نظریه های اخلاقی فضیلت

نظریه های اخلاقی فضیلت

نظریه های اخلاقی فضیلت معتقدند که ارزش اخلاقی یک فرد توسط شخصیت او تعیین می شود. شخصیت به فضایل، تمایلات و نیاتی اطلاق می شود که فرد را آماده می کند تا اخلاقی عمل کند.

نظریه های اخلاقی فضیلت - کالج نوین
نظریه های اخلاقی فضیلت – کالج نوین

انواع عمده نظریه های اخلاقی فضیلت

اخلاق منش فردی: اخلاق منش فردی بر این باور است که شناسایی و رشد صفات اصیل انسانی به تعیین ارزش ابزاری و ذاتی تعاملات اخلاقی انسانی کمک می کند. این صفات شریف عبارتند از: شجاعت، انضباط نفس، تدبیر، شکرگزاری، درایت، اخلاص، درک، خیرخواهی و غیره.
اخلاق منش کار: شناسایی و رشد خصلت‌های انعکاس‌آمیز، تمرین‌کننده، اصیل در کارهایی مانند خلاقیت، صداقت، وفاداری، شرافت، امانت‌داری، متانت، قابل اعتماد بودن، غرور مشترک کاری، همدلی و غیره، کیفیت اخلاقی درونی و ابزاری کار را تعیین می‌کند. زندگی

به عنوان مثال، فرض کنید مدیری با رقابت جهانی، انتظارات بهره‌وری عظیم مواجه است و نیاز به کار گروهی مؤثر دارد، رفتار شخصیت کاری او باید به گونه‌ای باشد که به عنوان الگوی انجام وظایف و روابط محتاطانه‌اش با همه افراد در محل کار در نظر گرفته شود.
اخلاق شخصیت حرفه ای: اخلاق حرفه ای معتقد است که خودتنظیمی، وفاداری، قضاوت بی طرفانه، نوع دوستی، راستگویی، خدمات عمومی، کیفیت اخلاقی درونی و ابزاری یک فرد مرتبط با برخی از جوامع را تعیین می کند. این مقاله را مطالعه کنید: متغیر چیست

به عنوان مثال، اگر یک مدیر تجاری یک شرکت پزشک تشخیص دهد که صورتحساب مضاعف برای خدمات OT انجام می شود، رفتار حرفه ای اخلاقی او او را وادار می کند تا در این مورد به پزشکان مسئول برای حل مشکل اطلاع دهد. و در صورتی که مشکل همچنان پابرجا باشد، به عنوان یک افشاگر عمل می کند و این موضوع را به اطلاع عموم می رساند و تا رفع مشکل ساکت نمی ماند. او همه این کارها را به دلیل وفاداری اش به اصول اخلاق حرفه ای انجام می دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  نظریه انتظار وروم

بنابراین، نظریه‌های اخلاقی فضیلت بر این تصور استوارند که ایجاد یک شخصیت سالم چیزی است که زندگی به آن نیاز دارد. شخصیت یک پایه اخلاقی اساسی برای اعمال فرد می سازد.

اعتقاد بر این است که فردی با شخصیت قوی، فضایل عاطفی، فکری، اخلاقی و اجتماعی را برای رسیدن به خود انضباطی و انجام کار درست یا خواستن آنچه که واقعاً برای او خوب است، جذب کرده است. در حالی که فردی که شخصیت ضعیفی دارد خود را در حال انجام همه کارهای نادرست می بیند، آنچه را که واقعاً مضر است می خواهد و برای همه کارهای بد خود بهانه می آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟