مقیاس‌سازی در پژوهش - کالج نوین

مقیاس‌سازی در پژوهش

مقیاس‌سازی در پژوهش مقیاس فاصله ای یک مقیاس عددی است که در آن اعداد به اشیاء به گونه ای اختصاص داده می شوند که فاصله های عددی مساوی در مقیاس نشان دهنده فواصل مساوی بین ویژگی های اشیاء مورد اندازه گیری است.

مقیاس‌سازی در پژوهش
مقیاس‌سازی در پژوهش – کالج نوین

مقیاس فاصله دارای تمام ویژگی های یک مقیاس ترتیبی است، اما همچنین به محقق اجازه می دهد تا تفاوت بین اشیاء را با هم مقایسه کند. مقیاس فاصله با یک فاصله ثابت یا مساوی بین مقادیر مقیاس مشخص می شود. این بدان معناست که تفاوت بین هر دو مقدار معادل تفاوت بین هر دو مقدار مجاور یک مقیاس فاصله است. مانند تفاوت بین 1 و 2 در یک مقیاس با تفاوت بین 3 و 4 در مقیاس یکسان است.

رایج ترین مثال مقیاس درجه حرارت سانتیگراد است که در آن تفاوت بین مقادیر یکسان است. در مورد مقیاس های فاصله ای، فاصله بین توصیف گرها نیز مشخص است. زمان یکی دیگر از رایج ترین نمونه های مقیاس بازه ای است که در آن مقادیر مشخص، ثابت و قابل اندازه گیری هستند.

در مقیاس های ترتیبی، هیچ شروع ثابت یا یک نقطه صفر واقعی وجود ندارد، به این معنی که این مقیاس ها دارای ویژگی مبدا نیستند. به عنوان مثال، در مورد مقیاس دما، هیچ نقطه ای وجود ندارد که دما بتواند صفر شود. و بدون نقطه صفر واقعی، محاسبه نسبت ها غیرممکن است.

این مقاله را مطالعه کنید  اعتصاب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − چهار =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟