مراحل نوشتن پایان نامه

مراحل نوشتن پایان نامه

مراحل نوشتن پایان نامه ، یکی از مؤلفه‌های اصلی بسیاری از دوره‌های تحصیلی، انجام پایان‌نامه یا رساله شامل ارسال یک نوشته مهم دانشگاهی است. کشف کنید که چگونه با در نظر گرفتن این هفت حوزه کلیدی به موفقیت دست یابید.

اختصاص زمان کافی به برنامه ریزی و ساختاردهی کار مکتوب خود در حین تحصیل در دانشگاه مهم است، اما وقتی نوبت به پایان نامه فراگیر می رسد، ضروری است که به خوبی آماده شوید.

مراحل نوشتن پایان نامه ، از حل و فصل یک موضوع و ارائه یک عنوان، تا لحظه ای که آن را تحویل می دهید، این روند تضمینی است که به شما احساس هیجان، شک به خود، وحشت و سرخوشی می دهد.

صرف نظر از اینکه در حال آماده شدن برای پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا هستید، نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا در مسیر درست نگه دارید.

مراحل نوشتن پایان نامه - کالج نوین
مراحل نوشتن پایان نامه – کالج نوین

پایان نامه چیست؟

 گزارش یا تحقیقی است که دانشجویان درباره یک موضوع خاص مرتبط به گرایش تحصیلی شان، برای دریافت مدرک تحصیلی این کار تحقیقی را انجام می دهند.

موضوع پایان نامه نه تنها نباید تکراری باشد بلکه باید موضوعات جدید را مورد هدف قرار دهد، پس هر دانشجو موظف به نگارش پایان نامه با موضوع و محتوای جدید است.

7 مرحله برای نوشتن پایان نامه

1. موضوع تحقیق خود را با دقت انتخاب کنید

مراحل نوشتن پایان نامه ، دکتر الکس پاتل، مشاور توسعه یادگیری در مؤسسه یادگیری دانشگاه لستر، می گوید: بسیار مهم است که موضوع تحقیق شما چیزی جذاب و معنادار باشد – شاید موضوعی که با آرزوهای شغلی شما مطابقت داشته باشد و برای جامعه دانشگاهی بزرگتر مهم باشد.

میشل اشنایدر، افسر توسعه مهارت‌های آکادمیک در دانشگاه لیدز، می‌افزاید: پایان‌نامه شما فرصتی است برای نشان دادن افکار و ایده‌های خود، بررسی عمیق‌تر یک حوزه و تثبیت دانش قبلی. “انتخاب چیزی که واقعاً به آن علاقه دارید، انگیزه شما را حفظ می کند.”

اگر در تلاش برای ایده‌ها هستید، می‌توانید در مورد مطالب درسی، مجلات دانشگاهی، روزنامه‌ها و سایر رسانه‌ها تحقیق کنید تا موضوعات جاری مرتبط با رشته خود را شناسایی کنید و الهام‌بخشی برای موضوع پایان‌نامه خود بیابید.

علاوه بر این، الکس توصیه می کند که با سرپرست خود برای توافق بر سر یک تمرکز یا سؤال تحقیقاتی روشن کار کنید، و از درک آنها از حوزه تحقیق، روش های مناسب، و آنچه ممکن است در چارچوب زمانی شما قابل دستیابی باشد بهره مند شوید.

او می گوید: «در نظر بگیرید که چرا پرداختن به موضوعی که انتخاب کرده اید مهم است. هنگامی که یافته های خود را خلاصه کردید، به این فکر کنید که چگونه آنها به توجیه شما برای اینکه چرا این یک سؤال یا موضوع مهم است مرتبط می شوند.

2. آنچه از شما خواسته می شود را بررسی کنید- مراحل نوشتن پایان نامه

کریستی پریچارد، مدیر یادگیری دانشجویان در دانشگاه پلیموث، توصیه می‌کند برای جلوگیری از هرگونه اشتباه احمقانه و پرهزینه، خود را با پروتکل‌های اخلاقی دانشکده، کتاب‌های راهنمای ماژول‌ها و راهنماهای سبک ارجاع آشنا کنید.

قبل از شروع برنامه ریزی، مطمئن شوید که آنچه از شما انتظار می رود را درک کرده اید. شما باید بفهمید:

. نوشتن آکادمیک در رشته شما چگونه است
. تعداد کلمات
. چه زمانی و در کجا باید پایان نامه خود را ارسال کنید.

مراحل نوشتن پایان نامه ، الکس به دانشجویان توصیه می کند که در مورد سایر پایان نامه ها یا نوشته های دانشگاهی در رشته انتخابی خود سؤال بپرسند، از جمله:

. ساختار پایان نامه چگونه است؟
. چه نوع منبعی استفاده می شود؟
. چگونه از این منابع استفاده می شود؟
. چه اشکالی از تحلیل مناسب تلقی می شود؟

در نهایت، الکس اشاره می کند که می توانید از طریق گفتگو با استاد راهنما، درک مشترکی از پایان نامه ایجاد کنید.

مراحل نوشتن پایان نامه - کالج نوین
مراحل نوشتن پایان نامه – کالج نوین

3. هدف و ساختار مشخصی داشته باشید

مراحل نوشتن پایان نامه ، کریستی پیشنهاد می کند که پس از حل موضوع خود، آماده نوشتن یک پروپوزال پایان نامه باشید. با نشان دادن اینکه چگونه حوزه تحقیقاتی شما مرتبط است، مقدمه، بررسی ادبیات و روش شناسی شما آسان تر می شود.

پروپوزال شما هدف پایان نامه شما و نحوه انجام تحقیقات خود را مشخص می کند.

پایبند ماندن به یک برنامه به شما کمک می‌کند تا بدون جاه‌طلبی بیش از حد در تحقیقات خود متمرکز بمانید، که شانس شما را برای ایجاد یک استدلال قوی و منسجم افزایش می‌دهد.

دانستن اینکه ایده‌های شما به کجا می‌روند، تضمین می‌کند که در مسیر خود باقی می‌مانید و فقط نکات مربوطه را بیان می‌کنید.

اگر مسیر تا حدودی تغییر کند، هیچ مشکلی با تنظیم برنامه شما وجود ندارد – اما عنوان، عنوان و محتوای شما باید مطابق با آن اصلاح شود. صحبت در مورد طرح یا ساختار پایان نامه اصلاح شده خود با استاد راهنما می تواند به شما کمک کند تا روی تحقیق متمرکز بمانید و منطقی بودن آن را تعیین کنید.

مراحل نوشتن پایان نامه ، همانطور که در نظر می گیرید که چه چیزی باید تا مهلت ارسال ارسال شود، کریستی توصیه می کند که زمان را برای موارد زیر در نظر بگیرید:

مراحل نوشتن پایان نامه - کالج نوین
مراحل نوشتن پایان نامه – کالج نوین

. خواندن و تحقیق
. جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها
. ساختار و بازسازی
. پیش نویس و بازنویسی
. تصحیح
. چاپ و صحافی

الکس که نمودارهای گانت را به عنوان ابزاری مفید برای برنامه ریزی فرآیند تحقیق و نوشتن برای برخی از نویسندگان توصیه می کند، پیشنهاد می کند که این رویکرد دقیق می تواند با نتیجه نهایی پاداش داده شود.

4. در حین حرکت بنویسید

هنگامی که آماده شروع نوشتن هستید، هدف مناسبی را هدف قرار دهید – برای مثال، هزار کلمه در هر هفته، زیرا این می تواند هم انگیزه دهنده و هم سازنده باشد. “آیا می توانید از ملاقات با سرپرست خود به عنوان یک مهلت مفید استفاده کنید؟” الکس را نشان می دهد.

فوراً شروع به نوشتن کنید و از فرآیند نوشتن به عنوان ابزاری برای کمک به درک بهتر موضوع استفاده کنید. پس از تکمیل یک بخش، بررسی کنید که به همه مواردی که می خواهید پوشش دهید، پرداخته اید.

مراحل نوشتن پایان نامه ، هر کدام باید عملکرد خاص خود را داشته باشند و به خوبی با بقیه محتوا پیوند برقرار کنند.

“نوشته شما به شما کمک می کند تا هنگام تلاش برای توسعه روایت، درک بهتری از موضوع داشته باشید، و با درک بیشتر آن، تحلیل، تفسیر و تاکید شما تغییر خواهد کرد. الکس می‌گوید ویرایش می‌تواند آغاز، نه نقطه پایان نوشتن شما باشد.

شما باید مرتباً نسخه پشتیبان تهیه کنید، یادداشت های تحقیقی بنویسید و فهرست جامعی از منابع خود را نگه دارید.

کریستی می‌گوید: پیگیری مطالبی که می‌خوانده‌اید و از کجا آمده است، بعداً ساعت‌ها کار شما را کاهش می‌دهد.

«به خاطر سپردن ایده‌ها از کجا آمده‌اند، به‌ویژه زمانی که کتاب‌ها روی هم انباشته شده‌اند و پوشه‌هایی مملو از مقالات مجلاتی پر شده‌اند، می‌تواند بسیار دشوار باشد».

5. به سوال ادامه دهید

مراحل نوشتن پایان نامه ، الکس تأکید می کند که حفظ یک ذهنیت پرسشگر و انتقادی در طول فرآیند نوشتن پایان نامه مهم است – هم در رابطه با کار و یافته های خود و هم در رابطه با یافته های دیگران.

“به یاد داشته باشید که از خود بپرسید که چقدر با یک توضیح یا تفسیر خاص قانع شده اید و چرا، و آیا جایگزین های بالقوه معتبری وجود دارد.”

همچنین باید دلیل خود را برای خواننده توضیح دهید. به عنوان نویسنده، شما ممکن است فکر کنید که توجیه یک نکته خاص واضح است، اما ممکن است برای کسی که برای اولین بار با این مفهوم مواجه می شود، چنین نباشد.

مراحل نوشتن پایان نامه ، یک ارزیاب نمی تواند به شما اعتباری برای تشکیل یک استدلال قوی بدهد، مگر اینکه شما مدرکی در مورد اینکه چگونه به یک نتیجه خاص رسیده اید ارائه دهید.

علاوه بر حصول اطمینان از اینکه کتابشناسی شما دارای منابع فراوان است، مطمئن شوید که به املای صحیح اسامی و نظریه ها نیز توجه کرده اید.

6. مرحله ویرایش را دست کم نگیرید

یک فرآیند ویرایش کامل برای اطمینان از تولید یک اثر با ساختار، منسجم و صیقلی حیاتی است.

برای خود زمان کافی برای درگیر شدن با نوشتار خود در سطوح مختلف بگذارید – از ارزیابی مجدد منطق کل مقاله، تصحیح، تا بررسی اینکه به جنبه هایی مانند فرمت ارجاع مورد نیاز توجه کرده اید.

راهنمای مطالعه هنر ویرایش دانشگاه لستر یک فرآیند پنج مرحله‌ای را برای نوشتن پایان‌نامه پیشنهاد می‌کند و راهنمایی‌های بیشتری در مورد آنچه ممکن است در هر مرحله درگیر باشد ارائه می‌کند.

علاوه بر اطمینان از اینکه استدلال اصلی شما توسط نقل‌قول‌های مرتبط پشتیبانی می‌شود، همچنین برای خواننده روشن کنید که از مشارکت‌های تأثیرگذارترین نظریه‌ها و تحقیقات در موضوع خود آگاه هستید – زیرا انجام ندادن این کار ممکن است باعث شود نویسنده بیمار به نظر برسد. مطلع.

7. از دستاورد لذت ببرید

مراحل نوشتن پایان نامه ، اگر از زمان خود به نحو احسن استفاده کرده اید و به برنامه ای پایبند بوده اید، حتی اگر همه چیز دقیقاً آنطور که تصور می کردید پیش نرود، نیازی به وحشت نیست.

به یاد داشته باشید، شما موضوع پایان نامه خود را پس از بررسی دقیق انتخاب کرده اید، بنابراین هرگونه فکر غیرمنطقی در مورد شروع مجدد احتمالی از صفر را نادیده بگیرید.

الکس می گوید: «پایان نامه شما فرصتی برای تحقیق، ایجاد دانش و پرداختن به یک موضوع مهم در رشته شماست، بنابراین بر روی هدف خود متمرکز بمانید و می توانید از تلاش های خود راضی باشید.

در نهایت، پایان نامه شما به یکی از بزرگترین دستاوردهای شما تبدیل خواهد شد. کریستی می افزاید: «تکمیل پایان نامه شما گاهی دشوار خواهد بود، اما از آن نهایت استفاده را ببرید و با افتخار به گذشته نگاه خواهید کرد».

این مقاله را مطالعه کنید  نمونه گیری گلوله برفی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 11 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟