تجزیه و تحلیل SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT یک ابزار مدیریت استراتژیک است که به شرکت در تشخیص نقاط قوت و ضعف داخلی و فرصت ها و تهدیدهای خارجی کمک می کند تا موقعیت رقابتی خود را در بازار تعیین کند.

تجزیه و تحلیل SWOT به تعیین عوامل مؤثر بر کارایی و اثربخشی هر محصول، پروژه یا نهاد تجاری کمک می کند. این موارد به شرح زیر توضیح داده شده است:

نقاط قوت: نقاط قوت یک شرکت شایستگی های اصلی است که در آن کسب و کار نسبت به رقبای خود برتری دارد. جنبه هایی مانند:
شرایط مالی قوی
یک پایگاه مشتری بزرگ
نام تجاری قوی یا یک محصول منحصر به فرد
آخرین فناوری یا ثبت اختراعات
تبلیغات و تبلیغات تاثیرگذار.
مزیت هزینه
کیفیت در محصول و خدمات مشتری.
نقاط ضعف: نقاط ضعف را می‌توان به عنوان حوزه‌های محدودیت‌های کسب‌وکار توصیف کرد که مانع رشد شرکت می‌شود و حتی منجر به یک نقطه ضعف استراتژیک می‌شود. اینها زمینه هایی هستند که برای عملکرد رقابتی نیاز به بهبود دارند. شامل:
امکانات منسوخ و تکنولوژی قدیمی.
هزینه واحد یک محصول بالاتر از رقبا است.
بدون کنترل داخلی یا کمتر.
کیفیت کمتر در محصولات و خدمات ارائه شده.
تصویر ضعیف برند
وضعیت مالی چندان مناسب نیست.
عدم استفاده از ظرفیت کارخانه
فقدان مهارت ها یا شایستگی های اصلی و سرمایه فکری.
فرصت‌ها: فرصت‌ها را می‌توان شرایطی دانست که برای سازمان در محیط کسب‌وکار مطلوب یا مفید است و کسب‌وکار می‌تواند از آن برای کسب مزیت استفاده کند. اینها هستند:
به دنبال حوزه های توسعه، با استفاده از مهارت ها و فناوری برای ورود به بازارهای جدید
افزودن محصولات جدید به خط تولید موجود برای افزایش پایگاه مشتری.
ادغام رو به جلو و عقب.
به دست آوردن مشاغل رقیب
سرمایه گذاری مشترک، ادغام و اتحاد برای افزایش پوشش بازار.
تهدیدها: تهدید به شرایط نامطلوبی دلالت می کند که می تواند شرکت تجاری را به زیان برساند و همچنین می تواند به موقعیت و شهرت کلی شرکت آسیب برساند. مستلزم این است:
روند نزولی در رشد بازار
یک تازه وارد به بازار.
محصولاتی را جایگزین کنید که می توانند فروش را کاهش دهند.
افزایش قدرت چانه زنی مشتریان و تامین کنندگان.
الزامات نظارتی جدید
تغییرات در یک محیط جمعیتی که تقاضا برای محصول شرکت را کاهش می دهد.
اهمیت تجزیه و تحلیل SWOT
چارچوب منطقی تجزیه و تحلیل: تجزیه و تحلیل SWOT مدیریت را به چارچوبی بینش‌گر برای حذف مسائل به شیوه‌ای سیستماتیک مجهز می‌کند که می‌تواند بر شرایط کسب‌وکار، تدوین استراتژی‌های مختلف و انتخاب آنها تأثیر بگذارد.
یک گزارش مقایسه ای ارائه می کند: تجزیه و تحلیل ارائه اطلاعات سیستماتیک در مورد محیط داخلی و خارجی را تسهیل می کند. این امر به مقایسه فرصت ها و تهدیدهای بیرونی با نقاط قوت و ضعف داخلی و همچنین تطبیق محیط کسب و کار داخلی و خارجی کمک می کند تا با در نظر گرفتن الگوهای مختلف به مدیران در انتخاب بهترین استراتژی کمک کند.
شناسایی استراتژی: هر سازمانی دارای نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید است. بنابراین، تجزیه و تحلیل SWOT به عنوان راهنمای استراتژیست عمل می کند تا موقعیت دقیق را محاسبه کند، یعنی جایی که کسب و کار در آن قرار دارد، تا هدف اصلی استراتژی مورد بررسی را شناسایی کند.
تجزیه و تحلیل SWOT به مدیریت شرکت در طراحی یک مدل تجاری خاص برای شرکت کمک می کند. این مدل بر اساس نیازهای محیط کسب و کار که در آن سازمان عمل می کند و به کسب مزیت رقابتی نسبت به رقبا کمک می کند، کاملاً با منابع یا شایستگی های شرکت مطابقت یا همسو می کند. این امر باعث افزایش سودآوری، سهم بازار و شانس بقا در محیط تجاری رقابتی پویا خواهد شد.

این مقاله را مطالعه کنید  مدیریت عملکرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 3 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟