برنامه ریزی استراتژیک - کالج نوین

برنامه ریزی استراتژیک

برنامه ریزی استراتژیک را می توان به عنوان یک فعالیت برنامه ریزی بلند مدت سیستماتیک درک کرد که یک سازمان برای تعیین اولویت ها، تقویت عملیات، تعیین اهداف و تمرکز بر منابع مورد نیاز و تخصیص به منظور پیگیری استراتژی و دستیابی به اهداف استفاده می کند.

بخشی از فرآیند مدیریت استراتژیک است که تضمین می کند که هر جنبه از سازمان در جهت دستیابی به اهداف سازمان، یعنی در جهت درست و مورد نظر، کار می کند.

برنامه ریزی استراتژیک مشخص می کند که یک سازمان چیست، به چه کسی خدمت می کند، به کجا می رود و چه مسیرهایی را باید طی کرد تا چشم انداز آن را دنبال کند. این شامل تصمیم گیری استراتژیک، قصد استراتژیک، مدل مدیریت استراتژیک و تدوین استراتژی است.

برنامه ریزی استراتژیک
برنامه ریزی استراتژیک – کالج نوین

برنامه ریزی استراتژیک یک فرآیند تحلیلی است که برنامه های استراتژیک و عملیاتی را برای سازمان تدوین می کند. اجرای برنامه های استراتژیک از طریق پروژه ها امکان پذیر است، در حالی که واحدها یا بخش های مختلف شرکت برنامه های عملیاتی را اجرا می کنند.
تجزیه و تحلیل SWOT را انجام می دهد، یعنی در طول فرآیند برنامه ریزی، نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای شرکت در نظر گرفته می شود.
این یک فعالیت آینده‌نگر است که در آن فرصت‌ها و تهدیدهای آینده با در نظر گرفتن سودآوری، سهم بازار، محصول و رقابت آن مشخص می‌شود.
پیش‌فرض آن این است که یک شرکت باید همیشه آماده باشد تا خود را مطابق با محیط تجاری پویا تطبیق دهد. برای این منظور استراتژی های جایگزین برای شرایط مختلف، یعنی از بهترین به بدترین، برای آینده توسعه می یابد
می توان آن را برای کل سازمان یا یک واحد تجاری خاص انجام داد.
در انتخاب بهترین استراتژی، از بین استراتژی های مختلف با در نظر گرفتن منافع شرکت، ارزش های شخصی و مسئولیت اجتماعی شرکت مفید است.
این به عنوان راهنمایی برای مدیران اجرایی عمل می کند تا ریسک موجود در تجارت را کاهش دهد و همچنین از فرصت ها به بهترین شکل ممکن استفاده کند. بنابراین از این طریق به موفقیت شرکت کمک می کند.
برنامه ریزی استراتژیک تلاشی منطقی است که آینده مطلوب را با تولید اقدامات و تصمیمات جایگزین مختلف برای تدوین استراتژی موثری که برای سازمان به ارمغان می آورد تجسم می کند. این به تجزیه و تحلیل و تنظیم تلاش های سازمان به عنوان یک کل، با توجه به محیط کسب و کار در حال تغییر کمک می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  نظریه شرطی سازی کلاسیک

مراحل برنامه ریزی استراتژیک

تولید جایگزین های استراتژیک: در این مرحله، شرکت به دنبال تعدادی جایگزین استراتژیک در پرتو کسب و کار، صنعت و رقابت شرکت است. این استراتژی ها ممکن است کسب و گسترش، تمرکز بر شایستگی های اصلی، افزایش سهم بازار و غیره باشد.
ارزیابی جایگزین های استراتژیک: در این مرحله، شرکت بر اساس منافع، استراتژی های مختلفی را مشاهده می کند. سوال می کند:
آیا موقعیت یا سهم بازار شرکت را بهبود می بخشد؟
آیا نقاط قوت موجود را افزایش خواهد داد؟
آیا فرصت های جدیدی به همراه خواهد داشت؟
آیا ثروت سهامداران را به حداکثر می رساند؟
انتخاب استراتژی: استراتژی بهینه در این مرحله از بین استراتژی های جایگزین مختلف انتخاب می شود.
هر دو تجزیه و تحلیل داخلی و خارجی شرکت در طول تمرین انجام می شود. که در آن تجزیه و تحلیل داخلی مستلزم ارزیابی عملکرد مالی، محدودیت های عملیاتی، موقعیت فعلی بازار/سهم فرهنگ شرکت، نقاط قوت و ضعف است.

از سوی دیگر، تحلیل خارجی بر تجزیه و تحلیل رقابت، روندها، تغییر محیط کسب و کار، فرصت ها و تهدیدها، آخرین فناوری و غیره متمرکز است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟