سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ

سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ

سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ، دیجیتال مارکتینگ، مانند هر صنعت دیگری، با اختراع فناوری های جدید به تکامل خود ادامه می دهد. برای در ارتباط ماندن با مخاطبان خود و همچنین درک تاریخچه این حوزه برای درک کامل از تکنیک ها و استراتژی های مدرن، باید با پیشرفت ها همراه باشید.

در اینجا ما در مورد تکامل بازاریابی دیجیتال، پیش‌بینی‌های آینده آن و درس‌هایی که باید در آینده در ذهن داشته باشیم بحث خواهیم کرد. بیایید شیرجه بزنیم!

سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ
سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ – کالج نوین

وضعیت فعلی بازاریابی دیجیتال- سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ به سادگی به تبلیغ محصولات و خدمات از طریق اینترنت اشاره دارد. درست مانند بازاریابی سنتی، هدف ایجاد آگاهی از برند و محصولات شما در بین عموم مردم است.

قبل از ظهور شیوه‌های بازاریابی دیجیتال، کسب‌ و کارها تنها به استراتژی‌های آفلاین متکی بودند. این موارد شامل راه هایی مانند بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، روزنامه ها، پست مستقیم، تماس های تلفنی، کارت پستال ها، کاتالوگ ها، بروشورها یا سایر مواد چاپی و غیره بود.

حتی امروزه، با وجود شرکت‌های زیادی که برای دستیابی به مشتریان بیشتری تلاش می‌کنند، برخی از این ابزارهای بازاریابی سنتی هنوز موثر هستند. برای مثال، بخش‌های قدیمی‌تر مخاطبان یک برند، ممکن است با خواندن نسخه‌های فیزیکی روزنامه‌ها احساس راحتی بیشتری نسبت به نسخه‌های نرم‌افزاری آن‌ها داشته باشند. بازاریابی رادیویی نیز نمرده است.

با این حال، یکی از تفاوت های اصلی بین هر دو فرم، میزان دسترسی آنهاست. تبلیغات رادیویی یا روزنامه ای ممکن است برای هدف قرار دادن مصرف کنندگان محلی موثر باشد. با این حال، اگر به دنبال بازاریابی در سطح جهانی هستید، روش های دیجیتال بهترین گزینه برای شما هستند. آنها همچنین می توانند مقرون به صرفه تر از همتایان سنتی خود باشند.

این مقاله را مطالعه کنید  هنر دیجیتال مارکتینگ در لینکدین

بازاریابی دیجیتال را می توان از طریق توییت، ویدیو، پادکست، ایمیل، محتوای وبلاگ، تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) و موارد دیگر به دست آورد. برای نشان دادن دامنه بازاریابی دیجیتال، حدود 3.5 میلیارد کاربر رسانه های اجتماعی وجود دارد. نزدیک به 45 درصد از جمعیت جهان!

علاوه بر این، بازاریابی برای نسل های جوان به طور فزاینده ای دشوار است. متقاعد کردن آنها به تعهد و خرید می تواند بسیار طول بکشد. کمپین های بازاریابی دیجیتال شما می تواند به شما کمک کند در درازمدت به آنها دسترسی پیدا کنید و به آنها بفروشید. به طور کلی، رسانه های دیجیتال راه های بسیار بهتری را برای حفظ ارتباط با مخاطبان و ایجاد ارتباط با آنها ارائه می دهند.

سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ
سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ – کالج نوین

تکامل بازاریابی دیجیتال (5 نقطه عطف کلیدی)

پس از بحث در مورد وضعیت فعلی بازاریابی دیجیتال، بیایید با استفاده از نمونه هایی از برخی نقاط عطف مهم در تاریخ، نگاهی به چگونگی تکامل آن در طول سال ها بیندازیم.

1. موتورهای جستجو وارد بازی می شوند

شبکه جهانی وب در سال 1991 راه اندازی شد، اما تا زمانی که اولین مرورگر واقعا محبوب، نت اسکیپ، در سال 1994 راه خود را به بازار باز کرد، تأثیر چندانی نداشت. موتورهای جستجو مانند گوگل نیز بین دهه 1990 و اوایل دهه 2000 ظاهر شدند.

موتورهای جستجو با خزیدن صفحات وب و ذخیره آنها برای بازیابی بعدی بر اساس کلمات کلیدی مورد استفاده در عبارات جستجو کار می کنند. این امر باعث ایجاد چیزی شده است که به عنوان بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) شناخته می شود، عملی برای تبلیغ وب سایت ها و وبلاگ ها با افزایش دید آنها از طریق استراتژی هایی مانند بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و تبلیغات پولی.

2. انقلاب رسانه های اجتماعی- سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ

شبکه جهانی وب در ابتدا قرار بود فضایی مشترک برای به اشتراک گذاری اطلاعات باشد. احتمالاً می توانید قبول کنید که خیلی بیشتر از اینها شده است. پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و بسیاری دیگر نه تنها تبادل اطلاعات، بلکه ارتباط با افراد دیگر را نیز ممکن کرده اند.

این مقاله را مطالعه کنید  اهداف هوشمندانه استراتژی دیجیتال مارکتینگ

این همچنین کسب و کارها را قادر می سازد تا به مخاطبان جهانی دست یابند. برای انجام این کار، برندها می توانند از تبلیغات پولی با هدف مخاطبان عمومی یا خاص استفاده کنند، با اینفلوئنسرهایی که محصولات را برای دنبال کنندگان بازاریابی می کنند و موارد دیگر کار کنند.

به عنوان مثال، فیس بوک در سال 2004 راه اندازی شد و تا پایان آن سال به یک میلیون کاربر رسید. در سال 2007، اولین پلتفرم تبلیغاتی سلف سرویس و همچنین صفحات تجاری خود را راه اندازی کرد و درآمد کلی تبلیغات را به 700 میلیون دلار افزایش داد. پلتفرم های بیشتری از این روند پیروی کرده اند و پایگاهی را برای برندها برای دستیابی به مخاطبان خود فراهم کرده اند.

3. Mobile-First Marketing

پروژه صفحات موبایل تسریع شده گوگل (AMP) اطمینان از بهینه سازی SEO برای سایت های موبایل را ضروری کرده است. این ابتکار با هدف بهبود زمان بارگذاری صفحات در دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها انجام شده است. همچنین بر عوامل دیگری مانند تجربه کاربری (UX) تمرکز دارد.

این به ویژه به دلیل آمارهای اخیر در مورد استفاده از تلفن همراه قابل توجه است. در سال 2019، 52.2 درصد از کل ترافیک وب از تلفن های همراه بود، در مقایسه با 16.2 درصد در سال 2013. با این حال، شایان ذکر است که این فقط شامل داده های تلفن های همراه است و نه تبلت ها.

افزایش استفاده از تلفن همراه، و همچنین ابتکار AMP، اطمینان از اینکه کمپین های بازاریابی نه تنها در دستگاه های بزرگتر قابل دسترسی هستند، بلکه می توانند بدون تفاوت بصری یا عملکردی قابل توجه در صفحه نمایش های کوچکتر نیز قابل مشاهده باشند، ضروری است.

این مقاله را مطالعه کنید  مزایا و چالش های دیجیتال مارکتینگ
سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ
سیر تکاملی دیجیتال مارکتینگ – کالج نوین

4. داده های مصرف کننده و کمپین های هدفمند

یکی دیگر از نقاط عطف مهم در تاریخ بازاریابی دیجیتال، تکیه بر داده ها برای ایجاد کمپین های بازاریابی هدفمند است. به عنوان مثال، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، یک فرآیند تجاری است که برندها را قادر می سازد تا روابط بلندمدت با مشتریان خود را از طریق فعالیت های بازاریابی مبتنی بر داده ایجاد کنند.

ابزارهای CRM به شما این امکان را می دهند که بر اساس داده های تجزیه و تحلیل عملکرد به صورت تکراری کار کنید. این می‌تواند پیش‌بینی عادات خرید مشتریان، تعریف بیشتر مخاطبان هدف و افزایش رضایت کلی مشتری را آسان‌تر کند.

توانایی پیش بینی در مورد رفتار مشتری بسیار مهم است زیرا استراتژی های بازاریابی در نتیجه فناوری و سایر عوامل در حال تکامل هستند. استفاده از تکنیک های CRM مانند رگرسیون و تجزیه و تحلیل آماری می تواند شناسایی هرگونه تغییر در عادات مصرف کننده را ممکن سازد.

این همچنین امکان ایجاد مدل‌های تاثیر تجاری بهتر برای اندازه‌گیری دقیق عملکرد بازاریابی را فراهم می‌کند.

5. جستجوی صوتی و محتوای تعاملی

یکی از اهداف مهم برندها افزایش تعامل با مشتریان و تقویت حس جامعه و وفاداری است. این باعث ایجاد محتوای با کیفیت بالا و تعاملی مانند بازی‌ها، مسابقات سرگرم‌کننده رسانه‌های اجتماعی، تجربیات برنامه‌های همهجانبه و موارد دیگر شده است. اینها نه تنها مخاطبان را جذب می کنند، بلکه راهی برای حفظ توجه آنها در دراز مدت فراهم می کنند.

از سوی دیگر، جستجوی صوتی در حال حاضر یکی از مهم ترین گرایش های بازاریابی است که راه جدیدی را برای انجام جستجو و همچنین تبلیغ کسب و کار ارائه می دهد. همچنین می‌تواند ترافیک بیشتری را جذب کند زیرا نتایج آن معمولاً در اولین تلاش بسیار مرتبط هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 8 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟