مالیه عمومی - کالج نوین

مالیه عمومی

مالیه عمومی به شاخه‌ای از اقتصاد اشاره دارد که به فعالیت‌های دولت و منابع مختلف تأمین مالی مخارج مربوط می‌شود. اساساً به درآمدها، هزینه ها و بدهی های دولت و همچنین تأثیر آن بر کل اقتصاد می پردازد.

همانطور که از نام آن پیداست، مالیه عمومی همه چیز در مورد مدیریت امور مالی مقامات دولتی یا نهادهای عمومی مانند دولت مرکزی، دولت ایالتی و دولت محلی برای انجام عملیات خود است که منجر به متحمل شدن پول برای ارائه یارانه عمومی می شود. خدمات آب و برق و پرداخت های رفاهی به ساکنان.

خدمات عام المنفعه شامل آموزش، بهداشت، بهداشت، حمل و نقل، زیرساخت ها، برق، ارتباطات، غذا و غیره می باشد. منبع اصلی درآمد برای ارائه خدمات عبارتند از مالیات، عوارض، هزینه ها، کمک های خارجی، فروش کالاها و خدمات، استقراض، ایجاد. پول جدید و غیره

مالیه عمومی
مالیه عمومی – کالج نوین

عناصر مالیه عمومی

درآمد عمومی: در غیر این صورت به عنوان درآمد دولت نامیده می شود، درآمدهای ایجاد شده یا دریافت شده توسط دولت از منابع مختلف – درآمد مالیاتی و درآمد غیر مالیاتی را پوشش می دهد.
درآمدهای مالیاتی شامل درآمد حاصل از مالیات بر درآمد، مالیات شرکت، مالیات بر واردات و صادرات، مالیات غیر مستقیم، مالیات کالا و خدمات و غیره می شود. جریمه ها و جریمه ها، کمک های بلاعوض و هدایا، درآمد بانک مرکزی و غیره.

هزینه های عمومی: همانطور که از نام خود نشان می دهد، هزینه های عمومی به هزینه هایی اطلاق می شود که توسط دستگاه های عمومی به منظور برآوردن نیازهای کلی عموم مردم انجام می شود. هزینه ها در رابطه با سرمایه گذاری در فعالیت های دفاعی، تحقیقات بهداشتی و پزشکی، توسعه اقتصادی، توسعه زیرساخت ها، تامین امنیت اجتماعی و نگهداری دولت انجام می شود.
بدهی عمومی: که به آن بدهی دولتی نیز گفته می شود، کل بدهی های معوقه را نشان می دهد، یعنی میزان بدهی یک کشور به طلبکاران، که می تواند افراد، شرکت ها و سایر دولت ها باشد. طلبکاران می توانند داخلی (بدهی استقراضی از وام دهندگان داخلی مانند بانک ها یا مؤسسات مالی) و خارجی (قرض گرفته شده از موسسات مالی بین المللی و دولت ها) باشند.
مدیریت مالی: مدیریت مالی بخشی از مالیه عمومی است که بر تکنیک های کنترل اداری و مسائل مربوط به تهیه بودجه تمرکز دارد. ابزاری است که از طریق آن عملیات مالی کشورها انجام می شود.
موضوع مدیریت مالی این است: بودجه چگونه تهیه، تصویب و اجرا می شود؟ در تهیه بودجه به چه نکاتی توجه می شود؟ چگونه مالیات توسط مقامات مختلف جمع آوری می شود؟ کدام بخش ها مسئول حسابرسی و گزارش حساب های عمومی هستند؟

این مقاله را مطالعه کنید  سطوح اندازه گیری

ثبات اقتصادی: هدف اساسی نظام اقتصادی ثبات اقتصاد است. به دولتی اطلاق می شود که در آن نوسانات اقتصاد ناشی از سیاست های سیاسی، حقوقی یا پولی دولت بسیار کمتر است و بنابراین نرخ تورم بسیار پایین است.
سیاست مالی کشور در اینجا نقش مهمی در حفظ توزیع عادلانه درآمد ملی در کشور ایفا می کند که منجر به ثبات اقتصادی می شود.

رشد اقتصادی: رشد اقتصادی زمانی است که تولید کالا و عرضه خدمات نسبت به سال های گذشته افزایش یابد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مشکل رشد اقتصادی تنها در کشورهای در حال توسعه است. بنابراین، مالیه عمومی به عنوان یکی از ابزارهای اصلی محسوب می شود که کشور می تواند با کمک آن با مشکل رشد اقتصادی کنار بیاید.
مطالعات مالیه عمومی دولت چگونه بودجه جذب می کند؟ وجوه جمع آوری شده را کجا خرج می کند؟ دولت در سطوح مختلف چگونه خدمات و تسهیلات لازم را در اختیار مردم قرار می دهد؟ و چگونه دولت بودجه برای ارائه این خدمات ترتیب می دهد.

به عبارت دقیق تر، امور مالی عمومی به حقایق، اصول، سیاست ها، تئوری ها، تکنیک ها، قوانین و مشکلاتی که تعیین، هدایت، تأثیرگذاری و تنظیم استفاده از منابع مالی برای پروژه های جایگزین آغاز شده توسط دولت هستند، توجه می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − شش =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟