خرده فروشی

خرده فروشی

خرده فروشی یک فرآیند توزیع است که در آن کلیه فعالیت‌های مربوط به فروش مستقیم کالا به مصرف‌کننده نهایی (یعنی کسی که قصد استفاده از محصول را دارد) شامل می‌شود. این شامل فروش کالاها و خدمات از نقطه خرید تا کاربر نهایی است که قرار است از آن محصول استفاده کند.

خرده فروشی - کالج نوین
خرده فروشی – کالج نوین

به هر واحد تجاری که کالا را به کاربر نهایی می‌فروشد و نه برای استفاده تجاری یا برای فروش مجدد، اعم از تولیدکننده، عمده‌فروش یا خرده‌فروش، صرف نظر از نحوه فروش کالا در فرآیند خرده‌فروشی مشغول است.

خرده فروش به هر سازمانی اطلاق می شود که بیشترین بخش درآمد آن از خرده فروشی حاصل می شود. در زنجیره تامین، خرده فروشان حلقه نهایی بین تولیدکنندگان و مصرف کننده نهایی هستند.

انواع خرده فروشی
خرده فروشی فروشگاهی: فروشگاه بزرگ بهترین شکل خرده فروشی فروشگاهی برای جذب تعدادی مشتری است. انواع دیگر خرده فروشی فروشگاهی عبارتند از: فروشگاه تخصصی، سوپرمارکت، فروشگاه رفاه، نمایشگاه کاتالوگ، داروخانه، فروشگاه فوق العاده، فروشگاه تخفیف دار، فروشگاه با ارزش فوق العاده. استراتژی رقابتی و قیمت گذاری متفاوتی توسط خرده فروشان فروشگاه های مختلف اتخاذ می شود.
خرده فروشی غیر فروشگاهی: از خود نام مشخص است که وقتی فروش کالا در خارج از مغازه ها یا فروشگاه های معمولی صورت می گیرد،  غیر فروشگاهی نامیده می شود. به صورت زیر طبقه بندی می شود:
بازاریابی مستقیم: در این فرآیند، کانال های مستقیم مصرف کننده توسط شرکت برای دستیابی و ارائه محصولات به مشتریان استفاده می شود. این شامل بازاریابی پستی مستقیم، بازاریابی کاتالوگ، بازاریابی تلفنی، خرید آنلاین و غیره است.
فروش مستقیم: در غیر این صورت فروش چندسطحی و فروش شبکه ای نامیده می شود که شامل فروش درب به در یا مهمانی های فروش خانگی می شود. در اینجا در این فرآیند فروشنده شرکت به منزل میزبان که آشنایان خود را دعوت کرده است مراجعه می کند، فروشنده محصولات را نمایش می دهد و سفارش می گیرد.
فروش خودکار: ماشین‌های فروش خودکار عمدتاً در دفاتر، کارخانه‌ها، پمپ بنزین‌ها، فروشگاه‌های خرده‌فروشی بزرگ، رستوران‌ها و غیره یافت می‌شوند که محصولات مختلفی از جمله کالاهای فوری مانند قهوه، آب نبات، روزنامه، نوشابه‌ها و غیره را ارائه می‌دهند.
خدمات خرید: سازمان خرده فروشی به طور جمعی به تعدادی از مشتریان خدمات می دهد، مانند کارمندان یک سازمان، که مجاز به خرید کالا از خرده فروشان خاصی هستند که قرارداد تخفیف در ازای عضویت دارند.
شرکتی: شامل سازمان‌های خرده‌فروشی مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای شرکتی، فرانشیزها، تعاونی‌های خرده‌فروش و مصرف‌کننده و شرکت‌های تجاری است. چندین مزیت وجود دارد که این سازمان ها می توانند به طور مشترک به آنها دست یابند، مانند صرفه جویی در مقیاس، کارکنان بهتر و واجد شرایط، شناخت گسترده تر برند و غیره.
با ظهور اشکال جدید خرده فروشی، رقابت بین آنها نیز افزایش می یابد. این یکی از صنایع با رشد سریع و چالش برانگیز است.

این مقاله را مطالعه کنید  حسابداری مدیریت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − یک =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟