هزینه یابی استاندارد

هزینه یابی استاندارد

هزینه یابی استاندارد ، تعریف: یک روش هزینه یابی است که برای مقایسه هزینه ها و درآمدهای استاندارد با نتایج واقعی، به منظور دستیابی به واریانس ها همراه با علل آن، اطلاع رسانی به مدیریت از انحرافات و اتخاذ اقدامات اصلاحی برای آن استفاده می شود. تجزیه و تحلیل SWOT

اصطلاح “هزینه استاندارد” را می توان به عنوان هزینه مورد انتظار برای هر واحد از محصولات تولید شده در یک دوره تعریف کرد که بر اساس عوامل مختلفی است. هدف آن اندازه‌گیری عملکرد، کنترل انحرافات، ارزش‌گذاری موجودی و تصمیم‌گیری در مورد قیمت فروش محصول به‌ویژه زمانی که مظنه‌ها تهیه می‌شوند، است.

سه عنصر اصلی هزینه استاندارد عبارتند از: هزینه مستقیم مواد، هزینه کار مستقیم و سربار.

هزینه یابی استاندارد
هزینه یابی استاندارد – کالج نوین

نیاز به هزینه یابی استاندارد

برآورد هزینه های آتی: هزینه های استاندارد پس از در نظر گرفتن تمام احتمالاتی که ممکن است در آینده ایجاد شود تعیین می شود. همچنین با تعیین سودآوری یک پروژه خاص به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا یک پروژه خاص باید انجام شود کمک می کند.
بررسی عملکرد: هزینه استاندارد به عنوان اهدافی برای مراکز هزینه عمل می کند که نباید از آنها فراتر رود. در چنین شرایطی، این اهداف در بررسی عملکرد از طریق مقایسه با نتایج واقعی مفید هستند.
بودجه بندی: هزینه های استاندارد برای تهیه بودجه و ارزیابی عملکرد کارکنان اجرایی بر اساس این بودجه ها استفاده می شود.
هدف اصلی هزینه یابی استاندارد اندازه گیری تفاوت بین هزینه های استاندارد و هزینه های واقعی و تجزیه و تحلیل آنها برای حفظ بهره وری سازمان است.

این مقاله را مطالعه کنید  نظریه های اخلاقی فضیلت
هزینه یابی استاندارد
هزینه یابی استاندارد – کالج نوین

فرآیند هزینه یابی استاندارد

ایجاد استانداردها: اول از همه، استانداردها باید بر اساس برآورد مدیریت تنظیم شوند، که در آن مهندس تولید هزینه را پیش بینی می کند. به طور کلی، ضمن تثبیت هزینه استاندارد، وزن بیشتری به داده های گذشته، برنامه فعلی تولید و روندهای آتی داده می شود. علاوه بر این، استاندارد هم از نظر کمیت و هم از نظر هزینه ثابت است.
تعیین هزینه واقعی: پس از تعیین استانداردها، هزینه واقعی برای هر عنصر، یعنی مواد، نیروی کار و سربار، از روی فاکتورها، برگه های دستمزد، دفاتر حساب و غیره تعیین می شود.
مقایسه هزینه های واقعی و هزینه استاندارد: مرحله بعدی فرآیند، مقایسه هزینه استاندارد با ارقام واقعی است تا واریانس را مشخص کند.

تعیین علل: پس از انجام مقایسه، گام بعدی یافتن دلیل واریانس ها، انجام اقدامات اصلاحی و همچنین ارزیابی عملکرد کلی است.
دفع واریانس ها: آخرین مرحله این فرآیند، دفع واریانس ها از طریق انتقال آن به حساب بهای تمام شده سود و زیان است.
هزینه یابی استاندارد می تواند در تعیین سودآوری کسب و کار در هر سطح از تولید مفید باشد. علاوه بر این، در عملکردهای مدیریت عملی، یعنی برنامه ریزی و کنترل نیز مفید است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 16 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟