راهنمای سریع تحلیل متن - کالج نوین

راهنمای سریع تحلیل متن

راهنمای سریع تحلیل متن تحلیل متنی اصطلاحی گسترده برای روش‌های مختلف پژوهشی است که برای توصیف، تفسیر و درک متون استفاده می‌شود. انواع اطلاعات را می توان از یک متن به دست آورد – از معنای تحت اللفظی آن گرفته تا زیرمتن، نمادگرایی، مفروضات و ارزش هایی که آشکار می کند. روش های مورد استفاده برای انجام تحلیل متنی به زمینه و اهداف تحقیق بستگی دارد. اغلب هدف این است که متن را به یک زمینه اجتماعی، سیاسی، فرهنگی یا هنری گسترده تر متصل کند.

راهنمای سریع تحلیل متن
راهنمای سریع تحلیل متن – کالج نوین

متن چیست؟

اصطلاح “متن” گسترده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. یک متن می تواند یک نوشته باشد، مانند یک کتاب، یک ایمیل، یا یک مکالمه رونویسی شده. اما در این زمینه، یک متن همچنین می تواند هر شیئی باشد که می خواهید معنی و اهمیت آن را عمیقاً تفسیر کنید: یک فیلم، یک تصویر، یک مصنوع، حتی یک مکان.

روش هایی که برای تجزیه و تحلیل یک متن استفاده می کنید بسته به نوع شی و هدف تجزیه و تحلیل شما متفاوت است:

تحلیل یک داستان کوتاه ممکن است بر تصویرسازی، دیدگاه روایی و ساختار متن تمرکز کند.
برای تحلیل یک فیلم، نه تنها دیالوگ، بلکه فیلمبرداری و استفاده از صدا نیز می تواند به تحلیل مربوط باشد.
یک ساختمان ممکن است از نظر ویژگی های معماری آن و نحوه هدایت آن توسط بازدیدکنندگان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
می توانید قواعد یک بازی و اینکه چه نوع رفتاری برای تشویق بازیکنان طراحی شده است را تجزیه و تحلیل کنید.
در حالی که تجزیه و تحلیل متن معمولاً برای زبان نوشتاری به کار می رود، به خاطر داشته باشید که اصطلاح “متن” چقدر گسترده است و روش های درگیر چقدر می توانند متنوع باشند.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق تجربی

تحلیل متن در مطالعات فرهنگی و رسانه ای

راهنمای سریع تحلیل متن : در زمینه‌های مطالعات فرهنگی و مطالعات رسانه‌ای، تحلیل متنی جزء کلیدی پژوهش است. محققان در این زمینه‌ها، رسانه‌ها و اشیاء فرهنگی – به عنوان مثال، موزیک ویدیوها، محتوای رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات بیلبورد – را می‌گیرند و آنها را به‌عنوان متن‌هایی برای تجزیه و تحلیل در نظر می‌گیرند.

محققان معمولاً در چارچوب نظری خاصی (مثلاً با استفاده از نظریه پسااستعماری، نظریه رسانه‌ها یا نشانه‌شناسی) کار می‌کنند، به دنبال پیوند عناصر متون خود با موضوعاتی در سیاست و فرهنگ معاصر هستند. آنها ممکن است بسیاری از جنبه های متن را تحلیل کنند:

انتخاب کلمه
عناصر طراحی
محل قرارگیری متن
مخاطبان هدف
ارتباط با متون دیگر
تحلیل متن در این زمینه معمولاً در رویکرد خود خلاقانه و کیفی است. محققان به دنبال روشن کردن چیزی در مورد سیاست اساسی یا زمینه اجتماعی موضوع فرهنگی هستند که در حال بررسی هستند.

تحلیل متن در علوم اجتماعی

راهنمای سریع تحلیل متن : در علوم اجتماعی، تحلیل متن اغلب برای متونی مانند متن مصاحبه ها و نظرسنجی ها و همچنین انواع مختلف رسانه ها به کار می رود. دانشمندان علوم اجتماعی از داده های متنی برای نتیجه گیری تجربی در مورد روابط اجتماعی استفاده می کنند.

تحلیل متن در علوم اجتماعی گاهی رویکرد کمی تری دارد، جایی که ویژگی های متون به صورت عددی سنجیده می شود. به عنوان مثال، یک محقق ممکن است بررسی کند که چند بار کلمات خاصی در پست‌های رسانه‌های اجتماعی تکرار می‌شوند، یا اینکه کدام رنگ‌ها در تبلیغات محصولاتی که با جمعیت‌های مختلف هدف قرار می‌گیرند، برجسته‌تر هستند.

این مقاله را مطالعه کنید  همبستگی جعلی

برخی از روش های رایج تحلیل متون در علوم اجتماعی شامل تحلیل محتوا، تحلیل موضوعی و تحلیل گفتمان است.

تحلیل متن در مطالعات ادبی

تحلیل متن مهمترین روش در مطالعات ادبی است. تقریباً تمام کارها در این زمینه شامل تجزیه و تحلیل عمیق متون است – در این زمینه معمولاً رمان، شعر، داستان یا نمایشنامه.

از آنجایی که با نوشتار ادبی سروکار دارد، این نوع تحلیل متن تأکید بیشتری بر عناصر ساخته شده عمدی یک متن دارد: به عنوان مثال، قافیه در شعر، یا دیدگاه روایی در یک رمان. هدف پژوهشگران درک و توضیح چگونگی کمک این عناصر به معنای متن است.

با این حال، تحلیل ادبی فقط شامل کشف معنای مورد نظر نویسنده نیست. همچنین اغلب پیوندهای بالقوه ناخواسته بین متون مختلف را بررسی می کند، می پرسد که یک متن در مورد زمینه ای که در آن نوشته شده است چه چیزی را آشکار می کند، یا به دنبال تحلیل یک متن کلاسیک به روشی جدید و غیرمنتظره است.

برخی از نمونه‌های معروف تحلیل ادبی، تنوع رویکردهایی را که می‌توان اتخاذ کرد، نشان می‌دهد:

کتاب Between Men اثر ایو کوسفکی سدویک، ادبیات ویکتوریایی را در پرتو دیدگاه‌های معاصرتر درباره جنسیت تحلیل می‌کند.
S/Z رولان بارت تحلیل ساختاری عمیقی از داستان کوتاه بالزاک ارائه می دهد.
«اضطراب تأثیر» هارولد بلوم «نظریه تأثیر» خودش را در تحلیل شاعران کلاسیک مختلف به کار می‌برد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 10 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟