سیستم بازاریابی عمودی

سیستم بازاریابی عمودی

یک سیستم بازاریابی عمودی (VMS) متشکل از شرکای اصلی کانال توزیع – تولیدکننده، عمده‌فروش و خرده‌فروش است که با هم به عنوان یک گروه واحد برای پاسخگویی به نیازهای مشتری کار می‌کنند.

در سیستم بازاریابی مرسوم، تولیدکننده، عمده‌فروش و خرده‌فروش به‌صورت جداگانه کار می‌کردند تا سود خود را حتی به هزینه یکدیگر به حداکثر برسانند. این منجر به درگیری های پایان ناپذیر بین شرکای کانال شد که در نتیجه سود کمتری برای کل کسب و کار به همراه داشت.

برای غلبه بر این تضادها، چندین شرکت شروع به استفاده از یک سیستم بازاریابی عمودی کرده‌اند که در آن تولیدکنندگان، عمده‌فروشان و خرده‌فروشان دست به دست هم داده‌اند و به طور هماهنگ برای دستیابی به هدف تجاری به عنوان یک کل کار می‌کنند. این امر منجر به افزایش سود برای هر یک از شرکت کنندگان در کانال توزیع شده است.

سیستم بازاریابی عمودی بیشتر به سه بخش تقسیم می شود که در زیر توضیح داده شده است:

سیستم بازاریابی عمودی شرکتی – در VMS شرکتی، یکی از اعضای کانال توزیع اعم از تولید کننده، عمده فروش یا خرده فروش مالک همه اعضای دیگر کانال است، در نتیجه همه عناصر کانال تولید و توزیع را تحت مالکیت واحد قرار می دهد. به عنوان مثال،: Amway یک شرکت لوازم آرایشی آمریکایی است که طیف محصولات خود را تولید می کند و این محصولات را فقط از طریق فروشگاه های مجاز Amway به فروش می رساند. در اینجا مالکیت تولید و توزیع با خود شرکت است.
سیستم بازاریابی عمودی قراردادی – در VMS قراردادی، هر عضو در کانال توزیع به‌طور مستقل کار می‌کند و فعالیت‌های خود را بر مبنای قراردادی یکپارچه می‌کند تا سود بیشتری را که هنگام کار جدا به دست می‌آید، به دست آورد. رایج ترین شکل VMS قراردادی، حق رای دادن است. در فرانچایز، تولیدکننده به توزیع‌کننده اجازه می‌دهد تا محصول خود را به نام تولیدکننده در قبال هزینه مجوز سالانه بفروشد. به عنوان مثال، مک دونالد، دومینوس، پیتزا هات و غیره همگی اشکالی از فرنچایز هستند که به صورت قراردادی کار می کنند.
سیستم بازاریابی عمودی مدیریت شده – تحت مدیریت VMS، هیچ قراردادی بین اعضای کانال تولید و توزیع وجود ندارد، اما فعالیت های آنها تحت تأثیر اندازه و قدرت هر یک از اعضا قرار می گیرد. به عبارت ساده، هر عضو قدرتمند و تاثیرگذار کانال بر فعالیت سایر اعضای کانال تسلط دارد. به عنوان مثال، برندهای بزرگی مانند HUL، ITC، Procter& Gamble و غیره از نظر نمایش، فضای قفسه، سیاست‌های قیمت‌گذاری و طرح‌های تبلیغاتی سطح بالایی از همکاری خرده‌فروشان را دارند.
بنابراین، از طریق یک سیستم بازاریابی عمودی، شرکای کانال ارتباط نزدیکی با یکدیگر برقرار می‌کنند و به طور هماهنگ برای دستیابی به اهداف مشترک کار می‌کنند و از این طریق از سود بیشتری برخوردار می‌شوند که هنگام کار به تنهایی کسب می‌کردند.

این مقاله را مطالعه کنید  موقعیت یابی محصول

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 20 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟