه و تحلیل داده های نظرسنجی

وقتی نظرسنجی انجام می دهید، باید به تجزیه و تحلیل آن دسترسی داشته باشید. در حالی که نظرسنجی‌های دستی مبتنی بر قلم و کاغذ یا برگه‌های اکسل نیاز به نیروی کار اضافی دارند که توسط تحلیل‌گران باتجربه داده‌ها تجزیه و تحلیل شوند، هنگام استفاده از یک پلت فرم نظرسنجی آنلاین بسیار ساده‌تر می‌شود.

تجزیه و تحلیل آماری را می توان بر روی داده های این نظرسنجی انجام داد تا همه داده های جمع آوری شده را معنی کند. روش های متعددی برای تجزیه و تحلیل داده های نظرسنجی وجود دارد که عمدتاً برای داده های کمی هستند. بیشتر انواع رایج مورد استفاده عبارتند از:

جدول بندی متقابل یکی از ساده ترین ابزارهای تجزیه و تحلیل آماری است که از چارچوب جدول بندی اولیه برای درک داده ها استفاده می کند.

داده‌های خام نظرسنجی می‌تواند دلهره‌آور باشد، اما ساختار آن داده‌ها در یک جدول به ترسیم شباهت‌های بین پارامترهای مختلف تحقیقاتی کمک می‌کند. این شامل داده هایی است که متقابلاً منحصر به یکدیگر هستند.

تجزیه و تحلیل روند توانایی بررسی داده های نظرسنجی را در یک دوره طولانی فراهم می کند. این روش تجزیه و تحلیل آماری داده‌های نظرسنجی به رسم داده‌های پاسخ انبوه در طول زمان کمک می‌کند، که به نتیجه‌گیری تغییر در ادراک پاسخ‌دهنده در طول زمان کمک می‌کند.

تجزیه و تحلیل MaxDiff یک تکنیک تحقیقاتی برای کمک به درک ترجیحات مشتری در چندین پارامتر است. به عنوان مثال، قیمت گذاری یک محصول، ویژگی ها، بازاریابی و غیره مبنایی برای تجزیه و تحلیل Maxdiff می شود.

در یک شکل ساده، این روش را بهترین و بدترین روش نیز می نامند. این روش شبیه به تجزیه و تحلیل ترکیبی است، اما اجرای آن بسیار ساده تر است.

تجزیه و تحلیل مشترک یک روش تحقیق آماری پیشرفته است که هدف آن درک انتخاب هایی است که شخص در انتخاب یک محصول یا خدمات انجام می دهد. این روش بینش عمیقی را در مورد اینکه چه چیزی برای مشتری حیاتی است و چه پارامترهایی بر تصمیمات خرید آنها تأثیر می گذارد ارائه می دهد.
تجزیه و تحلیل TURF یا تجزیه و تحلیل دسترسی و فرکانس کل غیر تکراری یک روش تحقیق آماری است که کل دسترسی به بازار یک محصول یا خدمات یا ترکیبی از هر دو را ارزیابی می کند.

این روش به طور گسترده توسط سازمان‌ها استفاده می‌شود تا بفهمند پیام‌هایشان با چه فرکانسی به دست مخاطبان می‌رسد و آیا نیاز به اصلاح دارد. تجزیه و تحلیل TURF به طور گسترده ای برای تدوین و اندازه گیری موفقیت استراتژی های ورود به بازار استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل شکاف از نوع سؤال ماتریس جانبی استفاده می کند که به تنظیم تفاوت بین عملکرد مورد انتظار و عملکرد واقعی کمک می کند. این روش آماری برای داده‌های نظرسنجی به درک آنچه باید تولید را از عملکرد عملی به عملکرد برنامه‌ریزی‌شده منتقل کند، کمک می‌کند.

تحلیل SWOT، روش آماری پرکاربرد دیگری است که داده‌های نظرسنجی را در داده‌هایی سازماندهی می‌کند که نشان‌دهنده قدرت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای یک سازمان یا محصول یا خدمات است که تصویری جامع از رقابت ارائه می‌دهد. این روش به ایجاد استراتژی های تجاری موثر کمک می کند.

تجزیه و تحلیل متن یک روش آماری پیشرفته است که در آن ابزارهای هوشمند، داده‌های کیفی و باز را به داده‌های قابل درک معنا می‌دهند و کمیت می‌کنند. این روش برای داده های بدون ساختار اعمال می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟