بیانیه پایان نامه - کالج نوین

بیانیه پایان نامه

بیانیه پایان نامه موثر ، بیانیه پایان‌نامه یک اثر نوشتاری را تعریف می‌کند. اگر برای مقاله استدلالی یا آکادمیک خود بیانیه پایان‌نامه منسجمی بنویسید، برای خودتان به عنوان نویسنده و مخاطبان، اهدافتان را مشخص می‌کنید.

بیانیه پایان نامه
بیانیه پایان نامه – کالج نوین

بیانیه پایان نامه چیست؟- بیانیه پایان نامه موثر

آن معمولاً یک جمله است که در پاراگراف اول یک مقاله ظاهر می شود که هدف مقاله را نشان می دهد. بیانیه پایان نامه را به عنوان یک خلاصه یک جمله ای در نظر بگیرید که دقیقاً به خواننده می گوید که یک مقاله چه می گوید.

به جای اینکه مقاله خود را مانند یک پازل بنویسید، و خواننده را در تعلیق نگه دارید تا در پایان به چه نتیجه ای برسید، از آن مانند یک نقشه گنج استفاده کنید تا به خواننده احساس جهت گیری مقاله خود را بدهید.

نتیجه را از قبل به آنها بگویید تا بدانند قطعه شما به کجا می رود.

هنگامی که تحقیق خود را انجام دادید و منابع خود را پیدا کردید، یک بیانیه پایان نامه بسازید که به وضوح مسیر مقاله شما را نشان دهد.

در حین نوشتن، به این فکر کنید که هر پاراگراف چگونه به پایان نامه شما متصل می شود. اگر در تلاش برای درک اینکه یک ایده خاص چگونه مستقیماً با آن ارتباط دارد، مشکل دارید، ممکن است نشانه آن باشد که از هدف مقاله فاصله گرفته اید.

تعریف بیانیه پایان نامه

بیانیه پایان نامه موثر ، آن یک بیانیه قصد یک جمله ای است – خلاصه ای از ایده اصلی که مقاله شما به طور طولانی توضیح خواهد داد. یک بیانیه پایان نامه مؤثر ادعایی منحصر به فرد می کند یا به دنبال پاسخ به یک سؤال مهم است.

نکاتی برای نوشتن یک بیانیه پایان نامه خوب- بیانیه پایان نامه موثر

1. نماد جستجو خاص باشید

مقاله ها باید بر اساس یک استدلال خاص باشد. بیانیه  خود را بررسی کنید تا ببینید آیا ایده اصلی نوشته شما خیلی مبهم است یا خیر.

اگر برای چیزی بیش از حد کلی بحث می کنید – برای مثال، استدلالی که همه موسیقی پاپ بد است – مقاله شما سعی می کند ایده های زیادی را غلبه کند و تمرکز نداشته باشد.

استدلال خود را برای دقیق تر بودن اصلاح کنید. شاید بگویید که موسیقی پاپ از پیشرفت آکوردهای تکراری رنج می‌برد یا آهنگ‌های پاپ دارای اشعار غیرقابل تخیل هستند.

این ادعاهای محدودتر به شما این امکان را می دهد که به راحتی شواهدی را در حمایت از پایان نامه خود جمع آوری کنید.

این مقاله را مطالعه کنید  سایت انجام پایان نامه
بیانیه پایان نامه - کالج نوین
بیانیه پایان نامه – کالج نوین

2. نماد بلندگو ایجاد یک استدلال واضح

اغلب، شما نیاز دارید که مقاله ای را با مجموعه ای بسیار محدود از پارامترها بنویسید – معمولاً حداکثر چند هزار کلمه. در یک چارچوب تعیین شده، فضایی در صفحه برای رسیدگی کامل به چندین آرگومان نخواهید داشت.

اگر خواننده نمی تواند مسیری را که مقاله شما از خواندن آن به تنهایی در پیش خواهد گرفت، مشخص کند، آن را اصلاح کنید تا مطمئن شوید که نکته اصلی شما به طور واضح بیان شده است.

اگر در تلاش برای شفاف سازی استدلال خود هستید، سعی کنید بیانیه پایان نامه خود را با استفاده از این الگو فرموله کنید: “در این مقاله، من استدلال می کنم که __________.”

از آنجایی که برخی از اساتید نویسندگی دیدگاه اول شخص را در مقالات دانشگاهی منع یا رد می کنند، ممکن است مجبور شوید بعداً بیانیه پایان نامه خود را تغییر دهید.

با این حال، استفاده از این الگو به شما یادآوری می‌کند که استدلال شما باید چه باشد، که یک تکنیک پیش‌نویس اولیه مفید است.

3. نماد بررسی سپر یک موضع قوی بگیرید

هنگام نوشتن بیانیه پایان نامه مقاله خود، بپرسید که آیا این بیانیه ای است که بتوان با آن استدلال کرد؟ به عنوان مثال، اگر بیانیه پایان نامه شما این باشد که “کامپیوترها یک فناوری محبوب در جامعه امروزی هستند”، مقاله شما ممکن است به اندازه بیان یک واقعیت عینی واقعی، موقعیتی را ارتقا ندهد.

بیشتر مقالات از شما می خواهند که موضع بگیرید، نه مشاهده، بنابراین یک بیانیه پایان نامه بسازید که در واقع یک دیدگاه منحصر به فرد را ارائه دهد.

4. نماد پرسش-مارک-دایره فرضیات خود را زیر سوال ببرید

همانطور که بیانیه پایان نامه انجام مقاله خود را فرموله می کنید، از خود بپرسید که استدلال شما بر چه مفروضاتی استوار است. به عبارت دیگر، قبل از اینکه خوانندگان شما بتوانند استدلال شما را بپذیرند، چه چیزی را باید درست فرض کنند؟

به ویژه از مخاطبان مورد نظر خود آگاه باشید. به عنوان مثال، آیا استدلال شما برای اثبات ذاتاً صحیح بودن آن بر یک قانون مذهبی یا اخلاقی تکیه دارد؟

اگر در حال نوشتن مقاله ای برای کلاسی در خدمت مسیحی هستید، ممکن است یک استدلال جزمی مناسب باشد. با این حال، برای یک مقاله جامعه‌شناسی، چنین استدلال‌هایی قابل قبول نیستند.

به راه‌هایی فکر کنید که ممکن است استدلال شما برای افرادی که دیدگاه‌های شما را تایید نمی‌کنند قابل اجرا نباشد، سپس بیانیه پایان‌نامه‌تان را تجدیدنظر یا دوباره بررسی کنید تا استدلال شما به آن مفروضات وابسته نباشد.

5. نماد پرچم پایان نامه خود را پنهان نکنید

به خاطر داشته باشید که بیانیه پایان نامه شما باید نزدیک به ابتدای مقاله شما باشد. خرد متعارف حکم می کند که باید در پایان پاراگراف اول ظاهر شود، اگرچه موقعیت دقیق ممکن است متفاوت باشد، بسته به میزان مقدمه مقاله خاص شما.

در هر صورت، عموماً باید در انتهای مقدمه شما به مطالب باشد – بیانیه نهایی که خواننده شما در ابتدا می بیند، قبل از اینکه وارد بدنه استدلال شما شود.

همچنین تا حدی مهم است که در بیانیه پایان نامه خود بیش از حد فکر نکنید. یک بیانیه پایان نامه را با زبان فانتزی آرایش نکنید، و در اینکه چگونه زمینه را برای بحث خود آماده می کنید، خیلی زیرک نباشید.

این مقاله را مطالعه کنید  محدودیت تحقیق

هر دوی این راهبردها گاهی اوقات یک تز مرکزی ضعیف را پنهان می کنند. استاد شما هر کسی که باشد، از شما قدردانی خواهند کرد که به صورت واضح و مختصر به موضوع برسید.

انواع بیانیه پایان نامه

مقاله استدلالی

بیانیه پایان نامه موثر ، مقاله‌های استدلالی از دانش‌آموزان می‌خواهند که دیدگاه خاصی را مطرح کنند، یا خواننده را متقاعد کنند که تا زمانی که به نتیجه‌گیری مقاله می‌رسند، با دیدگاه نویسنده موافقت کند.
در این مقالات، بیانیه پایان نامه باید تصویر واضحی از استدلالی باشد که در طول مقاله خود مطرح خواهید کرد.
نماد دایره چک
مثال 1:
در یک کلاس تاریخ آمریکا، از شما خواسته می شود که در مورد علت اصلی جنگ 1812 بحث کنید. بیانیه پایان نامه شما ممکن است به این صورت باشد، “جنگ 1812 نتیجه مستقیم فروش تسلیحات بریتانیا به قبایل بومی در غرب آمریکا بود.”
نماد دایره چک
مثال 2:
در یک کلاس اخلاق، از شما خواسته می شود در مورد الزام اخلاقی برای کمک به افراد نیازمند بحث کنید. بیانیه پایان نامه شما ممکن است اینگونه باشد: “به موجب یک قرارداد اجتماعی، ما تعهد اخلاقی داریم که به یکدیگر کمک کنیم.”

مقاله تحلیلی

در مقاله های تحلیلی، نویسندگان باید تفسیر خود را از یک منبع یا مجموعه ای از منابع معین به اشتراک بگذارند. در این مقاله‌ها، یک بیانیه پایان‌نامه نتیجه‌ای را توضیح می‌دهد که تحلیل شما شما را به آن سوق داده است.
همچنین ممکن است با توضیح اینکه کدام نکات خاصی را بررسی می کنید، تحلیل خود را پیش بینی کنید. یک فرمول مفید برای شروع با این نوع بیانیه پایان نامه این است: “در این مقاله، من __________ را با بررسی ____، ____، و ____ استدلال می کنم.”

نماد دایره چک
مثال 1:
در یک کلاس انگلیسی، از شما خواسته شده است که مقاله ای بنویسید که چگونه یک مقاله متقاعدکننده در مورد تغییرات آب و هوا ساخته شده است.

بیانیه پایان نامه شما ممکن است بگوید: “در این مقاله، من استدلال می کنم که جانسون برای اثبات خطر تغییرات آب و هوایی به جای داده های علمی، به شدت به حکایات و مصاحبه های شخصی تکیه می کند.”

نماد دایره چک
مثال 2:
در یک کلاس روانشناسی، تکلیف شما مقاله ای است که ارتباط بین افسردگی و آسیب های دوران کودکی را بر اساس مطالعات متعددی که شما در مورد آنها تحقیق کرده اید، تجزیه و تحلیل می کند.

بیانیه پایان نامه شما ممکن است اینگونه باشد: “بر اساس داده های این سه مطالعه، واضح است که ارتباط مستقیمی بین ترومای دوران کودکی و افسردگی بالینی در بزرگسالان وجود دارد.”مقاله

تشریحی

مقاله‌های توضیحی از نویسندگان می‌خواهند که یک تفکیک اطلاعاتی از یک موضوع ارائه دهند و خوانندگان را با استفاده از جزئیات خاص آموزش دهند.

ممکن است درک اینکه چگونه یک بیانیه پایان نامه در یک مقاله توضیحی کاربرد دارد دشوار باشد زیرا نوشتن توضیحی اغلب یک استدلال را پیش نمی برد.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام مقاله مدیریت آموزشی

حتی در این صورت، یک عبارت کنترل کننده در نزدیکی ابتدای مقاله که نظر شما را خلاصه می کند مفید است. با برقراری ارتباط شفاف با هدف نوشتن خود، می توانید اطمینان حاصل کنید که هر قطعه اطلاعات جدیدی از ایده اصلی شما پشتیبانی می کند.

یک فرمول مفید برای راهنمایی مقاله توضیحی شما این است: “در این مقاله، من به خواننده خود __________ را آموزش خواهم داد.” همانطور که برای رسیدن به این هدف کار می کنید، می توانید بعداً این جمله را مجدداً مرور کنید و آن را به صورت یک بیانیه پایان نامه مؤثر دوباره کار کنید.

نماد دایره چک
مثال 1:
در یک کلاس بیوشیمی، از شما خواسته شده است که مقاله ای بنویسید که تاثیر بیسفنول A بر بدن انسان را توضیح دهد. آن ممکن است بگوید: “این مقاله ارتباط بین قرار گرفتن در معرض بیسفنول A و فشار خون را روشن می کند.”

نماد دایره چک
مثال 2:
در کلاس مطالعات جنسیتی، باید مقاله ای بنویسید که فمینیسم موج سوم را توضیح دهد. آن ممکن است اینگونه باشد: «فمینیسم موج سوم بر اساس کار نسل های قبلی فمینیست ها برای دفاع از دیدگاهی گسترده از معنای زن بودن ساخته شده است.»

انشا شخصی

به خصوص در کلاس های آهنگسازی و نویسندگی خلاق، ممکن است از شما خواسته شود که مقالاتی بنویسید که بر اساس تجربیات شخصی شما باشد.

درخواست‌های مقاله‌های شخصی ممکن است شامل نوشتن در مورد تجربیات شما با نژاد یا پیشرفت شما به عنوان یک نویسنده باشد، و این مقالات اغلب بر لحظه‌ای از تحقق یا مکاشفه متمرکز می‌شوند.

شما می توانید این موضوعات را در  پایان نامه برای مقاله شخصی خود تقطیر کنید. در حالی که ممکن است هیچ بحث اصلی در پایان نامه ای مانند این وجود نداشته باشد، همیشه یک اصل سازماندهی وجود دارد، مانند تغییر، سرنوشت، رشد یا کنایه.

نماد دایره چک
مثال 1:
در یک کلاس نویسندگی خلاق، شما باید یک انشا بنویسید که چگونه مکانی که بزرگ شده اید به شما شکل داده است. آن  ممکن است شبیه این باشد: “بزرگ شدن در مزرعه به من آموخت که چگونه صبورتر باشم.”

نماد دایره چک
مثال 2:
در کلاس آهنگسازی، شما باید در مورد اولین باری که متوجه شدید جنسیت شما بخشی از هویت شماست، مقاله بنویسید.

بیانیه پایان نامه مقاله شما ممکن است اینگونه باشد: «از آنجایی که در کودکی به خاطر بازی با عروسک‌ها فریاد می‌زدم، فهمیدم که با محدودیت‌های باریک مردانگی آن‌طور که خانواده‌ام تعریف می‌کردند، مطابقت ندارم.»

 

چند فکر نهایی

ایجاد یک بیانیه پایان نامه موثر نه تنها در دانشگاه، بلکه در زندگی روزمره شما یک تمرین مفید است.

این به شما می آموزد که ایده ها را بررسی کنید، آنها را در یک موضوع یا بحث اصلی سازماندهی کنید، و به طور متقاعدکننده ای شواهد را در حمایت از این استدلال بسیج کنید – مهارتی که در بسیاری از مشاغل و تلاش های شخصی مفید است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 2 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟