بيان مسئله

بيان مسئله

چگونه بيان مسئله بنويسيم؟ ، اولین و مهمترین مرحله در نگارش یک پژوهش (معمولاً در قالب مقاله یا پایان نامه) نگارش بيان مسئله است.

در بيان مسئله محقق مساله‌ای را که تصمیم به حل آن دارد و سوالی که می‌خواهد تا به آن پاسخ دهد را مطرح می کند. سوال پژوهش ممکن است شامل یک دغدغه در یک حوزه خاص، شکاف موجود در علم، یا پدیده غیرطبیعی باشد که نیاز است تا آن پدیده مورد بررسی قرار گیرد.

بيان مسئله معمولاً به این جهت ارایه می‌شود که یک مشکل یا سوال را برجسته سازد و ضرورت انجام یک پژوهش را تبیین کند. در این مطلب قصد آن داریم با مطالعه منابع علمی و خوب پاسخی دقیق و شفاف به سوال چگونه یک بيان مسئله خوب بنویسیم؟ ارایه دهیم.

این مقاله را مطالعه کنید  مصاحبه های عمیق

برای پاسخگویی به این سوال، سوالاتی مطرح خواهد شد و پاسخ‌هایی که به این سوالات ارایه می‌شود جزییات اساسی در بیان مساله را روشن تر خواهد نمود.

بيان مسئله همیشه یکی از چالش های مهم هر پایان نامه ای است. بسیاری از دانشجویان در هنگام نوشتن پایان نامه در بحث بيان مسئله یا آن را کپی می کنند و یا اصلا بیان مسئله خوبی ندارند.

برای همین در هنگام دفاع به علت ایراد گرفتن داور در این بخش بيان مسئله، نمره کامل را از پایان نمی گیرند.

بيان مسئله
بيان مسئله – کالج نوین

هدف بیان مسئله- چگونه بيان مسئله بنويسيم؟

یادمان باشد که بيان مسئله هدف هایی در خود دارد. هر دانشجو و یا پژوهشگری که بتواند این اهداف را به خوبی درک کند می تواند در نوشتن بيان مسئله موفق باشد.

در اینجا باید اشاره داشت که هدف نهایی بیان مساله تبدیل یک مساله کلی و مبهم به یک مساله تعریف شده، دقیق و مشخص است؛ به صورتی که بتوان آن را از طریق یک پژوهش علمی مورد بررسی قرار داد و راه‌حل‌هایی نیز برای حل آن ارایه نمود.

نوشتن بیان مساله باید به شما کمک کند تا هدف پژوهشی که قصد انجام آن را دارید معین سازید. در نگارش بیان مساله احتیاجی نیست که آن را طولانی بنویسید؛ اینکه اگر بتوانید در طول یک صفحه مساله مورد بررسی خود را مطرح کنید بسیار ایده‌آل است.

اگر شما به مقالات قوی که در مجلات معتبر نیز چاپ می‌شوند نگاه کنید عمدتاً در طول یک و نهایتاً یک و نیم صفحه نگارش شده‌اند.

چگونه بیان مسئله بنویسیم؟

۱- ایده آل ترین حالت را بیان کنید

چگونه بيان مسئله بنويسيم؟ ، بسیاری از محققان بر این باورند که بهتر است برای نوشتن بیان مسئله ابتدا ایده آل ترین حالتی را که در ذهن دارید بنویسید.

برای این کار، قبل از این که حتی مسئله مورد نظر را معرفی کنید در چند جمله توضیح دهید که اگر مسئله ای وجود نداشت، شرایط به چه صورت بود. این حالت در واقع همان حالت ایده آل است که ذهن خواننده را آماده می کند.

۲- مسئله را توضیح دهید

بعد از این که ذهن خواننده آماده شد، باید به صورت شفاف، مستقیم و قابل فهم مسئله مورد نظر را توضیح دهید. در این بخش از مطرح کردن مطالب اضافی و حاشیه ای خودداری کرده و به اصل موضوع بپردازید.

۳- هزینه های مالی مسئله مورد را مطرح کنید

بعد از این که مسئله را معرفی کردید، حال باید ضرورت حل کردن آن را تشریح کنید و تاثیر مالی این مسئله بر روی یک کسب و کار را توجیه کنید تا خواننده قانع شود که با توجه به هزینه های مالی که این مسئله دارد، حل کردن آن ضروری است.

۴- با سند و مدرک ادعای خود را ثابت کنید

هر چقدر هم که شما ادعا داشته باشید این مسئله برای کسب و کار مورد نظر هزینه بردار است، باید ادعاهای خود را با شواهد منطقی و اسناد و مدارک معتبر ثابت کنید. بنابراین به یاد داشته باشید که هر ادعایی نیاز به سند دارد.

۵- یک راه حل پیشنهاد کنید

بعد از این که مسئله را معرفی و ضرورت حل کردن آن را به همراه شواهد معتبر بیان کردید، حال باید پیشنهاداتی برای حل کردن این مسئله ارائه دهید. راه حل پیشنهادی باید به صورت واضح و دقیق نوشته شود.

۶- مزایای استفاده از این راه حل را معرفی نمایید

حال که با مخاطب در مورد نحوه حل کردن مسئله مورد نظر صحبت کرده اید، باید توضیح دهید که چرا این راه حل یک ایده خوب است. یکی از بهترین مزایایی که بیان می کنید همان تاثیر مالی این راه حل بر روی افزایش کارایی و سود یک کسب و کار می باشد.

۷- نتیجه گیری نهایی را انجام دهید

بعد از این که ایده خود را توضیح دادید، مسئله موجود را تشریح کردید و یک راه حل نیز برای حل کردن مسئله مورد نظر پیشنهاد کردید وقت آن رسیده است که اصلی ترین موضوعات خود را خلاصه نویسی کنید. سعی کنید نتیجه گیری را به صورت واضح و مختصر و مفید بنویسید.

یک بیان مسئله خوب باید ویژگی های اصلی خود را که همان سادگی، کلی نگری، دقت و دارای اعتبار هستند همواره در خود داشته باشد. حال اگر می خواهید برای پروپوزال یا پایان نامه خود یک بیان مسئله بنویسید، سعی کنید گام های بالا را به دقت دنبال نمایید.

بيان مسئله - کالج نوین
بيان مسئله – کالج نوین

شیوه نگارش بیان مسئله در پروپوزال- چگونه بيان مسئله بنويسيم؟

بيان مسئله در پروپوزال و پایان نامه به صورت چند پارگراف در زیر تیتر بیان مساله نوشته می شود، یعنی مراحلی که در ادامه گفته شده، نباید از هم جدا باشند، بلکه باید به صورت ترتیبی ابتدا مقدمه، مشکل اصلی (سوال اصلی)، فرضیه یا راه حل، اهمیت موضوع، روش تحقیق نوشته شود.

1- گام اول: ذکر مقدمه کلی

وقتی می خواهید بيان مسئله پروپوزال و پایان نامه خود را بنویسید، باید ابتدا با ذکر یک مقدمه در خصوص اهمیت موضوع تحقیق بیان مساله را شروع کنید تا خواننده به تدریج وارد فضای اصلی تحقیق شود. یعنی اطلاعات کلی در مورد تحقیق خود ارائه دهید.

2- بیان مساله یا مشکل اصلی

بعد از ذکر مقدمه ای کوتاه در بیان مساله، به تعریف و تبیین مفهوم متغیرهای اصلی تحقیق که در واقع همان مساله تحقیق می باشند بپردازید.

یعنی متغیرهای اصلی تحقیق را بررسی کرده و روابط میان آن ها را تشریح کنید. سعی کنید مساله اصلی تحقیق را به صورت سوالی بنویسید و از بیان آن به صورت عبارات کلی و یا خبری خود داری کنید، بیان مساله می توان گفت که همان موضوع اصلی تحقیق است که به سوال اصلی تحقیق تبدیل شده است، یعنی مشکل اصلی می باشد.

3- نحوه برخورد با مشکل یا فرضیه ها

بعد از اینکه سوال اصلی تحقیق را بیان کردید، به فرضیه هایی که در آن مورد دارید، بپردازید و فرضیه تحقیق خود را بیان کنید، یعنی جواب احتمالی شما به مشکل چیست و تحقیق شما در صدد اثبات و یا رد این فرضیه می باشد.

فرضیه در واقع پاسخ احتمالی به سوال اصلی تحقیق می باشد، که در جریان تحقیق اثبات و یا رد می شود.

4- بیان اهداف تحقیق و اهمیت

هر تحقیقی به دنبال اهداف خاصی می باشد، که معمولاً در پروپوزال به صورت جداگانه نوشته می شود، ولی در بیان مساله هم اهداف اصلی تحقیق ذکر می شود، تا خواننده در جریان هدف هایی که تحقیق دنبال می کند قرار گیرد و از آن ها اطلاع یابد و از اهمیت تحقیق خبردار شود.

برای بررسی اهمیت تحقیق می توانید از منابع گوناگون و سخنان شخصیت های مختلف استفاده کنید و در آخر دورنمایی از وضعیت تحقیق ارائه دهید.

در بخش پایانی بيان مسئله می توانید جزئیات بیشتری از این که پژوهش شما چه کاری می خواهد انجام دهد را شرح دهید و فراموش نکنید که تمام این مراحل باید استناد علمی و واقعی داشته باشند.

5- روش تحقیق

در پایان بيان مسئله خود اعلام کنید که برای رسیدن به هدف و آزمون فرضیات خود از چه روشی استفاده خواهید کرد. روش های مورد استفاده در انجام پایان نامه ها بر حسب موضوعات خود می تواند مختلف باشند، از این رو، در انتخاب روش تحقیق دقت داشته باشید که متناسب  با موضوع تحقیق باشد.

نقطه آغاز بیان مسئله کجاست؟

چگونه بيان مسئله بنويسيم؟ ، نقطه آغاز بيان مسئله نوشتن آن نیست. بلکه نقطه آغارین یک بيان مسئله خوب مطالعات کلی و چندجانبه روی آن در مقالات و مراجع مرتبط با موضوع پایان نامه و حتی خبرگزاری هاست.

به عنوان نمونه وقتی دانشجوی رشته ارتباطات تصمیم دارد درباره پوشش خبری یک کشور پایان نامه بنویسد. باید وضعیت کلی امروز آن کشور اعم از حوادث سیاسی و اجتماعی و ساختار قدرت درآن توجه کند.

پس باید به مطالعات خبری و تاریخی درباره این کشور هم بپردازد تا بيان مسئله او ترکیبی از وضعیت تاریخی، سیاسی امروز و موضوعات مهم مد نظر آن جامعه باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 2 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟