انواع گروه - کالج نوین

انواع گروه

انواع گروه به دو یا چند نفر اطلاق می شود که منافع مشترک دارند و برای دستیابی به اهداف و مقاصد مشترک گرد هم می آیند. گروه ها می توانند رسمی و غیر رسمی باشند. گروه‌های رسمی توسط سازمان با هدف دستیابی به هدف ایجاد می‌شوند، در حالی که گروه‌های غیررسمی به محض تعامل افراد با یکدیگر، به‌طور خودجوش ایجاد می‌شوند.

انواع گروه
انواع گروه – کالج نوین

انواع گروه ها

گروه ها را می توان بر اساس ساختار سازمان طبقه بندی کرد. اینها هستند:

گروه های رسمی
گروه های غیررسمی
طبقه بندی تحلیلی گروه ها را می توان به صورت زیر انجام داد:

گروه های اولیه و ثانویه: گروه اولیه به گروه اجتماعی کوچکی اطلاق می شود که اعضای آن ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و رابطه ای پایدار دارند. نمونه هایی از این گروه ها می تواند اعضای خانواده، گروه های دوستی و گروه های اجتماعی بسیار تأثیرگذار باشد. در اینجا اعضای گروه با یکدیگر رابطه صمیمی دارند و مشخصه آن معاشرت و همکاری چهره به چهره است.

گروه‌های ثانویه گروه‌های رسمی‌تری هستند که اعضای آن برای انجام وظایف خاصی گرد هم می‌آیند. در اینجا اعضای گروه از نظر عاطفی با یکدیگر ارتباط ندارند و تحت تأثیر درد و لذت دیگران قرار نمی گیرند. نمونه هایی از این گروه ها می تواند گروه های شرکتی، نظامی، گروه های سیاسی، کارخانه ها و غیره باشد. بنابراین، یک گروه ثانویه ماهیت بیشتری نهادینه می کند.

عضویت و گروه های مرجع: گروه عضویت، گروهی است که یک فرد واقعاً به آن تعلق دارد. گاهی اوقات قرار است حق عضویت برای عضویت در گروه های خاصی داده شود. عضویت در باشگاه بهترین نمونه از گروه های عضویت است.

این مقاله را مطالعه کنید  گروه های رسمی

گروه های مرجع انواع گروه هایی هستند که یک فرد خود را با آنها شناسایی می کند و می خواهد عضو آن گروه شود. یک فرد می‌تواند عضو چند گروه باشد، اما ممکن است در همه گروه‌ها به طور همزمان شرکت نکند و دوست دارد در گروه‌هایی شرکت کند که هنجارهایشان جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر است.

گروه های فرماندهی و وظیفه: گروه فرماندهی متشکل از مافوق و زیردستان است که بر اساس اختیارات خود در گروه دستورات را اجرا می کنند. این نوع گروه از طریق نمودار سلسله مراتبی سازمان تعیین می شود. یک مثال می تواند مدیر بازاریابی باشد که گروهی از پرسنل فروش را در زیر مجموعه خود دارد.

گروه وظیفه گروهی از افراد است که گرد هم می آیند تا یک کار خاص یا کاری را که به آنها محول شده است انجام دهند. به طور کلی، این گروه ها برای سرمایه گذاری از تخصص افراد مختلف در جهت انجام یک پروژه خاص ایجاد می شوند. بنابراین، گروه های وظیفه می توانند فراتر از خطوط نمودار سلسله مراتبی سازمان تشکیل شوند.

درون گروهی و برون گروهی: درون گروهی انواع گروه هایی است که از افرادی تشکیل شده است که در عملکرد اجتماعی جایگاه مسلط دارند. این اعضا می توانند اکثریت باشند و حامل ارزش های حاکم بر جامعه باشند.

برون گروه به افرادی اطلاق می شود که در برخی موارد از نظر تعداد کمتر به حساب می آیند و غالباً در جامعه به عنوان حاشیه ای یا زیردست به نظر می رسند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟