پیش بینی فروش - کالج نوین

پیش بینی فروش

پیش بینی فروش، پیش بینی تقاضای مشتری برای کالاها و خدمات در یک دوره زمانی معین است. به عبارت دیگر، این فرآیندی است که شامل برآورد فروش در یک واحد فیزیکی است که یک شرکت در یک دوره برنامه انتظار دارد.

پیش بینی فروش
پیش بینی فروش – کالج نوین

روش های مختلفی برای پیش بینی فروش یا تقاضای یک شرکت در اختیار شرکت قرار دارد. این موارد در زیر ذکر شده است:

روش های پیش بینی فروش

روش هیئت منصفه
بررسی نظرات کارشناسان
روش دلفی
روش ترکیبی نیروی فروش
روش استفاده نهایی
روش سهم بازار
روش تعویض
تست بازار
روشهای تحلیلی و آماری
روش بررسی بازار
آینده نامشخص است و فروش را نمی توان با قطعیت پیش بینی کرد و از این رو مدیریت باید عوامل زیر را که بر پیش بینی فروش تأثیر می گذارد مطالعه کند:

شرایط عمومی اقتصادی، تورم و رکود اقتصادی است که تاثیر بسزایی بر فروش دارد. مدیر باید تغییرات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فناوری را به طور کامل مطالعه کند تا فروش را با دقت بیشتری پیش بینی کند. در اینجا، روندهای گذشته بازار، ترجیحات مصرف کننده، درآمد ملی، درآمد شخصی قابل تصرف و غیره باید قبل از پیش بینی فروش برای دوره متوالی در نظر گرفته شود.
قبل از پیش‌بینی تقاضا برای کالاها و خدمات خاص، جمعیت‌شناسی مصرف‌کنندگان مانند سن، جنس، تحصیلات، شغل، درآمد و غیره باید مورد توجه قرار گیرد. گروه‌های اجتماعی مانند خانواده یا همسالان نیز بر رفتار خرید فرد تأثیر می‌گذارند. بنابراین، قبل از تخمین فروش برای یک دوره معین، همه این عوامل باید به دقت مورد مطالعه قرار گیرند.
چندین رقیب در بازار وجود دارد که در انواع محصولات و خدمات مشابه معامله می کنند. بنابراین، تیم بازاریابی باید استراتژی قیمت‌گذاری، طراحی محصول، پیشرفت‌های تکنولوژیکی، طرح‌های تبلیغاتی، کمپین تبلیغاتی و غیره را با دقت مطالعه کند تا بتواند با رقابت روبرو شود. همچنین، شرکت باید مراقب تازه واردی باشد که می تواند سهم بازار شرکت های موجود را به طور قابل توجهی تغییر دهد.
تغییرات درون شرکت نیز می تواند بر فروش تاثیر بگذارد. مانند تغییر در کمپین های تبلیغاتی، طرح های تبلیغاتی و سیاست قیمت گذاری می تواند تغییر قابل توجهی در رقم فروش ایجاد کند. بنابراین، مدیریت موظف است هر تغییری را در رابطه با تأثیر آن بر فروش کلی شرکت مطالعه کند.
بنابراین، پیش‌بینی فروش، ستون فقرات بازاریابی است که نه تنها رقم فروش را ارائه می‌کند، بلکه به مدیریت کمک می‌کند تا نیازها، سلیقه‌ها و ترجیحات مشتری را شناسایی کند. همچنین به کشف فرصت‌های بازار که می‌تواند با تلاش‌های بازاریابی شرکت همسان شود، کمک می‌کند.

این مقاله را مطالعه کنید  خرده فروشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 19 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟