انواع رفتار مصرف کننده - کالج نوین

انواع رفتار مصرف کننده

انواع رفتار مصرف کننده مجموع تصمیم مصرف کنندگان در مورد جستجو، انتخاب، خرید، استفاده، ارزیابی و دور انداختن محصول و خدمات است که انتظار می رود نیازهای آنها را برآورده کند.

به عبارت ساده، رفتار مصرف‌کننده را می‌توان به عنوان رفتار فردی که مستقیماً با تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری زمان، پول و انرژی برای خرید و استفاده از کالاها و خدمات مورد علاقه و نیاز خود درگیر است، تعریف کرد.

رفتار مصرف کننده مبانی مختلف، یعنی شخصی، روانی، موقعیتی، اجتماعی و غیره را مطالعه می کند تا مشخص کند مصرف کنندگان به چه دلایلی محصولات و خدمات را می خرند، مصرف می کنند و دور می ریزند. روشی را تعیین می کند که احساسات، نگرش ها و ترجیحات مصرف کننده بر رفتار خرید تأثیر می گذارد. این مقاله را مطالعه کنید: استرس

انواع رفتار خرید مصرف کننده
رفتار خرید مصرف کننده عمدتاً با نوع محصولی که مصرف کننده نیاز به خرید دارد تعیین می شود. بنابراین، در مورد محصولات مختلف، رفتار خرید متفاوت خواهد بود، یعنی رفتار مصرف کننده در زمان خرید شیر، در زمان خرید لپ تاپ یکسان نخواهد بود.

انواع رفتار مصرف کننده
انواع رفتار مصرف کننده – کالج نوین

بنابراین، این تفاوت از کجا به تصویر می آید؟ این بر اساس استفاده از محصول، کیفیت، ویژگی ها، دفعات خرید و مهمتر از همه “قیمت” ایجاد می شود. در طول سال‌ها تحلیل شده است که مصرف‌کنندگان در هنگام خرج کردن پول برای اقلام گران‌قیمت بسیار درگیر هستند، در حالی که وقتی کالا گران نیست و به طور مکرر خریداری می‌شود، مشارکت مصرف‌کننده کمتر است.

رفتار مصرف کننده بر اساس دو بعد به چهار دسته کلی تقسیم می شود:

این مقاله را مطالعه کنید  منابع اخلاق کسب و کار

درجه درگیری
ادراک تفاوت های معنادار بین برندها. انواع رفتار مصرف کننده
رفتار خرید پیچیده
چنین رفتاری در مورد محصولی که گران است، به ندرت خریداری می شود، خود بیان می کند، ریسک بالایی دارد و سرمایه گذاری یکبار مصرف دارد، اعمال می شود.

خریدار اطلاعات چندانی در مورد محصول ندارد و به همین دلیل به شدت درگیر خرید می شود و تحقیقاتی را برای جمع آوری اطلاعات در مورد محصول از منابع مختلف مانند سایت شرکت یا نماینده فروش انجام می دهد و همچنین از دوستان و کارشناسان خود مشاوره می گیرد. و آشنایان، تصمیم درست بگیرند.

بنابراین مصرف کننده زمان زیادی را صرف ارزیابی جایگزین ها می کند و باور و نگرش خود را نسبت به محصول ایجاد می کند و سپس تصمیم نهایی را برای خرید و سرمایه گذاری مبلغ می گیرد.

به عنوان مثال، رفتارهای پیچیده خرید

ناهماهنگی کاهش رفتار خریدار
هنگامی که محصول گران است، کمتر خریداری می شود و ریسک بالایی دارد، ناهماهنگی، یعنی نارضایتی ممکن است زمانی رخ دهد که مصرف کننده نگران این باشد که ممکن است از تصمیم خود پشیمان شود زمانی که مصرف کننده متوجه می شود که همان محصول ارائه شده توسط مارک های دیگر بهتر است. از نظر کیفیت و دوام

بنابراین، چنین رفتاری عمدتاً به دلیل نارضایتی ناشی از خرید قبلی، کاهش ناهماهنگی پس از خرید است.

به همین دلیل است که مشتری به شدت درگیر خرید است اما تشخیص تفاوت بین محصول ارائه شده توسط برندهای مختلف دشوار است و همچنین انتخاب محدودی وجود دارد که بر تصمیم گیری نیز تأثیر می گذارد. بنابراین، اطلاعات را از منابع مختلف جمع‌آوری می‌کند و گزینه‌های جایگزین را مقایسه و ارزیابی می‌کند، قبل از خرید نهایی که زمان‌بر است.

این مقاله را مطالعه کنید  اعتصاب

علاوه بر این، بر اساس قیمت، مشخصات، در دسترس بودن و راحتی، محصول انتخاب می شود.

برای مثال‌های رفتار ناهماهنگی کاهش‌دهنده خرید

رفتار خرید معمولی
این رفتار زمانی اعمال می شود که محصول مقرون به صرفه باشد و به طور مکرر خریداری شود، اما مصرف کننده در مورد اینکه کدام برند محصول را خریداری می کند، دخالت کمتری دارد. بنابراین، قبل از تصمیم گیری خرید، توجه زیادی وجود ندارد، زیرا صرفاً بر اساس آشنایی و در دسترس بودن برند است.

مردم از روی عادت یا آشنایی با ذائقه و نه به دلیل وفاداری قوی به برند، چنین اقلامی را خریداری می کنند.

برای مثال‌های رفتار-خرید-عادی

رفتار خرید تنوع طلب
وقتی خریدار بین برندها نه به دلیل نارضایتی از خرید قبلی، بلکه به دلیل تنوع، بین برندها جابه‌جا می‌شود، یعنی می‌خواهد چیز جدیدی را امتحان کند و از خستگی جلوگیری کند.

در چنین شرایطی خریدار باورهای خاصی نسبت به محصول دارد و پس از ارزیابی کمی اقدام به خرید کرده و در زمان مصرف نسبت به محصول نظر می دهد.

به عنوان مثال، نمونه‌هایی از رفتار-به‌دنبال-خرید-تنوع

بنابراین، رفتار مصرف‌کننده دامنه وسیع‌تری دارد که نه تنها خریدار واقعی محصول و عمل خرید را در نظر می‌گیرد، بلکه نقش‌های متفاوتی را که افراد مختلف ایفا می‌کنند، یعنی آغازگر، تأثیرگذار، تصمیم‌گیرنده، خریدار و کاربر، همراه با تأثیر در نظر می‌گیرد. آنها در مورد خرید نهایی تصمیم می گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 3 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟