فصل نتایج تحقیق

فصل نتایج تحقیق

نحوه نوشتن فصل نتایج تحقیق/یافته ها بنابراین، شما داده‌های کیفی خود را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کرده‌اید، و زمان آن رسیده که فصل نتایج تحقیق خود را بنویسید – هیجان‌انگیز! اما شما از کجا شروع می کنید؟ در این پست، گام به گام شما را از طریق فصل نتایج تحقیق کیفی (که فصل یافته‌ها نیز نامیده می‌شود) راهنمایی می‌کنیم.

فصل نتایج تحقیق
فصل نتایج تحقیق – کالج نوین

فصل نتایج دقیقا چیست؟

فصل نتایج تحقیق در یک پایان نامه یا پایان نامه (یا هر مقاله تحقیقاتی رسمی دانشگاهی) جایی است که شما به طور عینی و بی طرف یافته های تجزیه و تحلیل کیفی خود را ارائه می دهید (یا اگر از روش های تحلیل کیفی چندگانه استفاده کرده اید، تحلیل می کنید).

این فصل گاهی اوقات می تواند با فصل بحث (جایی که داده ها را تفسیر می کنید و معنای آن را مورد بحث قرار می دهید) بسته به ترجیح دانشگاه شما ترکیب شود.

ما این دو فصل را جداگانه در نظر خواهیم گرفت، زیرا این رایج ترین رویکرد است. برخلاف فصل نتایج تحقیق کمی که اعداد و آمار را ارائه می‌کند، فصل نتایج تحقیق کیفی داده‌ها را عمدتاً در قالب کلمات ارائه می‌کند.

اما این بدان معنا نیست که یک مطالعه کیفی نمی‌تواند دارای عناصر کمی باشد – برای مثال می‌توانید تعداد دفعاتی را که یک موضوع یا موضوع در داده‌هایتان ظاهر می‌شود، بسته به روش(های) تحلیلی که اتخاذ می‌کنید، ارائه دهید.

فصل نتایج تحقیق افزودن یک عنصر کمی به مطالعه شما می تواند کمی دقت را اضافه کند، که با ارائه شواهد بیشتر برای ادعاهای شما، نتایج شما را تقویت می کند.

این امر به ویژه هنگام استفاده از تحلیل محتوای کیفی رایج است. البته به خاطر داشته باشید که هدف تحقیق کیفی دستیابی به عمق، غنا و شناسایی تفاوت‌های ظریف است، بنابراین با تمرکز بر اعداد، دید تونلی را دریافت نکنید. آنها در تجزیه و تحلیل کیفی فقط خامه هستند.

بنابراین، برای جمع بندی، فصل نتایج تحقیق جایی است که شما به طور عینی یافته های تجزیه و تحلیل خود را بدون تفسیر آنها ارائه می کنید (این را برای فصل بحث ذخیره خواهید کرد). با این حال، بیایید نگاهی به آنچه باید در فصل نتایج تحقیق خود بگنجانید بیاندازیم.

فصل نتایج تحقیق - کالج نوین
فصل نتایج تحقیق – کالج نوین

چه چیزی را باید در فصل نتایج بگنجانید؟

همانطور که اشاره کردیم، فصل نتایج کیفی شما باید صرفاً نتایج شما را ارائه و توصیف کند، نه اینکه آنها را در رابطه با ادبیات موجود یا سؤالات تحقیق شما تفسیر کند. هر گونه حدس و گمان یا بحث در مورد پیامدهای یافته های شما باید برای فصل بحث شما محفوظ باشد.

در فصل نتایج تحقیق، می خواهید در مورد یافته های تجزیه و تحلیل خود و اینکه آیا آنها از فرضیه های شما حمایت می کنند یا خیر صحبت کنید (در صورت وجود).

طبیعتاً، محتوای دقیق فصل نتایج تحقیق به این بستگی دارد که از کدام روش (یا روش) تحلیل کیفی استفاده می‌کنید. به عنوان مثال، اگر قرار بود از تحلیل موضوعی استفاده کنید، موضوعات شناسایی شده در تحلیل خود را با استفاده از عصاره‌هایی از رونوشت‌ها یا متن برای حمایت از ادعاهای خود به تفصیل بیان می‌کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  انواع مطالعات مشاهده ای

فصل نتایج تحقیق در حالی که باید یافته های تجزیه و تحلیل خود را با جزئیات ارائه کنید، باید از ریختن مقادیر زیادی از داده های خام در این فصل اجتناب کنید.

در عوض، بر ارائه یافته های کلیدی و استفاده از تعداد انگشت شماری از نقل قول ها یا عصاره های متنی برای پشتیبانی از هر یافته تمرکز کنید. مجموعه ای از داده ها و تجزیه و تحلیل را می توان به پیوست های شما منتقل کرد.

فصل نتایج تحقیق در حالی که گنجاندن آخرین جزئیاتی که در تحلیل کیفی خود پیدا کردید وسوسه انگیز است، مهم است که مطمئن شوید فقط مواردی را گزارش می کنید که با اهداف، اهداف و سؤالات تحقیق شما مرتبط است.

فصل نتایج تحقیق همیشه این سه جزء و همچنین فرضیه های خود را (در صورت داشتن هر گونه) در هنگام نوشتن فصل در جلوی ذهن خود نگه دارید و از آنها به عنوان فیلتری برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه چیزی مرتبط است و چه چیزی نیست استفاده کنید.

چگونه فصل نتایج را بنویسم؟

اکنون که اصول اولیه را پوشش دادیم، وقت آن است که به نحوه ساختار فصل خود نگاه کنیم. به طور کلی، فصل نتایج تحقیق باید شامل سه جزء اصلی باشد – مقدمه، بدنه و خلاصه پایانی. بیایید نگاهی به هر یک از این موارد بیندازیم.

بخش 1: مقدمه

اولین گام این است که یک مقدمه کوتاه برای فصل ایجاد کنید. این مقدمه حیاتی است زیرا زمینه ای برای یافته های شما فراهم می کند. در مقدمه خود، باید با تکرار بیان مسئله و سؤالات تحقیقی خود شروع کنید و هدف تحقیق خود را برجسته کنید. اطمینان حاصل کنید که این را برای خواننده هجی کرده اید تا بقیه فصل شما به خوبی زمینه سازی شود.

گام بعدی این است که به طور خلاصه ساختار فصل نتایج خود را تشریح کنید. به عبارت دیگر، توضیح دهید که چه چیزی در فصل گنجانده شده است و خواننده چه انتظاراتی می تواند داشته باشد.

در فصل نتایج، شما می‌خواهید داستانی منسجم، منطقی و آسان برای دنبال کردن آن بگویید، بنابراین مطمئن شوید که ساختار خود را به خوبی برنامه‌ریزی کرده‌اید و آن ساختار را (در سطح بالا) منتقل می‌کنید، به طوری که خواننده شما خوب جهت گیری

فصل نتایج تحقیق بخش مقدمه نباید طولانی باشد. دو یا سه پاراگراف کوتاه باید بیش از اندازه کافی باشد. صرفاً یک مقدمه و مروری است، نه خلاصه ای از فصل.

نکته حرفه ای – برای کمک به ساختار فصل خود، تنظیم یک پیش نویس اولیه با عناوین (فرعی) بخش می تواند مفید باشد تا بتوانید به راحتی قسمت هایی از فصل خود را (دوباره) مرتب کنید.

این همچنین به خواننده شما کمک می کند تا نتایج شما را دنبال کند و فصل شما را تا حدی انسجام دهد. مطمئن شوید که از سبک‌های عنوان مبتنی بر سطح (مثلاً سبک‌های عنوان 1، 2، 3) استفاده کنید تا به خواننده کمک کند تا بین سطوح به صورت بصری تفاوت قائل شود. می توانید این گزینه ها را در Word پیدا کنید (مثال زیر).

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق علمی چیست
فصل نتایج تحقیق - کالج نوین
فصل نتایج تحقیق – کالج نوین

بخش 2: بدنه

قبل از اینکه شروع کنیم در مورد آنچه باید در متن فصل خود بگنجانیم، بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که بخش نتایج باید کاملاً عینی و توصیفی باشد، نه تفسیری.

بنابراین، مراقب باشید که از کلماتی مانند «پیشنهاد می‌کند» یا «دلالت دارد» استفاده نکنید، زیرا اینها معمولاً با نوعی تفسیر همراه هستند – که برای فصل بحث شما محفوظ است.

ساختار بخش بدن شما بسیار مهم است، بنابراین مطمئن شوید که آن را به خوبی برنامه ریزی کرده اید. هنگام برنامه‌ریزی فصل نتایج کیفی خود، بخش‌ها و زیربخش‌هایی ایجاد کنید تا بتوانید جریان داستانی را که می‌خواهید بگویید حفظ کنید.

مطمئن شوید که هر بخش از نتایج را به طور منظم و پیوسته توصیف کنید. سعی کنید یک ساختار استاندارد برای هر بخش اتخاذ کنید تا به سطح بالایی از سازگاری در سراسر فصل دست یابید.

برای مطالعات کیفی، فصل‌های نتایج معمولاً بر اساس مضامین ساختار می‌یابند، که پیگیری را برای خوانندگان آسان‌تر می‌کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که همه فصل های نتایج نباید به این شکل ساختاردهی شوند.

برای مثال، اگر در حال انجام یک مطالعه طولی هستید، ممکن است بخواهید فصل خود را به صورت زمانی ساختاربندی کنید. به طور مشابه، اگر از یک چارچوب نظری استفاده می کنید، ممکن است این فصل را بر اساس آن ساختار دهید.

ساختار دقیق فصل شما به ماهیت مطالعه شما، به ویژه سؤالات تحقیقی شما بستگی دارد.

همانطور که در بخش متن خود کار می کنید، مطمئن شوید که از نقل قول ها برای اثبات هر یک از ادعاهای خود استفاده می کنید. می توانید این نقل قول ها را به صورت مورب ارائه کنید تا آنها را از کلمات خود متمایز کنید.

یک قانون کلی این است که حداقل از دو مدرک برای هر ادعا استفاده کنید، و اینها باید مستقیماً به داده های شما مرتبط شوند. همچنین، به یاد داشته باشید که باید همه نتایج مرتبط را درج کنید، نه فقط نتایجی که از مفروضات یا تمایلات اولیه شما پشتیبانی می کنند.

علاوه بر گنجاندن نقل قول، همچنین می‌توانید ادعاهای خود را با استفاده از ضمیمه‌ها به داده‌ها پیوند دهید، که باید در سراسر متن خود به آنها اشاره کنید. هنگام ارجاع، مطمئن شوید که هم نام/شماره ضمیمه و هم خط(هایی) که داده های خود را از آن ترسیم کرده اید را درج کرده اید.

از آنجایی که سبک‌های ارجاع می‌تواند بسیار متفاوت باشد، حتماً قوانین ارجاع ضمیمه سبک تجویز شده دانشگاه خود (مانند APA، هاروارد و غیره) را جستجو کنید و این را در سرتاسر فصل خود ثابت نگه دارید.

بخش 3: جمع بندی نتیجه گیری

خلاصه پایانی بسیار مهم است زیرا یافته های کلیدی شما را خلاصه می کند و پایه و اساس فصل بحث را می گذارد. به خاطر داشته باشید که برخی از خوانندگان ممکن است مستقیماً به این بخش (از قسمت مقدمه) پرش کنند، بنابراین مطمئن شوید که می توان آن را به خوبی خواند و به تنهایی درک کرد.

این مقاله را مطالعه کنید  سوالات بسته

در این بخش، باید یافته های کلیدی را به خواننده یادآوری کنید. یعنی نتایجی که مستقیماً به سؤالات تحقیق شما مربوط می شود و شما در فصل بحث خود بر اساس آنها خواهید شد. به یاد داشته باشید، خواننده شما اطلاعات زیادی را در این فصل هضم کرده است، بنابراین باید از این بخش برای یادآوری مهم ترین موارد آماده به آنها استفاده کنید.

نکته مهم این است که خلاصه پایانی نباید اطلاعات جدیدی ارائه دهد و فقط باید آنچه را که قبلاً در فصل خود ارائه کرده اید توصیف کند. آن را مختصر نگه دارید – شما کل فصل را خلاصه نمی کنید، فقط موارد ضروری را خلاصه می کنید.

نکات و ترفندهایی برای فصل نتایج درجه A

اکنون که تصویر واضحی از موضوع فصل نتایج تحقیق کیفی به دست آورده‌اید، در اینجا چند نکته و یادآوری سریع وجود دارد که به شما در ایجاد یک فصل با کیفیت بالا کمک می‌کند:

فصل نتایج تحقیق شما باید به زمان گذشته نوشته شود. شما کار را قبلاً انجام داده اید، بنابراین می خواهید آنچه را که پیدا کرده اید به خواننده بگویید، نه آنچه را که در حال حاضر پیدا می کنید.
اطمینان حاصل کنید که چندین بار کار خود را بررسی کرده اید و بررسی کنید که هر ادعا به اندازه کافی توسط شواهد پشتیبانی شده باشد. برای هر ادعا حداقل دو مثال را هدف قرار دهید و از یک پیوست برای ارجاع به آنها استفاده کنید.

هنگام نوشتن نتایج خود، مطمئن شوید که فقط به آنچه مرتبط است پایبند باشید. زمان را روی داده هایی که با اهداف تحقیق و سؤالات تحقیق شما مرتبط نیستند تلف نکنید.

از سرفصل ها و زیرعنوان ها برای ایجاد یک نوشته بصری و آسان برای دنبال کردن استفاده کنید. از “سبک های عنوان” مایکروسافت ورد استفاده کنید و مطمئن شوید که به طور مداوم از آنها استفاده کنید.

هنگام مراجعه به داده های عددی، جداول و شکل ها می توانند کمک بصری مفیدی ارائه دهند. هنگام استفاده از اینها، مطمئن شوید که می‌توان آن‌ها را مستقل از متن بدنتان خواند و فهمید (یعنی می‌توانند به تنهایی). برای این منظور، از برچسب های واضح و مختصر برای هر یک از جداول یا شکل های خود استفاده کنید و از رنگ ها برای نشان دادن تفاوت ها یا سلسله مراتب استفاده کنید.

به طور مشابه، هنگامی که فصل خود را می نویسید، برجسته کردن موضوعات و مضامین در رنگ های مختلف می تواند مفید باشد. این می تواند به شما کمک کند تا در صورت کمی غرق شدن، بین داده های خود تفاوت قائل شوید و همچنین به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که نتایج شما به طور منطقی و منسجم جریان دارد.

اگر سوالی دارید، نظر خود را در زیر بنویسید و ما تمام تلاش خود را برای کمک به شما انجام خواهیم داد. اگر می‌خواهید در فصل نتایج تحقیق خود (یا هر فصلی از انجام پایان‌نامه یا پایان‌نامه‌تان) کمک 1 به 1 داشته باشید، خدمات مربیگری پایان نامه خصوصی ما را در اینجا بررسی کنید یا یک مشاوره اولیه رایگان رزرو کنید تا در مورد اینکه چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم، صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + دوازده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟