سوال تحقیق - کالج نوین

سوال تحقیق

سوال تحقیق چیست ، هنگام نوشتن یک مقاله دانشگاهی در مورد موضوعات مقاله تحقیقاتی گسترده یا محدود، یک سوال تحقیقاتی خوب می تواند به شما کمک کند که خوب شروع کنید.

همه چیز در مورد بیان یک مورد واضح است که تحقیقات شما به آن پاسخ خواهد داد.

نقش مهمی ایفا می کند زیرا به شما کمک می کند کل مقاله را متمرکز کنید و شما را قادر می سازد تا در مورد موضوع ساده یا پیچیده ای که مطالعه می کنید، بیانیه ای قوی داشته باشید.

برای پایان نامه به کمک نیاز دارید؟ برای نوشتن مقالات عالی هر بار یک پاسخ صحیح پیدا کنید.

سوال تحقیق
سوال تحقیق – کالج نوین

تعریف سوال تحقیق

یک فرد خوب باید همه این ویژگی های مهم را داشته باشد:

مختصر؛
پاک کردن؛
قوی؛
قابل بحث؛
مجتمع؛
متمرکز شده است.
این سوالی است که کل مقاله خود را حول آن متمرکز می کنید، بنابراین به موضوعاتی که به آن علاقه مند یا کنجکاو هستید توجه کنید.

چرا برای فرآیند تحقیق شما مهم است؟

سوالات تحقیق به دانش آموزان کمک می کند تا با ارائه مسیری قابل مشاهده در کل فرآیند و مراحل مختلف آن، روی نوشتار خود تمرکز کنند. ویژگی آنها به شما کمک می کند تا از ارسال مقالات عمومی خودداری کنید و از یک انجام پایان نامه قابل بحث و منحصر به فرد حمایت کنید.

مراحل نوشتن سوال تحقیقی

چگونه یک سوال تحقیق بنویسیم؟ برای موفقیت این مراحل مفید را انجام دهید:

یک موضوع جالب و گسترده انتخاب کنید.
تحقیقات اولیه خود را در مورد آن انجام دهید.
به خوانندگان خود فکر کنید.
شروع به پرسیدن سوالات مرتبط و ارزیابی آنها کنید.
فرضیه خود را بسازید

سوال تحقیق - کالج نوین
سوال تحقیق – کالج نوین

1-2. انتخاب و تحقیق موضوع کلی + تحقیق

هر مقاله دانشگاهی باید بر موضوعی تمرکز کند که به نوعی مورد علاقه نویسندگان است. یکی را انتخاب کنید که می خواهید بیشتر بدانید. تحقیقات اولیه خود را در مورد آن انجام دهید.

از مجلات، نشریات ادواری یا سایر منابع اطلاعاتی مرتبط و قابل اعتماد برای محدود کردن تمرکز خود و در نظر گرفتن سؤالاتی که ارزیابی اولیه شما ایجاد می کند، استفاده کنید.

3. فکر کردن به خوانندگان

برای دستیابی به یک انجام مقاله عالی، هنگام محدود کردن موضوع و ایجاد یک سوال تحقیقاتی، مخاطبان خود را در نظر داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که خوانندگان شما می خواهند در مورد آن بیشتر بدانند.

4. پرسیدن سوال و ارزیابی آنها

از خود سؤالات باز درباره یک موضوع کلی که انتخاب می کنید، از جمله چرایی و چگونه، بپرسید. پس از اینکه چند مورد مناسب برای مقاله خود دریافت کردید، آنها را ارزیابی کنید تا تعیین کنید که آیا آنها مؤثر هستند یا نیاز به بازبینی بیشتری دارند.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام پایان نامه مدیریت دولتی

آیا سوال تحقیق شما به اندازه کافی واضح است؟ (اطلاعات زیادی در مورد هر موضوعی موجود است، به این معنی که باید تا حد امکان واضح باشد تا مؤثر باشد و به نویسندگان کمک کند تا تحقیقات خود را هدایت کنند.)
آیا متمرکز است؟
آیا پیچیده است؟ (سؤال تحقیقاتی شما نباید به سادگی یا با جزئیات قابل یافتن پاسخ داده شود زیرا باید به تحلیل عمیق و کار سخت شما نیاز داشته باشد.)
آیا به اندازه کافی خاص است که در فضای موجود شما پوشش داده شود؟

5. فرضیه خود را بسازید

پس از تعیین یک ایده خوب، مسیری را که ممکن است یک پاسخ در مورد آن طی کند را در نظر بگیرید. تحقیقات شما ممکن است شما را به کجا برساند؟ اگر استدلال اولیه شما را رد کند چه معنایی خواهد داشت؟

در این مرحله نوشتن مقاله، شما در راه درستی هستید که تمرکز خوبی برای پروژه خود داشته باشید، یک فرضیه قوی بسازید و استدلال خود را اثبات کنید.

سوال تحقیق - کالج نوین
سوال تحقیق – کالج نوین

انواع سوالات تحقیق

هنگامی که شما در حال انجام تحقیق هستید، مهم است که یک سوال تحقیق را فرموله کنید. انواع مختلفی از سوالات وجود دارد که به نوع تحقیق و آنچه که در کار خود می خواهید بیابید بستگی دارد.

نوع سوال تحقیق بر طراحی تحقیق شما تاثیر می گذارد.

در زیر، می‌خواهیم انواع رایج سؤالات پژوهشی را به اشتراک بگذاریم. لطفاً توجه داشته باشید که برای تحقیقات دانشگاهی، این سؤالات ممکن است در مقایسه با نمونه های ساده ما پیچیده تر باشد.

مثال‌ها به شما کمک می‌کنند تا در مورد چگونگی فرمول‌بندی سؤال تحقیق خود ایده بگیرید.

توصیفی. در این مقاله، شما یک شی یا یک پدیده را توصیف می کنید، بنابراین سوال درست در اینجا این است که “ویژگی های اصلی شی چیست؟”

مقایسه ای. این نوع کار ویژگی های دو یا چند شی را با هم مقایسه می کند. سوال درست این است که “شباهت ها و تفاوت های بین این چیزها چیست؟”

همبستگی. این نوع کار ارتباط بین دو شی یا پدیده را نشان می دهد. سوال درست این است که “رابطه بین اشیاء مورد تحقیق چیست؟”

اکتشافی. در این نوع تحقیق شما بررسی می کنید که چگونه اشیا بر یکدیگر تأثیر می گذارند. به عنوان سوال “نقش شی یا پدیده اول در دومی چیست؟”

توضیحی. در این اثر باید ارتباط با این سؤال را توضیح دهید: «شیء اول چگونه بر شیء دوم تأثیر می گذارد و علل آن چیست؟»
ارزیابی. این تحقیق ارزیابی اشیا یا پدیده ها را نشان می دهد. سوال درست این است که «معایب و مزایای اصلی این اشیا چیست؟ چگونه مؤثر هستند؟»

عمل. این فرآیند تحقیق راه های بهبود اشیا یا پدیده ها را نشان می دهد. سوال این است که “چگونه می توان شی را بهبود بخشید؟”

چگونه سؤال تحقیقی خاص خود را انتخاب کنید

همچنین باید از موضوعات بسیار گسترده دوری کنید زیرا در نهایت با اطلاعات زیادی برای مطالعه و مقالات بدون تمرکز مواجه خواهید شد. موضوع خود را محدود کنید این نکات ساده را در نظر بگیرید:

آن را مشخص تر کنید؛
اطمینان حاصل کنید که پاسخ دادن به آن آسان نیست؛
از جاه طلبی بیش از حد آن خودداری کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق چیست

سئوال تحقیق خود را دقیق تر و پاسخگویی به آن سخت تر کنید

به هر بخش نگاه کنید و تصمیم بگیرید که چگونه می توانید آن را به اندازه کافی خاص کنید. به دنبال چیزی جالب برای تحقیق، توسعه استدلال و تفکر خود باشید. سوال تحقیق شما نباید به راحتی قابل پاسخگویی باشد.

چگونه آن را خیلی جاه طلبانه نکنیم

اگرچه می‌خواهید سؤال تحقیقی‌تان جالب و منحصربه‌فرد باشد، سعی نکنید آن را خیلی بلندپروازانه جلوه دهید. شما باید بتوانید در محدودیت های مقاله خود به آن پاسخ دهید.

در طول این فرآیند، اطمینان حاصل کنید که می‌توانید برای همه استدلال‌ها نتیجه‌گیری خوبی داشته باشید تا آن را بی‌پاسخ نگذارید.

اگر هنوز نوشتن بهترین سوال برای شما دشوار یا گیج کننده است، نترسید زیرا ما می توانیم حتی با مقاله قهرمان تراژیک به شما کمک کنیم. از خدمات آنلاین معتبر ما برای کاهش استرس خود استفاده کنید.

متخصصان ماهر ما در انجام هر گونه تکلیف یا مشکل تحصیلی به شما کمک می کنند و مقالات خوبی می نویسند.

چه چیزی یک سوال تحقیقاتی قوی ایجاد می کند؟

نیازی به گفتن نیست که ایجاد سؤالات تحقیق به درستی کار آسانی نیست. اما شما باید زمان زیادی را صرف کار روی این موضوع کنید زیرا سوالات تحقیق برای کل فرآیند تحقیق بسیار مهم هستند. معیارهای زیر را برای فرموله کردن سؤالات تحقیقی قوی و دقیق کشف کنید.

متمرکز و قابل تحقیق

در اینجا الزامات اصلی برای این سؤالات وجود دارد:

روی یک مشکل متمرکز شده است. سوالات باید به دنبال مشکل شما باشد تا کل مقاله به خوبی متمرکز شود. به اطلاع می رساند که تمامی سوالات متعدد شما باید با هدف اصلی تحقیق شما مرتبط باشد.

با داده های کیفی و/یا کمی قابل پاسخگویی است. شما باید با مطالعه منابع مختلف یا جمع آوری داده ها پاسخی پیدا کنید. اگر می بینید که جمع آوری هیچ داده ای غیرممکن است، در سوال تحقیق خود تجدید نظر کنید و آن را دقیق تر فرموله کنید.

نیازی به قضاوت ذهنی ندارد. لطفاً مطمئن شوید که از کلمات ذهنی مانند بد، خوب، بدتر، بهتر استفاده نمی کنید زیرا معیارهای روشنی برای پاسخ ارائه نمی دهد. اگر سؤالات تحقیق شما چیزی را ارزیابی می کند، باید از اصطلاحات قابل اندازه گیری استفاده کنید.

سوال نمی پرسد چرا این سؤالات برای استفاده به عنوان سؤالات خوب برای فرآیند تحقیق بسیار باز هستند. با سوالات چرا پاسخ روشنی نخواهید داد. به همین دلیل است که پیشنهاد می کنیم به جای آن چگونه یا چه سوالاتی را بپرسید.

خاص و قابل اجرا

معیارهای اصلی این نوع سوالات را بخوانید:

بدون اتلاف وقت قابل پاسخگویی اگر به نظرتان می رسد دسترسی به هیچ داده ای برای پاسخ به سوال آسان نیست، سعی کنید آن را محدود کنید یا بازنویسی کنید تا دقیق تر شود.

مطمئن شوید که منابع و اطلاعات کافی برای پاسخ به سوال تحقیق خود دارید.
مفاهیم تعریف شده و مشخصی داشته باشد. به یاد داشته باشید که باید در سؤال خود فقط از عباراتی با معانی کاملاً تعریف شده استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم از سوالات گسترده و زبان مبهم خودداری کنید. در مورد مکان، زمان، چه و چه کسی سؤالات شما به طور دقیق مشخص شود.
به سیاست، راه حل یا اقدام خاصی نیاز ندارد. مقاله تحقیقاتی شما به مردم اطلاع می دهد اما به آنها آموزش نمی دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  چگونه یک مقاله علمی بنویسیم؟ 15 روش

اگر تحقیقات خود را بر روی یک سؤال عملی متمرکز کرده اید، سعی کنید درک این مشکل را بهبود بخشید و تصمیمات احتمالی را پیشنهاد کنید تا اینکه راه حل کاملی بخواهید.

قابل بحث و پیچیده

معیارهای اصلی برای این سوالات عبارتند از:

با استفاده از خیر یا بله نمی توان به آن پاسخ داد. سوالات بسته بسیار آسان هستند و نمی توانند داده های کافی برای بحث و تحقیق ارائه دهند.
با استفاده از حقایق آسان نمی توان به آن پاسخ داد. اگر بتوان به سوال شما با جستجوی گوگل پاسخ داد، به اندازه کافی پیچیده نیست.
داده هایی را برای بحث های آینده فراهم می کند. پاسخ شما نباید فقط بیان واقعیت باشد، بلکه باید فضایی برای بحث فراهم کند.
اصلی و مرتبط
معیارهای اصلی را بخوانید و دنبال کنید:

این شامل یک مشکل مرتبط با موضوع شما است. نیازی به گفتن نیست که سوال تحقیق باید بر موضوع شما متمرکز باشد.
دانش برای بحث های آینده تولید می کند.

محققان می توانند پروژه های خود را بر اساس تحقیقات شما بسازند.
هنوز کسی به این سوال پاسخ نداده است. سوال تحقیق شما باید اصلی باشد و بر زاویه یا بحث جدیدی متمرکز باشد.

نکات اضافی

با محدود کردن موضوع خود، حوزه وسیعی از تحقیقات مورد علاقه خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر در حال نوشتن مقاله زیست شناسی هستید، سوالات مرتبط بپرسید.

این در مورد چه نوع زیست شناسی است؟ پاسخ های شما به شما کمک می کند تا یک سوال تحقیقاتی را محدود کنید، اما نکات موثر دیگری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند:

انجام تحقیقات اولیه
ایده های جالب طوفان فکری؛
پرهیز از سوالات بیش از حد

چرا تحقیقات اولیه شما مهم است

در این مرحله، می توانید از موتورهای تحقیقاتی آنلاین استفاده کنید تا یک ایده کلی از موضوع خود داشته باشید. مقالات مرتبطی را بخوانید که در مورد آن بحث می کنند. مواردی را که توجه شما را جلب می کند یادداشت کنید زیرا می توانند به شما کمک کنند تا یک موضوع محدود را برای مقاله خود طوفان فکری کنید.

چگونه ایده های جالب را طوفان فکری کنیم

چه چیزی شما را در مورد یک موضوع خاص مجذوب یا علاقه مند می کند یا اصلاً چرا آن را انتخاب کردید؟ یک نمودار خاص با موضوع خود در مرکز آن بکشید.

ایده های جالبی که در ذهن دارید را از این مرکز جدا کنید و همین کار را ادامه دهید تا بهترین را پیدا کنید. این مرکز تحقیقات آینده شما خواهد بود.

چرا باید از سوالات بیش از حد اجتناب کنید؟

سوال تحقیق چیست ؟ سوال پژوهشی شما باید تا حد امکان اصلی باشد تا اساتیدی را تحت تاثیر قرار دهد که از شما انتظار دارند فقط استدلال های اصلی را در نوشته های دانشگاهی خود بیان کنید.

هنگام ارزیابی هر موضوعی که می خواهید در مورد آن بحث کنید، ممکن است متوجه شوید که بسیاری از اسناد و کتاب های دیگر به آن پاسخ می دهند. به همین دلیل باید یکی دیگر را انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + سیزده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟