انواع گزارش تجاری

انواع گزارش تجاری

گزارش تجاری ارائه منظم و عینی حقایق و اطلاعات است که به تصمیم گیری کمک می کند. انواع گزارش های تجاری وجود دارد که به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

انواع گزارش تجاری
بر اساس نیاز

گزارش کسب و کار بر اساس نیاز

گزارش روتین
گزارش های معمول شرکت را در نظارت و تنظیم فرآیندها و رویه ها تسهیل می کند. این گزارش ها به طور منظم مورد نیاز است. یعنی روزانه، هفتگی، فصلی، شش ماهه یا سالانه. با توجه به این ویژگی، به طور متناوب به عنوان گزارش های دوره ای شناخته می شوند. این گزارش ها دارای قالب از پیش تعریف شده هستند. همچنین، زنجیره مسئولیت از قبل تعیین شده است، به شرح زیر است:

چه کسی داده ها را جمع آوری خواهد کرد،
چه کسی قرار است آن داده ها را آماده و جمع آوری کند،
به چه کسانی گزارش باید ارائه شود
کاربران داده ها
برخی از نمونه های گزارش های معمول عبارتند از: گزارش پیشرفت، گزارش هزینه، گزارش ارزیابی عملکرد، گزارش بازرسی و گزارش فروش.

گزارش های وظیفه
اینها گزارشات یکباره است. اینها در نتیجه تحقیق در مورد یک موضوع تهیه می شوند. این گزارش ها اطلاعات مربوطه، تفسیر را به خواننده ارائه می دهند، نتیجه گیری می کنند و همچنین توصیه هایی را ارائه می دهند. آنها نه تنها اطلاعات ارائه می دهند، بلکه تجزیه و تحلیل و تفسیر یافته های تحقیق را نیز ارائه می دهند.

بر اساس طول

گزارش تجاری مبتنی بر طول

انواع گزارش تجاری - کالج نوین
انواع گزارش تجاری – کالج نوین

گزارش رسمی طولانی
سند رسمی که برای عموم آزاد است، گزارش رسمی طولانی است. این گزارش ها به دلیل زبان به کار رفته در آنها به این نام خوانده می شوند. همچنین حاوی جملات توضیحی است و به ترتیب منظم تنظیم شده است. ترتیب می تواند:

این مقاله را مطالعه کنید  آمار

صفحه عنوان
فهرست
خلاصه داستان
شرایط مرجع
مقدمه
یافته ها
نتیجه
توصیه
ضمیمه
کتابشناسی – فهرست کتب
فهرست مطالب
گزارش رسمی کوتاه
شرکت این گزارش ها را برای بررسی داخلی آماده می کند. اینها در مقایسه با یک گزارش رسمی طولانی، تعداد صفحات کمتری دارند. از این رو مختصر و دقیق است. مواردی وجود دارد که توصیه ها و نتیجه گیری ها در ابتدای گزارش وجود دارد. ممکن است 10 تا 15 صفحه باشد. آن شامل:

صفحه عنوان
شرایط مرجع
مقدمه
یافته ها
نتیجه
توصیه
ضمیمه
گزارش غیر رسمی
تهیه گزارشات غیر رسمی برای استفاده داخلی شرکت می باشد. مسائل و موضوعات معمول مربوط به فعالیت های بخش را در نظر می گیرد. برای ارائه این گزارش از قالب یک یادداشت استفاده می کنیم. اینها معمولاً 2 تا 7 صفحه هستند. آنها به این دلیل نامیده می شوند که اصول خاصی از نوشتن را رعایت نمی کنند. ترتیب آن به شرح زیر است:

شرایط مرجع
مقدمه
یافته ها
نتیجه گیری و پیشنهاد
بر اساس هدف

گزارش تجاری مبتنی بر هدف

گزارش اطلاعاتی
این گزارش ها حاوی حقایقی است که هدف آن آگاه کردن خواننده است. و بدین ترتیب خواننده با مطالعه گزارش می تواند از جزئیات رویدادها، فعالیت ها و شرایط آگاهی پیدا کند.

گزارش تحلیلی
برای تهیه یک گزارش تحلیلی، نویسنده تمام اطلاعات مربوطه را جمع آوری می کند. سپس همان را تحلیل می کند. پس از آن، مطالب تجزیه و تحلیل شده به کاربر ارائه می شود. این به خواننده اجازه می دهد تا تصمیمات منطقی بگیرد و مسائل مختلف را حل کند. برخی از نمونه‌های این گزارش‌ها، گزارش‌های امکان‌سنجی، گزارش‌های تحقیقاتی و گزارش‌های پیشنهادی هستند.

این مقاله را مطالعه کنید  نظریه انتظار وروم

بر اساس فرم فیزیکی

گزارش تجاری مبتنی بر فرم فیزیکی

گزارش یادداشت
Memo مخفف Memorandum است. اینها پیام‌های کوتاهی هستند که برای ارتباطات تجاری داخلی طراحی شده‌اند. گردش این گزارش ها بین کارکنان درون سازمان صورت می گیرد. فرمت گزارش های یادداشت درست مانند یک یادداشت است. علاوه بر این، ارتباط هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی جریان دارد.

گزارش نامه
گزارش های کوتاه ارائه شده در قالب نامه، گزارش نامه هستند. با توجه به این ویژگی ها، شامل جزئیات مختلفی است. آنها شامل آدرس فرستنده و گیرنده، تاریخ نوشتن نامه، سلام، خط موضوع، خط پایانی، امضا و غیره است. دو صفحه هستند. بر اساس رابطه فرستنده با خواننده، فرستنده می تواند از سبک های نوشتاری رسمی یا غیر رسمی استفاده کند.

گزارش دستنوشته
به عنوان گزارش رسمی شناخته می شود. طولانی است به این معنا که تا بسیاری از صفحات گسترش می یابد. ممکن است جداول و محاسبات زیادی را پوشش دهد.

بر اساس قانون

گزارش تجاری مبتنی بر قانون

گزارش های قانونی
اینها گزارشاتی هستند که طبق مقررات مقرر در قانون باید ارائه شوند. اینها شامل گزارش مدیر، گزارش حسابرس و گزارش سالانه است.

گزارش غیر قانونی
این گزارش ها که قانون اجباری نمی کند بلکه بخشی از رویه مدیریت مدرن است. یکی از نمونه های کلاسیک چنین گزارشی، گزارش های کمیته است.

بر اساس شخصی که آنها را پیش نویس می کند

گزارش کسب و کار مبتنی بر پیش نویس شخصی آنها

گزارش های فردی
گزارش ها کار بخش یا واحد را بیان می کند. مدیر شعبه شرکت، مدیر تولید، مدیر خرید، منشی شرکت، وکیل و حسابرس آنها را ارسال می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  برنامه ریزی استراتژیک

گزارش های کمیته
موارد خاصی وجود دارد که در آن گزارش تجاری در زمینه هایی که به بخش های مختلف مربوط می شود ضروری است. و بسیار مهم است که او ترجیح می دهد یک تیم از متخصصان، یعنی یک کمیته تشکیل دهد. شرکت ها وظیفه تهیه گزارش ها را به این کمیته ها محول می کنند. علاوه بر این، چنین گزارش هایی سبک رسمی و لحن غیرشخصی دارند. تهیه این گزارشات نیازمند فرآیند مدبرانه و مشورت اعضا است.

کلمه ای از اصطلاحات تجاری
در مجموع، گزارش‌های تجاری از اهمیت بالایی برخوردار هستند، زیرا برای دریافت ایده‌ها یا بینش‌های جدید در مورد یک موضوع ضروری است. زمانی که پرس و جو یا تحقیق صورت می گیرد، یک شرکت نیز به این گزارش نیاز دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟