فصل روش شناسی تحقیق - کالج نوین

فصل روش شناسی تحقیق

فصل روش شناسی تحقیق بنابراین، شما موضوع تحقیق خود را مشخص کرده اید و ادبیات را بررسی کرده اید – اکنون زمان آن رسیده است که بخش روش شناسی پایان نامه، پایان نامه یا مقاله تحقیقاتی خود را بنویسید. اما فصل روش شناسی دقیقاً در مورد چیست – و چگونه می خواهید آن را بنویسید؟ در این پست، موضوع را مرحله به مرحله باز می کنیم.

فصل روش شناسی تحقیق
فصل روش شناسی تحقیق – کالج نوین

فصل روش شناسی (دقیقا) چیست؟

فصل روش‌شناسی تحقیق شما جایی است که زیربنای فلسفی تحقیق خود را برجسته می‌کنید و انتخاب‌های طراحی تحقیق خاصی را که انجام داده‌اید تشریح می‌کنید. هدف فصل روش شناسی این است که به خواننده بگویید دقیقاً چگونه تحقیق خود را طراحی کرده اید و انتخاب های طراحی خود را توجیه کنید.

فصل روش شناسی تحقیق باید به طور جامع تمام انتخاب های طرح تحقیقی را که شما انجام داده اید توصیف و توجیه کند. به عنوان مثال، نوع تحقیقی که انجام دادید (به عنوان مثال کیفی یا کمی)، نحوه جمع‌آوری داده‌های خود، نحوه تجزیه و تحلیل داده‌های خود و چه کسی یا از کجا داده‌ها را جمع‌آوری کردید (نمونه‌گیری). در ادامه این پست تمام انتخاب های کلیدی طراحی را توضیح خواهیم داد.

چرا فصل روش شناسی مهم است؟ – فصل روش شناسی

فصل روش شناسی تحقیق به دو دلیل مهم است:

اولاً، درک شما از تئوری طراحی تحقیق را نشان می دهد، که همان چیزی است که برای شما امتیاز کسب می کند. یک طرح یا روش تحقیق ناقص به معنای نتایج ناقص است، بنابراین این فصل حیاتی است زیرا به شما امکان می دهد نشانگر را نشان دهید که می دانید چه کاری انجام می دهید و نتایج شما معتبر است.

ثانیاً، فصل روش‌شناسی تحقیق چیزی است که به تکرارپذیری مطالعه شما کمک می‌کند – به عبارت دیگر، به سایر محققان اجازه می‌دهد مطالعه شما را با استفاده از همان طرح انجام دهند و یافته‌های خود را با شما مقایسه کنند. این در تحقیقات دانشگاهی بسیار مهم است، زیرا هر مطالعه بر اساس مطالعات قبلی است.

فصل روش‌شناسی تحقیق نیز مهم است، زیرا به شما امکان می‌دهد هر گونه مسائل روش‌شناختی یا مشکلاتی را که با آن‌ها مواجه شده‌اید (مثلاً محدودیت‌ها) شناسایی و مورد بحث قرار دهید و توضیح دهید که چگونه تأثیرات این موارد را کاهش داده‌اید.

هر پروژه تحقیقاتی محدودیت ها و کاستی های خود را دارد، بنابراین مهم است که آنها را آشکارا بپذیرید و ارزش مطالعه خود را با وجود محدودیت های آن برجسته کنید.

باز هم، این درک شما از طراحی تحقیق را نشان می‌دهد که برای شما امتیاز کسب می‌کند. در ادامه این پست درباره محدودیت ها با جزئیات بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نحوه نوشتن فصل روش شناسی

ابتدا، شایان ذکر است که ساختار و محتوای دقیق فصل روش شناسی بسته به زمینه تحقیق (به عنوان مثال، علوم انسانی در مقابل شیمی در مقابل مهندسی) و همچنین دانشگاه متفاوت است.

بنابراین، همیشه ایده خوبی است که دستورالعمل های ارائه شده توسط موسسه خود را برای وضوح بررسی کنید و در صورت امکان، انجام پایان نامه ها و پایان نامه های گذشته دانشگاه خود را مرور کنید.

در اینجا ما قصد داریم در مورد یک ساختار کلی برای فصل روش شناسی که معمولاً در علوم، به ویژه علوم اجتماعی (مانند روانشناسی) یافت می شود، بحث کنیم.

قبل از شروع نوشتن، ما همیشه توصیه می کنیم که یک طرح کلی ترسیم کنید، به طوری که مسیر روشنی برای ورود به آن داشته باشید. فقط شروع به نوشتن نکنید بدون اینکه بدانید چه چیزی به کجا می رسد.

اگر این کار را انجام دهید، به احتمال زیاد با روایتی از هم گسیخته و با جریان ضعیف مواجه خواهید شد. در نتیجه، زمان زیادی را برای بازنویسی در تلاش برای دوختن همه قطعات به هم تلف خواهید کرد. با در نظر گرفتن پایان شروع کنید.

فصل روش شناسی تحقیق - کالج نوین
فصل روش شناسی تحقیق – کالج نوین

بخش 1 – مقدمه

مانند تمام فصول پایان نامه یا پایان نامه شما، فصل روش شناسی باید یک مقدمه مختصر داشته باشد. در این مقدمه باید به خوانندگان خود یادآوری کنید که تمرکز مطالعه شما به خصوص اهداف تحقیق چیست.

همانطور که بارها در این وبلاگ بحث کرده‌ایم، طراحی تحقیق شما باید با اهداف، اهداف و سؤالات تحقیقاتی شما همسو باشد، بنابراین مفید است که این مطلب را از جلو بارگذاری کنید تا به خواننده (و خودتان!) یادآوری شود که می‌خواهید به چه چیزی برسید. طراحی و روش شما

در این بخش، می توانید به طور خلاصه به نحوه ساختار فصل نیز اشاره کنید. این به خواننده کمک می کند تا کمی نقشه راه را ارائه دهد تا بداند چه انتظاری دارد.

بخش 2 – طرح تحقیق

بخش بعدی فصل روش شناسی شما باید طرح تحقیق شما را به خواننده ارائه دهد. در این بخش، شما باید تمام انتخاب های کلیدی طراحی را به شیوه ای منطقی و شهودی به تفصیل و توجیه کنید. این قلب فصل روش شناسی شما است، بنابراین باید به جزئیات بپردازید – در اینجا از جزئیات خودداری نکنید. این یکی از آن موقعیت‌های «کمتر، بیشتر» نیست.

بیایید نگاهی به رایج‌ترین انتخاب‌های طراحی که باید بپوشانیم، بیاندازیم.

انتخاب طرح شماره 1 – فلسفه تحقیق

فلسفه تحقیق به باورهای زیربنایی (یعنی جهان بینی) در مورد چگونگی جمع آوری، تجزیه و تحلیل و استفاده از داده های یک پدیده اشاره دارد.

فلسفه تحقیق شما به عنوان هسته اصلی مطالعه شما عمل می کند و زیربنای همه انتخاب های دیگر طراحی تحقیقاتی است، بنابراین بسیار مهم است که بدانید کدام فلسفه را اتخاذ خواهید کرد و چرا آن انتخاب را انجام دادید.

اگر در این مورد واضح نیستید، قبل از انتخاب هر گونه طرح تحقیقی، برای شفاف سازی وقت بگذارید.

در حالی که چندین فلسفه تحقیقاتی وجود دارد، دو مورد رایج مورد قبول پوزیتیویسم و ​​تفسیرگرایی هستند.

پوزیتیویسم معمولاً فلسفه تحقیقاتی زیربنایی در مطالعات کمی است. بیان می کند که محقق می تواند واقعیت را به طور عینی مشاهده کند و تنها یک واقعیت وجود دارد که مستقل از ناظر وجود دارد.

بر خلاف این، تفسیرگرایی، که غالباً فلسفه زیربنایی تحقیق در مطالعات کیفی است، فرض می‌کند که محقق نقشی در مشاهده جهان اطراف خود ایفا می‌کند و واقعیت برای هر ناظری منحصر به فرد است. به عبارت دیگر، واقعیت به صورت ذهنی مشاهده می شود.

اینها فقط دو فلسفه هستند (تعداد زیادی وجود دارد)، اما رویکردهای متفاوتی را برای تحقیق نشان می دهند و تأثیر قابل توجهی بر تمام انتخاب های طراحی تحقیق دارند.

بنابراین، بسیار حیاتی است که در ابتدای فصل روش شناسی خود، فلسفه تحقیق خود را به وضوح ترسیم و توجیه کنید، زیرا زمینه را برای هر آنچه در ادامه می آید فراهم می کند.

انتخاب طرح شماره 2 – نوع تحقیق

مورد بعدی که معمولاً در بخش روش شناسی خود بحث می کنید، نوع تحقیق است. نقطه شروع برای این است که نشان دهید تحقیقی که انجام داده اید استقرایی است یا قیاسی.

با تحقیقات استقرایی، نظریه از پایه (یعنی از داده‌های جمع‌آوری‌شده) تولید می‌شود و بنابراین این مطالعات از نظر رویکرد، اکتشافی هستند.

از سوی دیگر، تحقیقات قیاسی با تئوری تثبیت شده شروع می‌شود و با داده‌های جمع‌آوری‌شده بر روی آن می‌افزاید، و بنابراین این مطالعات در رویکرد تأییدی هستند.

در رابطه با این موضوع، باید مشخص کنید که آیا مطالعه شما از روش‌شناسی کیفی، کمی یا ترکیبی استفاده می‌کند. همانطور که اشاره کردیم، پیوند قوی بین این انتخاب و فلسفه تحقیق شما وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که انتخاب های شما کاملاً همسو هستند.

دوباره، وقتی این بخش را می نویسید، به یاد داشته باشید که انتخاب های خود را به وضوح توجیه کنید، زیرا آنها اساس مطالعه شما را تشکیل می دهند.

انتخاب طرح شماره 3 – استراتژی تحقیق

در مرحله بعد، باید در مورد استراتژی تحقیق خود (به عنوان مثال، “برنامه اقدام” تحقیق خود) بحث کنید. این انتخاب طرح تحقیق به نحوه انجام تحقیقات خود بر اساس اهداف مطالعه اشاره دارد.

چندین استراتژی تحقیقاتی از جمله آزمایش‌ها، مطالعات موردی، قوم‌نگاری، نظریه زمینه‌ای، اقدام پژوهی و پدیدارشناسی وجود دارد. بیایید به دو مورد، تجربی و قوم‌نگاری نگاه کنیم تا ببینیم که چگونه در تضاد هستند.

تحقیقات تجربی از روش علمی استفاده می کند، که در آن یک گروه گروه کنترل (که هیچ متغیری در آن دستکاری نمی شود) و گروه دیگر گروه آزمایش (که در آن یک متغیر دستکاری می شود).

این نوع تحقیقات تحت شرایط سختگیرانه در محیط های کنترل شده و مصنوعی – به عنوان مثال، در یک آزمایشگاه انجام می شود. تحقیقات تجربی با داشتن کنترل قوی بر محیط، اغلب به محقق این امکان را می‌دهد که علیت بین متغیرها را ایجاد کند.

بنابراین، اگر اهداف تحقیقی دارید که شامل شناسایی یا اندازه گیری علت و معلول است، می تواند انتخاب خوبی باشد.

از سوی دیگر، تحقیقات قوم نگاری شامل مشاهده و ضبط تجربیات و ادراکات شرکت کنندگان در محیط طبیعی آنها (مثلاً در خانه یا اداره) است. به عبارت دیگر در یک محیط کنترل نشده.

طبیعتاً این بدان معنی است که اگر اهداف تحقیق شما شامل شناسایی علت باشد، این استراتژی تحقیقاتی بسیار کمتر مناسب خواهد بود، اما برای مثال اگر به دنبال کشف و بررسی یک فرهنگ گروهی باشید، بسیار ارزشمند خواهد بود.

همانطور که می بینید، استراتژی تحقیق درست تا حد زیادی به اهداف تحقیق و سؤالات تحقیق شما بستگی دارد – به عبارت دیگر، آنچه شما در تلاش برای کشف کردن آن هستید.

بنابراین، مانند هر انتخاب طراحی دیگری، توجیه اینکه چرا استراتژی تحقیقاتی را انتخاب کردید، ضروری است.

فصل روش شناسی تحقیق - کالج نوین
فصل روش شناسی تحقیق – کالج نوین

انتخاب طرح شماره 4 – افق زمانی

مورد بعدی که باید در فصل روش شناسی در پایان نامه خود پوشش دهید، افق زمانی است. در اینجا دو گزینه وجود دارد – مقطعی و طولی. به عبارت دیگر، آیا داده‌های مطالعه شما همگی در یک مقطع زمانی (یعنی مقطعی) یا در چند نقطه زمانی (یعنی طولی) جمع‌آوری شده‌اند.

انتخابی که در اینجا انجام می دهید دوباره به اهداف، اهداف و سؤالات تحقیق شما بستگی دارد. برای مثال، اگر بخواهید ارزیابی کنید که چگونه دیدگاه گروه خاصی از افراد در مورد یک موضوع در طول زمان تغییر می کند، احتمالاً یک افق زمانی طولی را اتخاذ خواهید کرد.

عامل مهم دیگر صرفاً محدودیت‌های عملی است – به عبارت دیگر، آیا زمان لازم برای اتخاذ یک رویکرد طولی (که می‌تواند شامل جمع‌آوری داده‌ها در طی چندین سال باشد) را دارید یا خیر. اغلب اوقات، فشار زمانی برنامه مدرک شما دست شما را مجبور به اتخاذ یک افق زمانی مقطعی می کند، بنابراین این را در نظر داشته باشید.

انتخاب طرح شماره 5 – استراتژی نمونه گیری

در مرحله بعد، باید در مورد استراتژی نمونه گیری انتخابی خود بحث کنید. دو دسته اصلی نمونه گیری وجود دارد، نمونه گیری احتمالی و نمونه گیری غیراحتمالی.

نمونه‌گیری احتمالی شامل انتخاب تصادفی (و بنابراین نماینده) شرکت‌کنندگان از یک جامعه است، در حالی که نمونه‌گیری غیراحتمالی مستلزم انتخاب شرکت‌کنندگان به شیوه‌ای غیرتصادفی (و بنابراین غیرنماینده) است.

به عنوان مثال، انتخاب شرکت کنندگان بر اساس سهولت دسترسی (به این یک نمونه راحت گفته می شود).

رویکرد نمونه گیری صحیح تا حد زیادی به آنچه در مطالعه خود می خواهید به آن دست یابید بستگی دارد. به‌ویژه، چه تلاش می‌کنید یافته‌هایی را ایجاد کنید که قابل تعمیم به یک جمعیت باشد یا خیر. کاربردها و محدودیت‌های منابع نیز نقش مهمی در اینجا بازی می‌کنند، زیرا اغلب اوقات دسترسی به یک نمونه واقعاً تصادفی می‌تواند چالش برانگیز باشد.

انتخاب طرح شماره 6

در مرحله بعد، باید توضیح دهید که دقیقاً چگونه برای جمع آوری داده های لازم برای مطالعه خود اقدام می کنید. روش (یا روش‌های) جمع‌آوری داده‌ها به نوع داده‌ای که قصد جمع‌آوری آن را دارید بستگی دارد – به عبارت دیگر، داده‌های کمی یا کیفی.

به طور معمول، تحقیقات کمی به نظرسنجی ها، داده های تولید شده توسط تجهیزات آزمایشگاهی، نرم افزارهای تحلیلی یا مجموعه داده های موجود متکی است. از سوی دیگر، پژوهش کیفی اغلب از روش‌های جمع‌آوری مانند مصاحبه، گروه‌های متمرکز، مشاهدات مشارکت‌کنندگان و مردم‌نگاری استفاده می‌کند.

بنابراین، همانطور که می بینید، پیوند محکمی بین این بخش و انتخاب های طراحی که در بخش های قبلی بیان کردید وجود دارد. بنابراین هم ترازی قوی بین این بخش ها بسیار مهم است.

انتخاب طرح شماره 7 – روش ها/تکنیک های تجزیه و تحلیل داده ها

آخرین انتخاب اصلی طراحی که باید به آن بپردازید، تکنیک های تجزیه و تحلیل است. به عبارت دیگر، هنگامی که داده های خود را جمع آوری کردید، چگونه آن ها را تجزیه و تحلیل خواهید کرد.

در اینجا مهم است که در مورد روش ها و/یا تکنیک های تجزیه و تحلیل خود دقیق باشید – جایی برای تفسیر باقی ندهید. همچنین، مانند تمام انتخاب‌های این فصل، باید هر انتخابی را که انجام می‌دهید توجیه کنید.

اینکه دقیقاً در اینجا چه چیزی را مورد بحث قرار می دهید تا حد زیادی به نوع مطالعه ای که انجام می دهید (یعنی روش های کیفی، کمی یا ترکیبی) بستگی دارد.

فصل روش شناسی برای مطالعات کیفی، روش های رایج تحلیل شامل تحلیل محتوا، تحلیل موضوعی و تحلیل گفتمان است. برای مطالعات کمی، تقریبا همیشه از آمار توصیفی استفاده خواهید کرد، و در بسیاری از موارد، از تکنیک های آماری استنباطی (مانند تحلیل همبستگی و رگرسیون) نیز استفاده خواهید کرد.

فصل روش شناسی در این بخش، همچنین مهم است که در مورد اینکه چگونه داده های خود را برای تجزیه و تحلیل آماده کرده اید، و از چه نرم افزاری استفاده کرده اید (در صورت وجود) بحث شود.

به عنوان مثال، داده های کمی اغلب به آماده سازی اولیه مانند حذف موارد تکراری یا پاسخ های ناقص نیاز دارند. مثل همیشه، به یاد داشته باشید که هم کاری که انجام دادید و هم دلیل انجام آن را بیان کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیقات کیفی چیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟