تکنیک های مقیاس بندی - کالج نوین

تکنیک های مقیاس بندی

تکنیک های مقیاس بندی فرآیند تولید پیوستار است، یک توالی پیوسته از مقادیر، که اجسام اندازه گیری شده بر روی آن قرار می گیرند. این مقاله را مطالعه کنید : 5 اصل مدیریت عالی

تکنیک های مقیاس بندی
تکنیک های مقیاس بندی – کالج نوین

در تحقیقات بازاریابی، چندین تکنیک مقیاس بندی برای مطالعه رابطه بین اشیاء استفاده می شود. متداول ترین تکنیک های مورد استفاده را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد:

مقياس مقايسه‌اي: در مقياس‌بندي مقايسه‌اي مقايسه مستقيم جسم محرك وجود دارد. برای مثال، ممکن است از پاسخ دهنده به طور مستقیم در مورد ترجیح او بین قلم جوهر و قلم ژل سؤال شود. داده های مقایسه ای فقط می توانند به صورت نسبی تفسیر شوند و از این رو دارای ویژگی های ترتیبی یا مرتبه ای هستند. به همین دلیل است که مقیاس بندی مقایسه ای را به عنوان مقیاس غیر متریک نیز می نامند. مقیاس مقایسه ای شامل تکنیک های زیر است:
مقیاس بندی مقایسه زوجی
مقیاس بندی ترتیب رتبه
مقیاس بندی مجموع ثابت
مقیاس بندی Q-Sort
مقیاس‌های غیرمقایسه‌ای: مقیاس غیرمقایسه‌ای که مقیاس مونادیک یا متریک نیز نامیده می‌شود، مقیاسی است که در آن هر شی مستقل از سایر اشیاء در مجموعه محرک مورد مطالعه مقیاس می‌شود. به طور کلی، داده های حاصل به صورت یک فاصله و نسبت مقیاس بندی شده در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال، ممکن است از پاسخ دهنده خواسته شود که ترجیح خود را برای قلم ژل در مقیاس ترجیحی ارزیابی کند (1 = اصلاً ترجیح داده نمی شود، 6 = بسیار ترجیح داده می شود). مقیاس غیر مقایسه ای شامل تکنیک های زیر است:
مقیاس رتبه‌بندی پیوسته
مقیاس رتبه بندی موردی
بنابراین، محقق می تواند هر یک از تکنیک های مقیاس بندی را برای تعیین ویژگی یک فرد به کار گیرد و سپس او را در مقیاسی که به بهترین وجه با ویژگی های تعریف شده مطابقت دارد، قرار دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  نسبت حاشیه سود ناخالص

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − سیزده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟