عرضه - کالج نوین

عرضه

در علم اقتصاد، «عرضه» به معنای مقدار (چه مقدار) کالایی است که تولیدکنندگان، تولیدکنندگان یا فروشندگان مایل هستند و می‌توانند در یک دوره زمانی خاص با قیمت‌های متفاوت به بازار عرضه کنند.

عرضه - کالج نوین
عرضه – کالج نوین

اساساً عرضه چیزی است که شرکت برای فروش به مخاطبان هدف در بازار  می کند، که ممکن است چیزی نباشد که شرکت در فروش آن موفق باشد، زیرا هر چیزی که برای فروش عرضه می شود ممکن است فروخته نشود.

تامین انفرادی
عرضه انفرادی به مقدار کالا یا خدماتی اشاره دارد که یک سازمان فردی مایل و قادر به تولید و عرضه برای فروش است.

جدول آن انفرادی نشانگر مقادیر مختلف یک محصول است که توسط یک تولید کننده با قیمت های مختلف برای فروش آن می شود.

عرضه بازار
عرضه بازار به این معناست که چه مقدار از یک کالا را همه تولیدکنندگان در بازار تمایل و توانایی تولید و انتقال برای فروش دارند، عرضه بازار نامیده می شود.

جدول آن در بازار، مقادیر متفاوتی از یک محصول را منعکس می کند که همه شرکت های موجود در بازار آماده آن با قیمت تعیین شده در بازار، در یک دوره زمانی خاص هستند.

عوامل تعیین کننده عرضه

قیمت یک کالا: وقتی قیمت نسبی یک کالا بالاست، چیزهای دیگر ثابت می مانند، به مقدار زیادی عرضه می شود، زیرا شرکت کالا را برای کسب سود تولید می کند و با افزایش قیمت، سود شرکت افزایش می یابد.
قیمت کالاهای مرتبط: زمانی که قیمت کالاهای دیگر، یعنی کالاهای رقیب یا مکمل افزایش می‌یابد، تولید و عرضه کالای دیگری غیر از کالای مورد نظر برای شرکت نسبتاً سودآور می‌شود. به عنوان مثال: یک کشاورز دو محصول چای و قهوه تولید می کند و اگر قیمت چای افزایش یابد، در چنین شرایطی تولید چای بیشتر برای کشاورز سود بیشتری خواهد داشت. بنابراین، کشاورز ممکن است منابع خود را از تولید قهوه به چای تغییر دهد. به این ترتیب ممکن است عرضه چای افزایش یابد و قهوه کاهش یابد.
قیمت نهاده ها: قیمت عوامل تولید ( نهاده ها ) یعنی زمین، نیروی کار، سرمایه، کارآفرین نیز بر کالا تأثیر می گذارد، به گونه ای که در صورت افزایش قیمت یک عامل تولید، هزینه تولید کالایی که از آن عامل خاص بیش از حد استفاده می کند، در مقایسه با کالایی که از همان عامل در مقدار کمتری استفاده می کند، بیشتر خواهد بود.
آخرین فناوری: نوآوری در محصول، معمولاً با منابع محدودی که شرکت در اختیار دارد، محصول را بهتر از قبل و همچنین بهتر از رقبای خود می کند. بنابراین این شرکت محصولات را با تکنولوژی روز افزایش می دهد و عرضه محصول جابجا شده را کاهش می دهد.
مالیات و یارانه: از کالاها مالیات بر کالاها و خدمات اخذ می شود که هزینه کلی تولید را افزایش می دهد و بنابراین کالا تنها زمانی افزایش می یابد که قیمت کالا افزایش یابد. برعکس، یارانه های دولتی معمولاً هزینه تولید را کاهش می دهد و از این رو افزایش کالا برای شرکت سودمند است.
ماهیت رقابت: زمانی که رقابت شدیدی بین شرکت‌ها در بازار وجود دارد، شرکت می‌خواهد سهم خود را به حداکثر برساند، که برای آن کالای بیشتری را عرضه می‌کند. علاوه بر این، زمانی که ورود جدیدی به صنعت وجود دارد، عرضه کالاهای موجود در بازار را نیز افزایش می دهد.
هدف تجاری شرکت: هدف اصلی شرکت، یعنی حداکثر کردن سود یا حداکثر کردن فروش یا ترکیبی از این دو، بر  کالا در بازار نیز تأثیر می‌گذارد. بنابراین زمانی که بنگاه بخواهد سود را افزایش دهد،  کالا را کاهش می‌دهد که می‌تواند به شرکت در افزایش قیمت در زمانی که تقاضا برای آن زیاد است کمک کند. در مقابل، زمانی که شرکت می خواهد فروش خود را افزایش دهد، به سادگی آن را افزایش می دهد.
به غیر از عوامل ذکر شده، عوامل دیگری مانند عوامل طبیعی به ویژه در مورد محصولات کشاورزی وجود دارد که بر عرضه تأثیر می گذارد. علاوه بر این، انتظارات آتی محصولات در مورد افزایش / کاهش قیمت نیز ممکن است بر کالا در بازار تأثیر بگذارد.

این مقاله را مطالعه کنید  مقیاس فاصله

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟