آمار - کالج نوین

آمار

آمار را می توان به عنوان بخشی از ریاضیات کاربردی تعریف کرد که به جمع آوری، طبقه بندی، تفسیر، تجزیه و تحلیل یا داده ها و حقایق عددی و مقوله ای و نتیجه گیری می پردازد تا آن ها را به شیوه ای سیستماتیک ارائه کند.

آمار - کالج نوین
آمار – کالج نوین

این شامل طیف گسترده ای از روش ها است که تجزیه و تحلیل داده ها را برای اهداف تصمیم گیری تسهیل می کند.

می توان از آن برای پاسخ به سوالاتی مانند:

چه نوع داده ای قرار است جمع آوری شود؟
چه مقدار داده باید جمع آوری شود؟
چگونه داده ها را سازماندهی و خلاصه کنیم؟
چگونه داده ها را تجزیه و تحلیل کنیم و از آنها نتیجه بگیریم؟
چگونه قدرت نتیجه گیری ها را ارزیابی می کنیم و عدم قطعیت آنها را ارزیابی می کنیم؟
ویژگی های آمار
ویژگی های آماری عبارتند از: ویژگی های آماری

مجموع حقایق: حقایق یا ارقام منفرد و غیر مرتبط با آن نیستند، بلکه وقتی واقعیت ها مجموع هستند، به عنوان آمار گفته می شود، زیرا می توان آنها را با هم مقایسه کرد.
تا حد زیادی تحت تأثیر دلایل مختلف: این بدان معنی است که این رشته تا حد زیادی تحت تأثیر تعدادی از عواملی است که با هم عمل می کنند. به عنوان مثال، آمار تولید برنج بر اساس عوامل مختلفی مانند روش کشت، شرایط آب و هوایی، بذر، کود و کود و غیره است.
بیان عددی: این علم بر حسب اعداد بیان می شود. بنابراین، عبارات کیفی مانند شاد، غمگین، درست، غلط، خوب یا بد، در حد آمار نیستند. به عنوان مثال: “تولید ABC ltd. افزایش یافته است» آمار نیست، بلکه «تولید ABC ltd. از 92000 واحد در سال 2020 به 110000 واحد در سال 2021 رسیده است.
بر اساس استاندارد معقول دقت شمارش و تخمین زده شده است: دقت معقول باید در داده های آماری وجود داشته باشد، زیرا به عنوان مبنایی برای حوزه تحقیق آماری عمل می کند. زیرا اگر دامنه تحقیق محدود باشد، می توان با استفاده از روش شمارش واقعی، داده ها را جمع آوری کرد، در حالی که اگر دامنه تحقیق گسترده باشد، جمع آوری داده ها بر اساس برآورد خواهد بود و تخمین ها می تواند نادرست باشد. .
جمع‌آوری داده‌ها به صورت سیستماتیک انجام می‌شود: جمع‌آوری آمار باید به‌صورت سیستماتیک و برنامه‌ریزی‌شده انجام شود، زیرا در صورت عدم وجود سیستم، داده‌های جمع‌آوری‌شده می‌تواند غیرقابل اعتماد و نادرست باشد که ممکن است منجر به نتایج گمراه‌کننده شود. . علاوه بر این، هدف از مجموعه آن باید از قبل بیان شود تا مفید بودن آن دست نخورده بماند.
داده ها باید در ارتباط با یکدیگر قرار گیرند: جمع آوری داده ها به منظور مقایسه انجام می شود و بنابراین اساس باید همگن باشد. زیرا وقتی مبنای دو واحد ناهمگن باشد، مقایسه امکان پذیر نیست.
توابع آمار
آمار وظایف زیر را انجام می دهد: توابع آمار

این مقاله را مطالعه کنید  دفتر کل

کاهش پیچیدگی ها: با استفاده از روش های آماری می توان داده های حجیم را به گونه ای ارائه کرد که به راحتی قابل درک باشد. از این رو، پیچیدگی درک حجم وسیعی از داده ها را کاهش می دهد تا معنای آن را ساده کند.
حقایق را به اعداد بیان می کند: یک کارکرد مهم آمار این است که می تواند واقعیت ها را به اعداد تبدیل کند که برای هر کسی قابل درک است.
ارائه داده ها به صورت فشرده: داده های جمع آوری شده معمولاً به صورت خام است که پیچیده و سازماندهی نشده است. از این رو، باید به شکلی ساده ارائه شود تا به نتیجه نهایی برسیم. با کمک آمار می توان حجم زیادی از داده ها را به صورت فشرده ارائه کرد.
دانش و تجربه فردی را افزایش می‌دهد: از آنجایی که ارائه داده‌ها ساده است، دانش و تجربه افراد را افزایش می‌دهد، با ساده‌سازی و درک آن‌ها بدون داشتن دانش در هر زمینه‌ای.
پدیده های مختلف مقایسه می شوند: آمار به مقایسه داده ها و اندازه گیری رابطه بین آنها کمک می کند. به عنوان مثال: فرض کنید محققی بخواهد سطح تولید سویا را در دو حالت اندازه گیری کند، سپس از آمار استفاده می کند.
مفید در تدوین خط مشی ها: برنامه ها و خط مشی ها از قبل در یک سازمان تدوین می شوند. و آمار نقش بسیار تعیین کننده ای در تعیین روندهای آینده دارد تا با ارائه اطلاعات مورد نیاز، آنها را چارچوب بندی کند.
مفید در پیش‌بینی و پیش‌بینی: دانش این رشته نه تنها در تخمین زمان حال مفید است، بلکه در پیش‌بینی آینده نیز مفید است.

این مقاله را مطالعه کنید  سیستم نرخ قطعه بالا

بخش های آمار
انواع یا شاخه های مختلف آمار در زیر مورد بحث قرار می گیرند: تقسیمات آماری

آمار توصیفی: شامل توصیف و خلاصه کردن مجموعه داده های عددی با کمک تصاویر و کمیت های آماری است. تکنیک های مورد استفاده ممکن است شامل پراکندگی متوسط، چولگی، سری زمانی و غیره باشد.
آمار استنباطی: شامل آن دسته از روش هایی است که در نتیجه گیری و استنباط با توجه به پارامترهای جامعه، بر اساس برآوردهایی که از نمونه ها به دست می آید، کمک کننده است. از تکنیک های کای اسکوئر، آزمون F، آزمون تی و غیره استفاده می شود.
آمار کاربردی: آن دسته از روش‌ها و تکنیک‌هایی که در کاربردی استفاده می‌شوند که برای موارد خاص قابل استفاده هستند

مشکلات تخیلی سناریوهای زندگی واقعی تکنیک های مورد استفاده ممکن است شامل بررسی نمونه، کنترل کیفیت، اعداد شاخص و غیره باشد.
استقرایی: آن دسته از روش ها و تکنیک هایی در اینجا پوشش داده شده اند که برای شناسایی یک پدیده خاص بر اساس مشاهده تصادفی استفاده می شوند. تکنیک های مورد استفاده ممکن است شامل Extrapolation باشد.
تحلیلی:  تحلیلی از روش ها و تکنیک هایی استفاده می کند که در تنظیم رابطه عملکردی در میان متغیرها مفید است. در این همبستگی از تکنیک های رگرسیون، تداعی و ویژگی ها استفاده می شود.
ریاضی: به کاربرد نظریه ها و تکنیک های مختلف ریاضی برای توسعه تکنیک های آماری مختلف می پردازد. از تکنیک هایی مانند ادغام، تمایز، مثلثات، ماتریس و غیره استفاده می کند.
کلمه ای از اصطلاحات تجاری
آن یک رشته گسترده است که در زمینه های متعددی مانند تحقیقات، مالی، ورزش، اقتصاد، بازاریابی، بهداشت، آموزش و غیره کاربرد دارد. به عبارت ساده، علم تفسیر، تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری از داده های جمع آوری شده است.

این مقاله را مطالعه کنید  پیش بینی فروش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟