انواع تحقیق کیفی

انواع تحقیق کیفی

انواع تحقیق کیفی: تعریف و مثال ، مدیران و مالکان می توانند از تعامل با مشتریان، شرکت در بحث های متفکرانه و اجازه دادن به مشتریان برای ارائه بازخورد صادقانه در مورد محصولات و خدمات بهره مند شوند.

این روش‌های تحقیقاتی بینش‌هایی را ارائه می‌کنند که می‌تواند به توسعه محصول ارزشمند و بهبود کلی در کیفیت محصول منجر شود. در این مقاله، شش نوع اصلی تحقیقات کیفی که کسب و کارها از آن ها استفاده می کنند، مورد بحث قرار می دهیم.

انواع تحقیق کیفی
انواع تحقیق کیفی – کالج نوین

تحقیق کیفی چیست؟

تحقیق کیفی روشی است برای دستیابی به درک عمیق‌تر از هر آنچه که در حال تحقیق درباره  آن هستید. این روش به شما درک درستی از وقایع، داده‌های مربوط به گروه‌های انسانی یا اجتماعی و الگوهای گسترده در پشت پدیده‌ای که در حال تحقیق درباره آن هستید، می‌دهد.

6 نوع تحقیق کیفی

انواع تحقیق کیفی: تعریف و مثال ، در اینجا شش نوع تحقیق کیفی با مثال آورده شده است:

1. مدل پدیدارشناختی

مدل پدیدارشناختی به دنبال شناسایی احساس مشارکت کنندگان در مورد رویدادها یا فعالیت های خاص است. محققان روش‌های منحصربه‌فردی را مطالعه می‌کنند که افراد از طریق مشاهده و مصاحبه قبل، حین و بعد از رویداد رویدادها را تجربه می‌کنند.

رویکرد پدیدارشناختی بر توصیف ذهنی تجربیات توسط شرکت کنندگان متمرکز است.

به عنوان مثال، شرکتی را در نظر بگیرید که دوره های آمادگی برای آزمون های استاندارد ایجاد می کند. این شرکت ممکن است یک مطالعه پدیدارشناختی انجام دهد که پنج موضوع را از طریق فرآیند شرکت در آزمون ورودی کالج دنبال می کند.

پژوهشگران در طول جلسات مطالعه با دانش‌آموزان، با تمرکز بر احساس دانش‌آموزان در مورد آزمون‌های آتی، با آن ها مصاحبه می‌کنند.

سپس محققان پس از شرکت در آزمون با شرکت کنندگان ملاقات می کنند تا سوالاتی مانند:

. در مورد عملکرد خود چه احساسی دارید؟ آیا شما اعتماد به نفس دارید؟

. آیا احساس آمادگی کردید؟ آیا احساس می کنید که مطالب مطالعه به شما کمک کرده است؟

. آیا در مورد دریافت نتایج خود مضطرب هستید؟ به طور خاص چه چیزی شما را عصبی می کند؟

در نهایت، محققان می توانند پس از دریافت نمره امتحان با شرکت کنندگان مصاحبه کنند. این شرکت می‌تواند از این اطلاعات برای ایجاد دوره‌هایی استفاده کند که نیازهای شرکت‌کنندگان در آزمون را بهتر برآورده کند و محصولات بیشتری را توسعه دهد که می‌تواند به کاهش نگرانی‌های دیگر آن‌ها، مانند دوره درخواست برای کالج‌ها، کمک کند.

2. مدل قوم نگاری

تحقیق کیفی در یک مطالعه قوم نگاری، محققان خود را در یک فرهنگ متمایز غوطه ور می کنند تا الگوها، رفتارها، قوانین و ارتباطات میان گروه را مطالعه کنند. محققان علاقه کمتری به آزمایش یک نظریه دارند و بیشتر علاقه مند به مشاهده نحوه واکنش و تعامل سوژه ها با یکدیگر یا با یک محصول هستند.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام پایان نامه ارشد مدیریت

تحقیق کیفی در برخی موارد، محققان نیز ممکن است در فعالیت های گروه شرکت کنند تا آن ها را از نزدیک تجربه کنند. مردم شناسان برای این نوع روش غوطه ور شناخته شده اند، اما سازمان ها نیز می توانند این روش را اتخاذ کنند.

تحقیق کیفی به عنوان مثال، شرکتی را در نظر بگیرید که محصول جدیدی را عرضه می کند که برای آرام کردن نوزادان با نور و صدا طراحی شده است. این شرکت ممکن است یک مطالعه قوم نگاری برای ثبت افراد آزمایشی در خانه با استفاده از محصول برنامه ریزی کند.

آن ها به اطلاعات زیر علاقه مند هستند:

. در صورتی که متولیان به راحتی می توانستند محصول را مونتاژ کنند

. جایی که مراقبین محصول را قرار دادند

. اگر مراقبان هنگام گریه نوزادان از محصول استفاده می کردند

. اگر محصول برای آرام کردن نوزادان کار می کرد

انواع تحقیق کیفی - کالج نوین
انواع تحقیق کیفی – کالج نوین

3. مدل نظریه زمینه ای

تحقیق کیفی مدل نظریه زمینه‌ای از بررسی سیستماتیک داده‌های موجود، عموماً در مقادیر زیاد، استفاده می‌کند تا نظریه‌هایی را در مورد اینکه چرا رویدادها به شیوه‌ای خاص رخ داده‌اند یا چه دلایلی منجر به نتایج خاصی شده است، ایجاد می‌کند.

تحقیق کیفی تجزیه و تحلیل داده ها به شناسایی روندها و اشتراکاتی کمک می کند که بینش هایی را در مورد سؤالات “چرا” و “چگونه” ارائه می دهند. محققان و سازمان ها می توانند کاربردهای عملی این اطلاعات را تعیین کنند.

تحقیق کیفی به عنوان مثال، یک شرکت بازاریابی را در نظر بگیرید که یک کمپین برای یک شرکت فست فود برنامه ریزی می کند. شرکت بازاریابی ممکن است از بررسی تمام کارهای قبلی خود در صنعت خدمات غذایی سود ببرد.

تحقیق کیفی آن ها ممکن است موفق ترین کمپین های خود را تجزیه و تحلیل کنند و متوجه شوند که هر یک از آن کمپین ها شامل حداقل شش ساعت تبلیغات تلویزیونی در هفته و یک هدیه تبلیغاتی بزرگ است. این شرکت بازاریابی قراردادی برای هشت ساعت تبلیغات تلویزیونی برای زنجیره فست فود در هفته به منظور تبلیغ یک بسته تفریحی لوکس در نظر گرفته است.

4. مدل مطالعه موردی

مطالعات موردی یک موضوع واحد را دنبال می کند و داده های عمیق را برای نتیجه گیری کلی تر جمع آوری می کند. موضوعات ممکن است افراد، خانواده ها، مشاغل یا شهرها باشند.

محققان حجم وسیعی از داده ها را جمع آوری، گزارش و تجزیه و تحلیل می کنند. مطالعات موردی اغلب طولانی‌تر از سایر انواع مطالعات تحقیقاتی است، برخی از آن ها یک سال یا بیشتر طول می‌کشند زیرا محققان به دنبال اندازه‌گیری تغییرات یا نتایج در طول زمان هستند.

این مقاله را مطالعه کنید  انواع مطالعات مشاهده ای

بسیاری از صنایع از مدل مطالعه موردی برای مطالعه نهادهای موفق از جمله تجارت، آموزش و مراقبت های بهداشتی استفاده می کنند. به طور خاص، یک سازمان مراقبت بهداشتی که در حال توسعه است، ممکن است یک مطالعه موردی در سازمان مشابهی در سراسر کشور انجام دهد که اخیراً سه مطب خصوصی را به دست آورده است.

محققان ممکن است اسناد داخلی شرکت را مشاهده کنند، در جلسات شرکت کنند، با مالکان و سهامداران مصاحبه کنند و برای نظارت بر تغییرات از کلینیک های جدید بازدید کنند.

5. مدل روایی

مدل روایت، چند شرکت‌کننده را از یک نقطه در زمان تا نقطه پایانی مطالعه، با تکیه بر مصاحبه‌های عمیق در طول هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها برای جمع‌آوری داده‌هایی درباره احساسات و واکنش‌های آزمودنی‌ها دنبال می‌کند.

محققان نحوه هدایت سوژه ها در زندگی خود را بررسی، بحث و ضبط می کنند. نتایج مطالعات روایی لزوماً نیازی به ترتیب زمانی ندارند. در عوض، محققان می‌خواهند با استفاده از مضامین و چالش‌هایی که ممکن است فرصت‌هایی برای رشد و توسعه ارائه دهند، «داستان موضوع» را بیان کنند.

کسب‌وکارها می‌توانند از روش تحقیق روایتی برای توسعه شخصیت‌های خریدار برای محصولات یا خدمات خود استفاده کنند. به عنوان مثال، شرکتی را در نظر بگیرید که محصولات قابل دسترسی مانند عصا، واکر و تجهیزات رانندگی تطبیقی ​​تولید می کند.

تیم توسعه محصول این شرکت ممکن است انتخاب کند که دو موضوع معلول را در طول یک سال دنبال کند تا چالش‌های خاص آن ها را تعیین کند و اینکه چه نوع دستگاه‌ها یا محصولاتی زندگی روزمره آن ها را بهبود می‌بخشد.

محققان ممکن است:

. هر ماه با سوژه ها مصاحبه کنید

. شرکت کنندگان را در حین انجام کارهای معمولی مانند خرید مواد غذایی، رانندگی و شرکت در قرار ملاقات مشاهده کنید.

. زمانی را در خانه افراد بگذرانید

. با دوستان و خانواده صحبت کنید

انواع تحقیق کیفی - کالج نوین
انواع تحقیق کیفی – کالج نوین

6. الگوی تاریخی

مدل تاریخی با مطالعه و تفسیر داده های تاریخی سعی در پیش بینی نتایج آینده دارد. محققان روندها و نتایج قبلی را به منظور ایجاد استراتژی های فعلی تجزیه و تحلیل می کنند.

مطالعات پژوهشی تاریخی با یک فرضیه یا سؤال تحقیقی که می‌خواهید آزمایش کنید آغاز می‌شود. هنگامی که بدانید به چه سوالی می خواهید پاسخ دهید، می توانید تصمیم بگیرید که از چه منابعی برای تحقیق خود استفاده کنید.

این اغلب شامل خواندن گزارش های دست اول، مصاحبه با افرادی است که پدیده خاصی را تجربه کرده اند و بررسی سایر تحقیقات در مورد موضوع. هنگامی که بررسی کردید که منابع شما چقدر قابل اعتماد هستند، می توانید داده های خود را تجزیه و تحلیل کنید و یک نظریه برای پاسخ به سؤال اولیه تحقیق خود ایجاد کنید.

کسب و کارها ممکن است از روش تحقیق تاریخی برای کشف آنچه منجر به موفقیت یا شکست قبلی شده است استفاده کنند. به عنوان مثال، سازمانی را در نظر بگیرید که محصولات بهداشتی پیشرفته را تولید و توزیع می کند.

این مقاله را مطالعه کنید  اصول نگارش مقدمه مقاله ، 14 اصل

این شرکت در حال بحث در مورد افزودن یک سری ویتامین ارزان قیمت به محصولات خود است. محققان این شرکت می توانند تعیین کنند که آیا بازار هدف برای خط ارزان قیمت ویتامین ها، محصولی را از شرکت آن ها خریداری می کند یا خیر.

برای پاسخ به این سوال، محققان می‌توانند داده‌های قبلی شرکت‌های سطح بالاتری که خط تولید ارزان‌تری را اضافه کرده‌اند را بررسی کنند.

آن ها همچنین می توانند با مدیران این شرکت ها مصاحبه کنند تا از نتایج آن ها مطلع شوند. این داده ها می تواند به صاحبان کسب و کار کمک کند تا تعیین کنند که آیا افزودن خط ویتامین جدید برای برند مقرون به صرفه و مفید است یا خیر.

7. گروه های کانونی

 انواع تحقیق کیفی گروه های کانونی گروه های کوچکی از افراد در محدوده جمعیتی هدف مطالعه هستند که قبل از اینکه یک محصول یا خدمات در دسترس عموما قرار گیرد، بازخورد ارائه می کنند.

شرکت‌کنندگان ممکن است یک محصول جدید را آزمایش کنند، واکنش‌های خود را به یک آگهی تجاری یا فیلم جدید ارائه دهند یا از یک برنامه رایانه یا تلفن جدید استفاده کنند.

پژوهشگران اغلب افراد مورد استفاده از محصول را مشاهده می‌کنند و پس از تجربه مصاحبه‌های عمیق انجام می‌دهند تا بدانند که در مورد محصول یا خدمات چه احساسی دارند، چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند و چگونه شرکت می‌تواند محصول را بهبود بخشد.

به عنوان مثال، یک شرکت تولید کفش ورزشی ممکن است قصد داشته باشد خط جدیدی از کفش های کتانی معمولی راه اندازی کند. نمونه های اولیه را توسعه می دهد و از هشت مرد 18 تا 35 ساله دعوت می کند تا کفش های کتانی را در دفتر آزمایش کنند.

محققان با توجه به پاسخ هر آزمودنی به موارد زیر، افراد درگیر با کفش‌های کتانی را ضبط می‌کنند:

. بسته بندی

. دیدن کفش های کتانی

. در دست گرفتن کفش های کتانی

. پوشیدن کفش های کتانی

. راه رفتن با کفش های کتانی

پس از اینکه آزمودنی ها کفش ها را برگردانند، محققان ممکن است با گروه یا با شرکت کنندگان به صورت جداگانه مصاحبه هایی انجام دهند تا سوالاتی مانند:

. “وقتی برای اولین بار کفش را دیدید، افکار اولیه شما چه بود؟”

. “کجا می توانید این کفش ها را بپوشید؟ تقریباً چند بار آن ها را در طول یک هفته معمولی می پوشید؟”

“به طور معمول برای کفش های کتانی چه پولی می پردازید؟”

. «فکر می‌کنید قیمت این کفش‌ها چقدر است؟»

. “آیا این کفش ها را می خرید؟ چه رنگی را انتخاب می کنید؟”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 4 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟