واحد کسب و کار استراتژیک - کالج نوین

واحد کسب و کار استراتژیک

واحد کسب و کار استراتژیک (SBU) به معنای تقسیم مستقل یک شرکت بزرگ است که چشم انداز، مأموریت و اهداف خاص خود را دارد که برنامه ریزی آن جدا از سایر مشاغل شرکت انجام می شود. چشم انداز، مأموریت و اهداف بخش، هم از شرکت مادر متمایز است و هم برای عملکرد بلندمدت شرکت اساسی است.

واحد کسب و کار استراتژیک
واحد کسب و کار استراتژیک – کالج نوین

واحد کسب و کار استراتژیک به بیان ساده، SBU مجموعه‌ای از مشاغل مرتبط است که مسئولیت برنامه‌ریزی ترکیبی آن را بر عهده دارند، یعنی شرکتی که در طیف متنوعی از کسب‌وکارها فعالیت می‌کند، انبوه کسب‌وکارهای خود را به چند بخش جداگانه به روش علمی دسته‌بندی می‌کند. این کار ممکن است شامل تجزیه و تحلیل و دوشاخه سازی انواع مشاغل باشد.

این می تواند یک بخش تجاری، یک خط تولید از بخش یا حتی یک محصول/برند خاص باشد که گروه خاصی از مشتریان یا یک مکان جغرافیایی را هدف قرار می دهد.

ویژگی های واحد تجاری استراتژیک
کسب و کار جداگانه یا گروهی از مشاغل مشابه که زمینه را برای برنامه ریزی مستقل فراهم می کند.
مجموعه ای از رقبا.
مدیری که مسئول برنامه ریزی استراتژیک، سودآوری و عملکرد بخش است.
یک واحد تجاری استراتژیک به طور ویژه برای هدف قرار دادن یک بخش خاص از بازار تشکیل شده است که نیاز به تخصص در تولید یا مدیریت دارد که در شرکت مادر وجود ندارد.

ساختار واحد تجاری استراتژیک
ساختار sbu

ساختار SBU از واحدهای عملیاتی تشکیل شده است. که در آن واحدها به عنوان یک تجارت مستقل عمل می کنند. افسر ارشد شرکت مسئولیت کسب و کار را برای عملیات منظم و استراتژی واحد تجاری به مدیران واگذار می کند. بنابراین، افسر شرکت مسئول تدوین و اجرای استراتژی جامع است و SBU را از طریق کنترل های استراتژیک و مالی اداره می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  بهره وری

به این ترتیب، ساختار بخش‌های مرتبط کسب‌وکار را در واحد تجاری استراتژیک ترکیب می‌کند و مدیران ارشد برای تصمیم‌گیری برای هر واحد اختیار می‌شوند. مدیر ارشد اجرایی زیر نظر یک مدیر اجرایی کار می کند.

در یک واحد تجاری استراتژیک سه سطح وجود دارد، که در آنها دفتر مرکزی شرکت در بالا، SBU در وسط و بخش‌هایی که بر اساس شباهت در هر SBU جمع شده‌اند، در پایین باقی می‌مانند. از این رو، بخش‌های درون SBU با یکدیگر مرتبط هستند و گروه‌های SBU مستقل از یکدیگر هستند. از نقطه نظر استراتژیک، هر SBU یک تجارت مستقل است.

واحد تجاری استراتژیک واحد به عنوان یک مرکز سود در نظر گرفته می شود و توسط افسران شرکت اداره می شود. این بر برنامه ریزی استراتژیک به جای کنترل عملیاتی تاکید می کند تا بخش های جداگانه SBU بتوانند با بیشترین سرعت ممکن به محیط کسب و کار در حال تغییر پاسخ دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟