مصاحبه نیمه ساختاریافته - کالج نوین

مصاحبه نیمه ساختاریافته

مصاحبه نیمه ساختاریافته یک روش گردآوری داده است که بر طرح سؤالات در چارچوب موضوعی از پیش تعیین شده تکیه دارد. با این حال، سؤالات به ترتیب یا به صورت عبارت تنظیم نشده اند.

در تحقیقات، مصاحبه های نیمه ساختاریافته اغلب ماهیت کیفی دارند. آنها به طور کلی به عنوان یک ابزار اکتشافی در بازاریابی، علوم اجتماعی، روش شناسی نظرسنجی و سایر زمینه های تحقیقاتی استفاده می شوند.

آنها همچنین در تحقیقات میدانی با بسیاری از مصاحبه‌گران رایج هستند و به همه چارچوب نظری یکسانی می‌دهند، اما به آنها اجازه می‌دهند جنبه‌های مختلف سؤال تحقیق را بررسی کنند.

مصاحبه نیمه ساختاریافته
مصاحبه نیمه ساختاریافته – کالج نوین

مصاحبه های نیمه ساختاریافته ترکیبی از مصاحبه های ساختاریافته و بدون ساختار است. در حالی که چند سوال از قبل تعیین شده است، بقیه برنامه ریزی نشده اند. سه نوع دیگر از رایج ترین مصاحبه ها عبارتند از:

مصاحبه های ساختاریافته: سؤالات هم در موضوع و هم به ترتیب از پیش تعیین شده اند.
مصاحبه های بدون ساختار: هیچ یک از سوالات از پیش تعیین شده نیستند.
مصاحبه های گروهی متمرکز: سوالات به جای یک فرد به یک گروه ارائه می شود.

مصاحبه نیمه ساختاریافته چیست؟

مصاحبه های نیمه ساختاریافته ترکیبی از انواع مصاحبه های ساختاریافته و بدون ساختار است. برخلاف مصاحبه‌های بدون ساختار، مصاحبه‌کننده ایده‌ای دارد که چه سؤالاتی را می‌پرسد.

بر خلاف مصاحبه ساختاریافته، عبارت و ترتیب سوالات تنظیم نشده است. مصاحبه های نیمه ساختاریافته اغلب باز هستند و امکان انعطاف پذیری را فراهم می کنند. پرسیدن سؤالات به ترتیب تنظیم شده امکان مقایسه آسان بین پاسخ دهندگان را فراهم می کند، اما می تواند محدود کننده باشد.

داشتن ساختار کمتر می تواند به شما در دیدن الگوها کمک کند، در حالی که امکان مقایسه بین پاسخ دهندگان را فراهم می کند. رونویسی فرصتی عالی برای پاکسازی داده‌هایتان به شما ارائه می‌دهد.

در اینجا، می‌توانید هرگونه ناسازگاری یا سؤالی را که هنگام گوش دادن پیش می‌آید شناسایی و به آنها رسیدگی کنید. سرپرست شما ممکن است از شما بخواهد که رونویسی ها را به پیوست مقاله خود اضافه کنید.

زمان استفاده از مصاحبه نیمه ساختاریافته

مصاحبه های نیمه ساختاریافته زمانی بهتر مورد استفاده قرار می گیرند که:

شما تجربه مصاحبه قبلی دارید. سوالات خود به خودی به طرز فریبنده ای چالش برانگیز هستند و به راحتی می توان به طور تصادفی یک سوال اصلی پرسید یا یک شرکت کننده را مضطرب کرد.

سوال تحقیق شما ماهیت اکتشافی دارد. پاسخ‌های شرکت‌کنندگان می‌تواند سوالات تحقیقات آینده را راهنمایی کند و به شما کمک کند پایگاه دانش قوی‌تری برای تحقیقات آینده ایجاد کنید.

درست مانند مصاحبه های ساختاریافته، بسیار مهم است که سازماندهی شده بمانید و سیستمی برای پیگیری پاسخ های شرکت کنندگان ایجاد کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق همبستگی چیست ، 3 نوع آن

با این حال، از آنجایی که سوالات کمتر از یک مصاحبه ساختاریافته تنظیم شده است، جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها کمی پیچیده تر می شود.

مصاحبه نیمه ساختاریافته - کالج نوین
مصاحبه نیمه ساختاریافته – کالج نوین

معایب مصاحبه های نیمه ساختاریافته

با این حال، مصاحبه های نیمه ساختاریافته دارای معایبی نیز هستند.

اعتبار کم
انعطاف پذیری مصاحبه های نیمه ساختاریافته نیز می تواند اعتبار آنها را کاهش دهد. مقایسه پاسخ‌های بین شرکت‌کنندگان بسته به فاصله‌ای که مصاحبه‌گر از فهرست از پیش تعیین‌شده سؤالات فاصله گرفته است، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

خطر بالای سوگیری
ماهیت باز بودن مصاحبه‌های نیمه ساختاریافته می‌تواند به وسوسه پرسیدن سؤالات اصلی منجر شود و پاسخ‌های شما را مغرضانه کند. برعکس، پاسخ‌دهندگان شما ممکن است به دنبال پاسخ‌هایی باشند که فکر می‌کنند می‌خواهید بشنوید، که منجر به سوگیری مطلوبیت اجتماعی می‌شود.

مزایای مصاحبه های نیمه ساختاریافته

مصاحبه های نیمه ساختاریافته مزایای بسیاری دارد.

بهترین های هر دو دنیا
مصاحبه های نیمه ساختاریافته اغلب “بهترین هر دو جهان” در نظر گرفته می شوند. ترکیب عناصر مصاحبه ساختاریافته و بدون ساختار به مصاحبه های نیمه ساختاریافته مزایای هر دو را می دهد: داده های قابل مقایسه، قابل اعتماد و انعطاف پذیری برای پرسیدن سؤالات بعدی.

بدون حواس پرتی
توانایی طراحی یک چارچوب موضوعی از قبل، هم مصاحبه کننده و هم شرکت کننده را در کار نگه می دارد و از حواس پرتی جلوگیری می کند و در عین حال ارتباط دو طرفه را تشویق می کند.

جزئیات و غنا
در حالی که روش‌های مشابه از نظر مصاحبه‌های ساختاریافته، پرسشنامه‌ها و نظرسنجی‌ها، مصاحبه‌های نیمه ساختاریافته به دلیل ماهیت بازتر، جزئیات و غنای بیشتری را معرفی می‌کنند.

می‌توان از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا در صورت لزوم پاسخ‌های خود را توضیح دهند، توضیح دهند یا بازنویسی کنند.

سوالات مصاحبه نیمه ساختاریافته

از آنجایی که آنها اغلب به سبک باز هستند، نوشتن سؤالات مصاحبه نیمه ساختاریافته که بدون جانبداری از پاسخ های شما، اطلاعات مورد نظرتان را به شما می دهد، می تواند چالش برانگیز باشد.

اینجا نکاتی وجود دارد: قبل از مصاحبه مشخص کنید که روی چه حوزه ها یا موضوعاتی تمرکز خواهید کرد.

این به شما کمک می کند چارچوبی از سؤالات بنویسید که اطلاعاتی را که به دنبال آن هستید، در نظر بگیرید. برای خود یک راهنما بنویسید تا در طول مصاحبه به آن مراجعه کنید تا متمرکز بمانید.

می تواند کمک کند که ابتدا با سؤالات ساده تر شروع کنید و بعد از ایجاد یک رابطه راحت به سؤالات پیچیده تر بروید. تا حد امکان واضح و مختصر باشید و از اصطلاحات و جملات مرکب اجتناب کنید.

نحوه انجام مصاحبه نیمه ساختاریافته

هنگامی که تشخیص دادید که یک مصاحبه نیمه ساختاریافته برای موضوع تحقیق شما مناسب است، می توانید مراحل زیر را ادامه دهید.

مرحله 1: اهداف و اهداف خود را تعیین کنید
هنگام مفهوم سازی سوال تحقیق خود می توانید از سوالات راهنما استفاده کنید، مانند:

سعی دارید از یک مصاحبه نیمه ساختاریافته چه چیزی یاد بگیرید یا به دست آورید؟
چرا یک مصاحبه نیمه ساختاریافته را بر خلاف نوع دیگری از مصاحبه یا روش تحقیق دیگری انتخاب می کنید؟

پیش‌بینی می‌کنید در مورد چه سؤال‌ها یا موضوعاتی سؤالات بعدی داشته باشید؟
اگر می خواهید به مصاحبه نیمه ساختاریافته ادامه دهید، می توانید شروع به طراحی سوالات خود کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام تضمینی پایان نامه

مرحله 2: سوالات خود را طراحی کنید
سعی کنید ساده و مختصر بمانید و سوالات خود را واضح بیان کنید. اگر موضوع شما حساس است یا می تواند باعث واکنش احساسی شود، مراقب انتخاب کلمات خود باشید.

یکی از چالش‌برانگیزترین بخش‌های یک مصاحبه نیمه ساختاریافته، دانستن زمان پرسیدن سؤالات بعدی یا خودبه‌خود است. به همین دلیل، داشتن راهنمایی برای مراجعه به آن بسیار مهم است. فرضیه سوالات دیگری که ممکن است از پاسخ های شرکت کنندگان شما ناشی شود نیز ممکن است مفید باشد.

مرحله 3: شرکت کنندگان خود را جمع آوری کنید
چند روش نمونه گیری وجود دارد که می توانید برای استخدام شرکت کنندگان در مصاحبه خود از آنها استفاده کنید، مانند:

نمونه گیری داوطلبانه پاسخ: به عنوان مثال، ارسال ایمیل به لیست پستی دانشگاه و منبع یابی شرکت کنندگان از پاسخ ها.
نمونه‌گیری طبقه‌ای از یک ویژگی خاص مورد علاقه برای تحقیق شما، مانند سن، نژاد، قومیت یا هویت جنسی.

مرحله 4: در مورد رسانه خود تصمیم بگیرید
مهم است که از قبل تعیین کنید که چگونه مصاحبه خود را انجام می دهید. شما باید تصمیم بگیرید که آن را به صورت زنده یا با قالب کاغذ و قلم اجرا کنید. اگر در زمان واقعی انجام شود، باید تصمیم بگیرید که آیا حضوری، تلفنی یا از طریق ویدئو کنفرانس بهترین گزینه برای شماست.

توجه داشته باشید که هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند:

ممکن است سازماندهی و تجزیه و تحلیل قلم و کاغذ برای شما آسان تر باشد، اما پاسخ های آماده تری دریافت خواهید کرد که ممکن است بر قابلیت اطمینان داده های شما تأثیر بگذارد.
مصاحبه‌های حضوری می‌تواند منجر به عصبی شدن یا اثرات مصاحبه‌کننده شود، جایی که پاسخ‌دهنده احساس می‌کند تحت فشار قرار می‌گیرد تا به روشی پاسخ دهد که معتقد است شما را خوشحال می‌کند یا شما را تشویق می‌کند که او را دوست داشته باشید.
ویدئوکنفرانس ممکن است احساس ناخوشایندی یا کندی داشته باشد که می تواند بر نتایج شما تأثیر بگذارد.

توجه داشته باشید اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع مصاحبه از هر یک از شرکت کنندگان رضایت آگاهانه دریافت کرده اید. در اینجا، شرکت‌کنندگان شما با ضبط ویدیویی یا صوتی موافقت می‌کنند و یک توافقنامه محرمانگی و یک توافقنامه برای ناشناس یا نام مستعار داده‌ها امضا می‌کنند. رضایت آگاهانه باید همیشه در قالب کتبی داده شود، نه شفاهی.

مرحله 5: مصاحبه های خود را انجام دهید
همانطور که مصاحبه های خود را انجام می دهید، شرایط محیطی را تا جایی که می توانید ثابت نگه دارید تا از تعصب خودداری کنید. به زبان بدن خود (مثلاً تکان دادن سر، بالا بردن ابروها) توجه کنید و تن صدای خود را تعدیل کنید.

در همین راستا، یکی از بزرگترین چالش‌های مصاحبه‌های نیمه ساختاریافته، اطمینان از بی‌طرف ماندن سؤالات شماست. این امر می تواند به ویژه با هر گونه سؤال خود به خود یا پیگیری های بدون برنامه ای که از شرکت کنندگان خود می پرسید چالش برانگیز باشد.

این مقاله را مطالعه کنید  نمونه گیری چیست

کدگذاری مصاحبه های نیمه ساختاریافته

در مرحله بعد، وقت آن است که تحلیل موضوعی یا محتوایی خود را انجام دهید. این اغلب شامل “کدگذاری” کلمات، الگوها، یا پاسخ های تکرار شونده، جدا کردن آنها به برچسب ها یا دسته ها برای تجزیه و تحلیل قوی تر است.

به دلیل ماهیت باز بودن بسیاری از مصاحبه های نیمه ساختاریافته، شما به احتمال زیاد به جای تحلیل محتوا، تحلیل موضوعی را انجام خواهید داد.

شما داده های خود را از نزدیک بررسی می کنید تا موضوعات، ایده ها یا الگوهای رایج را شناسایی کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد دیدگاه‌ها، دانش یا تجربیات شرکت‌کنندگان نتیجه‌گیری اولیه کنید.

پس از اینکه چند بار پاسخ‌های خود را بررسی کردید، می‌توانید داده‌ها را در گروه‌هایی جمع‌آوری کنید که با «کد» آنها مشخص شده‌اند. این کدها یک نمای کلی فشرده از نکات و الگوهای اصلی شناسایی شده توسط داده های شما به شما ارائه می دهند.

در مرحله بعد، زمان سازماندهی این کدها در مضامین است. تم‌ها عموماً گسترده‌تر از کدها هستند و معمولاً چند کد را در یک موضوع ترکیب می‌کنید. پس از شناسایی مضامین خود، مطمئن شوید که این مضامین به درستی الگوهایی را در پاسخ ها نشان می دهند.

رونویسی مصاحبه ها

مصاحبه نیمه ساختاریافته قبل از شروع رونویسی، تصمیم بگیرید که آیا رونویسی کلمه به کلمه انجام دهید یا رونویسی کلمه به کلمه هوشمند. اگر مکث، خنده یا کلمات پرکننده‌ای مانند «امم» یا «مثل» بر تحلیل و نتیجه‌گیری‌های پژوهشی شما تأثیر می‌گذارد، رونویسی کلمه به کلمه انجام دهید و آنها را درج کنید.
در غیر این صورت، می‌توانید رونویسی کلمه‌به‌لفظی هوشمندانه انجام دهید، که پرکننده‌ها را حذف می‌کند، مشکلات گرامری را برطرف می‌کند و معمولاً تجزیه و تحلیل آن آسان‌تر است. رونویسی فرصتی عالی برای پاکسازی داده‌هایتان به شما ارائه می‌دهد.

در اینجا، می‌توانید هرگونه ناسازگاری یا سؤالی را که هنگام گوش دادن پیش می‌آید شناسایی و به آنها رسیدگی کنید. سرپرست شما ممکن است از شما بخواهد که رونویسی ها را به پیوست مقاله خود اضافه کنید.

تحلیل مصاحبه های نیمه ساختاریافته

مصاحبه نیمه ساختاریافته : هنگامی که به مضامین خود اطمینان پیدا کردید، می توانید رویکرد استقرایی یا قیاسی را در پیش بگیرید. یک رویکرد استقرایی بازتر است و به داده‌های شما اجازه می‌دهد مضامین شما را تعیین کنند.

رویکرد قیاسی برعکس است. این شامل بررسی اینکه آیا داده های شما مضامین یا ایده های از پیش تعیین شده را تأیید می کند یا خیر.

نحوه تجزیه و تحلیل یک مصاحبه نیمه ساختاریافته

مصاحبه نیمه ساختاریافته پس از اتمام مصاحبه های خود، وقت آن است که نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید. ابتدا به هر یک از شرکت کنندگان خود یک شماره یا نام مستعار برای اهداف سازمانی اختصاص دهید.

گام بعدی در تجزیه و تحلیل شما، رونویسی ضبط های صوتی یا تصویری است. سپس می‌توانید یک تحلیل محتوا یا موضوعی برای تعیین دسته‌های خود انجام دهید، و به دنبال الگوهایی از پاسخ‌هایی باشید که برای شما برجسته باشد و فرضیه‌هایتان را آزمایش کنید.

مصاحبه نیمه ساختاریافته - کالج نوین
مصاحبه نیمه ساختاریافته – کالج نوین

ارائه نتایج خود (با مثال)

مصاحبه نیمه ساختاریافته : پس از تجزیه و تحلیل داده ها، مرحله بعدی گزارش یافته های خود در یک مقاله تحقیقاتی است.

بخش روش‌شناسی شما نحوه جمع‌آوری داده‌ها را توضیح می‌دهد (در این مورد، فرآیند مصاحبه نیمه ساختاریافته شما را توصیف می‌کند) و توضیح می‌دهد که چگونه تحلیل خود را توجیه یا مفهوم‌سازی می‌کنید.

بخش بحث و نتیجه شما معمولاً به هر یک از دسته بندی های کدگذاری شده شما می پردازد. سپس می‌توانید با راهکارها و راه‌های اصلی برای تحقیقات بیشتر نتیجه‌گیری کنید.

نمونه ای از روش مصاحبه برای مقاله پژوهشی

مصاحبه نیمه ساختاریافته فرض کنید به دانش‌آموزان گیاه‌خوار در دانشگاه خود علاقه دارید. شما متوجه شده اید که به نظر می رسد تعداد دانش آموزان گیاهخوار از سال اول شما افزایش یافته است، و شما کنجکاو هستید که چه چیزی باعث این تغییر شده است.

شما چند گزینه بالقوه را بر اساس ادبیات شناسایی می کنید:

مصاحبه نیمه ساختاریافته تصورات در مورد سلامت شخصی یا “سلامتی” درک شده از رژیم غذایی وگان
نگرانی در مورد رفاه حیوانات و صنعت گوشت

افزایش آگاهی آب و هوا، به ویژه در مورد محصولات حیوانی
در دسترس بودن گزینه های بیشتر وگان، تغییر سبک زندگی را آسان تر می کند

به طور حکایتی، شما فرض می کنید که دانش آموزان از تأثیر محصولات حیوانی بر بحران جاری آب و هوا بیشتر آگاه هستند، و این باعث شده است که بسیاری از افراد وگان شوند. با این حال، شما نمی توانید احتمال گزینه های دیگر، مانند نوار جدید وگان در سالن غذاخوری را رد کنید.

مصاحبه نیمه ساختاریافته از آنجایی که موضوع شما ماهیت اکتشافی دارد و تجربه زیادی در انجام مصاحبه در نقش دستیار پژوهشی خود دارید، تصمیم به انجام مصاحبه های نیمه ساختاریافته دارید.

مصاحبه نیمه ساختاریافته شما دوستی دارید که عضو یک باشگاه گیاهخواران و گیاهخواران است، بنابراین به باشگاه پیام می دهید تا داوطلبان را بخواهید. شما همچنین مدتی را در سالن غذاخوری پردیس می گذرانید و به دانشجویان در بار گیاهخواران نزدیک می شوید و از آنها می پرسید که آیا مایل به شرکت هستند یا خیر.

در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید بپرسید:

آیا گزینه های گیاهخواری را در محوطه دانشگاه می بینید: عالی. خوب نمایشگاه؛ میانگین؛ فقیر؟
چند وقت است که وگان هستید؟

بزرگترین عاملی که به تصمیم شما برای وگان شدن منجر شد چیست؟
پرسش‌های بعدی می‌توانند قدرت این تصمیم را بررسی کنند (به عنوان مثال، آیا این یک دلیل عمده بود یا بیشتر ترکیبی؟)
آیا فکر می کنید افراد بیشتری باید وگان باشند؟
چرا؟
بسته به پاسخ‌های شرکت‌کنندگان به این سؤالات، در صورت نیاز برای شفاف‌سازی، اطلاعات بیشتر یا توضیح بیشتر، موارد بعدی را بپرسید.

پس از انجام مصاحبه ها و رونویسی داده های خود، می توانید تجزیه و تحلیل موضوعی انجام دهید و پاسخ ها را در دسته های مختلف کدگذاری کنید.

مصاحبه نیمه ساختاریافته از آنجایی که تحقیقات خود را با چندین نظریه در مورد گیاهخواری دانشگاه شروع کردید که به همان اندازه قانع کننده بودند، از رویکرد استقرایی استفاده خواهید کرد. هنگامی که مضامین و الگوها را از داده های خود شناسایی کردید، می توانید استنباط و نتیجه گیری کنید.

مصاحبه نیمه ساختاریافته بخش نتایج شما معمولاً به هر موضوع یا الگویی که پیدا کرده اید می پردازد و هر کدام را به نوبه خود و همچنین تعداد دفعاتی که در تجزیه و تحلیل خود با آنها برخورد کرده اید را شرح می دهد. به راحتی می توانید نمونه های زیادی (به درستی ناشناس) از داده ها را به عنوان مدرک نیز وارد کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟