انواع روش تحقیق

انواع روش تحقیق

مقدمه ای بر انواع روش تحقیق روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی که برای ارائه زیبای پژوهش به کار می‌رود، روش‌شناسی تحقیق نامیده می‌شود. رویه‌ها فرآیند تحقیق را بهبود می‌بخشند و روش انجام تحقیق را نشان می‌دهند.

به توضیح روش های مورد استفاده در تحقیق کمک می کند و ایده را به شیوه ای ظریف به مخاطب ارائه می دهد که عمدتاً به محقق بستگی دارد.

برای تبیین ایده ها از روش های مختلفی در تحقیق استفاده می شود که در این مقاله انواع آن را مشاهده خواهیم کرد. با این حال، انتخاب روش صرفاً به محقق بستگی دارد و نوع آن هیچ الزامی را رعایت نمی کند. محققین باید از روش ها راضی باشند.

انواع روش تحقیق
انواع روش تحقیق – کالج نوین

فهرست انواع در روش تحقیق

انواع روش تحقیق بر اساس معیارهای مختلف طبقه بندی می شوند. آنها یک دسته کلی، ماهیت مطالعه، هدف مطالعه و طرح تحقیق هستند.

همچنین، مصاحبه ها و مطالعات موردی بر اساس روش تحقیق انجام می شود. در برخی تحقیقات بیش از دو روش با هم ترکیب شده و در برخی روش های بسیار کمی برای مطالعه در نظر گرفته شده است.

بر اساس دسته بندی عمومی،

1. تحقیقات کمی

همانطور که از نام آن پیداست، کمی به اعدادی اطلاق می شود که داده ها بر اساس اعداد جمع آوری می شوند و خلاصه ای از این اعداد گرفته می شود. نمودارها به تعیین کمیت نتایج در تحقیقات کمی کمک می کنند.

2. تحقیق کیفی

منظور از کیفی، عناصر غیر عددی در تحقیق است. هنگامی که اطلاعات یا داده ها را نمی توان از نظر اعداد درک کرد، تحقیقات کیفی برای نجات می آید. اگرچه تحقیقات کیفی به اندازه کمی قابل اعتماد نیست، به شکل گیری خلاصه بهتری از نظر تئوری ها در داده ها کمک می کند.

بر اساس ماهیت تحقیق – مقدمه ای بر انواع روش تحقیق

3. تحقیق توصیفی

در روش‌های توصیفی، حقایق در نظر گرفته می‌شود و برای روشن شدن واقعیت‌ها، بررسی‌ها و مطالعات موردی انجام می‌شود. اینها به تعیین و توضیح با مثالها، حقایق کمک می کنند و رد نمی شوند. برای تبیین واقعیت ها می توان از متغیرهای زیادی در تحقیقات توصیفی استفاده کرد.

4. تحقیق تحلیلی

تحقیق تحلیلی با استفاده از حقایقی که قبلاً تأیید شده است، مبنای تحقیق قرار می گیرد و ارزیابی انتقادی مطالب در این روش انجام می شود. روش های تحلیلی از روش های کمی نیز استفاده می کنند.

انواع روش تحقیق - کالج نوین
انواع روش تحقیق – کالج نوین

بر اساس هدف مطالعه

5. تحقیقات کاربردی – مقدمه ای بر انواع روش تحقیق

پژوهش کاربردی، اقدام پژوهی است که در آن تنها یک حوزه در نظر گرفته می شود و بیشتر حقایق تعمیم می یابد. متغیرها ثابت در نظر گرفته می شوند و پیش بینی انجام می شود تا بتوان روش ها را به راحتی در تحقیقات کاربردی پیدا کرد. در تحقیق از زبان فنی استفاده شده است و خلاصه بر اساس حقایق فنی است.

6. تحقیقات بنیادی

تحقیقات بنیادی، تحقیقات اساسی یا خالصی است که برای کشف عنصر یا نظریه ای انجام می شود که تاکنون در جهان وجود نداشته است.

چندین حوزه به هم متصل هستند و هدف این است که دریابند چگونه چیزهای سنتی را می توان تغییر داد یا چیز جدیدی را توسعه داد. چکیده صرفاً به زبان رایج است و یافته های منطقی در تحقیق به کار گرفته شده است.

بر اساس طرح تحقیق،

7. تحقیقات اکتشافی

مطالعات اکتشافی مبتنی بر نظریه ها و تبیین آنها بوده و هیچ نتیجه ای برای موضوع تحقیق ارائه نمی کند. ساختار مناسب نیست و روش ها رویکردی انعطاف پذیر و تحقیقی را برای مطالعه ارائه می دهند.

این فرضیه مورد آزمایش قرار نمی گیرد و نتیجه آن کمک چندانی به دنیای خارج نخواهد کرد. یافته ها مرتبط با موضوع خواهد بود که به بهبود بیشتر تحقیق کمک می کند.

8. تحقیق قطعی – مقدمه ای بر انواع روش تحقیق

پژوهش قطعی با هدف ارائه پاسخ به موضوع تحقیق و دارای طراحی مناسب در روش شناسی است. ساختاری که به خوبی طراحی شده باشد به تدوین و حل فرضیه ها و ارائه نتایج کمک می کند.

نتایج کلی خواهد بود و به دنیای خارج کمک می کند. محققان از حل مشکلات و به طور کلی کمک به جامعه لذتی درونی خواهند داشت.

9. نظرسنجی – مقدمه ای بر انواع روش تحقیق

نه کم توجه شده است، اما نظرسنجی ها نقش اصلی را در روش شناسی تحقیق ایفا می کنند. این به جمع آوری حجم وسیعی از داده های بلادرنگ کمک می کند و به فرآیند تحقیق کمک می کند.

با هزینه کم انجام می شود و سریعتر از هر روش دیگری قابل انجام است. نظرسنجی به دو روش کمی و کیفی قابل انجام است. همیشه، نظرسنجی های کمی باید بالاتر از نظرسنجی های کیفی در نظر گرفته شوند، زیرا آنها خروجی های عددی را ارائه می دهند و داده ها واقعی هستند.

نظرسنجی ها عمدتاً در تجارت برای دانستن تقاضا برای یک محصول در بازار و پیش بینی تولید بر اساس نتایج نظرسنجی استفاده می شود.

10. مطالعات موردی

مقدمه ای بر انواع روش تحقیق مطالعه موردی یکی دیگر از روش های روش شناسی تحقیق است که در آن موارد مختلف در نظر گرفته شده و مورد مناسب برای تحقیق انتخاب می شود.

مطالعات موردی به شکل‌گیری ایده از تحقیق کمک می‌کند و به پایه‌گذاری تحقیق کمک می‌کند. حقایق و نظریه های مختلفی را می توان از مطالعات موردی در نظر گرفت که به شکل گیری بررسی های مناسب در مورد موضوع تحقیق کمک می کند.

پژوهشگران می توانند موضوع را با توجه به بررسی متون مطالعاتی عمومی یا اختصاصی بسازند. از مطالعه موردی می توان به درک درستی از تحقیق دست یافت.

همچنین، گروه های متمرکز و مصاحبه های پژوهشی برای درک روش های تحقیق به روشی کاملاً تعریف شده داریم. روش های ساخت یافته و بدون ساختار را می توان با روش های مختلفی دنبال کرد.

انواع روش تحقیق - کالج نوین
انواع روش تحقیق – کالج نوین

مزایای استفاده از روش های مختلف تحقیق – مقدمه ای بر انواع روش تحقیق

مقدمه ای بر انواع روش تحقیق در زیر به مزایای ذکر شده اشاره شده است:

در یک تحقیق، ارزیابی انتقادی موضوع برای تجزیه و تحلیل و تأیید تحقیق مهم است. این به محقق کمک می کند تا تحقیق را به طور مؤثرتری بررسی کند. روش‌های مختلف در تحقیق به کاوش در تحقیق از دیدگاه‌های مختلف و تحلیل واقعیت محور کمک می‌کند.

روش‌های کمی و بررسی‌ها به دستیابی به خروجی‌های عددی کمک می‌کنند که در تمام تحقیقات کمک می‌کنند. نتایج را می توان به راحتی و بدون توضیح زیاد در پایان نامه با کمک اعداد شکل داد.

تحقیقات معتبر برای استفاده از آنها مهم است و روش ها به معتبر و مفید بودن آن برای موضوع و به صورت کلی کمک می کنند. چندین روش به محققین کمک می کند تا حوزه تحقیق را تدوین کنند و دانش خود را بهبود بخشند.

نتیجه

تحولات در همه زمینه ها توسط محققین صورت می گیرد و مطالعات آنها به طور کلی به جامعه کمک می کند. درک روش های تحقیق برای تأیید و اعتبار تحقیق در زمینه های مختلف مهم است.

این مقاله را مطالعه کنید  نوشتن یک روش تحقیق خوب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟