صنایع کوچک مقیاس (SSI) - کالج نوین

صنایع کوچک مقیاس (SSI)

صنایع کوچک مقیاس (SSI) به یک شرکت صنعتی اطلاق می‌شود که سرمایه‌گذاری آن در دارایی‌های ثابت، یعنی کارخانه و ماشین‌آلات، کمتر از 1 کرور روپیه نباشد، خواه در مالکیت، اجاره یا اجاره خریداری شده باشد. با این وجود، با توجه به نیازهای صنایع کوچک که به ارتقا و نوسازی صادرات وابسته هستند، حداکثر سرمایه گذاری در دارایی ثابت 5 کرور روپیه است.

صنایع کوچک مقیاس (SSI)
صنایع کوچک مقیاس (SSI) – کالج نوین

آنها محصولات متنوعی مانند پوشاک آماده، جوراب بافی، اقلام بافندگی، لوازم التحریر، صابون و مواد شوینده، کالاهای پلاستیکی و لاستیکی، مبلمان چوبی و فولادی، ماشین حساب و غیره را عرضه می کنند.

نمونه ای از صنایع در مقیاس کوچک در هند
کارخانه های فرش سازی در پانیپات
کارخانه های جوراب بافی در لودیانا
به عبارت ساده، صنایع کوچک مقیاسی است که در آن تولید، پردازش و تحویل کالا و خدمات در مقیاس کوچک یا خرد انجام می شود. اینها صنایع کار بر، با سرمایه گذاری اندک، ماشین آلات سبک و کارگران و کارمندان اندک هستند.
ویژگی های صنایع کوچک
صنایع در مقیاس کوچک با: صنایع در مقیاس کوچک مشخص می شوند

مالکیت: یک صنعت کوچک در صورت مالکیت یک نفر و در صورت تضامنی با افراد معدودی متعلق است.
دوره بارداری: در صنایع کوچک، دوره بارداری در مقایسه با صنایع بزرگ کمتر است. دوره بارداری از نظر کسب و کار به مدت زمان ایده یک پروژه سرمایه گذاری تا شروع بازگشت سرمایه اشاره دارد.
منطقه عملیاتی: منطقه عملیاتی یک صنعت کوچک معمولاً به یک منطقه محدود می شود و به تقاضای محلات پاسخ می دهد. از مقدار محدودی منابع استفاده می کند و بنابراین فعالیت ها به سطح محلی محدود می شود.
فناوری: همانطور که قبلاً گفتیم، صنایع کوچک مقیاس صنایعی هستند که نیروی کار زیادی دارند، که هجوم سرمایه به میزان قابل توجهی کمتر است. از این رو، واحدها برای آن دسته از اقتصادهایی مناسب هستند که در آنها سرمایه محدودی استفاده می شود و نیروی کار کافی وجود دارد.
منابع: منابع محلی و بومی توسط صنایع کوچک استفاده می شود و بسته به در دسترس بودن آنها را می توان در هر جایی یافت، یعنی می توان آنها را در یک منطقه بزرگ پراکنده کرد.
انعطاف پذیری: صنایع کوچک به این معنا که واکنش پذیرتر و مسئول محیط کسب و کار پویا هستند، مستعد تغییر هستند. آنها به راحتی تغییرات را اعمال می کنند، روش ها و تکنیک های جدید تولید را اتخاذ می کنند، محصولات جدید را معرفی می کنند.
میدونی؟
صنایع کوچک در هند حدود 95 درصد از واحدهای صنعتی را تشکیل می دهد.
تقریباً 40 درصد از ارزش افزوده ناخالص صنعتی و 45 درصد از کل صادرات توسط SSI انجام می شود.
اهداف صنعت در مقیاس کوچک
افزایش فرصت های شغلی برای گروه های حاشیه نشین و برای مردم ساکن در مناطق عقب مانده.
کاهش عقب ماندگی اقتصادی روستاها
رفع عدم تعادل های منطقه ای با اطمینان از توزیع عادلانه درآمد.
برای بسیج منابع و اطمینان از استفاده بهینه.
برای رسیدن به خود اتکایی و تشویق به خوداشتغالی.
برای بالا بردن سطح زندگی مردم و بهبود کیفیت زندگی.
اهمیت صنایع کوچک
اهمیت صنایع در مقیاس کوچک

این مقاله را مطالعه کنید  هزینه یابی استاندارد

اشتغال را فراهم می کند: تکنیک های کار فشرده در SSI استفاده می شود و بنابراین برای گروه بزرگی از مردم، به ویژه در مناطق روستایی، که ممکن است شامل صنعتگرانی مانند صنایع دستی، سفالگر، بافندگان، سازندگان فلزات، مجسمه سازان باشد، شغل ایجاد می کند. کارگران چرم و غیره و همچنین به جوانان حرفه ای و فنی. علاوه بر این، فرصت های شغلی را برای دست اندرکاران هنرهای سنتی فراهم می کند.
مهم: SSI اشتغال بالایی را در بخش روستایی و غیر سازماندهی فراهم می کند. آنها بعد از کشاورزی دومین کارفرمای بزرگ در هند هستند.
رشد زنان را تسهیل می کند: درصد بالایی از کارگران زن را می توان در صنایع کوچک یافت. این نه تنها فرصت های بهتری را برای آنها فراهم می کند، بلکه مهارت های کارآفرینی را نیز در آنها توسعه می دهد، زیرا تعدادی از طرح ها و برنامه های تشویقی ویژه توسط دولت برای تشویق زنان کارآفرین اجرا می شود.
توسعه متوازن منطقه ای: این یک واقعیت مشهور است که سطح توسعه در مناطق شهری در مقایسه با مناطق روستایی بالا است. SSI توسعه غیر متمرکز را تشویق می کند زیرا واحدهای مقیاس کوچک عمدتاً در مناطق عقب مانده و روستایی ایجاد می شوند. به این ترتیب نابرابری های منطقه ای را از بین می برد. همچنین دولت را برای توسعه امکانات زیربنایی در مناطق روستایی آغاز می کند. همچنین به بهبود سطح زندگی مردمی که در مناطق روستایی زندگی می کنند کمک می کند.
بسیج منابع بزرگ: SSI به بسیج و استفاده از منابع محلی کمک می کند که ممکن است در غیر این صورت مورد استفاده قرار نگیرند یا بلااستفاده بمانند. نه فقط این، بلکه به ترویج مهارت‌های سنتی منطقه‌ای یا خانوادگی و صنایع دستی که تقاضای بسیار بالایی در کشورهای خارجی دارد، می‌پردازد.
بهینه سازی سرمایه: وقتی صحبت از خروجی هر واحد می شود، سرمایه مورد نیاز بسیار کمتر است. علاوه بر این، به دلیل کوتاه‌تر بودن دوره بارداری، بازگشت سرمایه می‌تواند سریع و سریع باشد دوره بازگشت کوتاه است این به عنوان انگیزه ای برای مردم ساکن در مناطق روستایی عمل می کند تا پس انداز خود را بسیج کرده و از آن برای فعالیت های صنعتی استفاده کنند. علاوه بر این، از مزیت هزینه پایین تولید برخوردار است، زیرا منابع به صورت محلی در دسترس هستند که نسبتاً ارزان تر هستند.
صادرات را ترویج می کند: از طریق صادرات ارز ارزنده ای به دست می آورد. علاوه بر این، نیازی به واردات ماشین آلات سنگین از کشورهای دیگر نیست. با این حال، تقاضای بسیار بالایی در بازار بین المللی برای کالاهای تولید شده SSI وجود دارد.
مکمل های صنایع بزرگ مقیاس: قطعات، اجزا، تجهیزات و لوازم جانبی مورد نیاز صنایع مقیاس بزرگ توسط صنایع کوچک مقیاس (SSI) تهیه می شود. به این ترتیب، صنعت بزرگ مقیاس را تکمیل و پشتیبانی می کند تا بدون مشکل کار کند.
کارآفرینی را توسعه می‌دهد: SSI به توسعه دسته‌ای از کارآفرینان در کشور کمک می‌کند که جویندگان کار را به شغل‌دهی تبدیل می‌کنند. به توزیع عادلانه درآمد ملی در میان اعضای مختلف جامعه کمک می کند. همچنین، خوداشتغالی را تشویق می کند و روحیه خوداتکایی را توسعه می دهد.
کلمه ای از اصطلاحات تجاری
در ابتدا، اصطلاح «صنایع کوچک مقیاس (SSI)» عمدتاً در زمینه صنعت روستایی مبتنی بر کشاورزی استفاده می‌شود که در آن سرمایه‌گذاری و زیرساخت عظیمی مورد نیاز نیست. اما با گذشت زمان، تجهیزات الکترونیکی، ابزار، صنایع دستی و دستگاه های دیجیتال نیز توسط صنایع کوچک ساخته می شوند.

این مقاله را مطالعه کنید  نظریه انتظار وروم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 11 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟