انواع مطالعات مشاهده ای - کالج نوین

انواع مطالعات مشاهده ای

انواع مطالعات مشاهده ای ، مطالعات مشاهده‌ای می‌تواند به آماردانان، دانشمندان، روان‌شناسان، تحلیل‌گران بازار تجاری و دیگر متخصصانی که می‌خواهند رفتارها یا پدیده‌های طبیعی را درک کنند، کمک کند. انواع مختلف مطالعات مشاهده‌ای، همگی مزایای متمایز را برای افراد یا سازمان‌هایی که به دنبال انجام تحقیقات هستند، ارائه می‌کنند. اگر در هر زمینه‌ای کار می‌کنید که تحقیق در آن ضروری است، ممکن است با مطالعات مشاهده‌ای مواجه شوید و نیاز به درک نحوه عملکرد آن ها داشته باشید. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که مطالعات مشاهده ای چیست، هفت نوع اصلی مطالعات مشاهده ای و اینکه چگونه مطالعات مشاهده ای با مطالعات تجربی مقایسه می شود.

انواع مطالعات مشاهده ای
انواع مطالعات مشاهده ای – کالج نوین

مطالعات مشاهده ای چیست؟

مطالعات مشاهده ای فرآیندهای تحقیقاتی هستند که در آن افراد یا سازمان ها یک عامل را بدون دستکاری در آن بررسی می کنند. اکثر مطالعات رصدی امروزه شامل مشاهده افراد یا حیوانات است، اما محققان ممکن است پدیده های طبیعی مانند آب و هوا یا آتشفشان ها را نیز مشاهده کنند. محققان ممکن است یک یا چند عامل مرتبط با موضوع انتخابی خود، مانند یک ویژگی یا رفتار را مطالعه کنند. اگر محققی مطالعات مشاهده ای را انتخاب کرده باشد، سعی در تغییر یا تأثیرگذاری بر عوامل تحت مشاهده ندارد.

چند نمونه از مطالعات مشاهده ای چیست؟

انواع مطالعات مشاهده ای ، مطالعات مشاهده ای می تواند زمینه ها و عوامل بسیاری را در بر گیرد. محققی که مطالعات مشاهده ای انجام می دهد ممکن است یک یا چند عامل مرتبط با موارد زیر را مشاهده کند:

. حیوانات در محیط طبیعی خود
. استفاده انسان از محصولات یا خدمات یک شرکت خاص
. بلایای طبیعی مانند گردباد، طوفان یا سونامی
. انسان هایی که از تکنولوژی استفاده می کنند
. فرسایش یا حرکت طبیعی زمین
. رفتار انسان در یک محیط خاص، مانند کافی شاپ یا اجتماعات مذهبی
. حیوانات در باغ وحش یا ذخیره گاه حیات وحش
. انسان ها برای یک بیماری خاص مانند سرطان غربالگری می شوند
. ستارگان، سیارات و دیگر پدیده های نجومی
. انسان هایی که به یک گروه خاص مانند جنسیت یا ملیت تعلق دارند

انواع مطالعات مشاهده ای

هفت نوع مطالعه مشاهده ای وجود دارد. محققان ممکن است انتخاب کنند که از یک نوع مطالعات مشاهده ای استفاده کنند یا چندین رویکرد مطالعه مشاهده ای را ترکیب کنند.

مطالعات مقطعی

مطالعات مقطعی زمانی اتفاق می‌افتد که محققین موضوع انتخابی خود را در یک مقطع زمانی خاص مشاهده کنند. این روش یکی از ساده‌ترین انواع مطالعات مشاهده‌ای است، زیرا نیازی به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل چندباره داده‌ها ندارد. برای مثال، دانشمندی که یک مطالعه مقطعی انجام می‌دهد، ممکن است به این موضوع نگاه کند که افراد از یک جمعیت مشخص، مانند گروه سنی، چقدر به یک بیماری خاص مبتلا می‌شوند.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام پایان نامه مدیریت بازرگانی

مطالعات مورد-شاهدی

مطالعات مورد-شاهدی شامل مقایسه دو یا چند گروه از شرکت کنندگان یا پدیده ها است. یکی از این گروه ها گروه کنترل و بقیه گروه های درمانی هستند. تنها تفاوت بین گروه کنترل و تیمار، عامل تحت نظر است. مقایسه گروه کنترل با گروه درمان به اطمینان از معتبر بودن نتایج مطالعه کمک می کند.

به عنوان مثال، تصور کنید که می خواهید اثرات کافئین بر عادات خواب را مطالعه کنید. گروه درمانی شما افرادی هستند که به طور منظم کافئین می نوشند. گروه کنترل شما از نظر جمعیتی، مانند سن و جنسیت، با گروه درمانی شما مطابقت دارد، اما به طور منظم کافئین مصرف نمی کند. مطالعه عادات خواب هر دو گروه می تواند به شما کمک کند تا بفهمید کافئین چگونه بر عادات خواب تأثیر می گذارد.

مطالعات کوهورت

کوهورت به گروهی از افراد با یک ویژگی مشترک اشاره دارد. این ویژگی مشترک ممکن است جمعیت شناختی باشد، مانند قومیت، یا ممکن است رفتاری باشد، مانند الگوهای استفاده مشابه از فناوری. محققانی که یک روش مطالعه کوهورت را انتخاب می‌کنند، تنها افرادی را مشاهده می‌کنند که دارای ویژگی خاصی هستند. سپس محققان آنچه را که در گروه اتفاق می‌افتد مشاهده می‌کنند تا بررسی کنند که آیا صفات خاصی در گروه بر پاسخ‌های متغیر تأثیر می‌گذارند یا خیر.

به عنوان مثال، دانشمندانی که از یک مطالعه کوهورت استفاده می کنند ممکن است افرادی را که همه در یک هفته از یک منطقه خاص متولد شده اند مطالعه کنند. این دانشمندان طی چندین سال تفاوت‌هایی را در رفتارهای گروهی مانند رژیم غذایی، تعاملات اجتماعی یا عادات مشاهده می‌کنند.

انواع مطالعات مشاهده ای - کالج نوین
انواع مطالعات مشاهده ای – کالج نوین

مشاهده طبیعت گرایانه

مشاهده طبیعت گرایانه به این معنی است که دانشمندان رفتار انسان یا حیوان را در محیط طبیعی که آن رفتارها در آن رخ می دهد، مطالعه می کنند. مشاهده طبیعی نوعی تحقیق میدانی است، به این معنی که محققان داده های خود را خارج از یک محیط آزمایشگاهی یا بالینی جمع آوری می کنند.

محققان با استفاده از مشاهده طبیعت گرایانه سعی می کنند تا حد امکان خود را با محیط ادغام کنند تا شرکت کنندگان ندانند که مشاهده می شوند و متعاقباً رفتارهای طبیعی خود را تغییر دهند. بسیاری از جانورشناسان یا دانشمندانی که رفتارهای حیوانات را مطالعه می کنند، از رویکردی طبیعت گرایانه برای تحقیقات خود استفاده می کنند.

مشاهده شرکت کننده

مانند مشاهده طبیعت گرایانه، مشاهده مشارکتی شامل مطالعه رفتارها در محیط طبیعی آن ها است. با این حال، بر خلاف مشاهده طبیعت گرایانه، محققان در مطالعه خود در طول مشاهده مشارکتی فعال می شوند. محققان اغلب مشاهده مشارکتی را زمانی انتخاب می‌کنند که فقط می‌توانند داده‌های خاصی را با جذب کردن، یا ایفای نقش‌هایی که شبیه نقش‌هایی در محیط طبیعی هستند، جمع‌آوری کنند. به عنوان مثال، دانشمندی که می خواهد درباره رفتارهای موجود در یک مرکز توانبخشی بیشتر بداند، می تواند خود را به عنوان بیمار ثبت نام کند. تحلیلگران بازار تجاری همچنین ممکن است از مشاهدات مشارکت کننده برای ارزیابی استفاده عمومی یا دانش یک محصول یا خدمات خاص استفاده کنند.

این مقاله را مطالعه کنید  مقاله نویسی سریع و کارآمد، 5 نکته

مشاهده ساختار یافته

برخلاف مشاهدات مشارکتی و طبیعت گرایانه، مشاهده ساختاریافته شامل مطالعه شرکت کنندگان در محیط طبیعی آن ها نمی شود. در عوض، دانشمندان با استفاده از مشاهدات ساخت‌یافته، شرکت‌کنندگان را در یک محیط ساخته‌شده یا کنترل‌شده‌تر مطالعه می‌کنند.

محیط ساخت یافته ممکن است یک آزمایشگاه، کلینیک یا مرکز تحقیقاتی باشد. با این حال، محیط ساخت‌یافته نیز می‌تواند یک محیط طبیعی باشد که به نوعی توسط محققان تغییر یافته است. به عنوان مثال، تحلیلگران بازار کسب و کار ممکن است به شرکت کنندگان در یک محیط اداری وظیفه خاصی را برای انجام یا یک محصول خاص برای استفاده را بدهند.

مطالعات طولی

مطالعات طولی شامل مشاهده عوامل مشابه در دوره های زمانی مشخص است. فواصل زمانی مطالعه ممکن است کوتاه باشد، مانند مشاهده شرکت کنندگان در چند نقطه در طول یک ساعت. این فواصل زمانی همچنین می‌تواند دوره‌های طولانی‌تری مانند ماه‌ها یا حتی سال‌ها را شامل شود.

برای مثال، دانشمندان ممکن است از مطالعات طولی برای مشاهده رشد رشد در نوزادان و کودکان استفاده کنند. تحلیلگران بازار همچنین می توانند از مطالعات طولی برای ردیابی آگاهی عمومی از محصولات یا خدمات یک کسب و کار در طول یک سال یا بیشتر استفاده کنند.

مطالعات مشاهده ای در مقابل مطالعات تجربی

مطالعات تجربی دسته دیگری از مطالعات علمی هستند. در اینجا شباهت ها و تفاوت های اساسی بین مطالعات مشاهده ای و مطالعات تجربی وجود دارد:

تاثیرگذاری بر نتایج

تفاوت اصلی بین مطالعات تجربی و مشاهده‌ای این است که مطالعات تجربی تلاش می‌کنند بر نتایج علمی تأثیر بگذارند. در طول یک مطالعه تجربی، دانشمندان بر روی مطالعه تأثیر می گذارند یا در آن دخالت می کنند تا ببینند دستکاری آن ها چه تأثیری دارد.

به عنوان مثال، دانشمندان از یک طرح مطالعه تجربی استفاده می کنند تا بفهمند که آیا یک درمان پزشکی جدید می تواند به درمان یا به حداقل رساندن علائم یک بیماری خاص کمک کند. در این سناریو، همه شرکت کنندگان مشکل پزشکی دارند، اما دانشمندان شرکت کنندگان را به دو گروه مجزا تقسیم می کنند. یک گروه درمان جدید را دریافت می کنند در حالی که گروه دیگر دارونما یا ماده ای که بر سلامت آن ها تأثیر نمی گذارد دریافت می کنند. سپس دانشمندان ارزیابی می‌کنند که آیا گروهی که درمان جدید را دریافت کرده‌اند، در مقایسه با گروه کنترل، بهبود قابل‌توجهی در وضعیت پزشکی خود دیده‌اند یا خیر.

تعیین روش ها

در یک مطالعه تجربی، محققان معمولاً به شرکت کنندگان یک کار، درمان یا روش خاصی برای انجام کاری اختصاص می دهند. با این حال، در یک مطالعه مشاهده‌ای، محققان مطالعه می‌کنند که شرکت‌کنندگان چگونه رفتارها یا فعالیت‌های خاصی را انجام می‌دهند بدون اینکه به آن ها بگویند چه روش‌ها یا رفتارهایی را انتخاب کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید دانشمندی می خواهد مطالعه کند که میزان آبی که انسان می نوشد چگونه بر رژیم غذایی آن ها تأثیر می گذارد. اگر دانشمند یک مطالعه مشاهده‌ای را انتخاب کند، رژیم غذایی شرکت‌کنندگانی را که قبلاً مقادیر متفاوتی آب می‌نوشیده‌اند، ارزیابی می‌کنند.

این مقاله را مطالعه کنید  تجزیه و تحلیل داده های کمی، 2 شاخه

با این حال، اگر دانشمند طرحی آزمایشی را انتخاب کند، آنگاه دانشمند شرکت‌کنندگان را در گروه‌های مجزا دسته‌بندی می‌کند و به هر گروه مقدار معینی آب را برای نوشیدن هر روز اختصاص می‌دهد. سپس دانشمند بررسی می کند که آیا تغییرات رژیم غذایی قابل توجهی در میان گروه های مورد مطالعه وجود دارد یا خیر.

ساخت محیط

مطالعات تجربی معمولاً محیطی با یک یا چند عنصر کنترل شده یا دستکاری شده ایجاد می کنند. یک مطالعه تجربی اغلب در یک آزمایشگاه یا سایر محیط های ساختار یافته رخ می دهد. شرکت کنندگان در یک مطالعه تجربی نیز معمولاً نیاز به انجام یک کار خاص یا انجام یک درمان خاص دارند. با این حال، مطالعات مشاهده‌ای بر مطالعه رفتارها در محیط‌های طبیعی کنترل‌نشده توسط محققان تمرکز دارد.

یافتن شرکت کنندگان

هر دو مطالعات مشاهده ای و تجربی اغلب از روش های نمونه گیری تصادفی برای یافتن شرکت کنندگان استفاده می کنند. نمونه‌گیری تصادفی برای جمع‌آوری بخش کوچکی از یک جمعیت خاص که آن جامعه را به عنوان یک کل نشان می‌دهد، استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر دانشمندی بخواهد رفتار خاصی را در کودکان مطالعه کند، ممکن است از روش نمونه گیری تصادفی برای یافتن شرکت کنندگان برای مطالعه استفاده کند، خواه آن مطالعه مشاهده ای یا تجربی باشد.

تعیین رابطه علی

مطالعات تجربی معمولاً در اثبات روابط علی دقیق تر هستند. رابطه علّی به این معناست که یک عامل مستقیماً عامل دوم را ایجاد می کند یا بر آن تأثیر می گذارد. در یک مطالعه مشاهده ای، احتمال بیشتری وجود دارد که یک متغیر مداخله گر یا یک عامل اندازه گیری نشده و پیش بینی نشده بر داده ها تأثیر بگذارد.

با ادامه مثال آب آشامیدنی، بهترین رویکرد برای این نوع مطالعه احتمالاً یک مطالعه تجربی خواهد بود. اگر دانشمند یک مطالعه مشاهده‌ای را انتخاب کند، ممکن است متغیرهای مخدوش‌کننده‌ای مانند عادات خواب یا ورزش وجود داشته باشد که علاوه بر میزان آب آشامیدنی، بر رژیم غذایی نیز تأثیر می‌گذارد. اگرچه این متغیرهای مخدوش کننده ممکن است هنوز در یک طرح مطالعه تجربی وجود داشته باشند، متغیرهای مخدوش کننده احتمالاً کاهش می یابد زیرا دانشمند در حال دستکاری مصرف آب شرکت کنندگان و سپس ارزیابی تغییرات رژیم غذایی آن ها است.

هزینه

مطالعات مشاهده ای معمولاً به اندازه مطالعات تجربی گران نیستند. ایجاد یک محیط با کنترل ها یا دستکاری های بیشتر معمولاً مطالعه پرهزینه تری ایجاد می کند. از آنجایی که مطالعات مشاهده ای هزینه کمتری دارند، اغلب می توانند برای مدت زمان طولانی تری اجرا شوند. دانشمندان می توانند راحت تر از شرکت کنندگان بخواهند که هر ساله به برخی از سوالات پاسخ دهند تا اینکه سالانه محیط دقیق و کنترل های یک مطالعه تجربی خاص را تکرار کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟