طفره رفتن اجتماعی

طفره رفتن اجتماعی

طفره رفتن اجتماعی دوری اجتماعی تمایل فرد به انجام تلاش کمتری برای کار زمانی که عضوی از گروه است، در مقایسه با زمانی که به تنهایی کار می کند، می باشد.

طفره رفتن اجتماعی - کالج نوین
طفره رفتن اجتماعی – کالج نوین

مفهوم طفره رفتن اجتماعی را می توان از طریق «اثر سوار آزاد» و «اثر مکنده» بیشتر درک کرد. اثر اول بر این فرض است که یک فرد مبنی بر این است که اگر وظیفه خود را انجام ندهد، هر عضو دیگری آن ضرر را از طرف او پوشش خواهد داد. در حالی که، اثر مکنده ادعا می کند که اعضایی که 100% خود را می دهند، به دلیل نگرش آزاد سواران در گروه، تلاش خود را کاهش می دهند. این مقاله را مطالعه کنید: منابع اخلاق کسب و کار

به طور کلی، گروه‌ها برای به‌کارگیری مهارت‌ها و تجربیات همه اعضا تشکیل می‌شوند که ممکن است به انجام مؤثرتر یک کار کمک کند. اما برخی از اعضا به طور مؤثر مشارکت نمی کنند و فکر می کنند که تلاش آنها برای گروه اهمیتی ندارد و از این رو تلاش کمتری در کار انجام می دهند.

آزمایش طناب کشی رینگلمن بهترین مثال برای توضیح دقیق تر مفهوم طناب زدن است. او در آزمایش خود از شرکت کنندگان خواست که طناب را به صورت فردی و گروهی بکشند. او مشاهده کرد که در مقایسه با زمانی که طناب به صورت گروهی کشیده می‌شود، تلاش‌های بیشتری توسط یک فرد هنگام کشیدن طناب به صورت انفرادی انجام می‌شود.

این مقاله را مطالعه کنید  آموزش خارج از محل کار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 17 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟