پروپوزال تحقیق - کالج نوین

پروپوزال تحقیق

نوشتن یک پروپوزال تحقیق : ما بسیاری از پروپوزال های تحقیقاتی از جمله پروپوزال پایان نامه را بررسی می کنیم. برخی از آنها بسیار خوب هستند، در حالی که برخی دیگر، خوب، خارق العاده نیستند.

پروپوزال تحقیق ما به 8 اشتباه رایج و مسائلی که در پروپوزال های تحقیقاتی مشاهده می کنیم نگاه می کنیم تا بتوانید پروپوزال خود را با اطمینان تهیه کنید و شانس تایید آن را به حداکثر برسانید.

پروپوزال تحقیق
پروپوزال تحقیق – کالج نوین

1: موضوع تحقیق بسیار گسترده است.

پروپوزال تحقیق یکی از رایج ترین مسائلی که در انجام پایان نامه ها و پروپوزال های پایان نامه می بینیم این است که موضوع تحقیق بسیار گسترده است. به عبارت دیگر، تمرکز تحقیق به اندازه کافی محصور نشده است (یا فقط به اندازه کافی واضح تعریف نشده است)، در نتیجه پیشنهادی به وجود می‌آید که جهت نامشخصی دارد یا تلاش می‌کند بیش از حد انجام شود.

به عنوان مثال، یک پروژه تحقیقاتی با هدف “بررسی اعتماد در محل کار” بسیار گسترده در نظر گرفته می شود. این موضوع تمرکز خاصی ندارد و بسیاری از سوالات را بی پاسخ می گذارد، به عنوان مثال:

چه نوع اعتمادی؟
بین چه کسی؟
در چه نوع محل های کاری؟

در چه صنعت یا صنایعی؟
پروپوزال تحقیق به عنوان یک قاعده کلی، هنگام طراحی موضوع تحقیق خود باید تمرکز نسبتاً محدودی داشته باشید. انجام این کار به شما این امکان را می دهد که به عمق بروید و موضوع را عمیقاً بررسی کنید، چیزی که نشانگرها می خواهند ببینند. وقتی نوبت به تعریف و اصلاح موضوع تحقیق شما می‌رسد، کیفیت بر کمیت برتری دارد – یا بهتر است بگوییم، عمق بر وسعت می‌کوبد.

یک مشکل مرتبط این است که اغلب اوقات، دانشجویان موضوع دقیق تری در ذهن خود دارند، اما آن را به خوبی در پروپوزال خود بیان نمی کنند. این اغلب منجر به رد شدن پروپوزال می شود زیرا موضوع بسیار گسترده تلقی می شود.

پروپوزال تحقیق به عبارت دیگر، مهم است که اطمینان حاصل کنید که نه تنها تمرکز واضح و دقیقی برای تحقیق خود دارید، بلکه در پایان نامه یا پروپوزال پایان نامه خود نیز به خوبی ارتباط برقرار می کنید.

پروپوزال تحقیق اطمینان حاصل کنید که به چه کسی، چه چیزی، و چه زمانی پرداخته اید، تا موضوع شما به خوبی مشخص شود.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم.

با چسبیدن به موضوعی که قبلاً ذکر کردم، یک هدف تحقیقاتی دقیق تر و دقیق تر می تواند موارد زیر باشد:

“برای بررسی عواملی که باعث ایجاد اعتماد سازمانی (یعنی اعتماد مشتری به یک سازمان) در صنعت بیمه عمر بریتانیا می شود.”

همانطور که می بینید، این بسیار خاص تر است و موضوع را در محدوده قابل مدیریت تری قرار می دهد. بنابراین، وقتی نوبت به موضوع تحقیق شما می رسد، به یاد داشته باشید که آن را محکم نگه دارید.

2: اهداف، اهداف و سؤالات تحقیق با هم همسو نیستند.

پروپوزال تحقیق یکی دیگر از مسائل رایجی که در طرح‌های تحقیقاتی ضعیف‌تر مشاهده می‌کنیم، عدم همسویی بین اهداف و مقاصد تحقیق و همچنین با سؤالات تحقیق است.

پروپوزال تحقیق گاهی اوقات هر سه نادرست هستند و گاهی اوقات فقط یک نامناسب وجود دارد. در هر صورت، این مشکلی است که می‌تواند منجر به رد پیشنهاد شود، زیرا این سه عنصر باید محکم با هم مرتبط شوند.

بیایید به این مثال نادرست نگاه کنیم:

هدف تحقیق:

شناسایی عواملی که باعث ایجاد اعتماد سازمانی در کارگزاران بیمه بریتانیا می شود.

اهداف پژوهش:

برای اندازه‌گیری سطوح اعتماد سازمانی در بین گروه‌های جمعیتی مختلف در بریتانیا.

بررسی علل تفاوت در سطوح اعتماد سازمانی بین گروه ها.

سوال پژوهشی:

چه عواملی بر اعتماد سازمانی بین مشتریان و کارگزاران بیمه در بریتانیا تأثیر می گذارد؟

همانطور که می بینید، هدف تحقیق و سوال تحقیق به طور منطقی همسو هستند (هر دو بر عواملی متمرکز هستند که باعث ایجاد اعتماد می شوند).

این مقاله را مطالعه کنید  چگونه یک تحلیل بلاغی بنویسیم؟

با این حال، اهداف تحقیق نادرست هستند، زیرا آنها به جای شناسایی عواملی که باعث تحریک اعتماد می شوند، بر اندازه گیری سطح اعتماد در بین گروه های مختلف تمرکز می کنند. این منجر به مطالعه ای می شود که به جهات مختلف کشیده می شود – خوب نیست.

موضوع مرتبطی که می بینیم این است که دانشجویان واقعاً تفاوت بین اهداف تحقیق (هدف گسترده تر)، اهداف تحقیق (چگونه به آن هدف دست یابید) و سؤالات تحقیق (سوالات خاصی که در طول مطالعه خود به آنها پاسخ خواهید داد) را درک نمی کنند.

بنابراین، هنگامی که پروپوزال خود را آماده می‌کنید، مطمئن شوید که به وضوح متوجه تفاوت این موارد شده‌اید و مطمئن شوید که همه آنها کاملاً با یکدیگر همسو هستند.

پروپوزال تحقیق - کالج نوین
پروپوزال تحقیق – کالج نوین

3: موضوع تحقیق به خوبی توجیه نشده است

یک موضوع تحقیقاتی خوب – به عبارت دیگر، مجموعه خوبی از اهداف تحقیق، اهداف تحقیق و سؤالات تحقیق – باید به خوبی توجیه شود تا دانشگاه شما را متقاعد کند که تحقیق شما را تأیید کند. توجیه ضعیف موضوع تحقیق یکی از دلایل رایج برای رد پیشنهادات است.

بنابراین، چگونه تحقیق خود را توجیه می کنید؟

پروپوزال تحقیق برای اینکه موضوع تحقیق به خوبی توجیه شود، باید هم اصالت و هم اهمیت را نشان دهید.

اصالت به این معنی است که تحقیق پیشنهادی شما جدید است، یا حداقل در چارچوب خود (مثلاً در یک کشور یا صنعت خاص) بدیع است.

پروپوزال تحقیق در حالی که وسعت این تازگی بسته به موسسه، برنامه و سطح تحصیل شما متفاوت خواهد بود (مثلاً کارشناسی ارشد در مقابل دکترا)، تحقیقات شما همیشه باید سطحی از اصالت داشته باشد. به عبارت دیگر، شما نمی توانید چیزی را که قبلاً مورد تحقیق قرار گرفته است، تحقیق کنید.

به بیان ساده، تحقیقات شما باید از شکاف موجود در ادبیات موجود بیرون بیاید. برای انجام این کار، باید بفهمید که چه چیزی در مجموعه دانش فعلی گم شده است (با بررسی متون) و تحقیقات خود را برای پر کردن این شکاف انجام دهید. در اینجا این فرآیند را با جزئیات بیشتر توضیح می دهیم.

پروپوزال تحقیق اهمیت عامل دوم است. صرف اینکه یک موضوع منحصر به فرد است به این معنی نیست که مهم است. شما باید بتوانید توضیح دهید که انجام تحقیقات پیشنهادی شما چه مزایایی خواهد داشت.چه کسی سود می برد؟ آنها چگونه سود خواهند برد؟ چگونه می توان از دانش جدید توسعه یافته در جهان چه در دانشگاه و چه در صنعت استفاده کرد؟

پروپوزال تحقیق بنابراین، هنگامی که پروپوزال تحقیق خود را می نویسید، مطمئن شوید که اصالت و اهمیت تحقیق پیشنهادی خود را به وضوح بیان کرده اید، در غیر این صورت خطر ارائه یک پیشنهاد غیرقابل قبول را خواهید داشت.

4:این پژوهش از پایه نظری ضعیفی برخوردار است.

پروپوزال تحقیق همانطور که در نکته قبل اشاره کردم، موضوع تحقیق شما باید از تحقیقات موجود بیرون بیاید. به عبارت دیگر، تحقیق شما باید یک شکاف واضح در ادبیات را پر کند – چیزی که به اندازه کافی مورد تحقیق قرار نگرفته است، یا فاقد تحقیق در زمینه خاصی است.

برای اینکه دانشگاه خود را متقاعد کنید که موضوع شما شکاف تحقیق را پر می کند، پروپوزال شما باید دارای یک پایه نظری قوی باشد. به عبارت دیگر، باید نشان دهید که مطالعه لازم را انجام داده اید و با تحقیقات موجود آشنا هستید.

برای انجام این کار، باید یک خلاصه یکپارچه از تحقیقات موجود ارائه دهید و شکاف نظری موجود را (به وضوح) برجسته کنید.

برخی از نشانه‌های رایج یک پایه نظری ضعیف که با آن‌ها مواجه شده‌ایم عبارتند از:

کمبود کلی منابع و تکیه بر عقاید و حکایات شخصی به جای ادبیات دانشگاهی.
عدم تایید و بحث در مورد مطالعات برجسته و ادبیات کلیدی در حوزه موضوعی.

تکیه شدید به منابع با کیفیت پایین، مانند پست های وبلاگ، وب سایت های شخصی، نظرات و غیره.
تکیه شدید به منابع قدیمی و عدم ترکیب تحقیقات جدیدتر که مبتنی بر «کلاسیک» است.

پروپوزال تحقیق در حالی که به طور کلی انتظار نمی رود که در مرحله پیشنهاد یک بررسی جامع ادبیات انجام دهید، هنوز باید موضوع خود را با نشان دادن نیاز به مطالعه خود (به عنوان مثال شکاف ادبیات) توجیه کنید.

پروپوزال تحقیق بنابراین، مطمئن شوید که برای ایجاد درک درستی از وضعیت فعلی دانش در فضای خود وقت گذاشته اید و مطمئن شوید که این درک را در طرح پیشنهادی خود با ایجاد توجیه موضوع خود بر اساس یک پایه محکم از ادبیات معتبر، به اشتراک می گذارید.

این مقاله را مطالعه کنید  راهنمای سریع تحلیل متن

5: طرح تحقیق به اندازه کافی خوب بیان نشده است (یا فقط غیر عملی است).

نوشتن یک پروپوزال تحقیق : هنگامی که یک استدلال قوی در مورد ارزش تحقیق خود ارائه کردید (یعنی آن را توجیه کردید)، موضوع بعدی که پروپوزال تحقیق شما باید به آن توجه کند «چگونگی» است – به عبارت دیگر، طراحی و روش تحقیق مورد نظر شما.

مشکل رایجی که می بینیم این است که دانشجویان جزئیات کافی در این بخش ارائه نمی دهند. این اغلب به این دلیل است که آنها واقعاً دقیقاً نمی دانند که قرار است چه کاری انجام دهند و قصد دارند فقط “بعداً آن را بفهمند” (که به اندازه کافی خوب نیست).

اما گاهی اوقات این فقط یک مورد از بیان ضعیف است – به عبارت دیگر، آنها طراحی واضحی در ذهن خود دارند، اما برنامه خود را روی کاغذ نمی آورند.

پروپوزال تحقیق هر دلیلی که باشد، پایان نامه یا پروپوزال پایان نامه ای که فاقد جزئیات در مورد طرح تحقیق باشد، خطر بزرگی برای رد شدن دارد. این به این دلیل است که دانشگاه ها می خواهند ببینند که شما یک برنامه کاملاً تعریف شده و عملی برای دستیابی به اهداف و اهداف تحقیقاتی خود و پاسخ به سؤالات تحقیقی خود دارید.

حداقل، شما باید جزئیات مربوط به موارد زیر را ارائه دهید:

فلسفه تحقیق – مجموعه باورهایی که تحقیق شما بر اساس آن استوار است (اثبات گرایی، تفسیرگرایی، عمل گرایی)
رویکرد تحقیق – روش گسترده‌تری که استفاده می‌کنید (استقرایی، قیاسی، کیفی و کمی)

استراتژی تحقیق – نحوه انجام تحقیق (به عنوان مثال، تجربی، اقدام، مطالعه موردی، و غیره)
افق زمانی – تعداد نقاط زمانی که در آن داده های خود را جمع آوری می کنید (به عنوان مثال مقطعی یا طولی)

تکنیک ها و روش ها – روش های جمع آوری داده های مورد نظر شما، تکنیک های تجزیه و تحلیل داده ها، استراتژی های نمونه گیری و غیره.
برای اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این تصمیمات طراحی، پست ما را در مورد جزئیات تحقیق پیاز بررسی کنید.

البته، طرح تحقیق شما می تواند (و به احتمال زیاد) در طول مسیر تکامل یابد، اما شما هنوز به یک نقطه شروع نیاز دارید. همچنین، با توجه به محدودیت‌های شما، طرح تحقیق پیشنهادی شما باید کاربردی باشد.

اگر منابعی (مانند پول، تجهیزات، تخصص و غیره) برای انجام آن نداشته باشید، یک طراحی درخشان بی معنی است. بنابراین، در این بخش از پروپوزال خود جزئیات بیشتری کسب کنید و آن را واقع بینانه نگه دارید تا شانس تایید خود را به حداکثر برسانید.

6: نوشتن ضعیف و ارائه درهم – پروپوزال تحقیق

نوشتن یک پروپوزال تحقیق : مانند هر سند دیگری، نوشتن ضعیف و ارائه نامرتب می تواند به شدت از پیشنهاد تحقیق شما بکاهد، حتی اگر تمام کادرهای دیگر را علامت بزنید.

در حالی که نوشتن و ارائه ضعیف به تنهایی منجر به رد پیشنهاد شما نمی شود، قطعاً شما را در معرض ضرر قرار می دهد، زیرا در مورد کیفیت کلی کار شما تأثیر منفی می گذارد.

مسائل اصلی که در اینجا می بینیم عبارتند از:

نوشتن بدون جهت یا پراکنده – برای مثال، نوشته‌ای که از نقطه‌ای به نقطه دیگر با جریان و اتصال ضعیف، نقاط از هم گسیخته و غیره می‌پرد.
شکل‌گیری ضعیف استدلال – به عنوان مثال، فقدان مقدمات و نتیجه‌گیری، نتیجه‌گیری‌های غیر مرتبط و استدلال ضعیف (در اینجا می‌توانید درباره توسعه استدلال بیشتر بدانید).

زبان نامناسب – به عنوان مثال، استفاده از لحن بسیار غیر رسمی یا غیر رسمی، عامیانه و غیره).
مشکلات گرامر و املایی، و همچنین استفاده ناسازگار از انگلیسی بریتانیا/ایالات متحده.
مسائل مربوط به ارجاع – به عنوان مثال، کمبود منابع یا منابع با فرمت نادرست.

شرح جدول و شکل – به عنوان مثال، کمبود شرح، نقل قول، شکل و شماره جدول و غیره.
تصاویر و نمودارها با کیفیت پایین.
خبر خوب این است که بسیاری از این موارد را می توان با ویرایش و تصحیح طرح پیشنهادی خود از قبل حل کرد، بنابراین همیشه ایده خوبی است که برای انجام این کار وقت بگذارید.

همچنین ایده خوبی است که از یک دوست بخواهید که سند شما را بررسی کند، زیرا همیشه هنگام ویرایش کار خود از نقاط کور رنج خواهید برد.

این مقاله را مطالعه کنید  مراحل انجام مقاله

اگر بودجه شما اجازه می دهد، بررسی کار شما توسط یک ویرایشگر دانشگاهی تضمین می کند که همه پایه ها را پوشش می دهید و یک سند با کیفیت بالا ارائه می کنید.

پروپوزال تحقیق - کالج نوین
پروپوزال تحقیق – کالج نوین

7: برنامه ریزی ضعیف پروژه و مدیریت ریسک- پروپوزال تحقیق

نوشتن یک پروپوزال تحقیق : در حالی که دانشگاه‌های مختلف نیازمندی‌های متفاوتی خواهند داشت، معمولاً یک نیاز (یا حداقل انتظار) برای یک نوع طرح پروژه وجود دارد.

همانطور که قبلاً اشاره کردم، با توجه به محدودیت‌های شما، یک پیشنهاد تحقیقاتی قوی باید عملی و قابل مدیریت باشد. بنابراین، یک طرح پروژه به خوبی بیان شده که تمام جنبه های عملی (و خطرات) را در نظر می گیرد، بخش مهمی از یک پیشنهاد تحقیقاتی قوی است.

ما به طور کلی توصیه می کنیم که دانشجویان یک نمودار گانت نسبتاً دقیق تهیه کنند و هر کار اصلی درگیر در فرآیند نگارش پایان نامه را با جزئیات شرح دهد.

به عنوان مثال، می توانید آن را به فصول مختلف (مقدمه، بررسی ادبیات، و غیره) و وظایف کلیدی مربوط به تکمیل هر فصل (تحقیق، برنامه ریزی، نوشتن و غیره) تقسیم کنید.

آنچه در اینجا مهم است این است که واقع بین باشید – کارها تقریباً همیشه بیشتر از آنچه انتظار دارید طول می کشد، به خصوص اگر برای اولین بار محقق می شوید.

ما همچنین توصیه می کنیم نوعی برنامه مدیریت ریسک را در نظر بگیرید. برای این کار، می‌توانید از یک ثبت ریسک اساسی استفاده کنید، که تمام خطرات بالقوه‌ای را که پیش‌بینی می‌کنید، و همچنین اقدامات کاهشی و واکنشی خود را در صورت وقوع فهرست می‌کند.

به عنوان مثال، خطر جمع آوری داده ها بیش از حد انتظار طول بکشد، خطر عدم دریافت پاسخ های نظرسنجی کافی و غیره.

آنچه که بسیار مهم است این است که نشان دهید که به تحقیق خود فکر کرده اید و یک برنامه عمل واضح دارید. البته، مانند طراحی تحقیقاتی شما، برنامه ها می توانند (و احتمالاً تغییر کنند) تغییر کنند – و این اشکالی ندارد.

با این حال، شما هنوز باید یک برنامه اولیه داشته باشید، و آن برنامه باید واقع بینانه و قابل مدیریت باشد، در غیر این صورت خطر رد شدن پیشنهاد خود را خواهید داشت.

8: عدم رعایت معیارهای خاص دانشگاه- پروپوزال تحقیق

نوشتن یک پروپوزال تحقیق : در حالی که پروپوزال های تحقیقاتی از نظر محتوا و سبک نسبتاً کلی هستند و تمایل به پیروی از یک ساختار استاندارد معقول دارند، هر دانشگاه از نظر آنچه می خواهد در پایان نامه یا پروپوزال پایان نامه گنجانده شود، تفاوت های ظریف خود را دارد.

برخی از دانشگاه‌ها جزئیات بیشتر یا کمتری در بخش‌های خاص می‌خواهند، برخی بخش‌های اضافی می‌خواهند، و برخی ساختار و قالب بسیار خاص (تا نوع فونت و اندازه!). بنابراین، شما باید به معیارهای موسسه خاص که دانشگاه شما تعیین کرده است، بسیار دقت کنید.

به طور معمول، دانشگاه شما نوعی سند مختصر یا راهنمایی برای هدایت تلاش‌های پیشنهادی شما ارائه می‌کند، بنابراین حتماً این سند را به طور کامل مطالعه کنید و اگر در مورد چیزی مطمئن نیستید، از دانشکده برای شفاف‌سازی بخواهید.

برخی از دانشگاه ها نیز یک الگوی پروپوزال ارائه می دهند. به هر ساختار خاصی که توصیه می کنند و همچنین قالب بندی الزامات (مانند فونت، فاصله خطوط، اندازه حاشیه، فرمت ارجاع و غیره) دقت کنید.

اگر دانشگاه شما یک ماتریس معیارهای ارزیابی ارائه دهد، به جکپات رسیده اید، زیرا آن سند دقیقاً آنچه را که باید در هر بخش از پروپوزال به دست آورید، توضیح می دهد. آن ماتریس را از درون مطالعه کنید و مطمئن شوید که پروپوزال تحقیق شما کاملاً با معیارهای ارزیابی مطابقت دارد.

خلاصه: 8 اشتباه در پیشنهاد تحقیق- پروپوزال تحقیق

نوشتن یک پروپوزال تحقیق : ما در اینجا موارد زیادی را پوشش داده‌ایم – بیایید 8 اشتباه رایجی را که می‌توانند به پروپوزال تحقیقاتی شما آسیب بزنند یا حتی باعث رد شدن آن شوند، مرور کنیم:

موضوع تحقیق خیلی گسترده است (یا فقط به خوبی بیان نشده است).
اهداف، اهداف و سؤالات تحقیق همسو نیستند.

موضوع تحقیق به خوبی توجیه نشده است.
این مطالعه از پایه نظری ضعیفی برخوردار است.

طرح تحقیق به اندازه کافی خوب بیان نشده است.
نوشتن ضعیف و ارائه درهم.

برنامه ریزی ضعیف پروژه و مدیریت ریسک.
عدم رعایت معیارهای خاص دانشگاه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 13 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟