کارکنان - کالج نوین

کارکنان

کارکنان یک وظیفه مدیریتی است که شامل به دست آوردن، بکارگیری و حفظ پرسنل واجد شرایط و با صلاحیت برای پر کردن تمام پست های یک سازمان، از رده های بالا تا عملیاتی است. به عبارت دقیق تر، کارکنان، قرار دادن فرد مناسب در شغل مناسب است.

کارکنان - کالج نوین
کارکنان – کالج نوین

هدف آن بکارگیری، استقرار و نظارت بر کارکنان شایسته و قانع از جمله حقوق بگیران روزانه، کارکنان قراردادی، مشاوران، کارکنان عادی و غیره برای انجام فعالیت های مختلف مدیریتی و غیر مدیریتی در یک سازمان است.

اهمیت نیروی انسانی
این به یافتن نیروی کار کارآمد و مؤثر برای پر کردن پست های مختلف در سازمان کمک می کند.
با انتصاب فرد مناسب در شغل مناسب، عملکرد و بهره وری سازمان را بهبود می بخشد.
شناسایی نیازهای کارکنان سازمان را در آینده تسهیل می کند.
از طریق برنامه ریزی جانشین پروری برای مدیران، بقا و رشد مداوم سازمان را تضمین می کند.
پرسنل را برای تصدی پست های مدیریتی بالای سازمان توسعه می دهد.
آموزش و توسعه افراد شاغل در سازمان را تضمین می کند.
به سازمان در استفاده بهینه از منابع انسانی کمک می کند.
بنابراین نیروی انسانی باعث افزایش روحیه و رضایت شغلی کارکنان می شود. علاوه بر این، به مدیریت ارشد در تعیین نیاز نیروی انسانی ناشی از ارتقاء، انتقال، جابجایی کارکنان، بازنشستگی و غیره کارکنان موجود کمک می کند.

فرآیند استخدام نیروی انسانی
فرآیند کارکنان بر تجهیز سازمان به تعداد دقیق افراد و همچنین در زمان و مکان مناسب تاکید دارد که به سازمان کمک می کند تا به اهداف خود به طور موثر دست یابد. فرآیند استخدام کارکنان شامل یک سری مراحل است که به شرح زیر است:

این مقاله را مطالعه کنید  مالیات

برنامه‌ریزی نیروی انسانی: که عموماً به عنوان برنامه‌ریزی منابع انسانی شناخته می‌شود، فرآیندی است برای پیش‌بینی تقاضای شرکت و عرضه نیروی کار شایسته، به تعداد کافی در آینده.
استخدام: مستلزم جست‌وجوی، تحریک و به‌دست آوردن هرچه بیشتر درخواست‌ها از داوطلبان واجد شرایط و شایسته است.
گزینش: مرحله تعیین‌کننده فرآیند استخدام است که شامل تمایز بین متقاضیان می‌شود، به‌منظور شناسایی و انتخاب نامزدی که به بهترین وجه شرایط و شرایط شغلی خالی را برآورده می‌کند.
جایابی: تخصیص رتبه و مسئولیت به نامزد منتخب، به عنوان جایابی شناخته می شود.
جهت گیری و القاء: بعد از جابجایی، گام بعدی این است که به کارمند جدید اطلاعاتی را که برای عملکرد راحت و کارآمد در یک سازمان نیاز دارند، ارائه دهید. مقدمه فرآیند معرفی افراد پیوسته جدید به شغل و همچنین سازمان است.
آموزش و توسعه: در این مرحله، مشمولان جدید برای کسب مهارت های خاص تحت آموزش قرار می گیرند. توسعه مستلزم فرصت های یادگیری است که توسط سازمان برای تضمین رشد کارکنان طراحی شده است.
ارزیابی عملکرد: ارزیابی و ارزیابی منطقی عملکرد کارکنان در برابر معیارهای مشخص.
مدیریت شغلی: مدیریت شغلی فرآیندی است که در آن فرد مهارت‌ها و علایق جدیدی را می‌فهمد و می‌آموزد و از آنها برای بهبود سازمان و خود استفاده می‌کند.
غرامت: غرامت به ارزشی اطلاق می شود که یک فرد در ازای مشارکت خود در سازمان به دست می آورد.
فرآیند کارکنان اهمیت هر فردی که توسط سازمان استخدام شده است را تشخیص می دهد، زیرا کار هر فرد، سازمان را ادامه می دهد. بنابراین، دستیابی به یک نیروی خوب کار سختی است، زیرا موفقیت سازمان به آن بستگی دارد و بنابراین باید این فرآیند با دقت انجام شود.

این مقاله را مطالعه کنید  مدیریت استراتژیک

علاوه بر این، مدیران ارشد سازمان باید از قوانین کار ملی که در مورد سازمان اعمال می شود آگاه باشند. علاوه بر این، سازمان باید روشن باشد که چه تعداد کارمند را برای انجام فعالیت های مختلف سازمان جذب می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + هفده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟