ارکان استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ

ارکان استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ

ارکان استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ ، کمپین دیجیتال مارکتینگ شامل مجموعه فعالیت‌های یکپارچه ‌تبلیغاتی در پلتفرم‌های دیجیتال است. در واقع با توجه به قدرت رسانه‌های دیجیتال، یک کمپین تبلیغاتی زمانی موفق خواهد بود که علاوه بر استفاده از تمامی ابزارهای تبلیغات آفلاین از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات دیجیتال نیز بهره ببرد. خلاقیت در ایده‌پردازی، نحوه اجرا و مدیریت رسانه‌های متنوع از مهمترین عوامل موفقیت یک کمپین است.

همچون تمام کمپین‌های تبلیغاتی، هدف اصلی کمپین دیجیتال مارکتینگ هم ماندگار کردن یک برند، محصول، خدمت و … در ذهن مخاطبان است و تفاوت آن با سایر کمپین‌های تبلیغاتی بستر تبلیغاتی است چرا که در یک کمپین تبلیغاتی دیجیتال فعالیت‌ها در بستر پلتفرم‌های دیجیتال همچون شبکه‌های اجتماعی و سایت انجام می‌شود.

بسیاری از صاحبان کسب و کار بر این باور هستند که یک کمپین بازاریابی دیجیتال تنها شامل تولید نامنظم محتوا برای اینستاگرام و انتشار آن در این پلتفرم است. اگر نگاه شما هم به این نوع از تبلیغات این چنین باشد مطمئن باشید که در برآورده کردن هدف مدنظرتان شکست خواهید خورد.

ارکان استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ
ارکان استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ – کالج نوین

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

کمپین های دیجیتال مارکتینگ در واقع مجموعه ای از فعالیت های بازاریابی در فضای مجازی و آنلاین هستند که با برنامه و هدفی مشخص و به منظور انتقال پیامی واحد و جذب بازدید بالاتر، افزایش تعامل کاربران با کسب و کار مورد نظر و در نتیجه فروش هر چه بیشتر انجام می گردند. جهت اجرا و پیاده‌سازی کمپین‌های دیجیتال از انواع رسانه‌های دیجیتالی نظیر شبکه های اجتماعی، وب سایت ها، تبلیغات پوستر و بنری و مورادی از این قبیل استفاده می کنند.

5 رکن از یک استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ

1. برنامه ریزی کنید

این مرحله‌ای است که در آن شما نمی‌خواهید هیچ گوشه‌ای را کوتاه کنید، در عوض می‌خواهید وقت خود را صرف ارزیابی این 3 سؤال اساسی کنید:

الف. نتیجه ایده آل شما چیست؟

پاسخ به این می تواند باشد

آ). برای فروش یک محصول یا خدمات

ب). افزایش ثبت نام در خبرنامه

ج). معرفی یک محصول یا خدمات جدید یا

این مقاله را مطالعه کنید  ساخت ویدیوهای خلاقانه ، 10 اصل

د). آگاهی از برند

نتیجه مورد نظر شما باید به وضوح تعریف شود، زیرا این امر طرح اولیه و تمرکز کمپین شما را دیکته می کند.

ب. چه زمانی کمپین خود را راه اندازی کنید؟

آیا منتظر می‌مانید تا محصول یا خدمات شما کاملاً آماده شود یا قبل از راه‌اندازی آن را تبلیغ می‌کنید تا اشتهای مخاطبان هدف خود را برانگیخته کنید؟

زمان‌بندی راه‌اندازی شما می‌تواند نقش مهمی در موفقیت کمپین‌های بازاریابی دیجیتال شما داشته باشد و مطالعه روندهای بخش صنعت شما برای سرنخ‌هایی در مورد آنچه که در بازار خاص شما محبوبیت دارد، مفید است.

سایت‌هایی مانند Google Trends می‌توانند ابزار بسیار مفیدی برای درک آنچه در بخش بازار شما اتفاق می‌افتد باشند، زیرا می‌توانید پارامترهای روند را بر اساس رشد سالانه، کشور، منطقه و شهر و زمان راه‌اندازی خود فیلتر کنید.

ج. چگونه می توانید این همه اتفاق بیفتد؟

بنابراین اکنون می‌دانید که هدف نهایی شما چیست و همچنین می‌دانید که چه زمانی کمپین بازاریابی خود را شروع کنید، اما چگونه می‌خواهید همه چیز را از روی زمین شروع کنید؟

با کار کردن با منابعی که باید به کمپین اختصاص دهید مانند پرسنل داخلی، تخصص، زمان، بودجه و اگر نیاز به کمک خارجی دارید، شروع کنید.

2. رسیدن

مرحله بعدی این است که به وضوح مشخص کنید مشتری هدف ایده آل شما کیست، کجا می توان آنها را آنلاین پیدا کرد و چرا باید از شما خرید کند؟

تعیین اینکه چه کسی مشتری ایده آل شما برای بهبود هدف گذاری کمپین و مهمتر از آن نرخ تبدیل شما ضروری است.

این ابزارهای رایگان برای تحقیق در مورد اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند، در کجا تمایل دارند به صورت آنلاین جمع شوند و عادات خرید آنها چیست بسیار مفید هستند:

Google Analytics – تب Audience در اینجا به شما کمک می کند معیارهای زیر را رمزگشایی کنید:

تفکیک مخاطبان هدف – مکان های هدف واقعی و بالقوه – علایق مخاطبان هدف شما.

یکی دیگر از ابزارهای بسیار مؤثر، اطلاعات بینش مصرف‌کننده Google است که در آن تحقیقات و داده‌ها به شما کمک می‌کند تا با درک تغییرات در رفتارها، نیازها و باورهای مصرف‌کننده، اطلاعات جدیدی را برای پیشبرد کسب‌وکار خود باز کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه ردیابی کمپین های بازاریابی دیجیتال

Facebook Insights – اطلاعات صفحه کسب و کار فیس بوک به شما می گوید که طرفداران شما چه کسانی هستند و با کلیک بر روی برگه Likes می توانید ببینید که لایک های صفحه شما کجا اتفاق افتاده است.

داده های فهرست شده در اینجا به شما می گوید که کجا باید محتوا را منتشر کنید و همچنین کجا می توانید به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید.

همچنین می‌توانید نزدیک‌ترین رقبای خود را مطالعه کنید تا بدانید چه، کجا، چگونه و چه زمانی محصولات و خدمات خود را تبلیغ می‌کنند تا استراتژی کمپین خود را به‌خوبی تغییر دهید.

ارکان استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ
ارکان استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ – کالج نوین

3. عمل

اقدام جایی است که مرحله راه اندازی کمپین بازاریابی دیجیتال خود را آغاز می کنید.

این جایی است که شما تمام وسایل خود را آماده خواهید کرد، مانند صفحات فرود، وب سایت یا ویدیوهای خود.

این به این دلیل است که اکثر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی الگوریتم‌هایی دارند که سطوح تعامل مخاطب را در پست خاص شما بررسی می‌کنند.

و بسته به اعداد، اگر کشش نامزدی به اندازه کافی قابل توجه نباشد، یا با اشتراک‌گذاری گسترده‌تر آن را محبوب می‌کند یا متأسفانه آن را دفن می‌کند.

و در حالی که اگر هنوز کمپین های تبلیغاتی پولی را اجرا می کنید، ممکن است چندان اهمیتی نداشته باشد، تمرین خوبی است که مخاطبان خود را از قبل با یک اعلان کمپین آتی که به آنها زمان و تاریخ دقیق راه اندازی شما را مطلع می کند، گرم کنید.

به یاد داشته باشید که مراقب اعداد باشید و نتایج هر روش را دنبال کنید تا در صورت لزوم کمپین خود را به سرعت تطبیق دهید.

4. درگیر شوید

درگیر شدن با مخاطبان خود با ابتدا گوش دادن و سپس پاسخ دادن می تواند تفاوت زیادی در درک مخاطب از برند شما ایجاد کند.

اکثر برندها تنها در صورت دریافت بازخورد مثبت از تعامل با مشتریان خود خوشحال می شوند، اما این یک اشتباه بسیار بزرگ است.

با این حال، بازخورد منفی باید به عنوان راهی عالی برای بهبود محصولات و خدمات شما تلقی شود و برندها باید سپاسگزار باشند که مشتریان وقت خود را برای بیان اینکه از چه چیزی ناراضی هستند، اختصاص داده اند.

این مقاله را مطالعه کنید  تجربه مشتری و تجربه کاربری ؛ 3 هدف مشترک

از آنجایی که مصرف کنندگان آنلاین ممکن است گاهی اوقات نسبتاً بی ثبات باشند، به سادگی کلیک کنید و فرار کنید تا نزدیک ترین رقیب را پیدا کنید.

بنابراین، اگر هدف کلیدی استراتژی کمپین دیجیتالی شما جذب و حفظ مشتریان است، روایت دو طرفه باید به شدت به نفع مشتری باشد.

این بدان معناست که موضع دفاعی نگیرید، در صورت بروز مشکل فوراً پشیمان باشید و عذرخواهی کنید و قول دهید که مشکل باقی مانده را در سریع ترین زمان ممکن حل کنید.

ارکان استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ
ارکان استراتژی کمپین دیجیتال مارکتینگ – کالج نوین

5. تبدیل

تبدیل بازدیدکنندگان سایت شما آخرین چالش 5 رکن استراتژی کمپین بازاریابی دیجیتال خواهد بود.

اینجا جایی است که شما باید به تمام معیارهای ردیابی که در طول چرخه عمر هر کمپین استفاده کرده اید، توجه زیادی داشته باشید.

یادگیری از برگه‌های Acquisition & Behavior در Google Analytics به شما این امکان را می‌دهد که بینش واقعی در مورد اینکه مشتریانتان چگونه وب‌سایت، صفحه فرود، ویدیو و غیره شما را پیدا کرده‌اند و چگونه پس از رسیدن به آنجا رفتار می‌کنند، به دست آورید.

معیارهایی مانند اینکه چه کسی آنها را ارجاع داده و کدام پلتفرم رسانه اجتماعی به بهترین شکل تبدیل شده است به شما این امکان را می دهد که استراتژی کمپین خود را برای ارائه یک تجربه کلی بهتر به مشتری تطبیق دهید.

کلام آخر

برای اجرای کمپین های دیجیتال موفق، کسب و کارها باید پرسنل و فرآیندهای مناسب را در محل داشته باشند.

و در حالی که این ممکن است نسبتاً واضح به نظر برسد، تعجب آور است که چگونه بسیاری از کسب و کارها هم پشته پول و هم مشتریان بالقوه خود را از طریق برنامه ریزی ضعیف و راه اندازی های تبلیغاتی «خارج از کاف» از دست می دهند.

بنابراین، این 5 ستون از یک استراتژی کمپین بازاریابی دیجیتال می تواند به عنوان طرح اولیه شما مورد استفاده قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که هر مرحله با دقت برنامه ریزی شده است و برای موفقیت حداکثری انجام شده است.

و اگر زمانی به آن مقدار کمی جادوی اثبات شده نیاز داشتید، در تماس با آژانس بازاریابی دیجیتال ما در لندن برای کمک و مشاوره دریغ نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − هشت =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟