روش نمونه گیری

روش نمونه گیری

روش نمونه گیری وقتی درباره گروهی از افراد تحقیق می کنید، به ندرت امکان جمع آوری داده از هر فرد در آن گروه وجود دارد. در عوض، شما یک نمونه را انتخاب می کنید. نمونه، گروهی از افرادی است که واقعاً در پژوهش شرکت خواهند کرد.

برای نتیجه گیری معتبر از نتایج خود، باید با دقت تصمیم بگیرید که چگونه نمونه ای را انتخاب کنید که نماینده کل گروه باشد. دو نوع روش نمونه گیری وجود دارد:

نمونه گیری احتمالی شامل انتخاب تصادفی است که به شما امکان می دهد استنباط های آماری قوی در مورد کل گروه داشته باشید.
نمونه گیری غیراحتمالی شامل انتخاب غیرتصادفی بر اساس سهولت یا معیارهای دیگر است که به شما امکان می دهد به راحتی داده ها را جمع آوری کنید.
شما باید در بخش روش شناسی مقاله یا انجام پایان نامه خود به وضوح نحوه انتخاب نمونه خود را توضیح دهید.

روش نمونه گیری - کالج نوین
روش نمونه گیری – کالج نوین

جمعیت در مقابل نمونه

روش نمونه گیری ابتدا باید تفاوت بین یک جامعه و یک نمونه را درک کنید و جامعه هدف تحقیق خود را شناسایی کنید.

جمعیت کل گروهی است که می خواهید درباره آن نتیجه گیری کنید.
نمونه، گروه خاصی از افراد است که داده ها را از آنها جمع آوری خواهید کرد.
جمعیت را می توان بر اساس موقعیت جغرافیایی، سن، درآمد و بسیاری ویژگی های دیگر تعریف کرد.

این می تواند بسیار گسترده یا کاملاً محدود باشد: شاید بخواهید در مورد کل جمعیت بزرگسال کشور خود استنباط کنید. شاید تحقیقات شما بر روی مشتریان یک شرکت خاص، بیماران با شرایط سلامت خاص یا دانش آموزان یک مدرسه متمرکز باشد.

مهم است که جمعیت هدف خود را با توجه به هدف و موارد عملی پروژه خود به دقت تعریف کنید.

اگر جمعیت بسیار زیاد، از نظر جمعیتی مختلط و از نظر جغرافیایی پراکنده باشد، ممکن است دسترسی به یک نمونه نماینده دشوار باشد.

روش نمونه گیری - کالج نوین
روش نمونه گیری – کالج نوین

چارچوب نمونه

چارچوب نمونه‌گیری، فهرست واقعی افرادی است که نمونه از آنها گرفته می‌شود. در حالت ایده آل، باید کل جمعیت هدف (و هیچ کس که بخشی از آن جمعیت نیست) را شامل شود.

مثال
شما در حال تحقیق در مورد شرایط کاری در شرکت X هستید. جمعیت شما همه 1000 کارمند شرکت است. چارچوب نمونه گیری شما پایگاه داده منابع انسانی شرکت است که نام و اطلاعات تماس هر کارمند را فهرست می کند.

اندازه ی نمونه

تعداد افرادی که باید در نمونه خود بگنجانید به عوامل مختلفی از جمله اندازه و تنوع جامعه و طرح تحقیق شما بستگی دارد. بسته به آنچه می خواهید با تجزیه و تحلیل آماری به دست آورید، ماشین حساب ها و فرمول های اندازه نمونه متفاوتی وجود دارد.

روش های نمونه گیری احتمالی

روش های نمونه گیری نمونه گیری احتمالی به این معنی است که هر یک از اعضای جامعه شانس انتخاب شدن دارند. این عمدتا در تحقیقات کمی استفاده می شود. اگر می‌خواهید نتایجی تولید کنید که نماینده کل جامعه باشد، روش‌های نمونه‌گیری احتمالی معتبرترین انتخاب هستند.

چهار نوع اصلی نمونه احتمالی وجود دارد.

1. نمونه گیری تصادفی ساده

در یک نمونه تصادفی ساده، هر یک از اعضای جامعه شانس مساوی برای انتخاب شدن دارند. چارچوب نمونه گیری شما باید شامل کل جامعه باشد.

برای انجام این نوع نمونه‌گیری، می‌توانید از ابزارهایی مانند مولد اعداد تصادفی یا سایر تکنیک‌هایی که کاملاً بر اساس شانس هستند استفاده کنید.

مثال
شما می خواهید یک نمونه تصادفی ساده از 100 کارمند شرکت X را انتخاب کنید. به هر کارمندی در پایگاه داده شرکت از 1 تا 1000 عدد اختصاص می دهید و از یک مولد اعداد تصادفی برای انتخاب 100 عدد استفاده می کنید.

2. نمونه گیری سیستماتیک

نمونه گیری سیستماتیک مشابه نمونه گیری تصادفی ساده است، اما معمولا انجام آن کمی آسان تر است. هر یک از اعضای جمعیت با یک عدد فهرست شده است، اما به جای تولید تصادفی اعداد، افراد در فواصل زمانی منظم انتخاب می شوند.

مثال
لیست کلیه کارکنان شرکت به ترتیب حروف الفبا ذکر شده است. از 10 شماره اول، شما به طور تصادفی یک نقطه شروع را انتخاب می کنید: شماره 6. از شماره 6 به بعد، هر 10 نفر در لیست انتخاب می شود (6، 16، 26، 36 و غیره) و در نهایت یک نمونه خواهید داشت. از 100 نفر

اگر از این تکنیک استفاده می کنید، مهم است که مطمئن شوید هیچ الگوی پنهانی در لیست وجود ندارد که ممکن است نمونه را منحرف کند.

به عنوان مثال، اگر پایگاه داده منابع انسانی کارمندان را بر اساس تیم گروه بندی کند و اعضای تیم به ترتیب ارشدیت فهرست شده باشند، این خطر وجود دارد که فاصله زمانی شما از افراد در نقش های پایین تر رد شود و در نتیجه نمونه ای به سمت کارمندان ارشد منحرف شود.

3. نمونه گیری طبقه ای

نمونه گیری طبقه ای شامل تقسیم جمعیت به زیرجمعیت هایی است که ممکن است به طرق مهمی متفاوت باشند. این به شما امکان می دهد با اطمینان از اینکه هر زیرگروه به درستی در نمونه نشان داده شده است، نتیجه گیری دقیق تری بگیرید.

برای استفاده از این روش نمونه‌گیری، جمعیت را بر اساس ویژگی مربوطه (به عنوان مثال جنسیت، محدوده سنی، گروه درآمد، نقش شغلی) به زیر گروه‌هایی (به نام طبقات) تقسیم می‌کنید.

بر اساس نسبت کلی جمعیت، شما محاسبه می کنید که از هر زیرگروه چند نفر باید نمونه برداری شوند. سپس از نمونه گیری تصادفی یا سیستماتیک برای انتخاب نمونه از هر زیرگروه استفاده می کنید.

مثال

این شرکت 800 کارمند زن و 200 کارمند مرد دارد. شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که نمونه منعکس کننده تعادل جنسیتی شرکت است، بنابراین جمعیت را بر اساس جنسیت به دو قشر طبقه بندی می کنید. سپس برای هر گروه از نمونه گیری تصادفی استفاده می کنید و 80 زن و 20 مرد را انتخاب می کنید که نمونه ای نماینده 100 نفر را به شما ارائه می دهد.

4. نمونه گیری خوشه ای

نمونه‌گیری خوشه‌ای شامل تقسیم جامعه به زیر گروه‌ها نیز می‌شود، اما هر زیرگروه باید ویژگی‌های مشابهی با کل نمونه داشته باشد. به جای نمونه برداری از افراد از هر زیرگروه، به طور تصادفی کل زیر گروه ها را انتخاب می کنید.

روش نمونه گیری اگر عملاً امکان پذیر باشد، می توانید هر فردی را از هر خوشه نمونه برداری شده بگنجانید. اگر خود خوشه‌ها بزرگ هستند، می‌توانید با استفاده از یکی از تکنیک‌های بالا، افراد درون هر خوشه را نمونه‌برداری کنید. به این نمونه گیری چند مرحله ای می گویند.

این روش برای برخورد با جمعیت های بزرگ و پراکنده خوب است، اما خطر خطا در نمونه بیشتر است، زیرا ممکن است تفاوت های اساسی بین خوشه ها وجود داشته باشد. تضمین اینکه خوشه‌های نمونه‌برداری شده واقعاً نماینده کل جمعیت هستند دشوار است.

مثال
روش نمونه گیری این شرکت در 10 شهر در سراسر کشور دفاتر دارد (همه با تعداد کارمندان تقریباً یکسان در نقش های مشابه). شما ظرفیت سفر به هر اداره را برای جمع آوری داده های خود ندارید، بنابراین از نمونه گیری تصادفی برای انتخاب 3 دفتر استفاده می کنید – اینها خوشه های شما هستند.

روش نمونه گیری - کالج نوین
روش نمونه گیری – کالج نوین

روش های نمونه گیری غیر احتمالی

روش نمونه گیری در یک نمونه غیراحتمالی، افراد بر اساس معیارهای غیرتصادفی انتخاب می شوند و هر فردی شانسی برای ورود ندارد.

روش نمونه گیری دسترسی به این نوع نمونه آسان‌تر و ارزان‌تر است، اما خطر سوگیری نمونه‌گیری بیشتر است. این بدان معناست که استنباط‌هایی که می‌توانید در مورد جامعه انجام دهید نسبت به نمونه‌های احتمالی ضعیف‌تر است و نتیجه‌گیری‌های شما ممکن است محدودتر باشد.

روش نمونه گیری اگر از یک نمونه غیر احتمالی استفاده می کنید، همچنان باید هدف خود را بسازید تا آن را تا حد امکان نماینده جامعه بسازید.

روش های نمونه گیری غیر احتمالی اغلب در تحقیقات اکتشافی و کیفی استفاده می شود. در این نوع تحقیقات، هدف آزمایش یک فرضیه در مورد یک جمعیت گسترده نیست، بلکه ایجاد درک اولیه از یک جمعیت کوچک یا کمتر مورد تحقیق است.

1. نمونه برداری آسان

روش نمونه گیری یک نمونه راحت به سادگی شامل افرادی می شود که به طور اتفاقی برای محقق بیشترین دسترسی را دارند.

روش نمونه گیری این یک راه آسان و ارزان برای جمع‌آوری داده‌های اولیه است، اما راهی برای تشخیص اینکه آیا نمونه نماینده جامعه است وجود ندارد، بنابراین نمی‌تواند نتایج قابل تعمیم تولید کند.

مثال
روش نمونه گیری شما در حال بررسی نظرات در مورد خدمات پشتیبانی دانشجویی در دانشگاه خود هستید، بنابراین پس از هر کلاس خود، از دانشجویان خود می خواهید که نظرسنجی را در مورد موضوع تکمیل کنند.

روش نمونه گیری این یک روش راحت برای جمع‌آوری داده‌ها است، اما از آنجایی که شما فقط از دانشجویانی که کلاس‌های مشابه شما را در همان سطح شرکت می‌کنند نظرسنجی کرده‌اید، نمونه نماینده همه دانشجویان دانشگاه شما نیست.

2. نمونه گیری داوطلبانه پاسخ

روش نمونه گیری مشابه یک نمونه راحت، یک نمونه پاسخ داوطلبانه عمدتا بر اساس سهولت دسترسی است. به جای اینکه محقق شرکت کنندگان را انتخاب کند و مستقیماً با آنها تماس بگیرد، افراد خودشان داوطلب می شوند (مثلاً با پاسخ به یک نظرسنجی آنلاین عمومی).

نمونه های پاسخ داوطلبانه همیشه حداقل تا حدودی مغرضانه هستند، زیرا برخی افراد ذاتاً بیشتر از دیگران داوطلب می شوند.

مثال
روش نمونه گیری شما نظرسنجی را برای همه دانشجویان دانشگاه خود ارسال می کنید و تعداد زیادی از دانشجویان تصمیم می گیرند آن را تکمیل کنند. این مطمئناً می تواند بینشی در مورد موضوع به شما بدهد، اما افرادی که پاسخ دادند به احتمال زیاد کسانی هستند که نظرات قوی در مورد خدمات پشتیبانی دانشجویی دارند، بنابراین نمی توانید مطمئن باشید که نظرات آنها نماینده همه دانشجویان است.

3. نمونه گیری هدفمند

روش نمونه گیری این نوع نمونه‌گیری که به نمونه‌گیری قضاوتی نیز معروف است، محقق را با استفاده از تخصص خود برای انتخاب نمونه‌ای انتخاب می‌کند که برای اهداف تحقیق مفیدتر باشد.

روش نمونه گیری اغلب در تحقیقات کیفی استفاده می شود، جایی که محقق می خواهد به جای استنباط آماری، دانش دقیق در مورد یک پدیده خاص به دست آورد، یا جایی که جامعه بسیار کوچک و خاص است. یک نمونه هدفمند موثر باید معیارهای روشن و منطقی برای ورود داشته باشد.

مثال
روش نمونه گیری شما می خواهید در مورد نظرات و تجربیات دانشجویان معلول در دانشگاه خود بیشتر بدانید، بنابراین به طور هدفمند تعدادی از دانشجویان با نیازهای پشتیبانی متفاوت را انتخاب می کنید تا طیف متنوعی از داده ها را در مورد تجربیات آنها از خدمات دانشجویی جمع آوری کنید.

4. نمونه برداری گلوله برفی

روش نمونه گیری اگر دسترسی به جمعیت سخت باشد، می توان از نمونه گلوله برفی برای جذب شرکت کنندگان از طریق سایر شرکت کنندگان استفاده کرد. تعداد افرادی که با تماس با افراد بیشتری به «گلوله های برفی» دسترسی دارید.

مثال
روش نمونه گیری شما در حال تحقیق در مورد تجربیات بی خانمانی در شهر خود هستید. از آنجایی که لیستی از تمام افراد بی خانمان در شهر وجود ندارد، نمونه گیری احتمالی امکان پذیر نیست.

روش نمونه گیری شما با یک نفر آشنا می شوید که موافقت می کند در تحقیق شرکت کند و او شما را با افراد بی خانمان دیگری که در آن منطقه می شناسد در تماس قرار می دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  استدلال استقرایی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟