مرکز مسئولیت - کالج نوین

مرکز مسئولیت

مرکز مسئولیت به بخش عملیاتی در شرکت اشاره دارد که توسط مدیری هدایت می‌شود که نسبت به فعالیت‌ها، عملکرد و نتایج آن از نظر هزینه، سود و بازگشت سرمایه پاسخگو است.

مرکز مسئولیت
مرکز مسئولیت – کالج نوین

یک مرکز مسئولیت، هدف و اهداف، برنامه ها و استراتژی ها، سیاست ها و رویه های خاص خود را دارد. علاوه بر این، دارای یک تیم یا کارکنان اختصاصی است که برای دستیابی به اهداف و اهداف عملکرد آن تلاش می کنند.

با رشد و گسترش بنگاه، اندازه، عملکرد، فعالیت ها و ساختار کلی آن نیز تغییر می کند و برای مدیریت و کنترل بهتر بر سازمان، به مراکز مختلفی تقسیم می شود و مدیریت مسئولیت را به سرپرست یا مدیر محول می کند. به عنوان مراکز مسئولیت نامیده می شود.

انواع مرکز مسئولیت پذیری
مرکز مسئولیت

مرکز هزینه: کوچکترین بخش یک سازمان که برای آن انباشت هزینه خاصی تلاش می شود، مرکز هزینه نامیده می شود. آن واحدی از شرکت است که کل کارخانه به طور مناسب به آن تقسیم شده است. این می تواند یک بخش یا یک تیم باشد که نماینده یک شغل، فعالیت، فرآیند یا ماشین است که هزینه های آن به طور عادلانه و عملی به واحد هزینه به منظور هزینه یابی تخصیص می یابد.
عملکرد مرکز هزینه را می توان با استانداردها و بودجه های تعیین شده سنجید. مراکز هزینه پس از تعیین مبنای منطقی برای ردیابی و تخصیص بهای تمام شده تولید ایجاد می شود و شخص مجاز به کنترل مرکز بوده و پاسخگوی عملکرد آن و هزینه ای است که از مرکز اخذ می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  مدیریت بر اساس استثنا

مرکز سود: نوعی مرکز مسئولیت است که در قبال کلیه فعالیتهای مربوط به تولید و فروش محصولات و ارائه خدمات پاسخگو است. به این معنا که مدیران مراکز انتفاعی نه تنها مسئول انجام مخارج هستند، بلکه مسئول درآمدزایی نیز هستند. از این رو، هم ورودی ها و هم خروجی ها اندازه گیری می شوند تا سودآوری شرکت شناسایی شود.
هدف مراکز سود، اتخاذ راه‌های جدید و اجرای چنین استراتژی‌هایی است که به کسب سود بیشتر در یک محصول، خدمات یا فعالیت کمک می‌کند. واحدهای تجاری استراتژیک یکی از مصادیق مراکز سود هستند.

مرکز درآمد: مرکز درآمد یک زیرواحد قابل شناسایی منحصر به فرد از سازمان است که مسئول ایجاد درآمد برای سازمان از فروش محصولات و ارائه خدمات است. کارایی مرکز درآمد بر اساس توانایی آن در ایجاد فروش و نه بر اساس هزینه های انجام شده ارزیابی می شود. مدیر مرکز درآمد مسئول دستیابی به اهداف فروش است.
بخش فروش یک شرکت نمونه ای از یک مرکز درآمد است که مسئول دستیابی به اهداف فروش است.

مرکز سرمایه گذاری: مراکز مسئولیتی که نه تنها پاسخگوی سودآوری واحد هستند، بلکه مجاز به اتخاذ تصمیمات مهم در رابطه با سرمایه گذاری های سرمایه ای مانند سیاست اعتباری شرکت، سیاست پولی، سیاست موجودی کالا و غیره هستند.
رئیس مرکز سرمایه گذاری در قبال تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری در تولید، تبلیغات و دارایی پاسخگو است. بازده سرمایه به عنوان مبنایی برای سنجش عملکرد مراکز سرمایه گذاری عمل می کند.

می توان عملکرد مرکز مسئولیت را با یک استاندارد از پیش تعریف شده سنجید. پس از آن، نتایج واقعی با نتایج استاندارد مقایسه شده و بر اساس اهداف شرکت ارزیابی می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  نسبت حاشیه سود عملیاتی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟