پارافریز مقاله چیست - کالج نوین

پارافریز مقاله چیست

پارافریز مقاله چیست؟ ، همان طور که از نام کلمه پارافریز برداشت می شود منظور اعمال تغییرات در قالب و ساختار مقاله برای به دست آوردن یک انجام مقاله با محتوای ناب و با کیفیت می باشد.

تکرار انسان ها را خسته میکند و اصولا هیچ فردی علاقه ای به مطالعه مطالب تکراری ندارد و اگر نویسنده مقاله بخواهد که مطالب تکراری را در مقاله ارائه دهد در این صورت بسیار واضح است که مقاله طرفداری نخواهد داشت و اصولا تعداد استنادات کمی به آن مقاله انجام خواهد شد

پارافریز مقاله چیست
پارافریز مقاله چیست – کالج نوین

پارافریز مقاله چیست؟ البته این در خوشبینانه ترین حالت می باشد که مقاله در مجله چاپ شده باشد تقریبا غیر ممکن است که بتوان یک مقاله را که دارای مطالب تکراری باشد را در یک مجله معتبر به چاپ رساند داوران مجلات معتبر داخلی و خارجی توجه بسیار زیادی به میزان ناب بودن محتوا دارند و مقالاتی که دارای مطالب کپی و یا تشابهات ادبی با سایر مقالات باشد را حتما ریجکت خواهند کرد.

مقاله ای از نظر داوران مناسب چاپ در مجلات معتبر می باشد که دارای ایده های ناب و جدید باشند و موضوع تکراری نداشته باشد و توسط خود نویسنده تحقیق و پژوهش و گرد آوری شده باشد در غیر اینصورت لزومی برای چاپ مقاله با مطالب تکراری در مجلات معتبر وجود ندارد.

پارافریز مقاله چیست؟ برای اینکه مشکلی در مرحله داوری پیش نیاید و دانشجویان بتوانند با خیال راحت مقاله خود را چاپ کنند بهتر است که قبل از اقدام به چاپ ابتدا مقاله از لحاظ میزان مشابهت ها و یا سرقت ادبی بررسی کنند و درصد تشابهات از بین برود که اصطلاحا به این عملیات پارافریز کردن مقاله می گویند.

پارافریز مقاله برای یک دانشجو موضوع بسیار مهمی می باشد و اگر در تشخیص و یا رفع تشابهات ادبی دچار اشتباه شویم مقاله حتما ریجکت خواهد شد.

پارافریز مقاله چیست؟

پارافریز کردن عبارت است از قرار دادن ایده‌ها یا اطلاعات حاصل از یک منبع اصلی در مقاله خود با بیان مجدد آن ایده‌ها یا اطلاعات به قول خودتان.

پارافریز مقاله چیست؟ نکته مهم این است که از کلمات کلیدی متن استفاده کنید – حواستان باشد که معنای مفهوم و جملاتی را که سعی دارید به گونه‌ای متفاوت بیان کنید، تغییر ندهید. زیرا بدون استناد مناسب، بازنویسی شما می‌تواند به عنوان دزدی ادبی تلقی شود.

پارافریز چیست؟

پارافریز مقاله چیست؟ به تفسیر و تحلیل یک جمله پارافیز می گویند. از تکنیک های پارافریز جهت رفع سرقت ادبی، در صورت وجود تشابه غیرعمد در متن تمام زبان ها استفاده می شود.

از این تکنیک برای اطمینان از رعایت قوانین علمی و ادبی و نیز تقویت مقاله نویسی استفاده می شود.
سرقت علمی علاوه بر اینکه یک اقدام غیر قانونی است، بلکه کاملا غیر اخلاقی نیز می‌باشد بنابراین پس از نگارش مقاله باید آن را از لحاظ میزان سرقت علمی بررسی کرد و سپس به مجلات ارسال کرد.

اگر نویسنده دقت و مهارت نگارشی بالایی نداشته‌ باشد، ممکن است کاملا غیرعمد دچار سرقت علمی گردد. حتی کسانی که به زبان انگلیسی و نگارش مقالات لاتین مسلط هستند نیز ممکن است اشتباها به این امر دچار شوند.

پارافریز مقاله چیست؟ بنابراین اگر در متن از اثر شخص دیگری استفاده شده است، باید به شیوه ای درست رفرنس دهی انجام گیرد. گاهی حتی اگر رفرنس و منبع به ‌درستی وارد شده باشد، احتمال دارد انتشارات این مورد را نیز مصداق سرقت ادبی بداند.

در چنین شرایطی مقاله مورد نظر رد می شود، اعتبار علمی نویسنده خدشه‌دار می شود و حتی در شرایطی به مجازات نویسنده منجر می شود.

پارافریز مقاله چیست - کالج نوین
پارافریز مقاله چیست – کالج نوین

نحوه انجام پارافریز- پارافریز مقاله چیست؟

پارافریز مقاله چیست؟ وقتی یک نویسنده برای تکمیل اطلاعات مقاله خود رجوع به منابع موجود در آن حوزه می کند و می خواهد که از مطالب موجود در آن ها برای تکمیل اطلاعات مقاله استفاده کند اصلا کار غیر اخلاقی نمی باشد و مقالات ثبت شده در اختیار همه قرار گرفته اند تا از آن ها استفاده شود و به آن ها استناد شود اما این استناد کردن باید در شرایط خاصی انجام بپذیرد:

پارافریز مقاله چیست؟ نباید عین مطالب را کپی کنید و در مقاله خود بیاورید بلکه می توانید مقاله را مطالعه کنید و خلاصه آنچه که برداشت کرده اید را از زبان خودتان بنویسید و بازنویسی کنید.

از نوشته های دیگران ایده بگیرید و سعی کنید که از ایده ها و طرز فکر نویسندگان دیگر استفاده کنید. اگر بدون استناد و یا بدون نقل قول و ویرایش مطالب مقاله را استفاده کنید در این صورت سرقت ادبی به حساب خواهد آمد و مقاله حتما ریجکت خواهد شد.

پارافریز مقاله چیست؟ بنابر تمامی اطلاعاتی که در حوزه بازنویسی مقالات مطالعه فرمودید پارافریز یا بازنویسی کردن یک مقاله در واقع برطرف ساختن سرقت ادبی یا تشابهات ادبی مقاله به منظور پذیرش راحت و بدون دردسر در مجلات علمی و معتبر در کل دنیا می باشد.

از کجا بدانیم که مقاله نیاز به پارافریز دارد؟

اما سوالی که برای اکثر نویسندگان پیش می آید این است که آیا مقاله ای که توسط خود نوشته شده است و از ناب بودن مطالب آن کاملا اطمینان دارد باز هم نیاز به رفع سرقت ادبی دارد؟

پاسخ این سوال بر اساس تجربیات قبلی که نویسنده مقاله بعد از ریجکت شدن متوجه تشابه ادبی شده است و نتوانسته است که ادعای خود را مبنی بر عدم اطلاع از میزان مشابهت ادبی اثبات کند این است که تا حدی که می توانید قبل از سابمیت مقاله حتما از میزان مشابهت مطالب اطلاع حاصل نمایید و آن ها را رفع کنید

چون اگر بعد از سابمیت مقاله متوجه این شباهت های ادبی شوید و مقاله به خاطر آن ریجکت شود نمی توانید اثبات کنید که سرقت ادبی به صورت ناخواسته و کاملا اتفاقی اتفاق افتاده است توجه داشته باشید

که یک جمله هر چند کوتاه در متن یک مقاله دارای تشابه ادبی با مقالات دیگر باشد باعث ریجکت مقاله می شود که این هم موجب از بین رفتن اعتبار مقاله میشود و هم اعتبار نویسنده را زیر سوال میبرد بنابر این بهتر است تا حدی که میتوانید مقاله را پارافریز کنید.

نکته: نکته قابل توجهی که در مورد استناد به مقالات بدون ذکر نام نویسنده یا همان سرقت ادبی وجود دارد این است که یک نویسنده نمی تواند به مقالات نوشته شده توسط خودش که قبلا در مجلات معتبر چاپ شده است بدون استناد به نام نویسنده و عنوان اثر استفاده کند در صورتی که بدون استناد و یا عین همان مطلب موجود در مقاله قبلی اش را استفاده کند حتما مقاله ریجکت خواهد شد.

چرا به پارافریز نیاز داریم؟

تمامی مقالات علمی و پایان نامه ها دارای بخشی هستند به نام “پیشینه ادبی” یا “Literature Review”. این بخش به بررسی مقالات و مطالعات مشابهه و مرتبط به موضوع مقاله می پردازد.

در این بخش از مقاله علمی یا پایان نامه، محقق بخش هایی از نتایج مطالعات قبلی را که با موضوع مقاله علمی مرتبط است ذکر می کند.

اما به منظور رعایت اصول کپی رایت و پلاجریزم، محقق اجازه ندارد که متنی را از مقاله های قبلی در داخل مقاله با پایان نامه خود کپی کند.

در این جا ضروری است که متون استفاده شده از مقالات دیگر ابتدا بازنویسی شوند و سپس در داخل متن مقاله علمی یا پایان نامه به کار برده شوند.

پارافریز مقاله چیست - کالج نوین
پارافریز مقاله چیست – کالج نوین

تفاوت بین کپی کردن و پارافریز مقاله چیست؟

همان‌طور که می‌دانید کپی کردن یا همان سرقت ادبی، خلاف قوانین کپی ‌رایت و غیر مجاز و همین ‌طور غیر اخلاقی است. به خصوص اگر قرار است مقاله را برای مجلات و نشریه‌های معتبر بفرستید، این کپی کردن می‌تواند در روند پذیرش مقاله‌تان برایتان مشکل ‌ساز شود.

توجه کنید که حتی اگر فقط می‌خواهید مقالۀ جدید را در وب‌سایت یا صفحۀ شخصی خودتان در فضای مجازی منتشر کنید، اگر متنتان فقط یک کپی با تغییرات محدود از مقاله‌های دیگر باشد، طبیعتاً ارزش چندانی ندارد. پس برای این که یک مقالۀ با کیفیت داشته باشید

که نتیجۀ مطلوب را برایتان به همراه داشته باشد، باید به تفاوت بین کپی و بازنویسی دقت کنید. حالا بیایید ببینیم تفاوت کپی کردن و پارافریز مقاله در چیست ؟

برای این که مقاله‌تان تبدیل به یک  کپی نشود، باید به چند نکته توجه کنید. اول اینکه در بازنویسی نباید فقط جای چند کلمه و یا فقط چند جمله را عوض کنید.

بلکه باید جمله ‌بندی‌ها را به طور کلی تغییر دهید و از کلمات مشابه متن اصلی (غیر از کلمات تخصصی) استفاده نکنید. البته می‌توانید از نقل قول مستقیم از یک نویسنده یا منبع، با ذکر نام آن منبع استفاده کنید. این کار می‌تواند بخشی از پارافریز باشد و کپی به حساب نمی‌آید.

این مقاله را مطالعه کنید  نمونه گیری متوالی چیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 3 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟